Albrechtice v Jizerských horách

Pokud byste chtěli navštívit tuto obec, je třeba se vydat do blízkosti města Tanvald, kde se obec s 340 obyvateli rozpíná. Historie obce je bohatá a sahá až do roku 1670. Obec svým návštěvníkům nabízí rozmanité kulturní i sportovní vyžití. Ptáte se, jaká jsou zde ta hlavní turistická lákadla? Můžeme jmenovat třeba Protrženou přehradu nebo Mariánskou horu. Pro milovníky turistiky i cykloturistiky jsou zde v Jizerských horách podmínky ideální.

OÚ: Albrechtice v Jizerských horách 226, 468 43 Liberecký kraj

Tel.: +420 483 381 504, podatelna@albrechtice-jh.cz, www.albrechtice-jh.cz

Albrechtice v Jizerských horách

Česká mincovna a. s.

Po rozpadu československé federace byla v roce 1993 založena Česká mincovna se sídlem v Jablonci nad Nisou, která je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro Českou národní banku. Hlavním důvodem tak vysoké produktivity České mincovny je její špičková strojní vybavenost. Výrobní provoz mincovny je vybaven moderními lisy značky Gräbener a má také vlastní nástrojárnu, proto výroba mincí i pamětních produktů tolik odsýpá. Mincovna se zaměřuje i na pamětní medaile, repliky historických mincí, žetonů, medailonků. Nabídka je vskutku široká. Dále můžeme jmenovat tematická oběživa pro kraje České republiky, výroční sady nebo sady oběživa k narození dítěte. Velká část tematických mincí je vázaná k České republice, ale Česká mincovna razí i produkty se světovými tématy, např. medaile s portrétem Johna Fitzgeralda, Sigmunda Freuda aj. Zajímalo by vás, kolik mincí a pamětních medailí je Česká mincovna schopna vyrobit ročně? Je to neskutečných 500 milionů kusů oběžných mincí a 300 tisíc kusů pamětních mincí. A to je tedy pořádná roční várka. Pokud by někoho zajímalo, jak vlastně mince či medaile vyrobené v České mincovně poznáte, tak velmi jednoduše. Na každém takovém výrobku se nachází výrobní značka, která pomáhá identifikovat produkty společnosti. Značky jsou tři a na výrobku jsou umístěny dle jeho specifikace. Ne nadarmo je v Jablonci uměleckoprůmyslová škola s oborem ražené medaile a mince. Vyhlídky absolventů tohoto oboru jsou růžové, mnoho z nich pracuje právě v České mincovně. Spolupráce České mincovny a uměleckoprůmyslové školy je patrná v různých směrech. Pokud jste se někdy blíže zadívali na raženou minci nebo medaili a přemýšleli jste, kdo navrhoval tento design, tuto záhadu vám můžeme velmi rychle objasnit. Byli to právě pedagogičtí pracovníci či bývalí absolventi uměleckoprůmyslové školy. V případě zájmu o koupi pamětních medailí či jiných produktů navštivte internetové stránky České mincovny, které se pyšní internetovým obchodem. Další možností je zavítat přímo do kamenné prodejny v Jablonci nad Nisou, Brně nebo v Praze. Česká mincovna je tedy výjimečná ve více ohledech, proto už za svou činnost získala řadu ocenění a pravidelně se účastní světových veletrhů.

 

Česká mincovna a. s.: U Přehrady 3204/61, 466 23 Jablonec nad Nisou

Tel.: +420 483 710 692, prodejnajablonec@mint.cz

www.ceskamincovna.cz

Česká mincovna a. s.Česká mincovna a. s.Česká mincovna a. s.Česká mincovna a. s.

Česká mincovna a.s.

Česká mincovna a.s. Česká mincovna a.s. Česká mincovna a.s. Česká mincovna a.s.

Dalešice

Jedna z nejstarších obcí Jablonecka se pyšní strategickou polohou mezi Jizerskými horami na severu a Českým rájem na jihu. Podle legendy vesnici založil jeden ze tří uhlířských bratrů Daleš. Obec se rozkládá na jihozápadním svahu Dalešického vrchu v nadmořské výšce 568 m a žije zde 191 obyvatel. Pamětihodností obce je kaple sv. Kříže z roku 1726. Dalešice jsou ideálním nástupištěm na pěší a cyklistické výlety.

OÚ: Dalešice 67, 468 02 Rychnov u Jablonce nad Nisou

Tel.: +420 606 489 845, oudalesice@seznam.cz, www.oudalesice.cz

Dalešice

Desná

V půvabném kraji Jizerských hor v údolí říček Bílá a Černá Desná se rozkládá město Desná s 3 173 obyvateli. Se vznikem obce pojíme rok 1691, kdy byla založena hrabětem Desfoursem. Od té doby prošla obec vývojem, i co se velikosti týká - nyní má rozlohu 1 258 ha. Přírodních krás je v okolí města Desná několik. Určitě doporučujeme vydat se k vodní nádrži Souš, která je velmi dobře dostupná pěšky, tudíž přímo vybízí k příjemnému turistickému výletu. Při té příležitosti určitě neopomeňte navštívit vodopády na Černé Desné, nacházející se hned pod přehradou a patřící k největším vodopádům v Jizerských horách. O krásách celé oblasti svědčí i fakt, že byla vyhlášena přírodní památkou. Zajímavostí města Desná je i Protržená přehrada připomínající katastrofu, která se udála v roce 1916 a o život přišlo tehdy 67 lidí. Katastrofu také připomíná památný balvan v Desné, který byl na místo, kde leží dnes, doplaven v den katastrofy po protržení přehrady. Pokud jste přijeli do Desné v zimních měsících, určitě využijete zimní střediska v blízkém okolí s širokou nabídkou lyžařských vleků. Kulturní centrum města tvoří dominanta Riedelova vila, která byla vybudována v letech 1893–1894 místním sklářským podnikatelem Josefem Riedelem jr. Může nám tedy být hned jasné, kde vila vzala svůj název. Ve vile svůj život prožily tři generace Riedelů, nyní zde najdeme městské kulturní, vzdělávací a informační středisko a také školku. Je zde také umístěna městská knihovna a muzeum. Mimo to zde často probíhají výstavy či do Riedelovy vily zavítají významní umělci. Pozoruhodnou kulturní památkou je také Riedelova hrobka s kaplí stojící na nedalekém návrší.

 

MěÚ: Krkonošská 318, 468 61 Desná

Tel.: +420 483 337 941, starosta@mesto-desna.cz, www.mesto-desna.cz

DesnáDesnáDesná

Držkov

Obec Držkov leží asi 13 km jihovýchodně od Jablonce nad Nisou. První písemná zmínka o Držkově se váže k roku 1352, ale archeologické nálezy, které dokládají přítomnost osídlení, sahají do daleko hlubší historie. Na východě spadá obec do romantického údolí říčky Kamenice, jež protéká pod zříceninou hradu Návarov. Z celé obce jsou překrásné výhledy na Krkonoše. Dominantou Držkova je novogotický kostel sv. Bartoloměje z roku 1860. Na místním hřbitově také spočívá většina obětí Svárovské stávky. Mezi další památky patří například kaplička sv. Trojice, která se nachází v horní části obce. Doma i ve světě obec proslavila firma Technosklo, která vyrábí laboratorní sklo.

 

OÚ: Držkov 9, 468 24 Držkov

Tel.: +420 483 385 042, drzkov@drzkov.cz, www.drzkov.cz

DržkovDržkov

Frýdštejn

Historie obce je spojena s hradem Frýdštejn, který byl postaven v polovině 14. století na východním okraji obce. Dominantou nyní již zříceniny je 15 m vysoká hradní věž postavená na nejvyšší pískovcové skále. První písemná zmínka o obci se datuje od roku 1385. Obec má 11 místních částí. Mezi přírodní zajímavosti patří Drábovna, pískovcová plošina se skalním městem. Necelý kilometr severně od centra obce leží vrch Kopanina s rozhlednou stejného jména.

OÚ: Frýdštejn 80, 463 42 Hodkovice nad Mohelkou

Tel.: +420 483 393 060, starosta@frydstejn.cz, www.obec-frydstejn.cz

Frýdštejn

Jablonec nad Nisou

Město Jablonec nad Nisou nebo také město skla a bižuterie se zhruba 45 000 obyvateli se rozkládá v kopcovitém terénu na ploše 3135 ha. Jak už přívlastek napověděl, dominantou města je sklářská výroba se staletou tradicí. Všichni zvídaví, kteří by rádi objevili krásu sklářských výrobků či bižuterie, mohou navštívit Muzeum skla a bižuterie, jehož součástí jsou stálé expozice, kde můžete vidět rozsáhlé sbírky výrobků. Muzeum je jedinečným kulturním centrem, které v naší zemi určitě nemá konkurenta. Pokud bychom se na město dívali okem architekta, najdeme zde převážně novodobé architektonické styly, jako je secese, funkcionalismus, novorenesance. Až se budete procházet po jednom ze třech náměstí a objevovat architektonické skvosty města, určitě nezapomeňte navštívit obdélníkovou pětipatrovou funkcionalistickou budovu, která určitě přitáhne vaši pozornost. V této nevšední budově se zajímavou věží se skrývá radnice města. Při vašich toulkách městem určitě zajděte do kostela sv. Anny, který je nejstarší jabloneckou stavební památkou, nebo navštivte Dům Scheybalových, bývalou faru, která byla manžely Scheybalovými přeměněna na neobyčejné místo, jež zahrnovalo například knihovnu či ateliér. Dnes se zde nachází turistické informační centrum, městská galerie a památník manželů Scheybalových. Město je obklopeno zelení, jejíž dominantou je řeka Nisa. Z vodních toků, které jsou pro město významné, vzpomeňme ještě Mšenský potok, na kterém je přehrada, díky níž také ve městě vzkvétá turismus. Poloha města v blízkosti Jizerských hor a na dosah vyhlášených sportovně-rekreačních středisek je pro turisty velkým lákadlem. Pokud byste si chtěli město prohlédnout z ptačí perspektivy, přímo k tomu vybízí vyhlídková věž, která je součástí jablonecké radnice.

 

Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s., Kostelní 1/6, 466 01 Jablonec nad Nisou

Tel.: +420 774 667 677, info@jablonec.com, www.jablonec.com

Jablonec nad NisouJablonec nad NisouJablonec nad Nisou

Jablonecko

Jablonecko je nejmenším a nejlesnatějším českým okresem. Na jihovýchodě plynule navazuje na Semilsko, zatímco na severozápadě sousedí s Libercem. Region je znám především díky silné sklářské a šperkařské tradici. Vždyť kdo by neznal jabloneckou bižuterii. 

Z uhlířů šperkaři a skláři s mezinárodním ohlasem

Tak nějak zjednodušeně by se dala popsat historie Jablonce nad Nisou, který původně vznikl jako uhlířská osada. Už v 16. století se však začala prosazovat výroba skla a bižuterie, což přetrvalo až do dnešních dnů. Přesvědčit se o tom můžete v Muzeu skla a bižuterie, které prezentuje největší stálou expozici skla u nás. Najdete tu také historické šperky, knoflíky či vánoční ozdoby. Muzeum spravuje také pozůstatky sklářské osady Kristiánov, z níž dnes zůstala už pouze tzv. Liščí bouda. Ta byla na jaře 2017 opět otevřena veřejnosti po roční rekonstrukci. V reprezentativní Riedlově vile v Desné je zase instalována expozice pojednávající o rodu zakladatelů zdejších skláren. Jiný pohled na sklářskou tradici nabízí Městské muzeum v Železném Brodě, kde se dozvíte, jak se vyrábělo domácí sklo v 19. století. Běžný život jizerských horalů mapuje Muzeum Jizerských hor a fanoušci techniky ocení dvě celorepublikově zcela unikátní památky – nejstarší fungující vodní elektrárnu a nejstrmější ozubnicovou dráhu. Zatímco Muzeum ozubnicové dráhy najdete v Kořenově v bývalé vlakové stanici, vodní elektrárnu ve Velkých Hamrech. Ta vyrábí energii nepřetržitě od roku 1907 a nedávno zde vzniklo Muzeum obnovitelných zdrojů energie. Velkým lákadlem nejen pro děti je Muzeum hraček v Jiřetíně pod Bukovou. Pokud však chcete něco skutečně netradičního a regionálního, navštivte Kittelovo muzeum v Krásné. To je poctou stejnojmennému lékaři, který byl v léčbě pacientů přírodními medikamenty natolik úspěšný, že kolovaly legendy o jeho spolčení s ďáblem. V zimě zavítejte do Smržovky, ráje sáňkařů a lyžařů. Z vrcholu s rozhlednou Černá studnice vedou dvě sáňkařské dráhy, z nichž jedna původně končila až v Jablonci. A až vám začne být zima, jděte se ohřát do Muzea místní historie ve smržovském zámečku. 

Kouzelné skalní hrady

Skalnaté ostrohy vypínající se nad okolím se v minulosti velmi často stávaly základy strážních hradů. Na Jablonecku jsou takové tři. Největším a nejzajímavějším je bezpochyby Pantheon nad Malou Skálou, který se tyčí nad údolím Jizery kousek od Turnova. Za návštěvu však stojí i Frýdštejn, nejsevernější hrad regionu, či Navarov u Zlaté Olešnice.

Krásu jizerských lesů a kopců si nejlépe vychutnáte z výšky místních rozhleden. Za nejkrásnější platí novogotická Štěpánka u Kořenova, s jejíž stavbou začal kníže Rohan. Nikdy ji ale nedokončil. V její blízkosti najdeme také Maják Járy Cimrmana s muzeem tohoto velikána. Naopak nejznámější je pravděpodobně Tanvaldský Špičák a nejstarší pak cihlová rozhledna Kopanina. Tu jako jednu z prvních rozhleden nechal postavit Klub českých turistů. Vybrat si však můžete i z dalších, jako jsou rozhledny Bramberk, Královka, Proseč či Nisanka. Každá z nich nabízí nový, unikátní a dechberoucí výhled na krásy Jizerských hor a Českého ráje. A ráj to opravdu je, nemyslíte?

JabloneckoJabloneckoJabloneckoJabloneckoJabloneckoJablonecko

Janov nad Nisou

Obec Janov nad Nisou leží něco přes 5 km severně od Jablonce nad Nisou. Žije zde přibližně 1 418 obyvatel. Obec má místní části Janov nad Nisou, Hrabětice, Hraničná a Loučná nad Nisou. První písemná zmínka se objevuje roku 1645 v liberecké matrice. Dne 19. června 1909 byl Janov nad Nisou povýšen na městys, roku 1922 na město. V této době byl Janov na vrcholu rozkvětu. Žilo zde 3 200 obyvatel, měl všechny náležitosti moderního města první republiky a byl spojen s Jablonec nad Nisou tramvajovou linkou. V červenci roku 1927 byla započata stavba radnice, dokončena byla o dva roky později. Mezi pamětihodnosti obce patří kostel sv. Jana Křtitele a kostel sv. Josefa. Severozápadním směrem od obce stojí rozhledna Královka. 

OÚ: Janov nad Nisou 520, 468 11 Janov nad Nisou

Tel.: +420 488 880 511, podatelna@janov-n-n.cz, www.janov-n-n.cz

Janov nad NisouJanov nad Nisou

Jílové u Držkova

Nadmořská výška 520 metrů a vzdálenost asi 7 km od Železného Brodu. Tak se dá geograficky charakterizovat obec Jílové u Držkova. K Jílovému náleží osada Klepanda v severní části katastru a Dolánky, které jsou situované v hlubokém údolí Jílovského potoka. První zmínka pochází z roku 1627. Roku 1895 vznikl sbor dobrovolných hasičů, který zde působí dodnes. Aktivní je také Sokol, který společně s hasiči pořádá akce pro děti. Zajímavostmi jsou památník obětem válek, kříž u domu čp. 126 nebo zvonička u domu čp. 72. V obci stojí nejstarší lípa širolistá na Jablonecku. Pyšní se výškou 28 metrů, obvodem 510 cm a stářím 370 let. V Jílové u Držkova se nachází knihovna a kulturní zařízení. V obci je bývalý břidličný lom sloužící k letnímu koupání.

 

OÚ: Jílové u Držkova 100, 468 22 Železný Brod

Tel.: +420 483 385 084, ou.jilove@volny.cz, www.jiloveudrzkova.cz

Jílové u DržkovaJílové u Držkova

Jiřetín pod Bukovou

Obec Jiřetín pod Bukovou leží cca 3 km severozápadně od Tanvaldu. Rozkládá se na jihovýchodním úpatí Bukové hory, řekou Kamenicí oddělen od Horního Tanvaldu a Albrechtic v Jizerských horách. V 17. století byly na tomto území, tehdejším panství Smržovka, zakládány horské obce. Nejstarší písemné zmínky o obci pocházejí z let 1654 až 1676. Nynější název obce Jiřetín pod Bukovou byl odvozen od jména jednoho ze tří prvních usedlíků Georga Kreuzingera a prodělal v minulosti několik změn: Geörgthal, Geörgensberg či Georgensberg nebo Girgenthal až po Georgenthal. Toto bylo později přeloženo jako Jiřetín. Z turistických atrakcí se v obci nachází vila Schowanek, která je  dílem význačného jabloneckého architekta Roberta Hemmricha (1871–1946). Ve vile jsou v současné době umístěny expozice pod názvy Počátky lyžování, Drobné památky Jizerských hor, Místní historie či Truhlářské nářadí. Obec po celém světě proslavila firma Johan Schowanek, vyrábějící dřevěné soustružené perle, hračky, společenské hry a proslavená mimo jiné výrobkem „JO-JO“. Tradiční dřevěné hračky jsou zde vyráběny i dnes, nynější název firmy je DETOA s. r. o. Za návštěvu zde stojí Muzeum výroby hraček, ve kterém vás pomocí interaktivní exkurze provedou výrobou s více než 100letou tradicí. Na vlastní oči spatříte historické stroje, dobové hračky i současnou výrobu. Na katastru obce se nachází také hora Buková, na jejímž vrcholu najdeme skalní útvar Čertova komora a obří viklan.

 

OÚ: Jiřetín pod Bukovou 103, 468 43 Jiřetín p. B.

Tel.: +420 483 381 687, jiretinpb@jiretinpb.cz, www.jiretinpb.cz

Jiřetín pod BukovouJiřetín pod Bukovou

Josefův Důl

Obci, která je obklopená lesy Jizerských hor, vévodí Josefodolská přehrada. Vznik obce se datuje od roku 1701. Kromě pseudogotického kostela a renesanční budovy bývalé ZŠ, dnes Muzea místní historie, se zde nachází přírodní rezervace Jedlový důl s několika vodopády. V části obce zvané Peklo se nachází vyhlídková skála nazývaná Čertovy kameny. V obci jsou dva lyžařské areály a velké množství hotelů a penzionů. 

OÚ: Dolní Maxov 218, 468 44 Jablonec nad Nisou

Tel.: +420 483 381 096, infocentrum@josefuvdul.eu, www.josefuvdul.eu

Josefův Důl

Kittelovo muzeum – Pěnčín-Krásná

Kittelovo muzeum – Pěnčín-Krásná

Kittelovo muzeum – Pěnčín-Krásná

Kittelovo muzeum v roce 2018 ukončilo svou činnost k 31. 8. 2018. V příštím roce bude otevřeno v nových prostorech. Detaily ohledně otevírací doby v roce 2019 zveřejníme počátkem sezóny.

Už jste někdy slyšeli jména Faust Jizerských hor, severočeský Faust, černokněžník ze Šumburku, či třeba ďáblův doktor? Za všemi těmito přízvisky se skrývá jediná osobnost - výjimečný ranhojič, lékař a především člověk - Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Žil v 18. století na jižní straně hřebenu Černé Studnice v tehdejším Šumburku (dnes se obec jmenuje Krásná). Obestírala ho řada legend a pověstí - prý za svými pacienty létal na čarodějném plášti, vyléčil všechno a každého, znal číst v tajemných čarodějných knihách... Aby získal tuto moc a hlavně umění úspěšně léčit, spolčil se prý s ďáblem, který mu za úpis duše předal mnohá tajemství, především pak kvítek zázračné rostliny všehoj.

Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě. Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo "tomu ani Kittel nepomůže". Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný "Burk", ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu.

Pokud se chcete dozvědět o doktoru Kittelovi více, navštivte Kittelovo muzeum. Nachází se v obci Krásná-Pěnčín, asi 5 km jihovýchodně od Jablonce n/N. Vzniklo v domě č.p. 11, který leží mezi "Burkem" a kostelem sv. Josefa. Interaktivní expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství. Mezi největší lákadla expozice patří například alchymistická Kittelova pracovna nebo replika tzv. "Smržovského grimoáru", čarodějné knihy připisované právě Kittelovi. Milovníci přírody si mohou prohlédnout zahrádku léčivých bylin, která se nachází před muzeem.

V prodejně muzea mohou návštěvníci zakoupit mnoho Kittelovských suvenýrů - medicinální vína a sirupy Kittl, turistické známky, knihy o Kittelovi a další.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Kittelovo muzeum – Pěnčín-Krásná

Koberovy

Původní tvar Koberov znamenal Koberův Dvorec. Dle obecní kroniky je název obce odvozen zřejmě od zakladatele, rytíře Františka Kobery. Obec leží na severozápadním okraji Českého ráje v okrese Jablonec nad Nisou. Žije zde přibližně 1 041 obyvatel. Koberovy mají 8 místních částí, první písemná zmínka pochází z roku 1323. Zajímavostí obce je geologické naleziště v okolí, o kterém se mohou turisté dozvědět na informačních panelech umístěných do tvaru kolonády známé z lázeňských měst. 

OÚ: Koberovy 140, 468 22 Železný Brod

Tel.: +420 483 389 346, starosta@koberovy.cz, www.koberovy.cz

Koberovy

Kořenov

Největší horská obec v České republice. Takové přízvisko bychom mohli přidělit obci Kořenov s necelou tisícovkou obyvatel. Obec o výměře 5 587 ha vznikla sloučením osad Rejdice a Jizerky a obcí Příchovice a Polubný, ve které byl jednou z místních částí Kořenov. Tyto historické spojitosti daly název obci Kořenov, která se jím pyšní už od roku 1960, kdy ono sloučení obcí nastalo. Díky tomuto spojení obcí můžeme dnes v Kořenově pozorovat jisté zvláštnosti jako například tři kostely, dvě návsi či dvě rozhledny v místní části Příchovice. Místní už jsou jistě na takovou ojedinělost zvyklí, ale pro návštěvníky by to byla určitě kuriozita. Nejsou to však jediné zajímavosti, které můžeme v obci nalézt. Přímo v centru obce stojí symbol celé oblasti – osmiboká tesařská kaple, jejíž stavba trvala pouze 4 měsíce. Neměli bychom opomenout železnici, která vede do Kořenova po slavné ozubnicové trati, nebo 932 m dlouhý Polubenský tunel, při jehož stavbě bylo použito 20 tun dynamitu. Pro příznivce železniční historie, kteří by chtěli více proniknout do tajů této slavné ozubnicové trati, Kořenov doporučuje navštívit muzeum ozubnicové dráhy. Další nej, kterým se může Kořenov pyšnit, je nejstarší rozhledna Jizerských hor. Stavba této rozhledny, opředené pověstmi a bohatou historií, byla zahájena už v roce 1847. Rozhledna s něžným ženským jménem Štěpánka rozhodně stojí za návštěvu. Na své si v obci přijdou i vyznavači turistiky či sportovních aktivit. Sedm lyžařských vleků, lanová dráha, desítky kilometrů stop pro běžkaře, to vše vám nabízí Kořenov a jeho blízké okolí. Není tedy divu, že je obec vyhledávaným rekreačním areálem a svým návštěvníkům nabízí rozmanitou škálu ubytovacích zařízení.

 

OÚ: Kořenov 480, 468 49 Kořenov

Tel.: + 420 483 399 035, ou.korenov@seznam.cz, www.korenov.cz

Kořenov Kořenov Kořenov

Líšný

První písemné zmínky o obci jsou evidovány již od roku 1382, kdy byla obec známá pod názvem Lesczne. Domky jsou v obci rozmístěné po obou březích řeky Jizery, která se line touto malebnou obcí a dodává jí na půvabu. Mezi zajímavotmi obce zmíníme především kalvárii, posvátné místo s pískovcovým křížem. V centru funguje sezónní bufet Galerka (V–IX) s infocentrem a minigalerií a s výstavou starých motocyklů. Jsou tu toalety, lze zapůjčit rafty, kánoe, koloběžky.

OÚ: Líšný 60, 468 22 Železný Brod

Tel.: +420 483 392 305, obecni.urad@lisny.cz, www.lisny.cz

Líšný

Lučany nad Nisou

Lučany nad Nisou jsou malým městem v podhůří Jizerských hor. První písemná zmínka pochází z roku 1623. Převážná část města se nalézá v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. V okolí leží mokřady a rašelinné louky, ve kterých se vystkytuje mnoho specifických rostlin a živočichů. V obci stojí novorenesanční kostel Navštívení Panny Marie z roku 1887. Cílem mnoha výletů je rozhledna Bramberk, která se tyčí nad lučanským údolím již od roku 1889. Na své si přijdou především lyžaři, běžkaři, ale i cyklisté a turisté. Můžete si vybrat z několika možností ubytování a jsou zde i restaurace a kavárny. 

MěÚ: Lučany nad Nisou 333, 468 71 Lučany nad Nisou

Tel.: +420 483 300 023, lucany@lucany.cz, www.lucany.cz

Lučany nad NisouLučany nad Nisou

Malá Skála

Malá Skála existuje v dnešní podobě teprve od roku 1953, kdy došlo ke sloučení deseti původních obcí Bobova, Křížků, Labe, Malé Skály, Mukařova, Sněhova, Vranového I a II, Záborčí a Želče v obec jedinou. Panství, zámek, pivovar a velkostatek byly vybudovány ve vlastní Malé Skále, ležící na pravém břehu Jizery směrem ke Sněhovu, zatímco osada Vranové, rozprostírající se přes řeku, neměla nikdy ani kostel ani rychtu. Až v roce 1857 se objevil nápis Malá Skála - Vranové jako jméno železniční stanice na trati Pardubice-Liberec. Podle místní části Vranové získal také své jméno skalní hrad Vranov. V roce 1802 koupil zdejší panství mikulášovický textilní průmyslník Franz Zacharias Römisch, který celé okolí proměnil v jedinečný přírodní park a na troskách starého hradu vybudoval památník všem hrdinům Pantheon, jemuž vévodí novogotický letohrádek z roku 1826. Mezi pamětihodnosti obce patří Boučkův statek z roku 1813. Jedná se o roubenou patrovou budovu, která je nádhernou ukázkou lidové architektury. V objektu jsou zachovány původní klasicistní prvky. Je zde také umístěna stálá expozice o historii Maloskalska a Maloskalská galerie Josefa Jíry. V přízemí se nachází stylová „Boučkova hospoda“. Celý areál doplňuje výměnek, ve kterém sídlí Infocentrum Infoshop Vejměnek, a stodola. Mezi významné osobnosti obce patří váleční hrdinové arm. gen. Alois Liška, plk. in mem. Ladislav Bobek, plk. Ing. Čestmír Šikola a ak. mal. Josef Jíra. Malá Skála je hojně navštěvována turisty a nazývána perla Českého ráje.

 

OÚ: Malá Skála, Vranové I. díl 122, 468 22 Malá Skála

Tel.: +420 483 392 045, starosta@mala-skala.cz, www.mala-skala.cz

Malá SkálaMalá Skála

Maršovice

Obec Maršovice je situována na jihozápadních svazích Maršovického vrchu. Výrobou skla a hlavně skleněné bižuterie byla celá oblast známa ve všech písemných záznamech celé své historie. Až do 70. let 20. st. byli domácí mačkáři skla a skleněných korálků naprostou dominantou zdejších dělníků – drikařů. Ženy se pak zabývaly především přebíráním, úpravou a navlékáním korálků. Poválečný odsun německého obyvatelstva poznamenal tuto obec v hloubi Sudet, stejně jako stovky obcí s obdobným osudem, rozdělením rodin, které se v mnoha případech mohly shledat až po mnoha letech, v některých případech se již setkání nikdy nedočkaly.

 

OÚ: Maršovice 52, 468 01 Maršovice

Tel.: +420 483 302 009, ou-marsovice@volny.cz, www.obec-marsovice.cz

MaršoviceMaršovice

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

Sklářská expozice ukazuje vývoj železnobrodského sklářství od poloviny 19. století po současnost. Návštěvník se seznámí s dílem osobností sklářské školy, aktivitami železnobrodských podnikatelů a exportérů 20. - 40. let 20. století, obdivovat může věhlasné skleněné figurky. Závěr tvoří unikátní galerie dvou světoznámých osobností v oboru tavená skleněná plastika - Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Národopisná expozice v největším roubeném stavení v Železném Brodě zv. Běliště zavede návštěvníka do historie Železného Brodu, k vidění jsou řemesla a cechy, lidové umění, oděv, dřevěné betlémy, funkční flašinet....

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Městské muzeum v Železném Brodě

Městské muzeum v Železném Brodě

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum Jizerských hor – Kořenov-Jizerka

Oblíbený výletní cíl - horské muzeum - vás seznámí s historií osídlení, lidovým stavitelstvím, pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny, povídáním "jak bylo za starých časů" a dalšími zajímavostmi.

Uprostřed osady Jizerka stojí budova bývalé školy, postavené roku 1889 v době největšího rozmachu osady, kde nyní sídlí Muzeum Jizerských hor. Prohlédnout si zde můžete řadu předmětů, které tehdejší obyvatelé používali k obživě a životu v horách.

Je zde vystavena celá řada zajímavých exponátů, mezi nimi např. ručnice, kterou prý kdysi zastřelil jednoruký revírník Hub pytláka Hennricha. V dalších místnostech na návštěvníka čeká seznámení s jizerskohorskou faunou a flórou. Muzeum je tevřeno od května do října. Muzeum je tevřeno od května do října.

O osadě Jizerka: malebná osada je poprvé uváděna jako odlehlé obydlí českých čihadlářů a ptáčníků v roce 1539. O osadu se v souvislosti s výskytem drahokamů vedl dlouholetý spor mezi panstvími, který byl ukončen prodejem Jizerky Frýdlantskému panství. V roce 1769 měla osada pouhých 7 domů, v roce 1945 už 43 domů, většinou dřevěných obydlí dřevorubců a sklářů. V roce 1828 zde založil sklář Riedel sklářskou huť na výrobu tyčí a dutého skla, jejíž rozvaliny jsou dosud patrné. Jméno osada obdržela podle stejnojmenné říčky, která jí protéká. Dnes je Jizerka malebnou osadou v lůně Jizerských hor s několika málo stálými obyvateli.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum Jizerských hor – Kořenov-Jizerka

Muzeum Jizerských hor – Kořenov-Jizerka

Muzeum Jizerských hor – Kořenov-Jizerka

Muzeum ozubnicové dráhy – Kořenov

Nejstrmější železnice v ČR se stala vyhledávanou turistickou atrakcí regionu. Její příznivci se těší na každou z "Nostalgických jízd" - na příležitost svézt se vagóny tlačenými historickou ozubnicovou lokomotivou. V roce 2016 je železnici 114 let.

Muzeum ozubnicové dráhy se nachází v budově bývalé železniční stanice Kořenov. Vstup do muzea je z nástupiště v pravé části budovy.

Po celou letní sezónu se zde návštěvníci mohou seznamovat s historií ozubnicové trati a poznávat zvláštnosti tohoto unikátního technického díla. Expozice muzea je zaměřena na historii ozubnicové dráhy Tanvald – Kořenov a navazující tratě Kořenov - Szklarska Poreba. V prostorách muzea jsou umístěny železniční exponáty, fotografie, výkresy, část ozubnicové tratě atd. Muzeum přibližuje pestrou, ale často pohnutou historii železničního spojení Čech se Slezskem, zabývá se zvláštnostmi provozu a popisuje zajímavá vozidla, která se na tratích používala.

Od roku 2013 je součástí muzea důlní železnice o rozchodu 450 milimetrů. Po ní se budou návštěvníci moci svézt vláčky ze sbírek Petra Báni. Projet je možné dva okruhy a asi 250 metrů kolejí.

Snahou do budoucna je toto muzeum postupně obměňovat a rozšiřovat a přidat další tématické akce např. promítání diapozitivů, filmů, různé přednášky apod. Program muzea by měly také rozšiřovat již zmíněné jízdy zvláštních osobních vlaků s ozubnicovými lokomotivami. Nabídka muzea zahrnuje i prodej upomínkových předmětů, pohlednic, drobného občerstvení apod.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum ozubnicové dráhy – Kořenov

Muzeum ozubnicové dráhy – Kořenov

Muzeum ozubnicové dráhy – Kořenov

Muzeum skla a bižuterie – Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie – Jablonec nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie – Jablonec nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století. Vydejte se za třpytivou krásou!

V nádherné secesní budově představuje muzeum své stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století.

Pod názvy Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století zde vznikly otevřené a vstřícné stálé expozice, kde jsou informace návštěvníkům podávány v několika rovinách. Umožňují nahlédnout do hlubších souvislostí, ale poskytují i možnost pouze meditovat nebo si jen s částmi expozic pohrát.

Nekonečný příběh bižuterie byla doplněna o unikátní soubor historických šperků a oděvních doplňků ze sbírky Waldes, z nichž některé jsou staré téměř tři tísíce let. Sbírka prezentuje historický vývoj zdobení člověka a ukazuje pradávné spojení účelu a krásy. Exkluzivní šperky a doplňky jsou uspořádané podle jednotlivých evropských uměleckých stylů od doby železné po secesi.

Expozice byla také obohacena o stovky nových exponátů, interaktivních prvků a dalších zajímavostí. Rozšířena kolekce knoflíků obsahuje přes 2000 jedinečných vzorů. Muzeum dalo také více prostoru bižuterii z plastu a dřeva a vystavuje i v minulosti populární céčka a korálkové závěsy. Současně muzeum vytvořilo také efektní akvárium se svítícími perličkovými rybičkami nebo peep show — tříminutovou smyčku nejpovedenějších kalendářů někdejšího Jablonexu.

Částečných změn doznala i expozice skla, která je největší stálou výstavou svého typu u nás. Novinkami ve vitrínách jsou například set navržený v roce 1913 pro následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, toaletní lisované a broušené sklo z meziválečného období či výběr z produkce luxusní rakouské značky Riedel, která má své kořeny v Jizerských horách.

Součástí expozice je samoobslužný muzejní program pro děti v podobě pracovních listů, díky nimž si návštěvníci odnesou více než krásné zážitky. Pro zájemce je připraven audio průvodce stálými expozicemi v pěti jazycích.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum skla a bižuterie – Jablonec nad Nisou

Muzeum výroby hraček – Jiřetín pod Bukovou

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Detoa Albrechtice s.r.o., dříve Tofa, poprvé od svého založení (založena 1908) odhaluje tajemství své unikátní výroby dřevěných hraček a perlí. Návštěvníci zhlédnou výrobu od zpracování kulatiny až po závěrečnou montáž hraček a také unikátní výrobu mechanik pro klavíry a pianina.

Výroba dodnes probíhá klasickým způsobem s velkým podílem ruční práce. K nejstarším a také nejoblíbenějším hračkám z Detoy patří mačkací figurky, které si kupují i dospělí jako suvenýry, stále oblíbené jsou hračky na provázku nebo dřevěné stavebnice a stolní hry. Strojní vybavení pochází z období 1920 - 2009.

Přibližně hodinová interaktivní exkurze vás provede výrobou s více než stoletou tradicí, kde si prohlédnete historické stroje, dobové hračky i současnou výrobu. Vzhledem k délce prohlídky, rušnému prostředí a prašnosti majitelé nedoporučují prohlídky dětem mladším než čtyři roky. V podnikové prodejně si můžete zakoupit kromě zdejších výrobků také sáček s různými dílky a v kreativních dílnách nechat popustit uzdu své fantazii a vyrobit si svoji vlastní hračku. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum výroby hraček – Jiřetín pod Bukovou

Muzeum výroby hraček – Jiřetín pod Bukovou

Muzeum výroby hraček – Jiřetín pod Bukovou

Nová Ves nad Nisou

Obec byla pravděpodobně založena v 16. století saskými protestanty, kteří přišli z Míšně a později si v zemědělské usedlosti zřídili modlitebnu, která byla zničena za 30leté války. První písemná zmínka, název Neissedorf (vesnice Nisy), se nachází v urbáři panství semilského z r. 1634. Až do 2. světové války dosahovala obec značného rozkvětu občanské vybavenosti, výroby, obchodu a služeb, společenského života, rekreace, ale i neustále se zvyšujícího počtu obyvatel. Po válce však nastal trend naprosto opačný a došlo k úpadku ve všech oblastech. Mezi pamětihodnosti obce patří kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů a odsvěcený kostel Gustava Adolfa z roku 1935. Nedaleko obce stojí od roku 2007 rozhledna Nisanka. Přírodní zajímavostí je pramen řeky Lužická Nisa s pamětním kamenem.

OÚ: Nová Ves nad Nisou 281, 468 27 Nová Ves nad Nisou

Tel.: +420 488 880 852, novavesnn@volny.cz, www.novavesnn.cz

Nová Ves nad NisouNová Ves nad Nisou

Pěnčín

Obec Pěnčín se nachází na rozmezí Českého ráje a Jizerských hor. Obec má tyto místní části: Alšovice, Bratříkov, Dolní Černá Studnice, Huť, Jistebsko, Krásná a Pěnčín. Původní území samostatných obcí tvořilo rozhraní mezi obyvatelstvem české a německé národnosti. České obyvatelstvo bylo usazeno v obci Alšovice a Bratříkov, zatímco německé obyvatelstvo ovládlo Černou Studnici, Krásnou (Šumburk), Jistebsko, Huť a Pěnčín. Vlastní Pěnčín je poprvé připomínán v pramenech v roce 1592 jako součást panství Svijany Jaroslava z Vartenberka. V prostoru dnešního Pěnčína bylo za sklářské konjunktury více než 120 mačkáren skla a každá ve své podobě je vlastně stavebním originálem a spojuje je jedině název mačkárna skla (driketa). Mezi pamětihodnosti obce patří pomník v Alšovicích, soubor soch sv. Petra, sv. Pavla a Dobrého pastýře v Bratříkově, kaple v Huti z r. 1694 a kaplička v Jistebsku. V Krásné stojí kostel sv. Josefa vystavěný v letech 1756–1760. V Krásné se také nalézá tajuplné Kittelovo muzeum. Osobnost doktora Kittela je známá jako severočeský Faust, ve skutečnosti to však byl výjimečný lékař a ranhojič. Interaktivní expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství. Na muzeum navazuje Kittelova naučná stezka, která informuje o jeho životě, pověstech a památkách areálu Kittelovsko. 

OÚ: Pěnčín 57, 468 21 Pěnčín

Tel.: +420 483 397 028, info@pencin.cz, www.pencin.cz

Pěnčín Pěnčín Pěnčín

Plavy

V údolí řeky Kamenice najdeme obec, jejíž název je trefně spojován s plavením dříví. Historický milník, který představuje první zmínku o obci, datujeme od roku 1624. Tato obec s přibližně 1 000 obyvateli nabízí svým návštěvníkům několik turistických atrakcí, které jsou od obce vzdálené, co by kamenem dohodil. Jmenujme alespoň vrch Muchov či vrch Černá Studnice, které nám poskytnou jedinečný pohled na celé údolí i přilehlá pohoří.

OÚ: Plavy 186, 468 46 Plavy

Tel.: +420 483 398 124, obec@plavy.cz, www.plavy.cz

Plavy

Pulečný

Jméno obce Pulečný je pravděpodobně odvozeno od rybky zvané Vranka obecná, někdy také Pulec. V roce 1992 se obec odloučila od sousedního města Rychnova u Jablonce nad Nisou a získala opět svoji samostatnost. V obci se nachází drobné sakrální památky – kříže, kaple a hřbitov. Katastrem obce prochází značená turistická stezka a Naučná stezka Jany a Josefa V. Scheybalových, která vede kolem nejvýše položeného bodu obce v osadě Kopanina nedaleko restaurace Myslivecká chata a Kopaninské rozhledny. Kromě restaurace Myslivecká chata, která je známým výletním místem, je v obci hostinec U Dubu, jehož sál je využíván k pravidelným sportovním aktivitám, tanečním zábavám a k dalším společenským účelům.

 

OÚ: Pulečný 26, 468 02 Rychnov u Jablonce nad Nisou

Tel.: +483 388 296, info@pulecny.cz, www.pulecny.cz

Pulečný Pulečný

Rádlo

Poprvé je obec připomínána roku 1419. Obyvatelé se živili převážně přadláctvím a domácím tkalcováním, později i výrobou bižuterie. Středem obce prochází naučná stezka, která vás dovede až k malému lesnímu rašeliništi. Zajímavostí je turistická lávka Rádlo, která je určena pěším, cyklistům a běžkařům. V obci stojí kostel Nejsvětější Trojice a před ním je památkově chráněný kříž s reliéfy světců z roku 1808. 

OÚ: Rádlo 252, 468 03 Rádlo

Tel.: +420 483 388 093, ou@radlo.cz, www.radlo.cz

Rádlo

Riedlova vila – Desná

Expozice je věnována rodu Riedelů, zakladatelům skláren v Desné. Vila byla postavena podle vzoru reprezentačních severoitalských sídel.

Při návštěvě se dozvíte něco z historie Desné, prohlédnete si dobové dokumenty, sklo a ukázky výroby firmy Ornela. Na místě si můžete domluvit i návštěvu Riedlovy hrobky.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Riedlova vila – Desná

Riedlova vila – Desná

Riedlova vila – Desná

Rozhledna Bramberk – Lučany nad Nisou

K symbolům města Lučany nad Nisou v Jizerských horách patří rozhledna Bramberk (787 m n.m.). Z rozhledny se otvírá kruhový výhled do širokého okolí, uvidíte tak např. Sněžku, Černou horu, Bezděz nebo Ještěd. Rozhledna prošla rekonstrukcí a nově je otevřena pro návštěvníky od konce října 2016.

Tento nižší vrchol hřebene Krásného (797 m) je oblíbeným místem výletů z Jablonce nad Nisou a Liberce. Vede sem několik značených cest.

21 m vysoká kamenná rozhledna byla postavená na místě původní dřevěné rozhledny z roku 1889. Rozhlednu, která je součástí prstence rozhleden Jizerských hor, projektoval známý jablonecký architekt Robert Hemmrich, který je autorem také rozhleden v Proseči nebo Horní Černé Studnici. Rozhledna na Bramberku byla slavnostně otevřena roku 1912.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Bramberk – Lučany nad Nisou

Rozhledna Bramberk – Lučany nad Nisou

Rozhledna Bramberk – Lučany nad Nisou

Rozhledna Černá Studnice – Smržovka

Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.

Rozhledna Černa studnice, která leží na 869 m.n.m vysokém vrcholu a je viditelný téměř z celých Jizerských hor a širokého okolí. Projektem byl roku 1885 pověřen architekt Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza. Náročná stavba celého horského komplexu trvala zhruba jeden rok. Obdivuhodnou se jeví i skutečnost, že na 160 centimetrů silné zdi použil stavitel Corazza až tři tuny těžké žulové kvádry.

Černá Studnice patří svými 26 metry k nejvyšším jizerskohorským kamenným rozhlednám vůbec. Nahoru vede celkem 91 schodů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je, jak jinak, impozantní výhled. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor s mnoha rozhlednami (Královka, Tanvaldský Špičák, Bramberk), dále také Ještěd, Ralsko, Kozákov, hrad Trosky i s okolní oblastí Českého ráje, ale i hrad Bezděz a Sněžka s ostatními krkonošskými vrcholy.

Na Černou studnici dojedete autem nebo na kole přímo až k vrcholu. Z Jablonce jeďte automobilem směrem na Železný Brod a ve Vrkoslavicích odbočte před restaurací "Dělnický dům" doleva do kopce a po modré turistické značce dojedete do obce Dolní Černá studnice, kde se dáte opět doleva a stále po modré až k vrcholu (asi 4km). Pro pěší doporučujeme vystoupit z vlaku, na trase Jablonec nad Nisou-Tanvald, ve stanici Lučany nad Nisou a pak po červené asi 4,5 km. Na kole, nebo pěšky se sem dá dostat prakticky ze všech stran, například z Tanvaldu.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Černá Studnice – Smržovka

Rozhledna Černá Studnice – Smržovka

Rozhledna Černá Studnice – Smržovka

Rozhledna Kopanina – Frýdštejn

18 m vysoká cihlová rozhledna mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem nabízí vynikající výhled na Český ráj, Lužické hory, Jizerské hory i Krkonoše. Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.

Půvabná rozhledna stojíci na vrchu Kopanina 657 m.n.m. je viditelná zdaleka pochází z konce 19. století. Byla postavena jako "strážní bašta národa českého" Klubem českých turistů, kteří tak chtěli vymezit hranici mezi severním, převážně německým pohraničím a jižním, do roviny kolem Jizery se rozevírajícím prostorem osídleným českým obyvatelstvem. V době konkurenčního boje mezi Čechy a Němci v oblasti tak rozhledna Kopanina měla být jakýmsi strážním místem česko-německé jazykové a národnostní hranice.

Rozhlednu najdete na půlce cesty mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem zhruba ve dvou třetinách masivu Ještědsko-kozákovského hřebene, na pomyslném rozhraní mezi oblastmi Jizerských hor (na sever od rozhledny) a Českého ráje (směrem na jih). Na rozhlednu vede 94 schodů a z vrcholu se nabízí přímo vynikající výhled na oblast Hrubé skály, zříceninu Trosky a město Turnov, směrem na západ dominuje hora Ještěd, na severu pak černostudniční hřeben s rozhlednou a dále Krkonoše a na východě majestátní hora Kozákov.

Vrch Kopanina patří k oblíbeným cílům Maloskalska. Návštěvu tohoto romantického místa můžete spojit s prohlídkou nedaleké zříceny hradu Frýdštějn či Vranov (cca 2 km). Rozhledna je přístupná pěšky po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov. Autem lze dojet do obce Kopanina na parkoviště. Otevírací doba je celoroční, klíč k rozhledně si lze vypůjčit oproti záloze 100 Kč v domku č.p. 2 (manželé Janků).

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Kopanina – Frýdštejn

Rozhledna Kopanina – Frýdštejn

Rozhledna Kopanina – Frýdštejn

Rozhledna Královka – Janov nad Nisou

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Areál Královka se nachází v samém srdci Jizerských hor. Doménou je kamenná rozhledna, která je turisty velmi oblíbenou a vyhledávanou destinací. Z rozhledny je za příznivého počasí překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Na rozhlednu lze vstoupit během celého roku.

Pro milovníky skvělého jídla je zde restaurace Sluneční terasa. Nová samoobslužná restaurace alpského stylu nabízí kromě českého jídla také mezinárodní kuchyni. Za pěkného počasí lze využít prostornou terasu s výhledem do přirody.

V areálu naleznete velké dětské hřiště, díky kterému se stala Královka vhodnou atrakcí také pro rodiny s dětmi.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Královka – Janov nad Nisou

Rozhledna Královka – Janov nad Nisou

Rozhledna Královka – Janov nad Nisou

Rozhledna Maják Járy Cimrmana – Kořenov-Příchovice

V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

V anketě o největšího Čecha sice vyhrál Karel IV. ale jen proto, že pořadatelé Járu Cimrmana ze soutěže vyškrtli. Nyní se ale našemu géniovi dostává spravedlivého ocenění. V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze. Významná část sbírek byla také nově získána díky občanům z Pojizeří a širokého okolí , kteří darovali množství "autentických památek" na pobyt génia na Liptákovsku.

Ze zajímavých exponátů je k vidění mistrova busta, již poničil při napařování klobouků kloboučník Lešner, dívčí šaty, které nosíval malý Jára ve svém takzvaném dívčím období, smeták na čištění koutů, či obraz vídeňského oponenta českých Cimrmanologů Ericha Fiedlera.

Stavbu navrženou architektem profesorem Martinem Rajnišem vybudovali majitelé zdejšího rekreačního areálu U Čápa. Budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena v místě vytěženým kamenem. Samotná rozhledna je vybudována z borového dřeva, její originální konstrukce je velmi vzdušná a svou siluetou skutečně připomíná maják.

Od června 2014 si v příchovickém muzeu prohlédnete také nové venkovní expozice. Hlavně děti potěší pohádkový lesopark, kde naleznou obří kameny, z jejichž uspořádání hádají děti názvy pohádek. Součástí nových expozic je i Cimrmanem navržená mobilní cela, v níž se vězňové mohou opalovat.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Maják Járy Cimrmana – Kořenov-Příchovice

Rozhledna Maják Járy Cimrmana – Kořenov-Příchovice

Rozhledna Maják Járy Cimrmana – Kořenov-Příchovice

Rozhledna Nisanka – Nová Ves nad Nisou

Po mnoha desetiletích vyrostla na Novoveském vrchu, v nadmořské výšce 676 m, další rozhledna na Jablonecku. Nová dominanta stojí na jinak nepříliš výrazném Novoveském hřbetu, který odděluje Lučany nad Nisou a Novou Ves od roku 2006.

Jedná se vlastně o telekomunikační věž, která však slouží zároveň turistům, a je tak dobrým příkladem toho, jak se dá spojit příjemné s užitečným. Věž je vysoká 35 m a ochoz se nachází ve výšce 24 m. Tedy, když vystoupáte po schodech nahoru, jste rovných 700 m n. m.! Rozhledna dostala i své jméno – příhodný a hezký název byl vybrán z ankety návštěvníků. Jmenuje se Nisanka. Nedaleko rozhledny, na severním úpatí Černostudničního hřebene, totiž řeka Nisa pramení.

Pramen je turisty hojně navštěvován, jeho okolí je pěkně upraveno. Kolem potůčku vede naučná stezka – tedy hned zde máte pěkný tip na výlet! Začíná zde také mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa, která vás dovede až k Baltu. Délka toku řeky Nisy od pramene po soutok 252 km, z toho 54 km na českém území. Po pár kilometrech od pramene se z malého potůčku stává říčka, na jejíchž březích vyrostlo město Jablonec nad Nisou – navštívíte-li jej, jste zváni do centra skla a bižuterie.

V Nové Vsi můžete navštívit také Park Koenig - lanovkové centrum - nebo areál Teprberk - odpočinkovou zónu pro rodiče s dětmi.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Nisanka – Nová Ves nad Nisou

Rozhledna Nisanka – Nová Ves nad Nisou

Rozhledna Nisanka – Nová Ves nad Nisou

Rozhledna Proseč – Jablonec nad Nisou

Rozhledna se nachází na Prosečském hřebeni Jizerských hor. Leží mezi Jabloncem nad Nisou, Prosečí nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou ve výšce 593 m n.m.

V roce 1892 nechal Německý horský spolek vystavět na Prosečském hřebeni 6 m vysokou dřevěnou věž. Ta sloužila až do roku 1901, kdy byla zničena zásahem blesku. Další věž nechal na Prosečském hřebeni v roce 1908 postavit Jablonecký horský spolek podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha. Byla také dřevěná, ale vyšší (12 m) a po celém obvodu krytá. V roce 1921 ji zničil silný vítr.

Roku 1928 postavil Konrád Hübner na hřebeni turistickou chatu, ke které přistavěl jablonecký Horský spolek novou kamennou rozhlednu, opět podle projektu Rudolfa Hemmricha. Stavba této 28 m vysoké věže se 105 schody z masivních žulových kvádrů byla zahájena v květnu 1932 a dokončena v srpnu 1932.

Rozhledna byla několik let nepřístupná a chátrala. Od roku 2010 byla otevřena pro veřejnost. Od léta 2018 má nového majitele.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Proseč – Jablonec nad Nisou

Rozhledna Proseč – Jablonec nad Nisou

Rozhledna Proseč – Jablonec nad Nisou

Rozhledna Štěpánka – Kořenov

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který na vrch vystoupil.

Kníže Rohan kopec na jeho počest přejmenoval na Štěpánovu výšinu a zahájil zde stavbu rozhledny. Byla však postavena pouze základna věže se vchodem, kdy se arcivévoda přestal těšit přízni vídeňského dvora a odešel do Uher. Kníže, který stavbu zahájil zřejmě pro posílení svého vlivu ve Vídni, práce pozastavil a torzo věže poté stálo nad Tesařovem celých 40 let. Udržoval ji Horský spolek a turisté sem chodili pozorovat slunce. Zajímavé národností poměry této části hor se odrazily i na nedokončené rozhledně. Rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a o 4 roky později byla dostavěná věž otevřena. Výhled z ní je opravdu krásný – za pěkného počasí můžete spatřit Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky - hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté...

Obliba 24 metrové rozhledny je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická silueta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích. Poblíž Štěpánky tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží lze najít trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Štěpánka – Kořenov

Rozhledna Štěpánka – Kořenov

Rozhledna Štěpánka – Kořenov

Rozhledna Tanvaldský Špičák – Tanvald

Špičák (831 m n.m.) nad Tanvaldem je významným lyžařským centrem, na jehož vrcholu se nachází jedna z jizerskohorských rozhleden. Vrchol Špičáku láká k výletům celé rodiny.

Rozhledna Špičák byla otevřena 4. července 1909. Samotná věž je vysoká 18 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je nádherný kruhový výhled po celých Jizerských horách, přes Krkonoše a Černou studnici až po Ještědský hřeben.

K rozhledně na vrcholu Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovkou, která slouží lyžařům či turistům od roku 2003. Lanová dráha na Tanvaldský Špičák je v provozu v červenci a v srpnu od pátku do neděle. Jezdí v hodinových intervalech od 10:00 - 17:00 a vyveze vás přímo pod rozhlednu.

Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka. Na vrcholu Špičáku je otevřena restaurace a občerstvení SKI Chata.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Tanvaldský Špičák – Tanvald

Rozhledna Tanvaldský Špičák – Tanvald

Rozhledna Tanvaldský Špičák – Tanvald

Rychnov u Jablonce nad Nisou

Město leží asi 16 km jihovýchodně od Liberce. Skládá se z místních částí Rychnov u Jablonce nad Nisou a Pelíkovice a z dalších osad a samot. První písemná zmínka je z roku 1361. Mezi pamětihodnosti patří barokní kostel sv. Václava. Zajímavostí je rychnovský obloukový viadukt, který byl postaven v roce 1856 jako součást železniční tratě Pardubice- Liberec. 

MěÚ: Husova 490, 468 02 Rychnov u Jablonce nad Nisou

Tel.: +420 488 880 921, podatelna@rychnovjbc.cz, www.rychnovjbc.cz

Rychnov u Jablonce nad Nisou

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

V roce 1775 nechal sklářský podnikatel J. L. Riedel postavit v jizerskohorském Kristiánově sklárnu. Kolem ní postupně vznikala osada, kterou tvořil panský dům, několik chalup sklářů a dále kaple, hřbitov a škola. V posledním stavení, kdysi nejvýznamnější sklářské osady Kristiánov, vás expozice pod názvem "Kristiánov. Klíč k srdci Jizerských hor" seznámí s historií místa i sklářské výroby.

Dodnes toho na Kristiánově mnoho nezůstalo. Vše ale přestála "Liščí bouda" pojmenovaná snad podle rodiny skláře Fuchse. Poprvé je domek v osadě zmíněn v roce 1791 a první Fuchs zde bydlel již na počátku 19. století. Nakonec se z něj stala hutní hospoda, která sice po požáru sklárny zanikla, ale byla brzy obnovena. Po roce 1946 se domek změnil na ubytovnu Klubu českých turistů. Roku 1964, a znovu mezi lety 1987 – 1988, byla Liščí bouda péčí jabloneckého Muzea skla a bižuterie ve spolupráci se Českým svazem ochránců přírody zrekonstruována a vzniklo zde malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice.

Expozice přibližuje vývoj jizerských sklářských hutí a život lidí v horské osadě, faunu a flóru Jizerských hor a zahrnuje též modely původní osady a vyhořelé Kristiánovské huti. V prostorách památníku se nachází malá prodejna sklářského a bižuterního sortimentu a propagačních tiskovin.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Smržovka

Na rozsáhlém území o rozloze 14,82 km2 se v údolí Smržovského potoka a říčky Kamenice rozkládá Smržovka. Město s bohatou sklářskou historií dnes protíná velké množství turistických tras, které umožňují důkladně prozkoumat zákoutí Jizerských hor. Návštěvníky městem provede vyhlídkový okruh značený modrým smržem. Nejlepší rozhled na město získáte z vyhlídky Finkstein nebo rozhledny Černá studnice. Odtud uvidíte např. technickou památku železniční viadukt nebo barokní kostel sv. archanděla Michaela. Opomenout byste neměli ani křížovou cestu Petra Urbana, bývalé textilní továrny v Dolní Smržovce nebo tři městská muzea – místní historie v historické budově Zámečku, panenek a obrněné techniky. V zimě pak nadšené sportovce přivítá lyžařský vlek Filip, přírodní sáňkařská dráha nebo kluziště. Město a jeho spolky v průběhu roku pořádají nespočet kulturních i sportovních akcí, o kterých se podrobnější informace dozvíte na stránkách města.

MěÚ: náměstí T. G. Masaryka 600, 468 51 Smržovka

Tel.: +420 483 369 311, mestsky.urad@smrzovka.cz, www.smrzovka.eu

Smržovka Smržovka Smržovka

Sportovní areál – Velké Hamry

Sportovní areál – Velké Hamry

Sportovní areál – Velké Hamry

Sportovní areál – Velké Hamry

Tanvald

Turisticky velmi atraktivní město, které se nachází v oblíbené turistické oblasti. Město Tanvald o rozloze 1 244 ha s částmi Tanvald, Žďár, Horní Tanvald, Šumburk nad Desnou a Český Šumburk bylo původně dřevařskou osadou. První historickou zmínku o obci bychom hledali již v 16. století. Vývoj přispěl k tomu, že z malé osady, která čítala jen několik obyvatel, postupně vzniklo město, dnes už s 6 500 obyvateli. Město Tanvald si svou historickou spojitost s dřevařskou osadou připomíná dodnes, a to ve znaku obce. V oblasti sociální starostlivosti není Tanvald určitě žádným nováčkem. Pro své občany dělá mnohé, můžeme zmínit například, zrekonstruovanou nemocnici, vybudovaný penzion pro seniory či dům s pečovatelskou službou. V centru města stojí určitě za návštěvu secesní budova radnice, bohatě zdobená, která už má za sebou 100 let od svého vybudování. Největší podíl návštěvníků města Tanvald tvoří lidé vyhledávající sportovní aktivity a mající představu aktivně strávené dovolené. K tomuto účelu je město Tanvald jako stvořené a na takový nápor návštěvníků je dobře připraveno velkou kapacitou ubytovacích i stravovacích zařízení. Vzpomeňme třeba Městský multifunkční stadion, víceúčelový areál Tanvaldská kotlina, lyžařské středisko Špičák, kde jsou v provozu dvě lanové dráhy a 8 km cyklistických trailů. Tanvald je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu přilehlých center zimních sportů v Jizerských horách a Krkonoších. Na své si zde přijdou i kulturně založení návštěvníci. Pro milovníky kinematografie se nabízí kino Jas Járy Cimrmana i s tradičním podzimním festivalem amatérského filmu HAF a celou řadou divadelních i hudebních představení amatérských i profesionálních umělců.

 

MěÚ: Palackého 359, 468 41 Tanvald

Tel.: + 420 483 369 511, meu@tanvald.cz, www.tanvald.cz

TanvaldTanvaldTanvald

Velké Hamry

Město ležící v nadmořské výšce 419 m, s řekou Kamenicí, která protéká středem města a rozděluje ho na dva břehy. Název města Velké Hamry prošel jistým vývojem, od roku 1914 je užíván, jak ho známe dnes. Stejným vývojem prošlo i město, co se velikosti a počtu obyvatel týká. Z malé obce povýšilo na městys a v roce 1968 se stávají Velké Hamry městem, dnes s 2 881 obyvateli. Město má hranice se Šumburkem, Haraticemi, Plavy a Zásadou. Na severozápadě pak se Smržovkou a na severu malou částí s Tanvaldem. Kouzlo městu dodávají památné kulturní objekty, kterých se zde nachází několik. Jmenujme třeba kapli a kostel svatého Václava, kapli svaté Anny, pomník padlým či památník Svárovské stávky. Hodně z těchto památek je spjato s osudy lidí, kteří ve Velkých Hamrech dříve žili. Přístup místních obyvatel k těmto památkám je velmi lidský a oduševnělý. Město je připraveno na turistický ruch dokonale, v okolí najdeme různorodá stravovací i ubytovací zařízení přes penziony, hotely, kempy nebo si můžete pronajat víkendovou chatku. Všeho dle libosti.Pokud jste návštěvník zvídavý a dychtivý po vzdělání, vaše touhy jistě uspokojí bohatě vybavená městská knihovna nebo některé z muzeí. Navštívit můžete muzeum obnobvitelných zdrojů energie, kde se vám naskytne pohled na principy fungování vodní elektrárny či solárních panelů. Muzeum socialistických vozů Vám pak umožní jedinečný pohled na vozy z let minulých. Ptáte se, jak aktivně strávit čas ve Velkých Hamrech? No přece v bikeparku, kde si můžete zařádit na kole nebo se třeba podívat na cyklonadšence, prohánějící se po trati. A že podívaná je to parádní. 

MěÚ: Velké Hamry 362, 468 45 Velké Hamry

Tel.: +420 483 369 811, podatelna@velke-hamry.cz,  www.velke-hamry.cz

Velké Hamry Velké Hamry Velké Hamry

Vlastiboř

V obci stojí nejvyšší strom v ČR, který měří 64 metrů a 10 centimetrů. Je to douglaska tisolistá a pamatuje 168 let. Obec samotná leží asi 6 km severovýchodně od Železného Brodu, v členité krajině Železnobrodské vrchoviny. Ve Vlastiboři žije 122 obyvatel, první písemné zmínky pochází z roku 1627. Mezi pamětihodnosti patří zvonička ve středu obce, pomníky padlým v obou světových válkách nebo památkově chráněná zemljanka ze 2. sv. války. 

OÚ: Vlastiboř 102, 468 22 Železný Brod

Tel.: +420 483 385 050, obec.vlastibor@volny.cz, www.obec-vlastibor.cz

Vlastiboř

Zámeček Smržovka

Muzeum je umístěno v půdních prostorách zámečku ve Smržovce. V expozici najdete dobové předměty, fotografie a mapy, zapůjčené či darované jak místními obyvateli, tak přáteli Smržovky.

Muzeum představuje historický vývoj města, poukazuje na zajímavá místa a stavby, připomíná významné osobnosti Smržovky. Součástí výstavy jsou i předměty denního použití, sportovní výstroj apod.

Expozice přibližuje vývoj města Smržovky a život jeho obyvatel v historickém kontextu. Není opomenut ani místní průmysl a kultura. Prostor je, s ohledem na využití dosud nezveřejněných dokumentů a exponátů, obměňován nejčastěji u příležitosti místních výročí a oslav.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zámeček Smržovka

Zámeček Smržovka

Zámeček Smržovka

Zásada

Městys Zásada, kterému se přezdívalo Malá Paříž, se nachází na jižním okraji Jizerských hor. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1356 a nyní  zde žije asi 885 obyvatel. Mezi pamětihodnosti obce patří socha sv. Jana Nepomuckého a druhá největší kaple v Čechách - kaple svatého Prokopa, vedle které stojí 200 let starý památný dub. Obcí  vede naučná stezka „K mokřadu Zásada“, na které můžete objevit třeba vachtu trojlistou. Své mládí v obci prožil i známý český herec Michal Pavlata. 

ÚM: Zásada 188, 468 25 Zásada

Tel.: +420 483 385 188, sekretariat@zasada.cz, www.zasada.cz

Zásada

Zlatá Olešnice

Zlatá Olešnice se rozkládá podél potoka Zlatník a poprvé je v písemných pramenech zmiňována v roce 1352, kdy zde byl podle některých zpráv vybudován první křesťanský kostelík. V obci nyní žije 497 obyvatel. Mezi historické památky obce patří zřícenina hradu Navarov, kostel sv. Martina v pozdně barokním stylu z let 1780–84, sousoší Piety a rodný dům spisovatele Antala Staška. Pro vyznavače letních i zimních sportů je obec Zlatá Olešnice dobrou volbou, pro nadšené lyžaře je připraven lyžařský vlek přímo v obci. Stejně kvalitní je i nabídka aktivit pro příznivce cykloturistiky, kteří mohou využít třeba cyklostezku Járy Cimrmana. Bohatou nabídku obec poskytuje i v oblasti kultury, každoročně pořádá několik akcí pro své občany či návštěvníky obce.

 

OÚ: Zlatá Olešnice 172, 468 47 Olešnice

Tel.: +420 483 769 190, ou@zlata-olesnice.cz, www.zlata-olesenice.cz

Zlatá Olešnice

Zřícenina hradu Frýdštejn

Jedním ze tří hradů na Jablonecku je zřícenina hradu Frýdštejn, která je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou současné zříceniny je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která bude zpřístupněna veřejnosti.

Hrad, stojící na strmých, nepřístupných skalách, byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý.

V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina hradu Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn

Zřícenina hradu Navarov – Zlatá Olešnice

Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko.

Hrad Návarov, postavený na začátku 14. století, stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Přístup k němu byl možný jen z jižní strany šíjí, vedoucí na vlastní skalní ostroh , kterou chránily tři hluboké příkopy vytesané do skály. Za prvním příkopem a hradbou s dvěma baštami se vcházelo do předhradí, z jehož budov se nedochovaly žádné zbytky. Za předhradím byl přístup do hradního areálu chráněn příkopem, valem a opět příkopem - vlastní hrad stál na mohutném skalním ostrohu, spadajícím takřka svisle dolů ke Kamenici. Téměř nedobytná pevnost si ponechala svůj význam až do poloviny 17. století, kdy jej schválně pobořila císařská armáda.

Hrad vlastnila řada majitelů ze známých šlechtických rodů - nejprve to byli Markvartové, Valdštejnové, v 15. století je hrad v držení krále Jiřího z Poděbrad. V roce 1452 tak získává od krále celé návarovské panství Mikuláš Zajíc z Házemburka. V roce 1622 po konfiskaci smiřických statků se stává majitelem Albrecht z Valdštejna, který postupuje tento majetek roku 1627 Gertrudě de Lamotte. Konec hradu znamenalo období 30leté války, kdy hrad roku 1643 obsadili Švédové. Ti si z něj udělali výhodnou základnu z níž se vydávali plenit široké okolí. Až po několika měsících se podařilo císařskému vojsku hrad získat zpět. Aby se znovu nestal opěrným bodem nepřátel, byl na rozkaz císaře Ferdinanda III. roku 1644 pobořen. Do dnešních dnů se tak dochovaly jen mohutné ruiny bývalého věžovitého paláce, část štítové zdi s neporušenou krajní baštou, zbytky zdí a stopy po sklepeních.

Údolí Kamenice a zříceniny hradu Návarov jsou zpřistupněny červeně značenou Palackého stezkou vedoucí z Podspálova do Tanvaldu. Když sejdete od hradu dolů k řece Kamenici, narazíte na dům, kde bývala hospoda, ve které visel obraz, na kterém je možné shlédnout pravděpodobný vzhled hradu v době jeho slávy.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina hradu Navarov – Zlatá Olešnice

Zřícenina hradu Navarov – Zlatá Olešnice

Zřícenina hradu Navarov – Zlatá Olešnice

Zřícenina skalního hradu Vranov – Malá Skála

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Značený prohlídkový okruh vás zavede téměř do všech koutů hradu. Po úzkém skalním schodišti můžete vystoupat na nejvyšší bod pískovcového útesu s nádherným výhledem do okolí – na Věž u Kříže. Hradní galerie nabízí k vidění zajímavé výstavy.

Hrad Vranov byl založen v 15. století jako gotická pevnost a ve své historii vystřídal celou řadu pánů – Vartemberky, Smiřické i Valdštejny. Jeden z jeho majitelů František Zachariáš Römisch jej po roce 1802 nechal přestavět na Pantheon – památník slavných tehdejší doby. Do pískovcového skalního masivu vestavěl nejen známý letohrádek ve tvaru kaple, ale i desítky pomníků a pamětních desek. Vranov – Pantheon se tak stal unikátním spojením zřícenin středověkého hradu s duchem evropského romantismu 19. století.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina skalního hradu Vranov – Malá Skála

Zřícenina skalního hradu Vranov – Malá Skála

Zřícenina skalního hradu Vranov – Malá Skála

Železný Brod

V údolí řeky Jizery, na rozhraní Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš, se rozprostírá město Železný Brod. Název města vznikl v dávné minulosti a souvisel s obchodní stezkou, která v místě, kde osada Brod vznikla, protínala řeku Jizeru. Přízvisko Železný dostal Brod až o pár set let později, kdy se proslavil těžbou a zpracováním železné rudy. V devatenáctém století se ve městě začal rozvíjet textilní a především sklářský průmysl, který Železný Brod proslavil po celém světě jako město skla a bižuterie. Z původní malé osady o pár obyvatelích vyrostlo město, které s okolními obcemi (Bzí, Veselí, Těpeře, Chlístov, Splzov, Pelechov, Hrubá Horka, Malá Horka, Jirkov, Střevelná a Horská Kamenice) dnes čítá přes šest tisíc obyvatel. Kromě krásné přírody, skal, lesů, luk a řeky Jizery nabízí město i bohaté kulturní vyžití. Navštívit můžete Městské divadlo, které se nachází v budově novorenesanční radnice, Městskou galerii Vlastimila Rady, městská i soukromá muzea a galerie nebo si můžete vybrat z mnoha kulturních akcí, které každoročně město pořádá. Nejznámějšími akcemi s nadregionálním významem jsou tradiční červnový Železnobrodský jarmark a zářijová slavnost sklářského řemesla nazvaná Skleněné městečko. Po zajímavých památkách a pamětihodnostech města vás provede poznávací okruh Trávníky. Navštívíte památkovou rezervaci Trávníky s roubenými chaloupkami, kostelní vršek s kostelem sv. Jakuba Většího, unikátní dřevěnou zvonicí, farou a kostnicí. A po cestě můžete též navštívit Minimuzeum skleněných betlémů nebo historický roubený patrový dům Běliště s národopisnou expozicí Městského muzea. Pokud chcete z ruchu města uniknout do klidu přírody, doporučujeme návštěvu vyhlášené Riegrovy stezky údolím řeky Jizery, na jejímž začátku se nachází unikátní technická památka z roku 1926 – hydroelektrárna Spálov. Navštívit můžete také nedalekou Palackého stezku, která vede údolím řeky Kamenice pod středověkým hradem Návarovem. Město Železný Brod nabízí i další nabídku sportovně-rekreačních aktivit. Řeky Kamenice i Jizera lákají ke splutí, Městské koupaliště nabízí zchlazení v horkých letních dnech. Zázemí a dobré podmínky v Železném Brodě a bezprostředním okolí najdou též tenisté, fotbalisté, vodáci, horolezci, cykloturisté i paraglidisté.

 

MěÚ: náměstí 3. května 1, 468 22 Železný Brod

Tel.: + 420 483 333 911, + 420 483 333 999, podatelna@zelbrod.cz, info@zelbrod.cz

www.zeleznybrod.cz

Železný BrodŽelezný BrodŽelezný BrodŽelezný Brod