Alexandrova rozhledna

Alexandrova rozhledna

Alexandrova rozhledna

Kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m.

Na vrchu nad Adamovem stál dříve dřevěný pavilon nabízející výhled do okolí. Jenže po dvaceti letech své služby dosti zchátral a bylo nutné přistoupit ke stavbě nové rozhledny. Rozhodnutím z 16. ledna 1887 vyhověl kníže Liechtenštejn žádosti turistickému klubu a věnoval k tomuto účelu pozemek i stavební dříví. Po druhé světové válce zbylo z rozhledny jen torzo, které však bylo naštěstí v 1963 opraveno. Důvodem byla potřeba vysílače pro Adamov, takže uvnitř věže byla umístěna vysílací technika a na nový železný ochoz obepínající věž se dalo vystoupit jen po železném žebříku. Mezi lety 2008-2009 prošla rozhledna rosáhlou rekonstrukcí. Základ tvoří původní kamenná stavba, která byla zvýšena a okolní stromy bránící výhledu vykáceny. Nyní je výška rozhledny 18 m a vyhlídkový ochoz se nachází 13,9 m nad zemí.

Rozhledna nabízí výhled, který se otevírá zejména jižním směrem a kromě samotného Adamova je vidět velká část Brna, Pálavské vrchy a za extrémně dobré viditelnosti, která nastává jen několikrát ročně, je možné vidět vrcholky Alp.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Alexandrova rozhledna

Army Park

Army Park

Army Park

Největší military zábavní park v ČR plný dobrodružných aktivit s vojenskou tématikou, armádní technikou a muzeem. Nevšední zážitky pro skupinu kamarádů i celou firmu zajišťuje tým profesionálních instruktorů a ochotného personálu.

Část areálu zabírá expozice vojenské historie (1945-2003), kde zájemci mají možnost vidět vojenskou techniku, jak historickou, tak tu, která ještě aktivně slouží v AČR, vojenské podzemní objekty i drobné exponáty mapující armádní historii i současnost.

www.armypark.cz

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

 

Army Park

Autodrom Brno - Masarykův okruh

Autodrom Brno - Masarykův okruh

Babice nad Svitavou

Husté lesy ukrývají spoustu skvostů, které je potřeba objevit. Jedním z nich je i obec Babice nad Svitavou, ležící 13 kilometrů od města Brna. Archivní prameny ji poprvé zmiňují v roce 1365. Dokladem brzkého osídlení jsou i archeologické nálezy. Mezi jedny z těch, které daly Babicím archeologický věhlas, patří nález knížecího hrobu u jeskyně Býčí skála. Býky tam pravděpodobně nepotkáte, ale dědečka Hříbečka byste mohli. Spíše to ale budou drobné hříbky, které si můžete posbírat na vynikající houbovou polévku. A než se vám v kotlíku uvaří, projděte se opuštěným dolem zvaným Malá Macocha či objevte 4,3 hektaru čiré radosti v podobě výtvorů matky přírody. Již více než 550 let se obcí rozeznívají zvony kostela, zasvěceného sv. Janu Křtiteli. Ten byl svědkem nejen vypálení obce švédským vojskem, ale také obou světových válek. A kam dále? Naplánujte si další trasu z vrcholu rozhledny Alexandrovka, odkud se vám z téměř 17metrové výšky rozevře krajina až k rakouským sousedům. Dodá vám to inspiraci, stejně jako malíři Otto Petrovi či spisovateli Jaroslavu Marchovi. A to nejen v podobě líbajících múz.

OÚ: Babice nad Svitavou 197, 664 19 Babice nad Svitavou

Tel.: +420 545 237 208, obec@babice-nad-svitavou.cz

www.babice-nad-svitavou.cz

Babice nad SvitavouBabice nad Svitavou

Babice u Rosic

V severní části rosicko-oslavanské uhelné pánve leží obec Babice u Rosic. Archeologické nálezy zbraní a nástrojů pochází z doby kamenné, první doložená zpráva je ze 7. listopadu 1228, kdy král Přemysl Otakar I. zakládá cisterciácký klášter v Oslavanech. Původně zemědělská obec se s objevem uhlí stává havířskou. Náves zdobí kaplička, stojící ve stínu kaštanu. Víte, jak obec, kterou dnes obývá kolem 750 obyvatel, vznikla? Podle pověsti putoval zdejším krajem král Přemysl Otakar I. se svým vojskem, které bylo cestou unavené. Velitel oddílu proto krále požádal, aby jeho a 22člennou družinu propustil ze služeb. A vybrali si vskutku dobře. Její okolí, dnes protkané turistickými trasami a krásnou přírodou, pro vás bude malým rájem na zemi.

OÚ: Náves 14, 664 84 Babice u Rosic

Tel.: +420 546 431 739, info@babiceurosic.cz, www.babiceurosic.cz

Babice u RosicBabice u Rosic

Blansko

Rožmitálova 6, 678 01 Blansko

Tel.: +420 516 410 470

E-mail: infocentrum@blansko.cz

Web: www.blansko.cz

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Přehrada dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno, k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie. Přehrada je také nazývána vodní nádrž Brno či dříve Kníničská přehrada.

Hladinu brněnského moře brázdí celkem šest "parníků" (Brno, Veveří, Dallas, Bratislava, Praha a Pionýr), všechny lodě jsou na ekologický elektrický pohon. Téměř u všech přístavišť jsou rozmístěny letní restaurace a zahrádky, které lákají k příjemnému posezení.

Na přehradě lze provozovat snad všechny druhy vodních sportů. Je oblíbeným místem rekreace místních i návštěvníků. Po obou stranách je lemována rozlehlými lesy a nabízí tak příležitost nejenom ke koupání a vodním sportům, ale i k turistice a cykloturistice. Častým cílem výletníků je také hrad Veveří, který se tyčí na skále nedaleko Veverské Bítýšky. U hradu Veveří byl přes přehradu vybudován most pro chodce a pro cyklisty. V zimě se přehrada stává rájem bruslařů.

http://www.brnenskaprehrada.cz/

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Brněnsko - zajímavosti regionu

Za sedmero horami a řekami, v kraji moravském, leží nádherný kus země. Pohádkově nezačínáme náhodou, jelikož kraj pohádkový skutečně je. A celé této nádheře dominuje především její metropole, město Brno.

BRNO – MĚSTO PLNÉ PROTIKLADŮ

Pamětníkem vývoje historie je v Brně především původně vojenské sídlo a kasárna, hrad Špilberk, dohlížející na centrum města. Nejen historicky je propojen s katedrálou sv. Petra a Pavla, skvostem novogotického stylu. Milovníky střízlivější architektury zaujme funkcionalistická vila Tugendhat. Těmto skvostům konkuruje místní příroda. Tu si užijete při plavbě na parníku, na kterém vplujete do období velkých moravských pánů. Jedním z jejich sídel byl i hrad Veveří, tyčící se na skále nedaleko Veverské Bítýšky. Velikány své doby jsou i jezdci na motorkách. Ti se pravidelně prohánějí na slavném Masarykově okruhu. Zatáčky, kterými se proháněl i slavný Valentino Rossi, rozzáří oči tatínků a jejich synů. Ani maminky s dcerami ale nepřijdou zkrátka. V Zoo Brno poznají zvířata z celého světa. Výlet tak potěší všechny bez ohledu na věk.

MORAVA JAKO NA DLANI

Nejen ptáci a piloti dnes mohou vidět zemi z unikátní perspektivy. Vám k tomu budou stačit jen vaše nohy a vznesete se do oblak také. Brněnsko je ozdobeno mnoha rozhlednami, poskytujícími výhled až tam, kam vaše oko dohlédne. Nejlepší výhled na Brno poskytne Ostrá horka. Akát vdechl život rozhledně Akátový vrch u Židlochovic, z jehož dřeva je vnější konstrukce stvořená. Přímo do lomu se vám naskytne pohled z rozhledny Čebínky. Neméně zajímavými pohledy pohladí vaše oko i duši rozhledny v Mokré-Horákově, Babí lom v Lelekovicích, Klucanina v Tišnově a rozhledna Zlobice. Při výstupu si připomenete i významné osobnosti, které jsou ať už s Brnem, či jeho okolím navždy spojeny osudy. Jsou to malíř Alfons Mucha (Réna v Ivančicích), Vladimír Menšík (rodák z Ivančic) a císařský rada Alexandr Suchanek.

MÍSTA, KDE SE SNOUBÍ HISTORIE SE SOUČASNOSTÍ

I v dnešní době taková místa existují. Jakmile vstoupíte, ocitnete se v úplně jiném světě. Jsou to především muzea, mapující vývoj lidstva a vynálezů z průmyslového odvětví. Železnici, původně uhelnou vlečku úzkokolejku představí Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově. Od železných ořů k těm živým vás přenese muzeum ve Šlapanicích prostřednictvím dvou koněspřežných kočárů, zdobících vestibul muzea. Jejich expozice jsou doplněny o doprovodné programy, dětské dílny či herny. Hledáte spravedlnost? Vyrazte na stejnojmenný kopec u obce Olbramice, který vás přenese do doby, kdy Československo budovalo opevnění proti hitlerovské moci. Dva objekty lehkého opevnění jsou opatřeny dobovou výstrojí a zbraněmi. Do staroslovanského období a bitvy u Slavkova vám dovolí nahlédnout Mohyla míru, která má svůj unikát. Klenutí kaple má úžasnou a nezvyklou akustiku, díky které slyšíte šepot v jednom rohu ve stejné hlasitosti v protilehlém rohu. A pokud byste si chtěli bitvu v přímém přenosu vyzkoušet, vyrazte do Army parku Ořechov, kde si takový zážitek užijete do sytosti.

Své putování zakončete prohlídkou památníku na návrší Žuráň v Podolí, poznejte historii prostřednictvím expozic a výstav spojených s bohatou literární tradicí a oceňte pracovitost v hornictví a huti prostřednictvím těžní věže Kukla v Oslavanech a Staré Huti u Adamova. Dechberoucí pohled se vám naskytne také na viadukty, z nichž první, ivančický viadukt, se s ocelovými nosníky tyčí do výšky skoro 45 metrů. Druhý viadukt, stojící v Kutinách-Žďárci, je pamětníkem smutné události, kdy zde při nehodě expresu Pannonia zahynulo 31 cestujících. Posledním viaduktem, kterým naše putování končí, je most Míru. Malebně zasazený do okolní přírody ve vás mír a klid skutečně probudí. Nebudete se moci vynadívat. A pokud byste přece jen neměli zážitků dostatek, vydejte se dále. Ze všech možností, které vám Brněnsko nabízí, se vám ani nebude chtít domů. Stejně jako nám.

Brněnsko - zajímavosti regionuBrněnsko - zajímavosti regionuBrněnsko - zajímavosti regionu

Brno

Radnická 8, 602 00 Brno

Tel.: +420 542 427 150

E-mail: info@ticbrno.cz

Web: www.ticbrno.cz

Brno - Bosonohy

Původ názvu obce Bosonohy není spolehlivě vysvětlen. Podle jedné z historických verzí vznikl při přesídlování poddaných, kteří byli vesměs velmi nuzně oblečeni a bez obutí – tedy bosonozí. První historicky doložená zmínka o Bosonohách pochází z roku 1237 z doby panování krále rytířů Václava I. Uvedený rok není rokem založení obce. Od roku 1259 patřily Bosonohy k panství tišnovskému a později, za vlády krále Jana Lucemburského, se směnou dostaly k olomouckému biskupskému panství. V roce 1628 odkoupil Bosonohy znovu tišnovský klášter za šest tisíc zlatých. V té době již měli v Bosonohách svoje vinohrady mnozí brněnští měšťané, v obci také začínali působit řemeslníci. Roku 1795 žilo v Bosonohách již 47 usedlíků a byla zde založena škola. Původně samostatná obec byla k Brnu připojena v roce 1971. Její katastrální území má rozlohu 7,15 km². Žije zde přibližně 2 500 obyvatel. Bosonohy si dodnes zachovávají charakter větší vesnice, jejímž centrem je někdejší náves, dnes zvaná Bosonožské náměstí. Na tomto náměstí se nachází radnice, základní škola a také kaple sv. Floriána, dále pak pomník obětem světových válek a zdejší památné lipové stromořadí. Na východě území městské části se nachází někdejší start a cíl starého Masarykova okruhu.

ÚMČ: Bosonožské nám. 1, 642 00 Brno

Tel.: +420 547 422 711, podatelna@bosonohy.cz

www.bosonohy.cz

Brno - BosonohyBrno - BosonohyBrno - Bosonohy

Brno - Bosonohy

Původ názvu obce Bosonohy není spolehlivě vysvětlen. Podle jedné z historických verzí vznikl při přesídlování poddaných, kteří byli vesměs velmi nuzně oblečeni a bez obutí – tedy bosonozí. První historicky doložená zmínka o Bosonohách pochází z roku 1237 z doby panování krále rytířů Václava I. Uvedený rok není rokem založení obce. Od roku 1259 patřily Bosonohy k panství tišnovskému a později, za vlády krále Jana Lucemburského, se směnou dostaly k olomouckému biskupskému panství. V roce 1628 odkoupil Bosonohy znovu tišnovský klášter za šest tisíc zlatých. V té době již měli v Bosonohách svoje vinohrady mnozí brněnští měšťané, v obci také začínali působit řemeslníci. Roku 1795 žilo v Bosonohách již 47 usedlíků a byla zde založena škola. Původně samostatná obec byla k Brnu připojena v roce 1971. Její katastrální území má rozlohu 7,15 km². Žije zde přibližně 2 500 obyvatel. Bosonohy si dodnes zachovávají charakter větší vesnice, jejímž centrem je někdejší náves, dnes zvaná Bosonožské náměstí. Na tomto náměstí se nachází radnice, základní škola a také kaple sv. Floriána, dále pak pomník obětem světových válek a zdejší památné lipové stromořadí. Na východě území městské části se nachází někdejší start a cíl starého Masarykova okruhu.

ÚMČ: Bosonožské nám. 1, 642 00 Brno

Tel.: +420 547 422 711, podatelna@bosonohy.cz

www.bosonohy.cz

Brno - BosonohyBrno - BosonohyBrno - Bosonohy

Brno - Komín

Komín je bývalá samostatná obec, od roku 1919 připojená k Brnu, od listopadu 1990 je městskou částí. Na jihu je ohraničena řekou Svratkou, kolem které se procházel básník Vítězslav Nezval, ze západu Mniší horou, na které sídlí zoo, na severu přírodním parkem Baba, na východě letištěm Medlánky se Syslí rezervací zařazenou do NATURY 2000 a přírodní památkou Medlánecké kopce a Palackého vrchem. Na komínské hody, jejichž tradice se dodnes udržuje, vyrážel skladatel Leoš Janáček, v kroji tu tančíval známý silák Franta Kocourek. Významnou pamětihodností je zde římsko-katolický farní kostel svatého Vavřince. Založila jej v roce 1323 Eliška Rejčka. Ze středověkého kostela se dodnes zachovala věž zakončená cimbuřím a presbytář. V průběhu let byl kostel poškozen požárem. Poslední přestavba kostela byla provedena podle projektu Antonína Blažka v letech 1912–13. U základní školy si na své přijdou děti. Zdejší dopravní hřiště, vybudované v roce 1984, patřilo k největším v republice. Mezi další významná či zajímavá místa Komína patří pohřebiště na Ruském vrchu, malá vodní elektrárna na řece Svratce, vozovna trolejbusů či hřbitov založený v roce 1831 a především příroda s početnou skupinou významných krajinných prvků na severu Komína.

ÚMČ: Vavřinecká 15, 624 00 Brno

Tel.: +420 541 428 161, info@komin.brno.cz, www.brno-komin.cz

Brno - KomínBrno - KomínBrno - Komín

Brno - Komín

Komín je bývalá samostatná obec, od roku 1919 připojená k Brnu, od listopadu 1990 je městskou částí. Na jihu je ohraničena řekou Svratkou, kolem které se procházel básník Vítězslav Nezval, ze západu Mniší horou, na které sídlí zoo, na severu přírodním parkem Baba, na východě letištěm Medlánky se Syslí rezervací zařazenou do NATURY 2000 a přírodní památkou Medlánecké kopce a Palackého vrchem. Na komínské hody, jejichž tradice se dodnes udržuje, vyrážel skladatel Leoš Janáček, v kroji tu tančíval známý silák Franta Kocourek. Významnou pamětihodností je zde římsko-katolický farní kostel svatého Vavřince. Založila jej v roce 1323 Eliška Rejčka. Ze středověkého kostela se dodnes zachovala věž zakončená cimbuřím a presbytář. V průběhu let byl kostel poškozen požárem. Poslední přestavba kostela byla provedena podle projektu Antonína Blažka v letech 1912–13. U základní školy si na své přijdou děti. Zdejší dopravní hřiště, vybudované v roce 1984, patřilo k největším v republice. Mezi další významná či zajímavá místa Komína patří pohřebiště na Ruském vrchu, malá vodní elektrárna na řece Svratce, vozovna trolejbusů či hřbitov založený v roce 1831 a především příroda s početnou skupinou významných krajinných prvků na severu Komína.

ÚMČ: Vavřinecká 15, 624 00 Brno

Tel.: +420 541 428 161, info@komin.brno.cz, www.brno-komin.cz

Brno - KomínBrno - KomínBrno - Komín

Brno - Řečkovice a Mokrá Hora

Město Brno je nejen druhým největším městem České republiky, ale i historickým a kulturním centrem moravského regionu. Zdobí ho 29 místních částí a každá je svým způsobem výjimečná. Severní okraj Brna je místem, kde se na katastru o rozloze 7,57 km² nachází část Řečkovice a Mokrá Hora. Okolí zdobí husté lesy, jako vystřižené z pohádek o loupežnících či perníkové chaloupce.

A pokud nebudete mít strach vstoupit, čeká vás ráj na zemi. Řeč je především o množství stezek, které tuto lokalitu protínají. Práci myslivců, jako byl hajný Robátko, se zvěří a lesy přiblíží Lesnická naučná stezka. Pro sportovní vyžití dětí i dospělých slouží Stezka zdraví, která vás okouzlí, ať sem přijedete v jakémkoliv ročním období. A kde najít Velkou Babu? Napovíme vám. Na zalesněném hřbetu okraje města Brna, kde se příjemně uvolníte a načerpáte nové síly. Z přírody vedou kroky vždy zpět do civilizace. Historie městské části je dlouhá již více než 740 let, prvně je v písemných listinách zmíněna v roce 1277. Během let vývoje byla v držení několika řádů, menších pánů a klášterů. Dokladem tohoto období je tvrz, předchůdce dnešního zámku, později vyobrazená na mapě Komenského, pocházející z roku 1627. Právě ten se během kulturního a hospodářského vývoje zformoval do své dnešní podoby, stejně jako kostel sv. Vavřince a pivovar. Právě jejich majestátní budovy zdobí část Řečkovice. Nejsou však jedinými. Dokladem umu architektů jsou vila Aloise a Viléma Kubových, dnes památkově chráněná, a mnoho dalších průčelí, zdobící domy nejen barevnou omítkou, ale u některých i s působivou výzdobou, inspirovanou lidovou architekturou. Ty skromně doplňuje sloup se sousoším svaté Anny s Pannou Marií a pomník Rudé armády. Oproti Řečkovicím je Mokrá Hora na památky chudší, najdete zde jen hraniční kámen s torzem sochy. Stejně jako jsou památky tradičními místy, která navštívíte, tak si rozhodně nenecháte ujít i kulturní akce, které k sobě patří jako hrníček s podšálkem. Zanechají dojem, ať už se jedná o majáles, vavřinecké hody či Country fontánu. Každý si zde najde to své. A vy také.

Úřad městské části města Brna, Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Palackého nám. 11, 621 00 Brno

Tel.: +420 541 421 711, sekr@reckovice.brno.cz, www.reckovice.brno.czBrno - Řečkovice a Mokrá HoraBrno - Řečkovice a Mokrá HoraBrno - Řečkovice a Mokrá Hora

Brno - Řečkovice a Mokrá Hora

Město Brno je nejen druhým největším městem České republiky, ale i historickým a kulturním centrem moravského regionu. Zdobí ho 29 místních částí a každá je svým způsobem výjimečná. Severní okraj Brna je místem, kde se na katastru o rozloze 7,57 km² nachází část Řečkovice a Mokrá Hora. Okolí zdobí husté lesy, jako vystřižené z pohádek o loupežnících či perníkové chaloupce.

A pokud nebudete mít strach vstoupit, čeká vás ráj na zemi. Řeč je především o množství stezek, které tuto lokalitu protínají. Práci myslivců, jako byl hajný Robátko, se zvěří a lesy přiblíží Lesnická naučná stezka. Pro sportovní vyžití dětí i dospělých slouží Stezka zdraví, která vás okouzlí, ať sem přijedete v jakémkoliv ročním období. A kde najít Velkou Babu? Napovíme vám. Na zalesněném hřbetu okraje města Brna, kde se příjemně uvolníte a načerpáte nové síly. Z přírody vedou kroky vždy zpět do civilizace. Historie městské části je dlouhá již více než 740 let, prvně je v písemných listinách zmíněna v roce 1277. Během let vývoje byla v držení několika řádů, menších pánů a klášterů. Dokladem tohoto období je tvrz, předchůdce dnešního zámku, později vyobrazená na mapě Komenského, pocházející z roku 1627. Právě ten se během kulturního a hospodářského vývoje zformoval do své dnešní podoby, stejně jako kostel sv. Vavřince a pivovar. Právě jejich majestátní budovy zdobí část Řečkovice. Nejsou však jedinými. Dokladem umu architektů jsou vila Aloise a Viléma Kubových, dnes památkově chráněná, a mnoho dalších průčelí, zdobící domy nejen barevnou omítkou, ale u některých i s působivou výzdobou, inspirovanou lidovou architekturou. Ty skromně doplňuje sloup se sousoším svaté Anny s Pannou Marií a pomník Rudé armády. Oproti Řečkovicím je Mokrá Hora na památky chudší, najdete zde jen hraniční kámen s torzem sochy. Stejně jako jsou památky tradičními místy, která navštívíte, tak si rozhodně nenecháte ujít i kulturní akce, které k sobě patří jako hrníček s podšálkem. Zanechají dojem, ať už se jedná o majáles, vavřinecké hody či Country fontánu. Každý si zde najde to své. A vy také.

Úřad městské části města Brna, Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Palackého nám. 11, 621 00 Brno

Tel.: +420 541 421 711, sekr@reckovice.brno.cz, www.reckovice.brno.cz

Brno - Řečkovice a Mokrá HoraBrno - Řečkovice a Mokrá HoraBrno - Řečkovice a Mokrá Hora

Bystřice nad Pernštejnem

Masarykovo náměstí 1, 593 01  Bystřice nad Pernštejnem

Tel.: +420 566 590 388

E-mail: info@bystricenp.cz

Web: www.info.bystricenp.cz

Cisterciácké opatství Porta coeli

Cisterciácké opatství Porta coeli

Cisterciácké opatství Porta coeli

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout nškolik stálých expozic.

Porta coeli (v překladu Brána nebes) je ženský cisterciácký klášter ze 13. století. Při prohlídce kláštera s průvodcem se účastník seznámí s nejzajímavějšími místy jako jsou románsko-gotická bazilika Nanebevzetí Panny Marie s proslaveným portálem, křížová chodba s rajskou zahradou nebo kapitulní síň. V hodinových intervalech jsou zpřístupněny prostory gotického jádra kláštera: kostel, křížová chodba s rajskou zahradou a kapitulní síň.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Cisterciácké opatství Porta coeli

Cukrárna Cherry

Zavřete oči a zkuste si vzpomenout na tu úžasnou chuť a vůni zákusků z vašeho dětství. Pamatujete si ještě, jak skvěle chutnaly větrníky a věnečky bez přidaných éček a rostlinné šlehačky? Pokud ne, nebuďte smutní, protože u nás si jejich chuť můžete připomenout. Cukrárna Cherry je především oázou klidu a ideálním místem jak pro rodiny s dětmi, tak pro příjemnou zastávku cestou z výletu anebo jen tak... prostě když máte chuť si trochu zamlsat a užít si klidné rodinné atmosféry a příjemné obsluhy. K tradičním zákuskům vám můžeme nabídnout velmi netradiční posezení. Pohovět si u nás můžete v kleci s kopýtky, ve formanském voze nebo pokud počasí nepřeje, načerpejte energii z našeho stromu života, který vyrostl přímo uprostřed cukrárny. Pečlivě pro vás vybíráme všechny suroviny, které používáme, a proto i minimálně jedna z nabízených zrnkových káv je z plantáží pod kontrolou fairtrade. Naším posláním je váš úsměv a především dobití energie v této uspěchané době… Pojďte se na chvíli zastavit, užít si výjimečnou atmosféru a třeba trochu zavzpomínat… Vaše cukrárna Cherry.

Cherry cukrárna s. r. o., Uhrova 1386, 666 02 Předklášteří

Tel.: +420 731 661 300, info@cukrarna-cherry.cz

www.cukrarna-cherry.cz

Cukrárna CherryCukrárna Cherry

Cukrárna Cherry

Zavřete oči a zkuste si vzpomenout na tu úžasnou chuť a vůni zákusků z vašeho dětství. Pamatujete si ještě, jak skvěle chutnaly větrníky a věnečky bez přidaných éček a rostlinné šlehačky? Pokud ne, nebuďte smutní, protože u nás si jejich chuť můžete připomenout. Cukrárna Cherry je především oázou klidu a ideálním místem jak pro rodiny s dětmi, tak pro příjemnou zastávku cestou z výletu anebo jen tak... prostě když máte chuť si trochu zamlsat a užít si klidné rodinné atmosféry a příjemné obsluhy. K tradičním zákuskům vám můžeme nabídnout velmi netradiční posezení. Pohovět si u nás můžete v kleci s kopýtky, ve formanském voze nebo pokud počasí nepřeje, načerpejte energii z našeho stromu života, který vyrostl přímo uprostřed cukrárny. Pečlivě pro vás vybíráme všechny suroviny, které používáme, a proto i minimálně jedna z nabízených zrnkových káv je z plantáží pod kontrolou fairtrade. Naším posláním je váš úsměv a především dobití energie v této uspěchané době… Pojďte se na chvíli zastavit, užít si výjimečnou atmosféru a třeba trochu zavzpomínat… Vaše cukrárna Cherry.

Cherry cukrárna s. r. o., Uhrova 1386, 666 02 Předklášteří

Tel.: +420 731 661 300, info@cukrarna-cherry.cz

www.cukrarna-cherry.cz

Cukrárna CherryCukrárna Cherry

Čebín

Dostavníky dříve nejezdily pouze na Divokém západě. Brázdily silnice také císařské cesty vedoucí z Tišnova do Brna. Dodnes tato cesta zůstala hojně využívanou spojnicí s brněnskou metropolí. Tu od obce dělí pouze 20 km. Dle historických dokladů zde sídlili relativně brzy první obyvatelé, Čebíni. První písemná zmínka je datována od roku 1353. V té době zde pravděpodobně stálo panské sídlo a farní kostel, okolo kterého se postupně v dalších letech formovala obdélníková náves. Tam vznikaly první selské grunty. Zajímavými dozajista shledáte i chladné stěny kostela sv. Jiří. Kroky nejen pamětníků by neměly minout pomník vojáků Rudé armády. Těžbu dodnes připomíná lom na „Kamínce“, přestavěný na přírodní amfiteátr. A kdo by někdy nevyužil při stavbách vápno? Myslíme, že skoro každý. Avšak víte, že je obec známá právě díky tomu? Vápno se v podobě suchých omítkových a maltových směsí zachovalo dodnes. Pokud vás pohled na dokonalou omítku neosloví, ale jakmile uslyšíte slovo cyklistika, ihned jste ve střehu a objeví se vám pověstné plamínky v očích, máme něco i pro vás. Okolí obce je protkáno sítí turistických cest, které vás například dovedou k vrchu Čebínka. Tam můžete nejen obdivovat, ale i zdolat rozhlednu Čebínku, původně postavenou jako věž mobilního operátora. Obec si byla velice dobře vědoma krás, které 38metrová stavba nabízí. Proto zde byl zbudován ochoz, ze kterého se vám otevře rozhled na oblast Moravského krasu, Boskovickou brázdu a Vysočinu. A pokud vám bude přáno, při jasném počasí bez mráčku můžete spatřit i Králický Sněžník. Za zdolání tato stavba tedy rozhodně stojí.

OÚ: Čebín 21, 664 23 Čebín

Tel.: +420 549 424 185, ou.cebin@tiscali.cz

www.obec-cebin.cz

ČebínČebín

Černvír

Obec s tajemným názvem, který vznikl patrně dle černého víru na řece, dává domov 151 obyvatelům. Prvně je zmíněna v roce 1208. Černvír se může pochlubit dvěma památkami. První je kostel Nanebevzetí Panny Marie, druhá je krytý dřevěný most přes řeku Svratku. Pokud si říkáte, že je vám okolí povědomé, nejste daleko od pravdy. Zahrála si v televizním seriálu Četnické humoresky.

OÚ: Černvír 50, 592 62 Nedvědice

Tel.: +420 566 566 195, cernvir@seznam.cz

www.cernvir.cz

Černvír

Čučice

Starožitnosti nenajdete jen v zastavárnách. Mají je i Čučice, avšak mnohem starší. Jedná se především o kamenné mlaty, nožíky a hroty, dokládající Čučice jako osadu velmi prastarou. Opis listiny pocházející z roku 1101 dokládá její existenci. Součástí tehdejší obce byly také rozlehlé vinice, které se promítly i do obecního znaku. Stejně jako koruna, věnovaná knížeti, který zde vinnou révu povolil pěstovat. Pověst také praví, že se v hloubi země vyskytovalo stříbro. V šachtách však dnes již kopáče ani sedm trpaslíků nepotkáte. Dnes jsou šachty zasypány. Stříbro později nahradila tuha (grafit). Na Čučice dohlíží místní dominanta stojící na návsi, kostel apoštola Jakuba Staršího. Každý týden se obcí rozeznívají tři kostelní zvony. Během let se Čučice vyvinuly v moderní obec. Najdete zde mateřskou školu, kulturní dům a hasičskou zbrojnici. Pro aktivně strávené odpoledne či víkend poslouží tělocvična a posilovna, tenisový kurt, Centrum volnočasových aktivit mládeže s možností ubytování, stejně jako fotbalové hřiště. Zimní radovánky zpestří kluziště. Hezká knížka z místní knihovny jako třešnička na dortu potěší všech 438 obyvatel. A pokud se nebojíte nočních návštěv ze strany zvířat žijících v místních lesích, založte si zde na pár dnů trampskou osadu se vším, co k tomu patří. Pohled na nádhernou přírodu se zapadajícím sluncem, doprovázeným tradičními trampskými písněmi, pozvedne vaši dovolenou na úplně jinou úroveň.

OÚ: Čučice 131, 664 91 Čučice

Tel.: +420 533 380 003, starosta@cucice.cz

www.cucice.cz

ČučiceČučice

Dolní Loučky

Obec Dolní Loučky leží v údolí dvou řek – Loučky a Libochůvky. Obec má 1 275 obyvatel. Dominantami jsou hrad Lúčka, kostel zasvěcený sv. Martinovi a železniční viadukty, z nichž jeden s velkým obloukem je známý jako „most Míru“. Obec se také může pochlubit sportovním rybníkem, pravidelnou přehlídkou dechových hudeb a pořádáním krojovaných martinských hodů.

OÚ: Dolní Loučky 208, 594 55 Dolní Loučky

Tel.: +420 549 440 121

obec@dolniloucky.cz, www.dolniloucky.cz

Dolní Loučky

Domašov

V časech dávných byste zde potkali mnoho obchodníků. Osídlení je doloženo již v dobách, kdy se zde procházeli pravěcí velikáni. První písemná zmínka se datuje od roku 1048. Dříve byl Domašov místem, kudy vedla císařská silnice. Malebnost obci dodává Českomoravská vrchovina. Stavbou, sloužící všem 643 obyvatelům k modlitbám, je kostel sv. Vavřince. K němu patří také budova fary stojící opodál. Zemědělství spojené se žněmi a jejich následnou oslavou se prolnulo také do obecního znaku v podobě tří obilných klasů. Osvěžit se při svých toulkách můžete v hospůdce u chlazeného piva či se dobře najíst v místní restauraci. Milovníci sladkého také o nic nepřijdou. Posedíte si u lahodné zmrzliny či zákusku. Jak vidíte, bude to nejen zážitek turistický, ale i kulinářský.

OÚ: Brněnská 94, 664 83 Domašov

Tel.: +420 546 441 321, info@obec.domasov.net, www.obec.domasov.net

DomašovDomašov

Horní Loučky

Zvlněná krajina okraje Českomoravské vrchoviny je místem, které je nejen rájem na zemi, ale i místem, které tři sta obyvatel obce Horní Loučky nazývá svým domovem. Štípané kamenné nástroje, objevené při archeologických vykopávkách, dokazují osídlení v době kamenné. Historická zmínka se prvně datuje od roku 1353. Během let vývoje v obci vzkvétalo rolnictví, ženy ovládaly umění tkalcovství. Nejvýznamnější osobností obce je krajan Karel Zejda, který se za své zásluhy o výstavbu obce navždy zapsal do její historie. Finančně podporoval stavbu gravitačního vodovodu z roku 1942 a výstavbu kanalizace v letech 1946–47. V Horních Loučkách se psala také vojenská historie. Rodáku obce Hynku Kokojanovi, popravenému nacisty, je zde věnována busta. Druhý pomník padlých v 1. světové válce je věnován devíti občanům, kteří se po válce již bohužel domů nevrátili. Právě tyto události ještě více stmelují obyvatele a činí je silnějšími, je proto potřeba si tyto hrdiny připomínat. Pokud obyvatelé touží promluvit si s Bohem, mohou tak učinit prostřednictvím tichého svědka, který jejich přání a touhy neprozradí. Tím je místní kaple zasvěcená Panně Marii Nanebevzaté, postavená v letech 2004–2005. V obci jsou tři kříže: dřevěný kříž na rozcestí ke Kalům, na místě tohoto dřevěného kříže stával kříž již v polovině 18. století. Pískovcový kříž na návsi nese na podstavci rok 1864, dřevěný u silnice směrem do Skryjí s obrázkem Panny Marie je datován od roku 1897. Kolem tohoto kříže možná budete i projíždět, abyste poznali kulturní události, které vás tu čekají. Jen vstupte, budete vítáni.

OÚ: Horní Loučky 30, 594 55 Horní Loučky

Tel.: +420 549 440 156, obec@horniloucky.cz

www.horniloucky.cz

Horní LoučkyHorní Loučky

Hostěnice

Lesy, kam se podíváš. Tak by se dala charakterizovat obec Hostěnice, historicky doložená v druhé polovině 13. století. Obživou obyvatel byla především práce v lesích. Lidé zde zůstali po generace a nazývali toto místo svým domovem. A jinak tomu není ani dnes. Trvale zde žije okolo 750 obyvatel. Nejen na obyvatele, ale i na hluboké lesy jsou Hostěnice bohaté. Nesmíme však opomenout ani její pamětihodnosti. Z nich jmenujme kapli sv. Anny, zvoničku, útrapy války vám připomenou dva pomníky věnované lidem, kteří se po válce nevrátili domů. Prakticky celý katastr obce leží v přírodním parku Říčky a svým jihozápadním cípem zasahuje do CHKO Moravský kras. Přírodní zajímavostí je např. Hostěnické propadání, krasový ponor Hostěnického potoka. Lidé jsou kulturně založení, což dokládají události jako obecní ples, ostatkový průvod a Pohádkový les. Během těch se přesvědčíte, jak jsou zdejší lidé milí a pohostinní a budete se rádi vracet.

OÚ: Hostěnice 57, 664 04 Mokrá

Tel.: +420 544 250 763, ou@hostenice.cz, www.hostenice.cz

Hostěnice

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Hrad Špilberk byl postaven byl ve 13. století králem Přemyslem Otakarem II. z dynastie Přemyslovců. Ve 14. století sloužil jako sídlo moravských vojenských velitelů. V průběhu staletí se význam a úloha Špilberku podstatně měnily. Z předního královského hradu a sídla moravských markrabat se postupně staly mohutná barokní pevnost, nejtěžší vězení rakouské monarchie – proslulý "žalář národů" – a vojenská kasárna. Dnes je sídlem Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších brněnských kulturních center. V roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Hrad Špilberk

Hrad Veveří

Hrad Veveří

Hrad Veveří

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Hrad Veveří u Brna, který byl kdysi sídlem moravských markrabat, bude lákat letos nejen na zajímavé expozice, ale i  na opravený most, jenž ozdobí sochy světců. K otevření se připravuje expozice o pověstech, které jsou s ním spojeny.

Jako jeden z nejdůležitějších zeměpanských hradů a později centrum rozsáhlého šlechtického panství se Veveří mnohokrát zapsalo do dějin kraje i celé země. Po druhé světové válce ovšem opakovanou snahou o naprosto nevhodná využití areál hradu velmi utrpěl. Teprve na samém konci 20. století začala systematická práce na jeho postupné obnově, která ovšem bude trvat ještě po mnoho let.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Hrad Veveří

Hradčany

Orná půda je přírodním zlatem, které je potřeba opečovávat, aby nám dlouho sloužila. Vždyť právě v obci Hradčany je této půdy více než 56 procent! Ta volně přechází do lesů a luk a je protkána turistickými trasami a cyklostezkami, které vám představí krásy místa, kde dnes žije okolo 640 obyvatel. První písemná zmínka se o Hradčanech objevuje v roce 1397 a dnešní zástavbě předcházel velkostatek. A proto, že je obcí menší, najdete zde pouze dvě památky - kapličku a boží muka. Na kráse jí to ale neubírá, naopak. Když k tomu přidáte občanskou vybavenost čítající mateřskou školu, sportovní hřiště, knihovnu, 3 restaurace a v zimě jako z pohádky o Mrazíkovi vystřižené kluziště, uvidíte obec v úplně jiném světle.

OÚ: Tišnovská 131, 666 03 Hradčany

Tel.: +420 549 415 398, hradcany@volny.cz, www.hradcanyutisnova.cz

HradčanyHradčany

Ivančice

Palackého náměstí 4/9, 664 91  Ivančice

Tel.: +420 546 451 870

E-mail: kic@selfnet.cz

Web: www.kic-ivancice.webnode.cz

Ivančický viadukt

Ivančický viadukt

Ivančický viadukt

V druhé polovině 19. století se začalo budovat nové železniční spojení Brna s Vídní. Trasa vedla značně členitým terénem a tak si vyžádala stavbu několika mostů a tunelů. Všechny byly dvojkolejné, kromě jednoho, toho největšího mostu. Najdete jej u řeky Jihlavy Mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi.
Viadukt u Ivančic, kterému se přezdívá také Bránický železňák, byl vybudován mezi lety 1868 až 1870 přes údolí řeky Jihlavy a do provozu byl slavnostně předán 15. září 1870. Most s pěti litinovými pilíři o celkové délce 373,5 metru a hmotnosti cca 1 600 tun byl rozdělen na 6 polí. Největší výška nad údolím činila 42,7 metru.

Most sloužil až do roku 1979, kdy byl uzavřen a nahrazen mostem podobné konstrukce v těsné blízkosti starého mostu. V roce 1991 už je stav mostu uváděn jako havarijní, stále se ale nenašly možnosti, jak tento stav řešit. Torzo mostu je i nadále technickou památkou a jeho část stále chátrá.

Mezi technické zajímavosti patří také to, že samotná montáž trvala pouhých pět týdnů, kdy konstrukci smontovala asi třicítka dělníků. Prvenství při stavbě zdejší trati má také ražba dynamitem, kterýžto postup zde byl uplatněn úplně poprvé na našem území.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Ivančický viadukt

Javůrek

Javor? Říká se jasan. Jedna z nezapomenutelných vět známého filmu Ať žijí duchové! A právě podle javoru dostala obec Javůrek své jméno. Ten dle legendy stával uprostřed návsi. Křižanská vrchovina je místem, kde se zhruba 25 km od města Brna tato obec rozkládá. Dříve býval především středověkou osadou, kterou procházela středověká cesta. Její součástí je také osada Šmelcovna. Lokalita je významná především díky pozůstatkům ocelářských a kovářských dílen, tvz. hamrů. A lidé jsou na tuto tradici náležitě hrdí. Pamětihodnostmi Javůrku jsou kaple Narození Panny Marie a kaple Panny Marie Bolestné. Příležitostí k setkání celé obce bývá slavnost vítání jara. Všech tři sta obyvatel se zde sejde a oslavuje nejen jaro, ale i život. Vždyť je tu přece tak krásně. Jasan?

OÚ: Javůrek 11, 664 83 Javůrek

Tel.: +420 602 106 258, obec.javurek@seznam.cz, www.obecjavurek.cz

Javůrek

Kaly

Malebné údolí Svratecké hornatiny je místem s čarovnou Zahradou. Tak se totiž jmenuje místní část obce Kaly. Historie je prvně písemně zdokumentovaná roku 1386. Centrum zdobí kaple zasvěcená sv. Máří Magdaléně z roku 1883 a dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého. V místní části Zahrada najdete také kapličku. Aktivní součástí s dlouholetou tradicí jsou místní spolky jako sbor dobrovolných hasičů a Český červený kříž. Hasičský sbor byl založen v roce 1936. Obliba hasičského sportu je patrná dodnes a věnují se mu i nejmladší. Abyste se dostali do Babylonu, nemusíte cestovat časem do starověkého města. Babylon je též kopec nad obcí, z jehož vrcholu můžete obdivovat krásy české země. Vykouzlí vám úsměv na tváři.

OÚ: Kaly 23, 594 55 Kaly

Tel.: +420 549 440 010, obec@kaly.cz, www.kaly.cz

KalyKaly

Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrála sv. Petra a Pavla

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Katedrála stojí v místech, kde kdysi rovněž stával brněnský hrad a románský kostelík. Na jeho základech vyrostl na přelomu 13. a 14. století raně gotický kostel sv. Petra, nesčetněkrát upravovaný, rozšiřovaný a přestavovaný. Počátkem 20. století byl pak chrám přestavěn v novogotickém stylu podle návrhu architekta A. Kirsteina.

Krypta ukrývá základy kostela z poloviny 12. století včetně různých mladších přestaveb, které svědčí o počátcích křesťanství v Brně. Konají se zde příležitostné výstavy, komornější hudební produkce či duchovně-vzdělávací přednášky. Zpřístupněna je také adorační kaple Těla Kristova, jejíž oltář i interiér navrhl a realizoval renomovaný velehradský umělec Otmar Oliva. V přízemí chrámu můžete obdivovat krásu kaple Zvěstování Páně se vzácným renesančním oltářem z ebenového dřeva. Nádherný výhled na město Brno, ale i směrem k Pálavě, se vám naskytne z jižní a severní katedrální věže.

Ke každému kostelu samozřejmě patří zvony. Ty petrovské vyzvánějí poledne už v 11 hodin. Připomínají tak událost z roku 1645, kdy se Brno (jako jediné město na Moravě) ubránilo švédskému obléhání za třicetileté války. Podle pověsti po třech a půl měsících obléhání generál Torstenson prohlásil, že pokud nedokáže město dobýt, než budou na Petrově zvonit poledne, ukončí obléhání. Velitel obránců Louis Radouit de Souches tehdy použil lsti, nechal poledne zvonit o hodinu dřív a švédská armáda odtáhla s nepořízenou.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Katedrála sv. Petra a Pavla

Ketkovice

Ketkovice, trvale obývané 595 obyvateli, jsou spojeny s historií hradu Levnov. Vznik se datuje do období mladší doby kamenné, první písemnou zmínku najdete v roce 1101. V té době zde žili templáři, kteří zde zbudovali hrad Levnov. Zřícenina se tyčí na skalnatém ostrohu, 120 m nad řekou Oslavou. Právě její údolí láká každoročně řadu návštěvníků. Templáři zde založili také místní kostelík. Ketkovice jsou místem, kde se uchovávají lidové tradice. Ty se mohutně rozeznívají obcí v podobě Podhoráckého souboru a skrz mnoho akcí jako letní zábavy, ostatky, hody a další. Obec je krásná v každém ročním období a je propletena množstvím cyklostezek a turistických tras. Stojí za to ji navštívit.

OÚ: Ketkovice 87, 664 91 Ivančice

Tel.: +420 546 450 300, ketkovice@volny.cz, www.ketkovice.cz

KetkoviceKetkovice

Klášter Rosa coeli

Klášter Rosa coeli

Klášter Rosa coeli

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

A nejen to – zdejší kladná síla působí blahodárně na celý lidský organismus. Své o tom věděl i Jan Skácel, na kterého pobyt v Rose Coeli udělal takový dojem, že o tom napsal stejnojmennou báseň. Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh…
(J. Skácel)  

Dolní Kounice jsou starobylou obcí, jejíž původ se odvíjí od nejstaršího ženského kláštera na Moravě (1181), přesněji od kláštera premonstrátek zvaného Rosa coeli (Růže nebes). Klášter byl roku 1420 za husitských válek vypálen a v roce 1526 byl zrušen docela. Po zániku kláštera se pod vlivem nedalekých husitských Ivančic do Dolních Kounic rozšířily sekty novokřtěnců, českých bratrů a valdenských.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Klášter Rosa coeli

Kovalovice

Co mají společného formanští koně a obec Kovalovice? Legendu o vzniku názvu obce. Tehdy byla součástí formanské slezské cesty. A právě koně, kteří náklady přepravovali, místní lidé kovali. Rozhraní Drahanské vrchoviny a Dyjskosvrateckého údolí je dnes domovem 635 obyvatel. 2 km od obce je napojena na osadu Stará Pošta. Prvně je v písemných pramenech zmíněna v roce 1131. Samotné centrum zdobí kaplička zasvěcená sv. Petru a Pavlu. Vojenské události si osvěžíte nejen u Napoleonské kaple. Tvrdí se, že v obci po bitvě nocoval sám velký Napoleon. Od roku 2007 slouží návštěvníkům přírodní biotop, první koupaliště tohoto typu v České republice. V rámci expozice o poštovnictví se také přenesete do dob, kdy pošťáci nosili své pověstné pošťácké čapky. Byly to krásné časy.

OÚ: Kovalovice 10, 664 06 Kovalovice

Tel.: +420 544 226 009, obec@kovalovice.cz, www.kovalovice.cz

KovaloviceKovalovice

Lesní Hluboké

Lesní Hluboké u D1 – Exit 168, obec s 263 obyvateli a příjemným prostředím k bydlení je známa především 9 kříži a pověstí z r. 1540 o vyvraždění svatby, zámečkem s kaplí sv. Anny z 18. stol. a bazénem ve sportovním areálu Azuro, který souzní s krásnou okolní přírodou a lesy vybízejícími k odpočinku a výletům přírodním parkem Údolí Bílého potoka.

OÚ: Lesní Hluboké 46, 664 83 Lesní Hluboké

Tel.: +420 724 183 466

starosta@lesnihluboke.cz

www.lesnihluboke.cz

Lesní Hluboké

Loděnice

Když se řekne Loděnice, spoustě lidem se vybaví rok 1185. Tehdy zde proběhla bitva mezi Přemyslem Otakarem I. a moravským markrabím Konrádem Otou. Obecními dominantami jsou bazilika sv. Markéty, fara a ve středu obce se tyčící socha sv. Jana Nepomuckého. Velmi dobrá občanská vybavenost sem každoročně láká nové obyvatele.

OÚ: Loděnice 114,

671 75 Loděnice, tel.: +420 515 337 633

sekretariat@obec-lodenice.cz

www.obec-lodenice.cz

Loděnice

Lomnice

Pro to, abyste mohli obdivovat městskou památkovou zónu, nemusíte vyrazit do velkých měst. I městys Lomnice vám ji rád představí v podobě 15 významných budov! První písemná zmínka se datuje od roku 1281. Dnes zde žije 1 400 obyvatel. Hrad předcházel budově dnešního zámku, ve kterém sídlí střední škola. Raně barokní prvky jsou nejlépe viditelné na kostele Navštívení Panny Marie. Dalšími jsou například budova radnice, fara či morový sloup. Židovský hřbitov dává tušit, že zde sídlila tato komunita. Příležitostí odpočinout si od všedních záležitostí nabízí množství plesů, kterými je městys pověstný. Mozaiku lesů, pastvin a polí dokreslují přírodní zajímavosti, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Objevte je všechny.

ÚM: nám. Palackého 32, 679 23 Lomnice

Tel.: +420 549 450 106, mestys@lomnice.cz, www.lomnice.cz

LomniceLomnice

Lomnička

Místo, kde jsou tradice stále živé. To je obec Lomnička, historicky prvně zmíněna v r. 1235. Obec s více než 500 obyvateli se stále rozrůstá. Její dominantou je barokní kaple sv. Bedřicha. Obcí protéká potok Besének a lemuje ho cyklostezka. Na jižní hranici obce u úpatí známého pahorku Květnice dominuje kamenolom. Obec žije bohatým kulturním životem na akcích, jako je masopust, Pohádkový les a babské hody, kterých se účastní většina obyvatel obce. Tradice v pálení lihovin pokračuje provozem místní pálenice. Sbor dobrovolných hasičů se mimo jiné  účastní soutěží v požárních sportech a k udržení tradic také přispívá TJ Sokol a myslivecký spolek.

OÚ: Lomnička 103, 666 01 Lomnička

Tel.: +420 549 415 720, obec@lomnicka.cz, www.lomnicka.cz

Lomnička

Masarykův okruh

Slavný Masarykův okruh hostuje každoročně Mistrovství světa motocyklů. Příznivci motosportu se však na okruh nemusí dívat pouze z tribuny – trať si lze vyzkoušet na vlastní kůži při tzv. jízdách pro veřejnost.
S automobilovým sportem se Brno poprvé setkalo v roce 1904, později ve dvacátých letech soustřeďovaly zájem Brňanů závody do vrchu Brno – Soběšice, jenže mezinárodní trend směřoval k závodům na okruhu.
 
Brno se dočkalo naplnění svých snů roku 1930, kdy Masarykův okruh zažil první atmosféru dramatického souboje vládců volantu. V roce 1965 se název Masarykův okruh poprvé zapsal do kalendáře Mistrovství světa silničních motocyklů a od té doby hostí tento závod se železnou pravidelností. Novou kapitolu v historii Masarykova okruhu začal psát rok 1987, kdy byl v červnu zahájen provoz speciálního automotodromu, vybudovaného v členitém terénu lokality Kývalka, vzdáleném od boxů starého okruhu sotva deset kilometrů. Vzpomínkami na "zlatou éru" předválečných automobilových Velkých cen dýchají i úzké přilehlé silničky ze Žebětína a směrem do Ostrovačic s pověstnými vlásenkami, kterými ve třicátých letech kličkovali mistři volantu. Kromě sezóny 1992, hostuje Mistrovství světa motocyklů na Automotodromu Brno každoročně.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Masarykův okruh

Měnín

Původně vinařská obec, která leží 18 km od města Brna jihovýchodním směrem, se nachází na dopravní křižovatce silnic do metropole Slovenska Bratislavy a metropole Rakouska Vídně. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1240. Ve 14. století se obec pyšnila titulem městečka a byla významným tržním místem a odvolací soudní stolicí pro jihomoravská města. Z tohoto století také pochází gotická podoba kostela sv. Markéty, stojícího přímo na návsi. V obci a ve dvou místních částech – Jalovisku a Albrechtově, dnes žije necelých 1 900 obyvatel. Okolí obce zdobí především dlouhé lány polí, utíkající do dálky, kam až dohlédnete. Ty doplňují drobné hájky, lesíky a dvě chovné bažantnice. Katastr obce o rozloze 2 116 ha s úrodnou půdou umožňuje sklízet obilniny, olejniny, kukuřici, cukrovou řepu a zeleninu. Severovýchodně od obce se vydejte poznat místo významné události, kterou je známá bitva u Slavkova. Díky naučné stezce se vrátíte do minulosti a ocitnete se na chvíli přímo v bojích.

Pokud se vám v Měníně bude líbit, zůstaňte na promítání filmu v místním kině nebo na některé z akcí v obecním sále. Nezapomeňte se také zastavit na poště a odeslat svým přátelům pohlednici. Pohlednice z Měnína jistě každého potěší a bude krásným návratem do časů minulých v dnešní době mobilních telefonů.

OÚ: Měnín 34, 664 57 Měnín

Tel.: +420 544 224 521, obecniurad@menin.cz

www.menin.cz

MěnínMěnín

Minimuzeum československého opevnění 1935-1938

Minimuzeum československého opevnění 1935-1938

Minimuzeum čs. opevnění z let 1935 – 1938 se nachází na kopci Spravedlnost, cca 1 km severně od obce Bohutice nedaleko Moravského Krumlova. Jedná se v podstatě dva zpřístupněné řopíky s označením A-140 a A-120.
Areál muzea se skládá ze dvou objektů lehkého opevnění vzor 37 vybudovaných ve III. armádním sboru v rámci úseku 16 – Moravský Krumlov v roce 1938. Jeden z objektů (A-140) je zrekonstruován do plánované podoby, které by dosáhl, nebýt Mnichovské dohody v roce 1938.

Ve druhém objektu (A-120) je zřízena expozice poválečné reaktivace opevnění a je zde umístěna i výstava modelů všech typů lehkého opevnění vzor 37. Okolo objektu A-140 je vybudována i provizorní překážka, která navazuje na překážku intervalovou. V rámci intervalové překážky jsou k vidění makety železných protitankových rozsocháčů a betonové překážky.

Objekty jsou v době přítomnosti provozovatele opatřeny dobovou výstrojí, výzbrojí a vybavením.

Objekty minimuzea se nacházejí na kopci Spravedlnost, v katastru obce Olbramovice, cca 1 km severně od obce Bohutice, nedaleko Moravského Krumlova. U silnice mezi obcemi Olbramovice a Rakšice je umístěna informační tabule, která vás navede na značenou cestu do areálu muzea.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Modřice

Město Modřice je obklopeno Brnem hned ze dvou stran. Jeho hlavní dominantou je malebný kostel sv. Gotharda. V roce 1784 byla ke kostelu přistavěna mohutná věž a dala kostelu jeho současnou podobu. Kostel se chlubí krásnými varhany, které jsou v Modřicích největším hudebním nástrojem.

MěÚ: náměstí Svobody 93, 664 42 Modřice, tel.: +420 537 001 011

podatelna@mesto-modrice.cz

www.mesto-modrice.cz

Modřice

Moravské Knínice

Víte, jak se bydlí ve vesnici, soutěžící o titul Vesnice roku 2013? Že ne? Vypravte se do obce Moravské Knínice. Osídlení je doloženo již v pravěku, což mohou přiblížit archeologické nálezy nejen římských mincí a hrobů. Listina cisterciáckého kláštera v Předklášteří dokládá písemně existenci od roku 1235. Knínice leží 18 km od Brna a jejich okolí je tvořeno převážně lesy, které vás dovedou až k brněnské přehradě. Díky této lokalitě je vyhledávaným místem pro pěší výlety. A co vás provede lokalitou lépe než naučná stezka? Možná ještě místní děti, které se na návrhu této naučné stezky podílely a znají ji jako své boty. Ty jsou zde více než akční. V roce 2005 například vysadily lípu Evropské unie. Pamětníkem více než dvou set let vývoje je dub zimní, obývající okraj lesa. Gotickým skvostem je kostel zasvěcený sv. Markétě. Zajímá vás válečná historie? Nenechte si ujít pohled na most nedokončené Hitlerovy dálnice. Pozůstatky jsou dodnes patrné i přesto, že už jsou hodně zarostlé. A až se budete chystat na cestu domů, užijte si poslední pohled na obec z vyvýšeného místa, který vám vykouzlí úsměv na tváři. Žije se tu krásně. A na to vám dá ruku všech téměř 1 000 obyvatel.

OÚ: Kuřimská 99, 664 34 Moravské Knínice

Tel.: +420 530 350 417-19, mkninice@volny.cz

www.moravskekninice.cz

Moravské KníniceMoravské KníniceMoravské Knínice

Moravský Krumlov

Náměstí T. G. Masaryka 40, 672 01  Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 321 064

E-mail: infocentrum2@seznam.cz

Web: www.meksmk.cz

 

Most Míru

Most Míru

Most Míru

Asi 6 km od Tišnova leží obec Dolní Loučky. Nad údolím říčky Libochovka v této obci vede obdivuhodný viadukt, zvaný také Most míru, který je největším mostem na železniční trati Brno - Havlíčkův Brod.
Stavba viaduktu byla zahájena v roce 1939, ale do provozu byl uveden v roce 1953. Původní projekt byl Němci v době okupace pozměněn a stavba byla dokončena až v roce 1953. Most byl označován také jako stavba socialismu. Střední oblouk má rozpětí 120 m, je vysoký 38 m a celková délka mostu činí 300 m.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Most Míru

Muzeum Brněnska

Muzeum Brněnska

Muzeum Brněnska

Muzeum ve Šlapanicích je součástí organizace Muzeum Brněnska. V muzeu najdete etnografické sbírky, pozůstalost malíře Aloise Kalvody, výšivková tiskátka nebo koněspřežné kočáry.

Muzeum sídlí ve starobylé budově někdejší šlapanické scholasterie. V jeho sbírkách se nachází mimo jiné pozůstalostní fond významného českého krajináře Aloise Kalvody, který se v městečku Šlapanice narodil. Součástí etnografických sbírek muzea je pozoruhodná kolekce výšivkových tiskátek.

Šlapanice a jejich okolí jsou také spojovány se známou bitvou "tří císařů". Budova scholasterie, v níž muzeum sídlí, sloužila před bitvou jako štáb maršála Soulta, velitele IV. francouzského armádního sboru. Ve vestibulu muzea jsou nově vystaveny dva restaurované koněspřežné kočáry pocházející z přelomu 19. a 20. století.

V současné době se v muzeu konají krátkodobé tematické výstavy a muzeum se ve své činnosti dlouhodobě zaměřuje na dětské návštěvníky. Ke všem výstavám jsou připravovány doprovodné programy pro školy, dětské dílny či herny, muzeum pořádá soutěže pro děti a spolupracuje s okolními základními a mateřskými školami.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum Brněnska

Muzeum průmyslových železnic

Muzeum průmyslových železnic

Muzeum průmyslových železnic

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435mm) na úzký (600mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Původní vlečka na přepravu uhlí byla postavena roku 1862. Po ukončení těžby roku 1991 ji roku 2005 převzalo Muzeum průmyslových železnic za účelem jejího přerozchodování a pořádání prezentačních jízd svých vozidel. Dnes zde najdete parní lokomotivy z let  1913 – 1951, motorové z let 1940 – 1981 a dokonce i přes sto let starou elektrickou lokomotivu Siemens z roku 1905.

Historické lokomotivy úzkorozchodných drah vypadají mnohdy jako model či hračka, přesto jde o desítky let staré stroje trávící celé 20. století těžkou službou v lomech, dolech, cihelnách, hutích a jiných průmyslových objektech tehdy vesměs veřejně nepřístupných. 

Regionální úzkorozchodná železnice prezentuje sbírky historických vozidel formou předváděcích jízd s parní či motorovou lokomotivou, výletními krytými vozy, na vyžádání i vozy na přepravu jízdních kol.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum průmyslových železnic

Níhov

V obci Níhov žije přibližně 230 obyvatel. První písemná zmínka je z roku 1349. Z historie vychází i současný znak. Rohy byly přejaty ze znaku vladyků Níhovců z Níhova, kterým tvrz patřila v 15. století. Koruna je atribut sv. Václava, kterému je zasvěcena místní kaple z roku 1872. Přírodními památkami jsou lípa milénia a lípa svobody vysazená v roce 1918 na počest vzniku samostatné republiky. V létě určitě oceníte rybníky, z nichž největším a nejvíce využívaným je rybník Bařina. Na jeho hrázi se můžete občerstvit v místním kiosku. V okolí obce můžete zhlédnout i několik plastik z dílny Lubomíra Laciny, např. sošku Panny Marie, prostřený kamenný stůl, sochu sv. Ambrože, studánku sv. Jiljí, boží muka sv. Jana Křtitele a křížovou cestu na vrch Chochol. Objevte je všechny!

OÚ: Níhov 17, 594 55 Dolní Loučky

Tel.: +420 566 538 419, obec.nihov@cbox.cz, www.nihov.cz

NíhovNíhov

Nová Ves

Školy mívají den otevřených dveří, avšak jen obce vám otevřou svá srdce. Mezi ně patří i Nová Ves, která láká čím dál více turistů k navštívení. Společně s dějinami cisterciáckého kláštera se začínají psát i dějiny obce. Jste jedni z těch, co věří na zázraky? Vaše kroky by měly mířit k prameni Svatá voda. Traduje se, že pomáhá těm, co mají slabý zrak. Legenda praví, že kdysi žil slepý mládenec, který rok co rok navštěvoval léčivý pramen v Rakousku, kde se snažil vymodlit si uzdravení. Když se jednoho dne vydal na cestu, zjevila se mu Panna Marie a poradila mu, ať jde právě k pramenu Svaté vody. Zrak se mu zázračně navrátil. Pramen Beran má zase pomáhat při hormonálních poruchách, odvápnění a napomáhat růstu vlasů. Nejsou to však jen přírodní krásy, které sem přilákaly 800 obyvatel k životu. Je to také dobrá občanská vybavenost. Ta čítá mateřskou a základní školu, poštu, školní sportovní areál, tělocvičnu a bazén se zázemím. Výhodou je také přítomnost zemědělského družstva, které dává místním příležitost k práci. Nesmíme však opomenout místní spolky. Těch je zde opravdu požehnaně. Z nich jmenujme sbor dobrovolných hasičů, sbor Novoveská parta, Myslivecký spolek Doubravka, Moravský rybářský svaz a Sportovní klub Nová Ves. Malebnost obce dokreslují památky. V parku najdete barokní sochu sv. Jana Nepomuckého, na návsi památník obětem 1. a 2. světové války. Nalákali jsme vás k návštěvě? Jsme si jistí, že ano. Buďte vítáni.

OÚ: Nová Ves 67, 664 91 Nová Ves

Tel.: +420 546 425 268, starosta@novaves-bv.cz, www.novaves-bv.cz

Nová VesNová VesNová Ves

Omice

Vstupte do přírody uprostřed lesů v nadmořské výšce 390 m západně od Brna a objevte obec Omice. Přivítá vás v ní 800 pohostinných obyvatel. Husté lesy v okolí jen dokresluje říčka Bobrava, vinoucí se údolím. Název Bobrava nese také přírodní park, sloužící k ochraně krajinného rázu a zachování přírodních hodnot. V letech 1992–1993 zde byl vybudován umělý mokřad, jehož snahou je začít rozmnožovat vodní ptactvo a živočichy. První písemná zmínka se objevuje ve 14. století. I přesto, že leží nedaleko města Brna, si obec zachovala tradiční vesnický ráz i tvar. Vždyť kdo ve městě může říct, že ho ráno budí kokrhání kohouta, vůně posekaného trávníku či vůně sušeného sena, linoucí se ze stodol. Součástí katastru jsou osada Dvorek a statek Kývalka. Tradiční obživou bylo především zemědělství a práce v lesích. Patronem obce je sv. Jakub Větší, kterému je v Omicích zasvěcen kostel. Před kostelem mezi lipami stojí železný kříž, věnovaný majiteli rolnické usedlosti č. p. 34. Činnými v rámci společenských a kulturních akcí jsou folklorní soubor Omičánek, TJ Sokol a sbor dobrovolných hasičů. Pravidelně si také můžete pod obecní taktovkou zatancovat na hasičském plesu, oslavit Vánoce na jarmarku či koncertě a okusit atmosféru tradičních hodů. Obec obnovuje také tradici dudáků v rámci akce zvané Gajdefest. Ta se setkává nejen se zájmem z řad obyvatel a turistů, ale je také akcí s mezinárodní účastí. Kdo tedy miluje tyto hudební nástroje, není na co čekat. Nechte se unést jejich mocnými tóny.

OÚ: Tetčická 51, 664 41 Omice

Tel.: +420 546 412 816, podatelna@omice.cz

www.omice.cz

OmiceOmiceOmice

Ořechov

Asi 15 km jihozápadně od města Brna se nachází obec Ořechov, která vznikla sloučením tří dříve samostatných obcí – Ořechova, Ořechoviček a Tikovic. Na královských listech je zaznamenána nejstarší písemná zpráva o obci, která pochází z roku 1234. Hlavními dominantami obce jsou dva římskokatolické kostely. V části Ořechov stojí kostel Všech svatých, který byl postavený v roce 1900, a v části Tikovice stojí kostel svatého Jiří, přestavěný do barokní podoby roku 1725. K dalším významným pamětihodnostem v obci patří boží muka a pohřebiště Rudé armády. Ořechov částečně lemují smíšené lesy, kterými protéká řeka Bobrava. Ta láká turisty k procházkám značenou turistickou trasou.

OÚ: Zahradní 216/1, 664 44 Ořechov

Tel.: +420 547 225 131, obec@orecho­vubrna.cz, www.orechovubrna.cz

OřechovOřechov

Oslavany

Město, kde se očividně rádo oslavuje. Jak jinak by mohly Oslavany, ležící na rozhraní Dyjskosvrateckého úvalu a Českomoravské vysočiny, dostat svůj název? Hornická minulost je také svým způsobem důvodem k oslavě. Práci zde našlo mnoho obyvatel, kterých tu dnes žije necelých 5 000. Díky své poloze jsou nazývány bránou Vysočiny. Údolní niva řeky Oslavy byla osídlena již v době neolitické a bronzové. Procházela zde obchodní, tzv. Libická stezka spojující Balt s Byzancí. První písemná zmínka je z roku 1104. Historie je úzce spjata s prvním ženským cisterciáckým klášterem na Moravě – Údolí sv. Marie, založeným v roce 1225. V 16. století byl klášter přestavěn na renesanční zámek. Vinařskou obec na přelomu 18. a 19. století změnila těžba uhlí a elektrárna. Na sklonku 20. století byl důl uzavřen a tepelná elektrárna z roku 1913 byla zrušena. V nedávné minulosti hornické město je v současné době bránou do krásné přírody v údolích řeky Oslavy a potoků Ketkovského a Balinky. Začíná zde přírodní park Oslava a na něj navazují přírodní parky Chvojnice a Pojihlaví. V meandru řeky Oslavy pod kopcem Kukla je Naučná stezka permokarbonem Boskovické brázdy. K hlavním dominantám města patří kromě zámku se štíhlou věží s mariánskou korouhví mohutný kostel sv. Mikuláše na blízkém návrší a areál bývalého kamenouhelného dolu Kukla, dnes přestavěný na mimořádně atraktivní zábavní park s příběhem – Permonium® s bývalou těžní věží s veřejně přístupnou vyhlídkou. Tam vaše děti prožijí dobrodružství, o kterých se jim ani nesnilo. A vám je budou rády vyprávět.

MěÚ: nám. 13. prosince 51/2, 664 12 Oslavany

Tel.: +420 546 418 411, oslavany@mboxr.cz

www.oslavany-mesto.cz

OslavanyOslavanyOslavany

Ostrovačice

Ostrovačice se rozléhají v přírodním parku Podkomorské lesy a trvale zde žije okolo 700 obyvatel. První písemná zmínka je datována rokem 1255. Významnými památkami jsou barokní kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli a sv. Václavu a místní fara. Do přírodního parku je zasazen děj Mrštíkova románu Pohádka máje. Chcete-li obec poznat i jinak, kniha pro vás bude zajímavým zpestřením.

ÚM: nám. V. Mrštíka 54, 664 81 Ostrovačice

Tel.: +420 546 427 323, info@ostrovacice.eu www.ostrovacice.eu

Ostrovačice

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici Bitva tří císařů - Slavkov/Austerlitz 1805.

V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Památník Mohyla míru

Památník Návrší Žuráň

Památník Návrší Žuráň

Památník Návrší Žuráň

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.
Významné návrší v katastru obce Podolí asi 1 km severně od Šlapanic je do jisté míry umělou mohylou s hroby z období stěhování národů z 5. a 6. stol. Odtud se otevírá pohled na převážnou část slavkovského bojiště.

Žuráň byl Napoleonovým velitelským stanovištěm v počáteční fázi památné bitvy. Druhého prosince 1805 v půl deváté ráno zde Napoleon zahájil tzv. Lví skok, brilantní manévr, který vešel do dějin a kterým rozhodl celou bitvu, tzv. bitvu Tří císařů u Slavkova - Austerlitz. Aby zamezil obklíčení svých jednotek, zvolil přímý útok na pratecký kopec - hlavní stan rusko-rakouských sil. Žuráň, ze kterého je výhled na větší část bojiště (včetně prateckého kopce a nedalekého vrchu Santon, pozice francouzských baterií) je od té doby cílem poutníků, zejména těch z Francie.

Válečné události připomíná památník v podobě kvádru z roku 1930, na horní ploše s plastickou bronzovou mapou bojiště s rozložením všech bojujících armád podle stavu v 7:00 hodin ráno a také francouzskou proklamací před bitvou. Památník nechal vytvořit zřídit generální štáb čs. armády z iniciativy francouzského maršála Louise Francheta d'Esperey.

Návrší je pozoruhodné i jako významná archeologické lokalita. Vršek Žuráň není vlastně přirozenou vyvýšeninou, ale jedná se o uměle navršenou mohylu z hlíny a kamení (286 m.n.m.). Pravděpodobně vůbec první archeologické objevy na Žuráni se datují k roku 1850. Úplný a systematický archeologický výzkum byl tu proveden až za sto let, v letech 1948 až 1950. Velký plošný odkryv temene kopce vedl k objevu obrovitého kamenného pole o průměru asi 80 metrů, ohraničeného obvodovou zdí z kamenů kladených na sucho. Tato stavba byla původně mnohem mohutnější, avšak po staletí sloužila obyvatelům okolních obcí jako zásobárna stavebního kamene. V kruhové nekropoli byly odkryty hroby z různých historických období - bohužel již před dávnou dobou vyloupené.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Památník Návrší Žuráň

Památník písemnictví na Moravě a Benediktinský klášter

Památník písemnictví na Moravě a Benediktinský klášter

Památník písemnictví Rajhrad

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Areál benediktinského opatství v Rajhradě nedaleko Brna budí majestátní dojem. Vždyť také u jeho zrodu stál slavný pražský architekt radikálního baroka Jan Blažej Santini-Aichel. Rajhrad byl odedávna proslulým střediskem vzdělanosti; z klášterní obrazárny například pocházejí gotické pašijové obrazy Mistra rajhradského oltáře, uchovávané v galeriích v Praze a Brně. V rajhradské knihovně byly v minulosti soustředěny iluminované rukopisy královny Rejčky a další vzácné prvotisky. 


(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Památník písemnictví Rajhrad

Pohořelice

Archeologické nálezy dokládají nejen um, ale i dlouhou historii, která se v Pohořelicích začíná psát již s příchodem slovanského obyvatelstva na Moravu. Právě pohřebiště, objevené v roce 1951 v katastru obce Smolín (od 70. let součást Pohořelic), je jedním z nejpřesvědčivějších důkazů. Jádro obce odedávna stálo na důležité obchodní cestě vedoucí až k Vídni. Prvně je město pod názvem Borlitz zmíněno v roce 1222. Z období vrcholného středověku pochází svědek tragických, ale i šťastných událostí Pohořelic, kostel apoštola Jakuba Většího a k němu přilehlá fara. Jméno města je pravděpodobně odvozeno od slova pohořelí, což byli obyvatelé žijící na místě, kde byla někdejší osada zničena požárem. Důležitým mezníkem ve vývoji bylo 16. století, kdy tehdejší městečko obdržel od krále rod Pernštejnů. Během let vývoje bylo několikrát svědkem válečných útrap, drancování a vypálení, avšak obyvatelé se vždy dokázali semknout a vybudovat své milované město znova. Až k historickému centru města dnes sahá park ze tří stran obklopený vodou. Lovecký zámeček Leopoldsruhe ve Velkém Dvoře byl postaven v barokním stylu. Dokladem židovského osídlení je dnes již tichý židovský hřbitov. Původně reprezentačním sídlem městské spořitelny je budova radnice. Pohled na ni vás okouzlí, neboť má bohatě zdobenou fasádu s ornamenty a figurálními motivy. Každoroční událostí Pohořelic, ve kterých žije trvale přibližně 4 900 obyvatel, jsou červnové Slavnosti města Pohořelice. Především ty se těší velké oblibě nejen místních občanů, ale i turistů. Aby ne, každý rok nabízí nový a neokoukaný program s atraktivními hosty. Hojně navštěvovaný je na konci října i veřejný výlov rybníka Vrkoče v k. ú. Nová Ves. Naplánujte si proto návštěvu tak, abyste si i vy užili tyto akce plnými doušky. Stojí to za to.

MěÚ: Vídeňská 699, 691 23 Pohořelice

Tel.: +420 519 301 311, info@pohorelice.cz, www.pohorelice.cz

PohořelicePohořelicePohořelicePohořelice

Popůvky

Když směrem k Bobravské vrchovině, tak do obce Popůvky. Budete překvapení, kolik vám toho nabídne k poznání. Historicky jsou Popůvky datovány od roku 1349, kdy byly ve vlastnictví vladyků z Popůvek. Krásy obce již zmíněné každý den míjí Popůvský potok, který místní nazývají také Troubský či Bukovanský. Odedávna se zde daří především zemědělství, což dokládají políčka, produkující cukrovou řepu, ječmen a pšenici. Ovocné sady zase přetékají ovocem, jen ho utrhnout a ochutnat. Krajinnými dominantami je dvanáct významných prvků v podobě lesů, luhů a mokřadů. Příznivé bylo místo již v období počátku pravěku, kdy první lidé nazývali tuto oblast svým domovem. Dodnes můžete stále jejich pozůstatky obydlí či nálezy nástrojů obdivovat v mnoha expozicích. První písemná zmínka pochází z první poloviny 14. století, konkrétně z roku 1349. Vojenské události čítající bitvy národů postihly i Popůvky. V roce 1618–1648 obec potrápila švédská vojska, neúspěšně obléhající brněnskou metropoli. Upomínkou na tuto událost je lesní rokle, zvaná Švédská zmola. V období růstu v letech 1848–1918 obec postihla epidemie cholery, kterou se ale podařilo nakonec dostat pod kontrolu. Toto období však není do historie zapsáno jen v temných barvách. Dalo totiž obci významného člověka, který se zde narodil. Tím byl Wilhelm Puttik, speleolog a inženýr, který se proslavil výzkumem jeskyní ve Slovinsku. Památkou obce je kaplička, u které stojí kříž. V létě oceníte i rybník, který vám při koupání poskytne tolik potřebné osvěžení. Díky mnoha podnikatelům byla vybudována také místní infrastruktura a obec byla plynofikována. Díky tomu každý rok počet obyvatel stoupá. Je kouzelné vidět, že se lidé opět uchylují ke klidnějšímu životu. Tady tento život vede 1 275 obyvatel.

OÚ: Náves 25, 664 41 Popůvky

Tel.: +420 544 228 051, podatelna@popuvky.cz, www.popuvky.cz

PopůvkyPopůvky

Pozořice

„Pozor, Říčtí jdou!!!“ Tímto zvoláním upozorňoval poustevník na loupeživé rytíře, skrývající se v místních lesích. A přesně tak městys, kde žije 2 300 obyvatel, ke svému názvu přišel. V dnešní moderní době tyto loupežníky nepotkáme, proto si můžeme bezpečně vychutnat krásy Drahanské vrchoviny. První písemná zmínka pochází z roku 1297, avšak jde pravděpodobně o falzum. Proto se historikové spíše přiklánějí k papežské listině z roku 1318, ve které se objevuje jméno majitele panství, Půty z Pozořic. Ten zde nechal postavit středověký hrad Vildenberk. Dominantou, vítající již při příjezdu z dálky, je kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v barokním stylu. Kulturně-společenský život je zde zastoupen třemi kulturními a sportovními sály. Srdečně vás zveme k prohlídce.

ÚM: Na Městečku 14, 664 07 Pozořice

Tel.: +420 544 226 046, pozorice@pozorice.cz, www.pozorice.cz

Pozořice

Prace

Obec uprostřed slavkovských bojišť – svůj název dostala pravděpodobně od slova „prát“, kdy se zde stříhaly ovce, předla a prala se tu vlna. Obec, čítající 972 obyvatel, je v písemných listinách poprvé zmíněna v roce 1274. Ne všechny historické události však byly radostné. Prace velmi utrpěla během třicetileté války, kdy z 25 rodin zůstal v obci pouze jeden člověk. Po válce začalo nové osídlování obce, které přerušil vpád Tatarů na Moravu v roce 1663. Vojska zničila vše vybudované až na kostel a jedinou chalupu. Slavnou, i když smutnou událostí byl rok 1805. 2. prosince se obec stala středem bitvy tří císařů a z padesáti domů byly zachovány jen tři. Obětem Napoleonovy vítězné bitvy byl z iniciativy P. Aloise Slováka na místě postaven slavný památník Mohyla míru podle projektu Dr. Josefa Fanty. V jeho nitru můžete zhlédnout stálé expozice věnující se této bitvě. Tradicí jsou pietní akty k uctění památky mrtvých. V roce 1951 zažila obec další velice tragickou událost, kdy místní chlapci nalezli dvě protipěchotní miny a při výbuchu jedné z nich zemřelo sedm malých kamarádů ve věku 9 až 12 let. Na místě neštěstí byl v témže roce postaven pomník. Místem modliteb věřících je barokní kostel Povýšení sv. Kříže postavený na místě původního románského kostela. Jeho hlavní oltář zdobí dřevořez Ukřižovaného Spasitele. V obci se každoročně konají Pratecké hody a mnohé jiné kulturní a společenské akce. Nechte se vtáhnout její nejen historickou atmosférou.

OÚ: Ponětovská 129, 664 58 Prace

Tel.: +420 544 244 727, obec@praceubrna.cz, www.praceubrna.cz

PracePracePrace

Předklášteří

V malebné krajině v bráně do Českomoravské vrchoviny leží obec Předklášteří. První písemné zmínky pocházejí z roku 1233, kdy byl královnou Konstancií založen klášter Porta coeli. Na klášterních pozemcích před klášterem se později rozrůstala ves, která dostala název Předklášteří. Dominantou obce je již zmiňovaný klášter Porta coeli budovaný v přechodném románsko-gotickém slohu. Areál kláštera a zejména portál baziliky Nanebevzetí Panny Marie patří k nejvýznamnějším středověkým památkám střední Evropy. Krásná okolní příroda láká návštěvníky k turistice. Naučná stezka umožňuje poznávání vzácných rostlin a zajímavých přírodních útvarů.

OÚ: nám. 5. května 1390, 666 02 Předklášteří

Tel.: + 420 549 410 170, obec@predklasteri.cz, www.predklasteri.cz

PředklášteříPředklášteří

Přibice

Příznivci výborného vína, zbystřete. Obec Přibice je od dob minulých jedním z vinařských míst. Prvně jsou v historických pramenech zmíněny v roce 1222. Svůj název pravděpodobně získaly dle vlastníka obce, jistého Přibíka. Počátky vinařství jsou datovány od období, kdy zde sídlili němečtí novokřtěnci. Bijícím srdcem Přibic je kostel sv. Jana Křtitele, jeden z nejstarších na jižní Moravě. Před kostelem tiše stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Zajímavým místem k navštívení je i pramen Apoštolka, který odkazuje na slovanské věrozvěsty. Během celého roku se v obci rozeznívají mohutné mužské hlasy. Ty patří pěveckému sboru zvanému Přibičané. Sbor čítající 14 zpěváků s mocnými hlasy vám příjemně rozechvěje vaše srdce.

OÚ: Přibice 348, 691 24 Přibice

Tel.: +420 519 432 223, podatelna@pribice.cz, www.pribice.cz

PřibicePřibice

Přibyslavice

Kdo by nechtěl mít obec či město pojmenované po něm samotném? Takovému Přibyslavovi se to podařilo. Obec patří mezi jedny z nejstarších, prvně je zmíněna

v roce 1048, kdy byla darována rajhradskému klášteru.

V dobách své největší slávy byste zde našli panský hostinec, jehož vůně jídla se linula po celé vsi, kovárnu

či palírnu kořalky. Katastr je vsazen do nepravidelné návsi s upravenými zahrádkami a rybníkem, u kterého si můžete posedět během volných dnů. Celé návsi dominuje

obecní zvonička.

Část obce Radoškov, připojená k Přibyslavicím v roce 1960, hlídá také místní zvonička. Víte, že zdravý je nejen pohyb, ale i voda? Přírodní park Údolí Bílého potoka vám nabídne dobrodružnou procházku po kamenité cestě přes četné brody zpestřenou několika starými mlýny. Nebo můžete navštívit prameny čisté vody u kapliček sv. Jakoubka a sv. Františka. Obě části dnes trvale obývá 509 obyvatel. Ti tráví svůj volný čas sportem na tenisovém kurtu. Je to způsobeno také každoročním soft-tenisovým amatérským turnajem. Při hře se lehce přenesete na tenisové kurty velkých soutěží. Kouzlo dechových nástrojů vám zase představí kapela Galáni. V dubnu si s místními spolky můžete připomenou tradiční lidový zvyk pálení čarodějnic. Na závěr si přijďte zatancovat s místní chasou na přibyslavickou pouť, ze které si jako památku můžete odnést vystřelenou růžičku. Ta vám bude do konce života připomínat, jak vám tady bylo dobře.

OÚ: Sokolská 44, 664 83 Přibyslavice

Tel.: +420 546 440 292, pribyslavice@volny.cz, www.pribyslavice.net

PřibyslavicePřibyslavicePřibyslavice

Rebešovice

Obec Rebešovice se nachází v bezprostřední blízkosti města Brna na území tzv. Dyjskosvratecké nivy. První písemná zmínka pochází z roku 1174. Mezi nejvýznamnějšími pamětihodnosti patří pozdně barokní stavba Poklony sv. Jana Nepomuckého z 18. století u vodního pramene pod Zámečkem, rokokový litinový kříž, osazený na nevšední kamenné podnoži s dominantním vysokým reliéfem bolestné Panny Marie. Náves obce zdobí rustikální zvonička čtvercového půdorysu. Úřad se Zámeckou restaurací a knihovnou sídlí v malebném zámečku s kaplí sv. Doroty. Členitá krajina v okolí je vyhledávaným cílem rybářů, turistů a i cyklistů, kteří hojně využívají nově vybudované cyklistické stezky.

OÚ: Zámecká 12, Rebešovice, 664 61 Rajhrad

Tel.: +420 547 230 376, obec@obecrebesovice.cz, www.obecrebesovice.cz

RebešoviceRebešovice

Rosice

Rosice jsou jedním z přirozených center jihozápadního Brněnska. Disponují cca dvěma desítkami restauračních a ubytovacích zařízení a pestrou škálou nabízených služeb občanské vybavenosti. Po zdejších turistických zajímavostech provází naučná stezka o dvanácti stanovištích, přičemž nepřehlédnutelnou dominantou Rosic je renesanční zámek, vystavěný rodem Žerotínů v 16. a 17. století. V jeho prostorách je mimo stálou expozici možno navštívit Muzeum hraček. Na nádvoří zámku se od dubna do listopadu pravidelně konají oblíbené farmářské trhy a poslední srpnový víkend zde každoročně probíhá historický festival. Třetí červencovou sobotu se zámecké nádvoří tradičně stává místem Setkání malých pivovarů. Cílem pro příjemnou procházku lipovou alejí je barokní kaple Nejsvětější Trojice na návrší na jižním okraji města. Lokality přírodní park Bobrava, Mariánské údolí či Chroustovské údolí v blízkém okolí Rosic jsou příhodné pro pěší či cyklistické výlety. Přímo v Rosicích je možné napojit se na některou ze tří značených cyklostezek. Pravidelné kulturní vyžití pak poskytuje digitalizované kino Panorama s celoročním provozem, v jehož programu nechybí projekce ve 3D.

MěÚ: Palackého náměstí 13,

665 01 Rosice

Tel.: +420 546 492 111,

posta@mesto.rosice.cz,

www.rosice.cz

RosiceRosiceRosice

Rozdrojovice

Obec Rozdrojovice se rozkládá na severozápadním okraji města Brna, v rekreační oblasti Brněnská přehrada. První písemná zmínka pochází ze 14. století, kdy obec byla součástí panství rosicko-veverského. Četné nálezy a vykopávky nasvědčují tomu, že Rozdrojovice byly osidlovány již od pravěku. Malebná čtyřboká kaplička, busta T. G. Masaryka a pomník padlým se řadí mezi zajímavosti obce. Obec zajišťuje dětem vzdělání v základní škole s moderním vybavením, která je umístěna na klidném místě s krásnou přírodou. K procházkám láká okolí Brněnské přehrady, které návštěvníky zavede do přírodního parku Podkomorské lesy. Místní a hosty Rozdrojovic pohostí hostinec U Helánů.

OÚ: Na Dědině 7, 664 34 Rozdrojovice

Tel.: +420 546 220 997, urad@rozdrojovice.cz, www.rozdrojovice.cz

RozdrojoviceRozdrojovice

Rozhledna Akátová věž

Rozhledna Akátová věž

Rozhledna Akátová věž

Do Židlochovic na Brněnsku se vydejte na vrchol kopce Výhon s nově otevřenou rozhlednou. Osmnáctimetrová vížka je vyrobená z akátového dřeva, které roste v lokalitě na každém kroku.

Rozhledna nabízí výhled do širokého okolí, např. na brněnský vrchol Hády, jižní část Drahanské vrchoviny, Žďánické vrchy a Pálavu, nebo také na kouřící chladicí věže jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku.

Rozhledna má architektonicky neobvyklou podobu. Tvoří ji točité schodiště obložené akátovými trámy. Objekt tak připomíná dřevěnou hradní věž. Zároveň s rozhlednou postavili Židlochovičtí také přístupové cesty na kopec Výhon a vytvořili naučnou stezku. Autoři se v ní věnují historii Židlochovic. Trasu napojili na stezky vedoucí do nedaleké Nosislavi a Blučiny.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Akátová věž

Rozhledna Babí lom

Rozhledna Babí lom

Rozhledna Babí lom

Volně přístupná rozhledna Babí lom se nachází u obce Lelekovice nedaleko Brna. Stavba válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu v nadmořské výšce 521 m. Říká se, že za jasného počasí jsou z rozhledny vidět vrcholky Alp.
Betonovou rozhlednu Babí lom najdete na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku Babí lom (562 m.n.m.), jež se zvedá severním směrem nad obcí Lelekovice. Patnáct metrů vysoká rozhledna poskytuje malebný výhled a to východním směrem na Drahanskou vrchovinu, západním směrem na Žďárské vrchy a za nimi Českomoravskou vrchovinu. Jihovýchodním směrem lze pozorovat zalesněné kopce Chřibů a Ždánického lesa a podíváte-li se jižním směrem uvidíte část Brna s hradem Špilberkem. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, vyšší je ve výšce 12 metrů.

Možná vás také zaujme načervenalá barva místní půdy a skalisek, která jsou tvořena slepenci oblázků, které lze vidět na jiných místech v okolí Brna. Jde o 370 milionů let staré rudofialové slepence, po kterých je třeba pojmenován známý brněnský kopec poblíž výstaviště, v jehož úbočí se nachází bývalá dělnická kolonie.

K rozhledně se nejsnázeji dostanete z obce Lelekovice severním směrem po červené turistické značce. Rozhledna je volně přístupná.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Babí lom

Rozhledna Čebínka

Rozhledna Čebínka

Rozhledna Čebínka

Ocelová rozhledna na kopci Čebínka, která slouží též jako vysílač mobilního operátora, je dobře dostupná vlakem z Brna. Na vrchol vede žlutá turistická stezka z parkoviště u hlavní silnice v obci Čebín.

Vyhlídková plošina leží ve výšce 30 metrů a je třeba zdolat 161 schodů. Rozhledna je zajímavá tím, že se v silném větru mírně kýve, což způsobuje v návštěvníkovi zvláštní pocit.

Z vyhlídky je vidět oblast Moravského krasu a Vysočiny, dohlédnou lze také až na Pálavu. Jihozápadní horizont uzavírají komíny dukovanské elektrárny. Při velmi dobré viditelnosti je možné spatřit i Králický Sněžník.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Čebínka

Rozhledna Klucanina

Rozhledna Klucanina

Rozhledna Klucanina

Rozhledna Tišnov, také známá jako rozhledna na Klucanině či Klucanina, je rozhledna na kopci Klucanina (410 m n. m.) v Tišnově. Zděná rozhledna stojí v nadmořské výšce 402 m. Její celková výška je 29 m a na nejvyšší, třetí, vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m vede 133 schodů.
Rozhledna na Klucanině byla postavena v roce 2003 především zásluhou nadšenců z občanského sdružení Rozhled na Tišnov. Stojí na místě někdejší dřevěné rozhledny, z let 1934-1947, o jejíž zbudování se tehdy zasloužil v Tišnově agilní Klub českých turistů. Když byla v 50. letech pro špatný technický stav uzavřena a později se zřítila, zbyla až do počátku nového tisíciletí na vrcholku jen 3 metry vysoká kamenná základna, která byla využita při stavbě současné rozhledny.

K rozhledně je možné se dostat od tišnovské nemocnice po modré turistické značce. Má dva ochozy a venkovní plošinu těsně pod vrcholem, odkud můžete dohlédnout až k Sýkoři či Babímu lomu. Vede sem také naučná stezka pro nejmenší návštěvníky.

Kopec Klucanina (415 m) se může pochlubit také přírodními zajímavostmi, totiž vzácnými květy střevíčníku pantoflíčku - jedné z nejkrásnějších a nejvzácnějších evropských květin vůbec.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Rozhledna Klucanina

Rozhledna Mokrá

Rozhledna Mokrá

Rozhledna Mokrá-Horákov

Asi 10 metrů vysoká železná rozhledna s točitým schodištěm vyrostla v průběhu roku 2015 nad obcí Mokrá-Horákov u Brna. Stojí na mírném návrší Skalky na severním okraji části osady Mokrá, cca 15km severovýchodně od Brna.
Rozhledna se nachází v blízkosti opraveného vodojemu Skalky u Mokré (před jeho oplocenou plochou) a je návštěvníkům volně přístupná. Slouží zároveň také jako anténní věž - jejím prostřednictvím jsou přenášena data na dispečink provozovatele vodojemu.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Rozhledna Mokrá-Horákov

Rozhledna Ostrá horka

Rozhledna Ostrá horka

Rozhledna Ostrá horka

Konstrukce rozhledny je kovová, do výšky 19 metrů se vystupuje po točitém schodišti. V polovině výšky rozhledny je ochoz z výhledem a další z vrcholu rozhledny s kruhovým výhledem.

Oficiálně byla rozhledna zpřístupněna 1. května 2008. Její výška je 19 m a vyhlídková plošina se nachází v 16 m. Abyste se rozhlédli po severní části Brna, Pálavy nebo nedalekého Moravského krasu, budete muset vystoupat po 90 schodech. Je volně přístupná.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Ostrá horka

Rozhledna Réna

Rozhledna Réna

Rozhledna Réna

Park na Réně založili v roce 1887 členové ivančického Zalesňovacího a okrašlovacího spolku, jehož předsedou byl tehdejší starosta Jan Kočí. Park se stal oblíbeným cílem výletů a je volně přístupný.

Za vhodné místo bylo vyhlédnuto prostranství na Réně u lávky, které do té doby nebylo osázeno stromy a většinou se tam pásl dobytek. Svah k řece byl pískovitý a kamenitý a ani tráva na něm nerostla. Občané města na tyto snahy spolku pohlíželi poněkud pochybovačně. Zpočátku nikdo nechtěl věřit, že by na tak špatné půdě mohlo něco růst. Navzdory pochybovačům vyrostl zanedlouho pěkný park, na který postupně navazovala výstavba dalších staveb.

V parku vznikla restaurace, kde se pořádaly promenádní koncerty. V 2. polovině 20. století byl zřízen velký přírodní amfiteátr a Réna i její bezprostřední okolí se během minulého století stala místem konání mnoha kulturních akcí, koncertů, divadel a tradičních poutí. V roce 2007 bylo započato s její komplexní revitalizací. V parku také odjakživa stávala rozhledna. Zprvu dřevěný gloriet, ze kterého postupem času zbyla jen dřevěná lavice. Roku 1930 pořídil místní Okrašlovací spolek s přispěním KČT za 5.100 Kč novou železobetonovou rozhlednu, která byla nazvána jménem mistra Alfonze Muchy.

Ivančická rozhledna na Réně patří k nejmenším rozhlednám u nás. Nachází se ve výšce 253 m n. m., je vysoká pouze 4 m a má jediné vyhlídkové patro.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Réna

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Největší atraktivitou obce Hlína je nově postavená rozhledna, stojící poblíž místa, kde kdysi stávala nejstarší rozhledna na jižní Moravě z roku 1910.

V Hlíně u Ivančic na Brněnsku byla v dubnu 2007 otevřena rozhledna Vladimíra Menšíka. Na kopci nad obcí stávala mezi lety 1910 až 1938 jedna z nejstarších vyhlídkových věží na Moravě. Stržena byla před druhou světovou válkou kvůli svému špatnému technickému stavu. Nyní byla postavena nová rozhledna. Nese jméno slavného herce, který se často ve vyprávění k rodnému Ivančicku hlásil.

Nová věž má přes 22 metrů a je pojata moderně. Na rozhlednu vede celkem 96 schodů. Po výšlapu lze spatřit na jihu Pavlovské vrchy u Mikulova, na východě Bílé Karpaty, dále Hostýnské vrchy a za velmi pěkného počasí dokonce štíty Alp. Rozhledna doplňuje expozici Vladimíra Menšíka v Ivančicích.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Zlobice

Rozhledna Zlobice

Rozhledna Zlobice

Původně vojenská betonová třináctimetrová pozorovací věž z roku 1972, přestavená v roce 2009 na rozhlednu. Přestavba věže na Zlobici se stala součástí projektu „Čebínkou na kole ze Zlobice na Paní Horu“. Projekt zahrnuje dále výstavbu hřiště nad Nuzířovem v lokalitě zvané „Na Palouchách“ a cyklostezky kolem lesního komplexu „Paní Hora“, s mostem přes potok Lubě do Skaličky. Obec a „Mikroregion Čebínka“ tím dokončí síť zpevněných cest a stezek ve svém okolí.  

Vyhlídkový ochoz ze tří stran rozhledny se nachází ve výšce 9 metrů. Výhled severovýchodním směrem je omezen lesem (Kuřim, rozhledny Čebínka a Klucanina, kohoutovická vodárna a hádecký vysílač).

(zdroj: www.jizni-morava.cz)

Rozhledna Zlobice

Řícmanice

Místní lesy, přecházející v lány polí. Do nádherné přírody zasazené koupaliště, v létě lákající místních 800 obyvatel jako včely na med. Tak se dá charakterizovat obec Řícmanice. První zmínku o ní najdeme v roce 1210. Obec nemá svůj svatostánek, ale v roce 2010 byl na původním místě na návsi obnoven kříž. Okolí obce vybídne k procházce či sběru hub, památníky připomenou útrapy válek. Hlavní událostí, kterou připravují nadšení občané a členové všech spolků, jsou tradiční hody. Soutěže v poznávání vín o nejlepšího „násosku“ se můžete zúčastnit nebo při sklenici  sledovat s opravdovým napětím. Ale pozor, aby se vám hlava nezamotala dřív, než objevíte krásy Řícmanic všechny. Byla by to škoda.

OÚ: Komenského 68, 664 01 Řícmanice

Tel.: +420 545 227 567, obec@ricmanice.cz, www.ricmanice.cz

ŘícmaniceŘícmanice

Říčany

Říčany u Brna jsou starobylou obcí, kterou dnes obývá okolo 2 000 obyvatel. Dominantou obce je farní kostel sv. Petra a Pavla, se kterým je spojeno pořádání pouti. Vzkvétá zde také kultura a sport. Či už dáte přednost aktivnímu trávení volného času na beachvolejbalu či na běžeckých závodech, nebo raději okusíte kulturní program, svou návštěvu si zde dozajista užijete.

OÚ: nám. Osvobození 340, 664 82 Říčany

Tel.: +420 546 427 501, obec@ricanyubrna.cz www.ricanyubrna.cz

Říčany

Sivice

Máte rádi kulturu a tradice? Přijeďte do Sivic na Josefský košt, hody nebo objevit Cimrmanův odkaz spolu s místním divadelním spolkem. Pro milovníky dechovky je zde Sivická kapela a pro sportovce hřiště - fotbalové, s umělým povrchem a na plážový volejbal. Nad obcí s 1 070 obyvateli bdí patron sv. Roch, jemuž je zasvěcena kaple na návsi. Ne nadarmo jsou Sivice vesnicí roku Jihomoravského kraje.

OÚ: Sivice 19, 664 07 Sivice

Tel.: +420 544 226 086, sivice@sivice.cz

www.sivice.cz

Sivice

Stanoviště

Máte rádi legendy? Povíme vám o tom, jak obec ke svému jménu přišla. Pověst praví, že poblíž „stanula“ vojska a uzavřela příměří. Přirovnáním „poblíž“ myslíme západní cíp kraje Jihomoravského, pět kilometrů od Velké Bíteše. Dnes jej trvale obývá 395 obyvatel. První písemná zmínka je z roku 1327, kdy královna Eliška Rejčka založila klášter na Starém Brně a darovala mu i ves Stanoviště. Brzké osídlení je dodnes doloženo v podobě zbytků lidských obydlí. V lokalitě nad obcí se těžila kvalitní hrnčířská hlína, která se vyvážela i do okolí a podpořila rozvoj hrnčířství, které však zaniklo ve 2. polovině 19. století. V místech dřívější povrchové těžby vznikla soustava dvou jezer s bohatými mokřadními porosty, dnes chráněná území Stanovišťské rybníčky a Stanovištský mokřad. Unikátem je výskyt čolka zeleného, kterého již spatříte pouze na pár místech v Česku, a skokana krátkonohého. Z mokřadních rostlin, které se zde vyskytují, je nejvzácnější kosatec sibiřský a růžově kvetoucí orchidej – prstnatec májový. Kromě pohledu na dědictví matky přírody vás okouzlí i chráněná zvonička se sochou Panny Marie. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani kamenné kříže. Místní rybníky dříve sloužily k zimnímu bruslení. Od bruslení už to nebylo daleko k hraní hokeje. Ten je dodnes velmi oblíbený a má zde dlouhou tradici. Žel dnes již rybníky příliš nezamrzají, proto museli dát hokejisté přednost zimnímu stadionu. Když k tomu připočítáte velmi dobrou občanskou vybavenost, je ideálním místem k životu. V létě oceníte v horkých dnech vychlazené pivo v místní hospůdce. Když k tomu přičtete taneční zábavy a další akce, musíte uznat, že je to místo, kde vám bude dobře.

OÚ: Stanoviště 13, 664 84 Stanoviště

Tel.: +420 546 453 157, obec@stanoviste.cz, www.stanoviste.cz

StanovištěStanovištěStanoviště

Stará huť u Adamova

Stará huť u Adamova

Stará huť u Adamova

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.

Vysoká železářská dřevouhelná pec nahradila roku 1748 za Františka Josefa z Liechtensteinu o více jak sto let starší podobnou pec v Adamově. Nedaleko huti pracoval od středověku hamr (tzv. Althamr, zmiňovaný k roku 1506) v poloze proti jeskyni Jáchymce. Na toku Křtinského potoka (dříve Říčka) vznikly roku 1712 rybníky pro zajištění dodávky energie k pohonu vodních kol hamru, sklárny a později i železářské hutě.

Vysoká pec produkovala v nepřetržitém provozu tekuté železo, které bylo buď odléváno do forem, nebo zkujňováno pro další kovářské zpracování. Dochovaná vysoká dřevouhelná pec byla během svého provozu několikrát přestavována a pracovala do roku 1877. V patrové budově bývalé modelárny je instalována expozice zachycující historii místního železářství. V areálu se dále nachází dvojice pecí sloužících k pálení vápna, zděné zavážecí rampy, obytné budovy a hostinec zvaný Švýcárna. Areál huti byl vyhlášen roku 1971 technickou rezervací, jedinou svého druhu v celém státě.

Na volném prostranství se konají několikrát do roka experimentální tavby v replikách slovanských železářských pecí a ukázky starých řemesel. Objekt bývalého hostince Švýcárny je využíván hnutím Brontosaurus.

Údolí Křtinského potoka tvořilo proto industriální oblast, v níž pracovaly postupně tři mlýny na výrobu střelného prachu, sklářská huť, hamr, pila, mlýn a železářská huť Františka. Areál Staré huti u Adamova patřící k nejstarším dochovaným železářským hutím z období industriální revoluce je ve správě Technického muzea v Brně.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Stará huť u Adamova

Šerkovice

První zmínka o obci Schirkewitz pochází z roku 1293. V písemných pramenech je k roku 1464 připomínána tvrz místního zemanského rodu. Roku 1851 byla na návsi postavena kaple sv. Anny a roku 1895 byla do rohu školní budovy, nyní budovy OÚ, zabudována kaplička sv. Cyrila a Metoděje. Lesy v okolí hájovny byly za 2. světové války základnou partyzánského oddílu Jermak, v únoru 1945 zde došlo k přestřelce s gestapem. Na počest oddílu a vlastenců ze Šerkovic stojí v obci od roku 1965 pomník. Údolí potoka Besénku lemuje cyklotrasa spojující Brno a Prahu. Za zmínku stojí také sportovní aktivity v obci: hokejový oddíl existující od roku 1963 získal během let věhlas v celém okresu, nyní obec reprezentuje oddíl malé kopané. Místní areál je také hojně využíván pro turnaje v pétanque či nohejbale.

OÚ: Šerkovice 33, 666 01 Šerkovice

Tel.: +420 549 415 728, obec@serkovice.cz, www.serkovice.cz

ŠerkoviceŠerkovice

Tetčice

Sousedem Tetčic je město Rosice, do jehož správního obvodu spadá. Podle pověsti zde již v roce 1349 stával gotický hrad, jehož pozůstatky jsou opředeny legendami. Nikdo je totiž zatím nenašel. Ale stojí za to je zkusit hledat, štěstí přeje připraveným. Nejstarší částí Tetčic je náves, jejíž dominantou je kaple sv. Floriána. Kapličce dělá společnost kamenný kříž. Jako tři mušketýři... tak se dá charakterizovat sousoší Kalvárie s třemi samostatnými objekty. Vývoj Tetčic je také spojen s nedalekými černouhelnými doly, které dávaly obyvatelům práci. S doly souvisí také stavba železnice, po které se proháněli železní oři. Té musel ustoupit i rozsáhlý rybník, po jehož hrázi projíždějí auta, směřující ke Křibům. I přesto, že se obec takto vyvíjela, neubralo jí to na přírodních krásách. Okolí obce je chráněným územím přírodního parku Bobrava s hlubokými lesy, ideálními k úniku z chaotické civilizace. Park je nejen rájem pro výlety, ale také místem k poznání koloběhu života mnoha ptáků a zvířat. A třeba po cestě najdete i nějaký hříbek, který dodá šmak houbové smaženici. Také už se vám sbíhají sliny? Pokud ano, ale chcete raději odpočívat a poznávat místní kulinářské umění, přijměte pozvání do jedné z restaurací. Tam se nejen osvěžíte, ale načerpáte i nové síly pro další poznávání. A nejen obce. Možná se spřátelíte i s jedním z 1 054 obyvatel. Ti vám budou dozajista vyprávět o rodáku obce, vojáku a politickém vězni, plk. gšt. Ing. Josefu Kejdovi. Jistě se vám ihned vybaví, že je pamětní deska na budově radnice věnována právě jemu. Vzpomínka ve vás zanechá sladkobolný pocit. Ale nesmutněte, najde se i milé zakončení vašeho putování. Při cestě na nádraží zamávejte soše sv. Jana Nepomuckého, shlížející ze skalnatého kopce k vám dolů. To vám dokáže vykouzlit úsměv na tváří a zakončit tak putování.

OÚ: Palackého 177, 664 17 Tetčice

Tel.: +420 546 411 037, obec@tetcice.cz, www.tetcice.cz

TetčiceTetčice

Těžní věž Kukla

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků - park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Zábavní park je určený nejen pro děti, ale i pro dospělé, pro které jsou připraveny dovednostní i vědomostní úkoly. Naleznete zde různé atrakce - největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly a další....

V jednotlivých atrakcích se odehrává interaktivní hra "Magic Permon", řízená pomocí moderních informačních technologií. Na své trase můžete zažít příběh jednoho z šesti oslavanských permonů. Každá trasa skrývá přes 30 atrakcí ve třech různých úrovních náročnosti. Indicie k různým úkolům vám řeknou přímo permoníci. Čekají vás zde 4 typy zadání – adrenalinové v lanovém centru, fyzické, vědomostní o historii hornictví a dovednostní. Jeden z úkolů je přitom pro všechny společný. Každý návštěvník má tři životy, a když nenajde kód, přichází o jeden. Pokud zvládne splnit všechny aktivity, vyhrává poklad.

Velkou atrakcí je také zrekonstruovaná těžební věž Kukla vysoká čtyřicet metrů, která kromě výhledu láká na oslavanské pověsti. Vydejte se po stopách oslavanských permonů!

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Těžní věž Kukla

Těžní věž Kukla a zábavní park Permonium

Těžní věž Kukla a zábavní park Permonium

Tišnov

Nám. Míru 120, 666 01  Tišnov

Tel.: +420 549 410 211

E-mail: tic@kulturatisnov.cz

Web: www.tictisnov.cz

Troubsko

Co by kamenem dohodil, leží prastará obec Troubsko, obydlená 2 300 obyvateli. Prvně je v listinách zmíněna v roce 1237. Jméno obce je odvozeno právě od dřevěných trub, které do obce přiváděly vodu. Podpoře ze strany majitelů se také těšilo řemeslo, rybníkářství a lesnictví. Díky přílivu obyvatel je ozdobena mnoha dominantami. Na místě tvrze stojí zámek s rozsáhlým parkem, veřejnosti nepřístupný. V letech 1746–1758 byl vybudován kostel Nanebevzetí Panny Marie. Troubsko je známo také díky pivovarnické minulosti a milovníci zlatavého moku si jej mohou vychutnávat již od roku 1571. Zatoužíte-li poznat folklor, zavítejte na jednu z mnoha akcí, na které uvidíte i místní kroj. Avšak dejte si pozor, aby se vám z víru barev nejen na krojích místních žen nezamotala hlava, nebudete se moci vynadívat.

OÚ: Zámecká 150/8, 664 41 Troubsko

Tel.: +420 547 227 054, podatelna@troubsko.cz, www.troubsko.cz

Troubsko

Tvarožná

Obecní znak se zemědělským náčiním symbolizuje způsob obživy původních obyvatel. První zmínka o vsi se nachází v listině krále Václava II. z r. 1288. Do dějin Tvarožná vstoupila 2. 12. 1805. Tehdy si císař Napoleon vybral návrší Santon s mariánskou kaplí jako strategický bod pro své vojsko. Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše, rozlehlá náves s arboretem statných stromů uvítá každého návštěvníka. Ve Tvarožné žije téměř 1 300 obyvatel a díky dobré vybavenosti se počet rozrůstá. Barvitý rok na vsi představují ostatky, pouť, hody, plesy, košt vín, divadla, hasičské soutěže, atletická olympiáda, skautská Šprýmiáda a další aktivity spolků. Jeho závěr patří tradičnímu setkání všech občanů u vánočního stromu.

OÚ: Tvarožná 40, 664 05 Tvarožná

Tel.: +420 544 226 101, obec@tvarozna.cz, www.tvarozna.cz

TvarožnáTvarožná

Újezd u Rosic

Obec se rozkládá asi 28 km západně od Brna. Patří mezi menší vesnice. Poprvé je připomínána již ve 14. stol., v té době vlastnili osadu vladykové z Popovic. Uprostřed obce stojí kaple sv. Františka Sarafínského z roku 1852. Nad obcí se nachází obecní rybník. Pro využití volného času je v obci dětské hřiště za mateřskou školou. V červnu pořádá obec krojovaný den hudby a 5. července na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje řemeslný jarmark s hudebním doprovodem. V lesích kolem obce je zachováno několik studánek. Nejznámější je Maťova, u které je schovaná keška pro účastníky hry Geocaching. Malebné okolí obce je také vhodným místem k cyklistice, turistickým vycházkám a sběru hub. Občané obce žijí kulturním a společenským životem.

OÚ: Újezd u Rosic 111, 664 84 Újezd u Rosic

Tel.: +420 546 453 158, info@ujezdurosic.cz, www.ujezdurosic.cz

Újezd u RosicÚjezd u Rosic

Unkovice

Unkovice jsou starodávnou vsí, nacházející se 20 km jižně od Brna, u města Židlochovice. Nejstarší písemně doložená zmínka o Unkovicích pochází z roku 1278. Místní spolky a organizace pořádají každoročně velký počet společenských akcí, které si oblíbili a pravidelně se jich účastní nejenom místní občané, ale také návštěvníci z okolí. Unkovické louky nabízejí obyvatelům možnost odpočinku v krásném prostředí. Rybník a dvě studánky dokreslují tento malebný kout krásné přírody. Dva antukové kurty spolu s víceúčelovým hřištěm jsou k dispozici každému, kdo rád sportuje. Kolem obce vede cyklistická stezka Brno–Vídeň, která láká nadšence cyklistiky.

OÚ: Unkovice 28, 664 63 Žabčice

Tel.: +420 547 238 810, info@obecunkovice.cz, www.obecunkovice.cz

UnkoviceUnkovice

Velatice

První písemná zmínka je z roku 1288, kdy obec daroval král Václav II. svému nejvyššímu písaři Velislavovi (zkr. Velet). Po něm obec získala svůj název. Osídlení obce je však starší. Na jejím území byly objeveny mohylové hroby a keramika v nich nalezená se nazývá „velatická kultura“, která se objevila v nalezištích po celé Moravě. Dominantami obce jsou kaple sv. Anny na návsi a budova obecního úřadu – nově zrekonstruovaná budova bývalé školy z roku 1901. Tato slouží i jako nedělní kavárna Lont, která vám po výletě nabídne dobrou kávu a dezerty. Na výlet můžete na přírodní památku Slepencová stráň, kde budete na jaře obdivovat vzácné rostliny jako koniklec a kosatec a těšit se z vyhlídky od hřebíkového kříže na celou obec, Žuráň, Santon až na Pálavu.

OÚ: Velatice 92, 664 05 Velatice

Tel.: +420 544 250 313, obec@velatice.cz, www.velatice.cz

VelaticeVelatice

Velký železniční viadukt

Kolem malé vesničky Řikonín v předhůří Českomoravské vrchoviny prochází důležitá dvoukolejná železniční trať směřující z Tišnova do Křižanova. Ta ve druhé polovině 20. století sloužila jako hlavní spojnice Brna i Bratislavy s Prahou. Západně od obce zde přetínala trať dvě hluboká údolí smělými viadukty. Tzv. Malý přecházel přes údolí Lubenského potoka a Velký pak mohutné údolí říčky Libochovky. A právě velký viadukt se zapsal do dějin železničních neštěstí. K tragické události zde došlo v ranních hodinách v pátek 11. prosince 1970. Tragédii předcházelo vykolejení několika vozů nákladní soupravy, které se na viaduktu dostaly do cesty projíždějícímu rychlíku Pannonia směřujícímu z Vídně do Prahy. Po nárazu do nich první dva rychlíkové vozy spadly z mostu do údolí, přičemž přišlo o život 31 lidí a 18 dalších bylo zraněno. Dnes tragédii připomíná malý křížek na jednom z pilířů mostu. Pod viaduktem prochází zeleně značená turistická cesta, která směřuje z Řikonína přes osadu Kutiny do obce Rojetín.

(zdroj: www.turistika.cz)

Velký železniční viadukt

Velký železniční viadukt Kutiny

Velký železniční viadukt Kutiny

Veverské Knínice

Hrad veverský, možná veverky samotné daly název obci, kterou obývá 910 obyvatel. Psaná historie obce začala v roce 1233 a souvisela se založením kláštera Porta coeli. Uměleckým skvostem obce je kostel sv. Mikuláše z 2. poloviny 13. století. Dnešní podoba kostela pochází až ze století osmnáctého, kdy byl přestavěn do renesančního slohu. Obcí v minulosti prošlo francouzské vojsko nakažené cholerou. Připomínkou na epidemii v roce 1805 jsou na místě, kde byli pochováni zemřelí, postavená boží muka. Okouzlí vás také především na podzim krásně zbarvená javorová alej, krajinná dominanta. Také dobrá občanská vybavenost je velkým plusem pro ty, co zvažují, že by se obec stala jejich domovem.

OÚ: Veverské Knínice 260, 664 81 Veverské Knínice

Tel.: +420 546 427 610, vev-kninice@mybox.cz, www.veverskekninice.cz

Veverské KníniceVeverské Knínice

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat

Nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe byla na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána v roce 2001. Jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která je na tento prestižní seznam zapsána.
Brněnská Vila Tugendhat byla postavena v letech 1929-1930 pro manžele Tugendhatovy v Brně - Černých Polích a stála 5 mil. Kč. Za takovou cenu se v té době dalo postavit 30 rodinných domů. Po předložení návrhu architekta, nebyli manželé přesvědčeni o všech detailech, které navrhl. Základní ideou celého domu je volně plynoucí prostor.

Samotný prostor je tvořen třemi patry, přesto že z pohledu z ulice vila působí jako přízemní jednopodlažní budova. Horní patro obsahuje přijímací halu, oddělené ložnice manželů Tugendhatových (se sociálním zařízením), dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky (druhé sociální zařízení). K hornímu patru přiléhá také byt správce a garáž pro dvě auta. Prostřední patro sloužilo jako obytná a reprezentativní část. Známý je především prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou. Nebyly použity klasické příčky, ale dnes proslavená oblá stěna z makasarského ebenu nebo onyxová stěna.

Za druhé světové války byl dům manželům zabaven gestapem a později poničen. Vila prošla nedávno značnou rekonstrukcí a v současnosti je přístupná veřejnosti jako muzeum.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Vila Tugendhat

Viničné Šumice

Říká se, že víno je jako láska. Také musí dozrát. A ve Viničných Šumicích jsou tyto vinice navíc položeny v nejsevernější části Moravy. Jižní část zdobí přírodní památka Hynčicovy skály, postupně přecházející na vinařské a ovocné sady. Vinařství se promítlo také do obecního znaku v podobě hroznu. Příjemným faktem je i poloha 18 km od brněnské metropole. Nejstarší osídlení obce je doloženo v neolitu, první písemná zmínka je datována od roku 1350. Ale zpět do současnosti. Při příjezdu do obce vás uvítá výklenková zvonička. Tu doplňuje obecní úřad, mateřská a základní škola, sokolovna a knihovna. Díky tomu je obec příjemným místem pro život. 1 300 obyvatel vám to potvrdí.

OÚ: Viničné Šumice 23, 664 06 Viničné Šumice

Tel.: +420 544 250 931, obec@vinicne-sumice.cz, www.vinicne-sumice.cz

Viničné ŠumiceViničné Šumice

Vysoké Popovice

Ať už se do Vysokých Popovic vydáte autem či vlakem, díky perfektnímu spojení těch 30 km uběhne jako nic. Svůj domov ve Vysokých Popovicích našlo již přes 700 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1228. Je obcí zemědělskou, více než polovina půdy na katastru je orná a je „chlebem“ obce. Chladné stěny kostela sv. Jana Křtitele dávají tušit významu pro místní obyvatele jako dominanty obce. Vysoké Popovice se stávají oblíbenou lokalitou k životu. Může za to dobré občanské vybavení. Díky své poloze je perfektním místem, kde začít své toulky po lesích za sběrem hub či poznat nová místa v rámci turistických tras.

OÚ: Vysoké Popovice 35, 664 84 Vysoké Popovice

Tel.: +420 546 450 201, obec@vysoke-popovice.cz, www.vysoke-popovice.cz

Vysoké PopoviceVysoké Popovice

Výstaviště Brno

Výstaviště Brno

Výstaviště Brno

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Areál, který se svou velikostí a urbanistickým pojetím stal největším a nejmodernějším výstavištěm předválečného Československa, dodnes představuje zajímavou kolekci funkcionalistické architektury, která je postupně doplňovaná dalšími objekty a již více než osmdesát let slouží původnímu účelu.

Provoz výstaviště zahájila 26. 5. 1928 Výstava soudobé kultury v Československu. Po válce byla činnost obnovena strojírenskými veletrhy, které se konají dodnes. Jednotlivé výstavní pavilony jsou díly více než 30 autorů.

Za zmínku stojí mj. budova výstavní pošty postavená dle návrhu Bohuslava Fuchse, pavilon země Moravy od Vlastislava Chrousta. Pozoruhodný a jedinečný po technické stránce je zejména pavilon Z z roku 1959, kruhová stavba o průměru 122 metry s dvěma galeriemi a ocelovou kupolí 46 metrů vysokou. Mezi nimi stojí hlavní výstavní pavilon A (postaven v letech 1924 až 1928, projekt J. Kalous a J. Valenta). Nejnovější je pavilon P s výstavní plochou asi 15 000 metrů čtverečních, otevřený v květnu 2009.

Další pavilony, trvalé i dočasné, vznikaly podél obou hlavních cest. Z původních staveb se ještě dochovaly 45 m vysoká vyhlídková věž pavilonu G, dále kino a kavárna (kongresová hala; E. Králík), pavilon města Brna (B. Fuchs), pavilon země Moravy (V. Chroust), pavilon Uměleckoprůmyslové školy v Praze (kavárna; P. Janák) a vzorový rodinný dům (O. Starý).

V současné době je na brněnském výstavišti k dispozici více než 130 000 m² čisté výstavní plochy. Díky trvalému rozvoji je současně moderním výstavním areálem vhodným pro pořádání veletrhů, kongresů, sportovních akcí nebo koncertů.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Výstaviště Brno

Zámek Oslavany

Zámek Oslavany

Zámek Oslavany

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.
Ženský cisterciácký klášter Vallis Mariae aneb Údolí Mariino byl vysvěcen již v roce 1228, údajně za přítomnosti českého krále Přemysla Otakara I. Koncem 16. století nechal zrušený klášter rod Althannů přebudovat na renesanční zámek s arkádovým nádvořím – právě to oslavanské je jedním z největších v České republice. Dodnes se zde zachoval původní klášterní gotický kostel, který sloužil jako zámecká kaple, nyní je využíván ke kulturním akcím.

Navštívit tu můžete také hasičské muzeum a stálou expozici Historie hornictví a energetiky. Část prostor je věnovaná oslavanské tepelné elektrárně, první parní elektrárně na Moravě. V zámku sídlí rovněž Zámecký pivovar a Zámecká restaurace.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Zámek Oslavany

Zbýšov

Hornická minulost na vás dýchne ze všech stran. Není to dokonce ještě ani tak dávno, kdy zde byla tradice plná báňské techniky, strojů a hornictvím zbarvených tváří živá. Prvně je v písemných pramenech Zbýšov zmíněn v roce 1280 jako věno oslavanského kláštera. Tehdy byl znám pod názvy Zbiscowiz či Sbiscowich. Historický zlom nastal v 18. století, kdy bylo na území nalezeno černé zlato. Řeč je samozřejmě o černém uhlí, které proměnilo obec k nepoznání. Během let sem proudili noví obyvatelé a do dnešních dnů se jich zde usadily necelé čtyři tisíce. Pro ně byl vystavěn také novorománský kostel sv. Martina. Historii těžby, která již neprobíhá, připomíná těžní věž Dolu Simson. Díky průmyslovému rozmachu zde mohly děti získat vzdělání v nově vybudované škole a dopisy proudily skrz poštovní úřad. Vývoj, stejně jako průmyslovou revoluci však překazila světová válka. Těžní věž Simson je dominantou, která se již brzy přemění na muzeum hornictví a bude po dlouhých letech opět zpřístupněna veřejnosti. Obout brusle na led a na chvíli se zasnít do představy o hře v NHL či se převtělit do krásné krasobruslařky v blyštivém kostýmu můžete taky. Na moderním městském koupališti je totiž v zimě provozováno kluziště. Ke sportovním aktivitám je možné využít tenisové kurty, workoutové hřiště nebo multifunkční sportoviště na sokolském hřišti. Díky přívalu nových obyvatel se Zbýšov stal v roce 1965 městem. Od té doby každý rok láká k návštěvě nejen turisty, ale i nové obyvatele.

MěÚ: Masarykova 248, 664 11 Zbýšov

Tel.: +420 546 431 224, podatelna@mestozbysov.cz, www.mestozbysov.cz

ZbýšovZbýšovZbýšov

Zoo Brno

Zoo Brno

ZOO Brno

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!
Zoo Brno, která patří mezi významné zoologické zahrady České republiky, byla založena v roce 1950 a veřejnosti poprvé otevřela své brány 30. srpna 1953. Nachází se v atraktivním areálu Mniší hory v Brně-Bystrci. První expozicí po příchodu do zoo jsou Tygří skály s výběhy tygry sumaterské. Na ně navazuje restaurace U Tygra, v níž lze šelmy pozorovat přímo od jídelního stolu.
 
V bezprostřední blízkosti orlů bělohlavých se ocitnete v nově otevřené průchozí voliéře. Africkou vesnici Samburu tvoří osm hliněných chýší afrických domorodců a dvě vyhlídky na výběh Safari se žirafami a zebrami. Kromě lemurů, které sem chovatelé přestěhovali z jiné části areálu, tady domov našli i úplní nováčci – snovači a plameňáci růžoví. Zážitkem je průchozí expozice klokanů žlutonohých.

Dětské zoo si malí návštěvníci mohou zajezdit na poníkovi, pohladit si kozy, ovce, lamy, králíky a morčata a dostatečně se vyřádit na spoustě prolézaček, houpaček, skákadel a skluzavek.

Dalším lákadlem jsou např. expozice bobrů kanadských a vlků arktických, propojené umělou řekou s jezírky a vodopády. Vlky je možno pozorovat z několika vyhlídek a také ze srubu indiánů kmene Haida. Výběh koní Převalského doplňuje mongolská jurta, u výběhu bizonů vyrostla malá indiánská vesnička s několika tee-pee. V pavilonu Tropické království najdeme mnoho vzácných plazů, jako je varan komodský, dracény guayanské, kajmani či anakondy velké, ale také dravé ryby piraně či drobné pralesní opičky.
 
Chtěli jste si někdy zkusit práci ošetřovatele v zoo? Dostat se do prostor, které nejsou běžně dostupné návštěvníkům? Poznat běžný život exotických zvířat a jeden den strávit v nejblíže možném kontaktu se zvířaty? Máte možnost zajít za hranice běžných možností návštěvníka zoologické zahrady. Prožijte pracovní den v atraktivním prostředí areálu zoo. Tento zážitek je vhodným dárkem nejen pro vás, vašeho partnera, ale i vaše přátele a blízké nebo pro kohokoliv kdo si rád splní dětský sen.
www.zoobrno.cz

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

ZOO Brno

Želešice

Když ve 12. století vznikal cisterciácký klášter v Oslavanech, nikdo netušil, že se začnou psát také dějiny obce Želešice. Ty jsou dnes obcí s 1 705 obyvateli, rozkládající se jen co by kamenem dohodil od města Modřice. Malebnosti jí dodává příroda Dyjskosvrateckého úvalu, na jehož okraji leží. Ten protínají dvě cyklotrasy, Brněnská vinařská stezka a naučná cyklotrasa Přírodním parkem Bobrava. Vinařská stezka odkazuje na vinařské mistry, láskyplně se starající o vinnou révu tak, aby dala vzniknout těm nejlepším vínům. Lesnatým okolím Brna vás provede lokalita přírodního parku až do moravské metropole. Více než 150letým pamětníkem událostí, které Želešice formovaly do dnešní podoby, je památný strom lípa srdčitá. Musíte za ní za Bobrem. Respektive na nejvyšší místo Želešického hájku. Tam se vám otevře i pohled na Pálavské vrchy, Rajhrad a rozhlednu Na Výhonu. Dominantou Želešic je kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, chráněný jako kulturní památka. Brněnský průmyslník a zakladatel stromkové školky Fridrich Wannieck nechal v obci postavit objekt Victoria, jenž dříve sloužil jako letní sídlo jeho ženy Victorie. Na místním hřbitově, který ke kostelu přiléhá, najdete pomník Franze Rittera von Felbinger. Milovníci poštovní tradice budou ihned vědět. Právě Franz byl vynálezcem potrubní pošty a významným inovátorem. V Želešicích působil od roku 1878 až do své smrti. Dokladem Rakouska-Uherska je tzv. nivelační (výškopisný) bod. Značky jsou zaměřeny s přesností na úctyhodnou jednu desetinu milimetru. Událostmi v průběhu roku žije celá obec a v Želešicích tomu není jinak. Díky tomu je zde přes celý rok rušno. Proč tu ještě místní krásy neobjevujete i vy?

OÚ: 24. dubna 16, 664 43 Želešice

Tel.: +420 547 217 527, zelesice@zelesice.eu, www.zelesice.eu

ŽelešiceŽelešiceŽelešice