Africké muzeum Dr. Emila Holuba – Holice

Africké muzeum Dr. Emila Holuba – Holice

Africké muzeum Dr. Emila Holuba – Holice

Holický rodák Emil Holub (1847 - 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena.

V muzeu uvidíte stylizované Viktoriiny vodopády s iluzí tekoucí vody, africkou vesničku a iluzi africké přírody s poletujícími ptáky, rozestupující se savanou, zvuky divokých zvířat a africkou hudbou.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.holubovomuzeum.cz

Africké muzeum Dr. Emila Holuba – Holice

Aquacentrum – Pardubice

Aquacentrum – Pardubice

Aquacentrum – Pardubice

Aquacentrum Pardubice je nově zrekonstruovaný aquapark s padesátimetrovým bazénem, wellness centrem a tobogány či divokou řekou pro děti a v průběhu léta i pláž.

Nejmodernější bazén v Čechách splňuje všechna kritéria, jak pro závodní plavce, tak pro kondiční i rekreační plavání. Jako jediný bazén v republice disponuje závodními nášlapnými bloky od firmy Omega. Tyto bloky jsou používané na světových a evropských soutěžích.

Nevynechejte 34 m dlouhou troj-skluzavku. Vyřádíte se na 102 m dlouhém tobogánu "Megaslide", který vás proveze i venkovní částí, ale nebojte se zase se vrátíte zpět. K jízdě jsou k dispozici jedno nebo dvou čluny, které vás dostanou až do rekreačního bazénu. Tady již na vás čekají různé akční prvky. Vyzkoušejte vodopádmasážní trysky nebo vodní chrliče. Brouzdaliště s vodními zvířátky - přátelským delfínem a vodním ježkem čeká na vaše nejmenší.

Děti určitě také zabaví malá dětská skluzavka a interaktivní vodní ucpávačka. Odpočinout si a relaxovat můžete ve dvou propojených masážních vířivkách. Věřte, že to bude moc příjemné a povzbuzující. A pro ty odvážnější je tu skokanský bazén, tentokrát s horolezeckou stěnou. Musíte se pořádně držet, nebo zkrátka padáte do vody!

Wellness centrum: saunování ve finské sauně je naprostou samozřejmostí, ale tento wellness nabízí mnohem víc! Můžete vyzkoušet sněhovou komoruinfrakabinu a vybrat si z několika druhů lázní! Solná lázeň vám přivane moře přímo pod nos. V turecké lázni se příjemně odreagujete. Ozkoušejte co skrývají názvy jako je Kneippova lázeň, bylinná lázeň - nechte se překvapit! Nebo je vám bližší sluneční louka, kde získáte krásné a zdravé opálení?

Díky brzké otevírací době můžete ve všední dny přijít trénovat a příjemně se protáhnout před prací. V případě intenzivního tréninku jsou pro vás připraveni vyškolení trenéři a instruktoři, kteří se vás velmi rádi ujmou a vytvoří tréninkový plán.

A po tvrdém tréninku rozhodně doporučujeme relax! Ať už v podobě masáží, nebo příjemné stráveného času ve zdejším unikátním wellness.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.aquapce.cz

Aquacentrum – Pardubice

Arboretum Vysoké Chvojno

Arboretum Vysoké Chvojno

Arboretum Vysoké Chvojno

Arboretum ve Vysokém Chvojně založil markrabě Alexandr Pallaviczini okolo roku 1884. Na pozemcích měl být vybudován zámek a s ním i zámecký park. Ke stavbě zámku nakonec nedošlo a uskutečněno bylo pouze založení parku, tedy dnešního arboreta.

Dne 15. 6. 1884 koupil markrabě Alexandr Pallaviczini (c.k. komoří, lesní rada čestný rytíř německého rádu říšského). tzv. "Dašický velkostatek", jehož součástí byl i prostor dnešního arboreta. Poté započaly práce kolem vybudování zámeckého parku a stavbou zámku, který byl určen pro jeho syna Karla. Ten však nešťastně zahynul při lovu na lišku a z výstavby zámku sešlo – zůstalo pouze u výsadby arboreta. 

Výsadbu stromů v anglickém slohu v letech 1886 - 1889 provedl lesmistr Adolf Laufke Sandtner. V areálu jsou vysázeny stromy ze všech světadílů severní polokoule, najdete zde 62 druhů jehličnanů a 152 druhů listnatých dřevin. Dodnes se zde z doby založení zachovaly nejvzácnější druhy. Arboretem prochází zelená turistická značka vedoucí ve směru Hradecké lesy. 

Nedaleko arboreta se nachází také zookoutek, ve kterém lze pozorovat spárkatou zvěř z oblasti Holicka (daňky, srny, jeleny, muflony a černou zvěř). Zookoutek objevíte naproti dostavovanému zámečku kousek pod obcí (ulice K Zámečku).

Kromě historického významu plní areál arboreta funkci rekreační, biologickou, krajinotvornou a hlavně poznávací a relaxační. Na arboretum navazuje Přírodní rezervace U Parku, místními občany nazývaná Prácheňská stráň a jejímž hlavním důvodem ochrany je jedlobučina na opukovém eluviu s podrostem vzácných druhů rostlin a s výskytem živočišných druhů.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.lesnidruzstvo.cz

Arboretum Vysoké Chvojno

Automatické mlýny – Pardubice

Automatické mlýny – Pardubice

Automatické mlýny – Pardubice

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

První pardubická stavba architekta Josefa Gočára (1880-1945) vznikla v letech 1909 a 1910 na břehu Chrudimky. Architektura mlýnů je asociací babylonské Ištařiny brány a proto je pro stavbu typické režné zdivo z tmavých a světlých cihel.

Gočár v té době zároveň projektoval lázeňský dům v Bohdanči, otevřený 1. května 1913, a kubistický palác U Černé Matky Boží v centru Prahy. Josef Gočár je mnohými považován za největšího českého architekta 20. století.

A kdo že byla ona rodina Winternitzů, po které byly automatické mlýny pojmenovány? Šlo o význanou rodinu, která výrazně ovlivnila Pardubice počátkem 20. století. Bratři Egon a Karel Winternitzovévlastnili v letech 1909-10 mlýn Valcha, který byl zrušen roku 1910. Následně proto nechali vystavět nové Automatické mlýny. Členové rodiny Winternitzovy byli velmi činní ve veřejném životě Pardubic, avšak během genocidy za druhé světové války jich spoustu zahynula v nacistických koncentračních táborech.

Dnes je vlastníkem mlýnů společnost Unimills, která náleží k rakouskému koncernu GoodMills Group GmbH a spolu s pardubickým areálem vlastní další tři české mlýny. Historickou stavbu ovšem v současné době prodává.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.goodmills.cz

Automatické mlýny – Pardubice

Bukovka

Obec Bukovka, ves obklopená lesy a rybníky, vděčí za svůj název zemanskému rodu Bukůvků. První písemná zmínka o obci je z roku 1365. Dominantou obce je evangelický kostel, navržený architektem F. Schmoranzem a postavený v roce 1861. K místním památkám patří kříže a zvoničky z konce 19. století. Obec tvoří dvě místní části, Bukovka a Habřinka.

 

OÚ: Bukovka 28, 533 41 Lázně Bohdaneč

Tel.: +420 724 728 455, obecbukovka@volny.cz

www.bukovka.cz

Bukovka

Čeperka

Obec leží mezi krajskými městy Hradec Králové a Pardubice a své jméno obdržela dle největšího rybníka v Čechách. Ten nechal postavit Vilém II. z Pernštejna, rybníky však byly později vysušeny a přeměněny na pole. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1777. Významným turistickým místem v okolí je hrad Kunětická hora. Sportovci ocení množství cyklistických tras. Aktivní součástí obce jsou místní spolky – sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol, Čeperánek. Společně s obcí se starají o taneční zábavy, dětské karnevaly a podílí se na pálení čarodějnic, výletech pro děti i dospělé a na dětských dnech.

 

OÚ: B. Němcové 1, 533 45 Čeperka

Tel.: +420 466 941 017, obec-ceperka@volny.cz

www.ceperka.cz

Čeperka

Čepí

Čepí je malebnou obcí ležíčí na rozhraní okresů Chrudim a Pardubice a spolu s dalšími obcemi je členem mikroregionu Za Letištěm. Památkou obce je místní kaple Panny Marie Karmelské. Čepí má velmi dobrou občanskou vybavenost čítající mateřskou školku, poštu, obchod, pohostinství, zubní ordinaci a zdejší sportoviště s možností kulturního vyžití. Dnes zde trvale žije okolo 430 obyvatel.

 

OÚ: Čepí 79, 533 32 Čepí

Tel.: +420 602 186 182, starosta@cepi.cz

www.cepi.cz

Čepí

Dašice

Dašice leží v Polabské nížině při obou březích řeky Loučné asi 10 km východně od Pardubic. První písemná zmínka o Dašicích je z roku 1318. Jádro města tvoří náměstí T. G. Masaryka, které svou velikostí a úpravou upoutá každého návštěvníka. Dašice se mohou pochlubit několika zajímavými stavebními památkami a sochami, které dotvářejí malebnost města.

 

MěÚ: Komenského 25, 533 03 Dašice

Tel.: +420 466 799 411, mesto@dasice.cz

www.dasice.cz

Dašice

Dašické sklepy – Pivovar Dašice

Pivovar ve městě Dašice produkoval pivo a další související výrobky ještě ve dvacátých letech minulého století. Zřejmě v kontextu hospodářského vývoje v té době a světové války byla produkce piva postupně zastavena. Následné světové události nedávaly šanci na obnovení této skutečně dlouhodobé tradice. Smutnou etapou v historii pivovaru je jeho degradace na sklad a opravnu zemědělské mechanizace pro kolektivizované zemědělství. V této době areál výrazně zchátral. Pivovar v roce 2007 změnil majitele. V krátké době nato bylo započato se záměrem rozsáhlé stavební rekonstrukce s cílem obnovit zde výrobu piva spolu s poskytováním hostinských a ubytovacích služeb v objektech pivovaru. Za tímto účelem byla založena společnost Pivovar Dašice.

 

Komenského 27, 533 03 Dašice

Tel.: +420 466 261 863, info@dasickesklepy.cz

www.dasickesklepy.cz

Dašické sklepy – Pivovar DašiceDašické sklepy – Pivovar Dašice

Dašické sklepy – Pivovar Dašice

Pivovar ve městě Dašice produkoval pivo a další související výrobky ještě ve dvacátých letech minulého století. Zřejmě v kontextu hospodářského vývoje v té době a světové války byla produkce piva postupně zastavena. Následné světové události nedávaly šanci na obnovení této skutečně dlouhodobé tradice. Smutnou etapou v historii pivovaru je jeho degradace na sklad a opravnu zemědělské mechanizace pro kolektivizované zemědělství. V této době areál výrazně zchátral. Pivovar v roce 2007 změnil majitele. V krátké době nato bylo započato se záměrem rozsáhlé stavební rekonstrukce s cílem obnovit zde výrobu piva spolu s poskytováním hostinských a ubytovacích služeb v objektech pivovaru. Za tímto účelem byla založena společnost Pivovar Dašice.

 

Komenského 27, 533 03 Dašice

Tel.: +420 466 261 863, info@dasickesklepy.cz

www.dasickesklepy.cz

Dašické sklepy – Pivovar DašiceDašické sklepy – Pivovar Dašice

Dolní Ředice

První písemná zmínka o obci Ředice je z roku 1336 v listině krále Jana Lucemburského. Až mnohem později, v polovině 19. století, se Ředice rozdělily na samostatné obce Horní a Dolní Ředice. Občanům Dolních Ředic slouží MŠ a ZŠ, samoobsluha, hostinec, pošta, knihovna a provozovny služeb. V obci jsou činné spolky TJ Sokol, SDH a myslivecký spolek. Zajímavostí je minipivovar Mordýř, kde je možno ochutnat výtečné pivo.

 

OÚ: Holická 210, 533 75 Dolní Ředice

Tel.: +420 466 681 987, obec@dolniredice.cz

www.dolniredice.cz

Dolní Ředice

Dopravní podnik města Pardubic

Loď Arnošt z Pardubic je po své rekonstrukci v roce 2011 zajímavou atrakcí města Pardubic. Loď vyplouvá ze svého domovského přístaviště za Tipsport Arenou směrem na Srnojedy nebo na Kunětice. Plavba směr Kunětice vede přes plavební komoru a cestující mají po dobu plavby krásný výhled na hrad Kunětická hora. V rámci pořádaných akcí jsou připraveny koncerty kapel a ochutnávky vín, na děti jsou zaměřeny plavby se středověkými řemesly a pirátské plavby. Při každé akci je možnost využít služeb lodní restaurace, k obědu nebo k večeři kuchaři připraví speciální menu.

 

Provozovatel: Dopravní podnik města Pardubic a. s.

Tel.: +420 602 484 620, rezervace@lod.cz

www.lod.cz

Dopravní podnik města Pardubic

Dopravní podnik města Pardubic

Loď Arnošt z Pardubic je po své rekonstrukci v roce 2011 zajímavou atrakcí města Pardubic. Loď vyplouvá ze svého domovského přístaviště za Tipsport Arenou směrem na Srnojedy nebo na Kunětice. Plavba směr Kunětice vede přes plavební komoru a cestující mají po dobu plavby krásný výhled na hrad Kunětická hora. V rámci pořádaných akcí jsou připraveny koncerty kapel a ochutnávky vín, na děti jsou zaměřeny plavby se středověkými řemesly a pirátské plavby. Při každé akci je možnost využít služeb lodní restaurace, k obědu nebo k večeři kuchaři připraví speciální menu.

 

Provozovatel: Dopravní podnik města Pardubic a. s.

Tel.: +420 602 484 620, rezervace@lod.cz

www.lod.cz

Dopravní podnik města Pardubic

Dostihové závodiště – Pardubice

Dostihové závodiště – Pardubice

Dostihové závodiště – Pardubice

Velká pardubická České pojišťovny, další dostihové mítinky, výstava Koně v akci nebo mezinárodní závody ve všestrannosti. To jsou akce, které lákají návštěvníky k cestě na Dostihové závodiště v Pardubicích. Unikátní a světově proslulý areál je však možné navštívit i mimo oficiální akce při pravidelných prohlídkách.

Prohlídky s česky či anglicky hovořícím průvodcem, během jehož výkladu se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí z historie Velké pardubické a závodiště nebo si budou moci poslechnout příběhy slavných koní a jezdců, trvají zhruba jednu hodinu. Lidé se při nich podívají i do míst, která při dostihových mítincích nejsou běžně přístupná.

Součástí prohlídek jsou i zastávky u sochy nejúspěšnějšího jezdce v historii Velké pardubické Josefa Váni, prvního vítězného koně Fantoma či u repliky překážky, která ukončila životní pouť kapitána Rudolfa Poplera.

Dostihové závodiště je nádherným areálem se spoustou zeleně, s mnoha zajímavostmi a s bohatou historií. Objevte jeho kouzlo i vy!

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.zavodistepardubice.cz

Dostihové závodiště – Pardubice

Hlavečník

První zmínky o existenci obce Hlavečník jsou již z roku 1228. Líbeznou vísku obklopují pole, louky a lesy, ve kterých se v minulosti pálilo uhlí a vyráběla kolomaz. Návštěvníci mají možnost občerstvení v místním Penzionu u Václava. Významnou zajímavostí obce je nález kamenného hrnku s pražskými a míšeňskými groši z roku 1260, které jsou uloženy v Národním muzeu v Praze.

 

OÚ: Hlavečník 28, 533 15 Hlavečník

Tel.: +420 777 800 168, obec@hlavecnik.cz

www.hlavecnik.cz

Hlavečník

Holice

 

Turistické informační centrum Holice

Holubova 768, 534 01 Holice

Tel.: +420 466 920 476

kd@holice.cz

www.holice.eu

 

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora

Gotické sídlo rodu Pernštejnů důkladně poničila švédská vojska a hrad byl dlouho veřejnosti nepřístupný. Dnes se tu koná řada kulturních i dobových akcí, jako jsou řemeslné jarmarky, sraz sokolníků nebo představení historického šermu. V hradním areálu jsou k vidění zbytky palácových budov, rytířský sál, hladomorna, sklepení a archeologická expozice.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.hrad-kunetickahora.cz

Hrad Kunětická hora

Hrobice

V nejstarších dobách obec Hrobice patřila ke klášteru Opatovickému, první písemná zmínka je z roku 1371. V minulosti byla obec zemědělská s významným průmyslovým podnikem - lihovarem, který byl součástí pardubického velkostatku. V jejím katastru jsou významné chráněné krajinné prvky se vzácnou flórou a faunou. Obec je zajímavá také výcvikovým střediskem parkurových koní a jezdeckou školou.

 

OÚ: Hrobice č. p. 28, 533 52 Staré Hradiště

Tel.: +420 606 660 207, hrobice@iol.cz

www.obec-hrobice.cz

Hrobice

Hvězdárna barona Artura Krause – Pardubice

Hvězdárna barona Artura Krause – Pardubice

Hvězdárna barona Artura Krause – Pardubice

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.

Po celý rok nabízí hvězdárna pravidelná večerní pozorování objektů noční oblohy. V případě nepříznivého počasí vám nabídneme množství pořadů pro velké i malé návštěvníky. V období letních prázdnin, pak nabízíme pozorovací akce na telefonickou objednávku.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.astropardubice.cz

Hvězdárna barona Artura Krause – Pardubice

Choltice

Městys Choltice je cílem nejen nadšenců historie, první zmínka o obci je již z 25. října 1285, ale také milovníků přírody, sportu a kultury. V obci se nachází zámek, jehož počátky sahají až do konce čtrnáctého století. Vidět dnes můžete jeho barokní podobu ze 17. století. 70hektarová zámecká obora s parkem pak nabízí ke zhlédnutí mnoho vzácných dřevin, rybníky a známá filmová místa. Cyklisté v Cholticích jistě ocení množství cest nejen parkem, ale také obcí a lesnatým okolím se zajímavými cíli. Čtenářům u nás slouží kvalitní knihovna, která disponuje 26 tis. svazky. Choltice jsou zajímavé nejen svojí historií a přírodním prostředím, ale také kompletní občanskou vybaveností a bohatou nabídkou kulturních a sportovních akcí.

 

ÚM: Pardubická 78, 533 61 Choltice

Tel.: +420 466 972 200, podatelna@choltice.cz

www.choltice.cz

Choltice

Choteč

První písemné zmínky o Chotči datujeme do 90. let 14. století. V současné době má obec 327 obyvatel. Obec kulturně žije. Na kulturních akcích se mimo obec podílí myslivecké sdružení a SDH Choteč. V letním období se konají akce v přírodním areálu „Bašta“. K historickým památkám patří zachovalá, pečlivě udržovaná dřevěná zvonice, mramorový kříž, úhledný park a pomník svobody z r. 1919. V obci funguje pohostinství i obchod se smíšeným zbožím. Nalezneme zde i odloučené pracoviště MŠ Pohádka Sezemice, do které chodí 25 dětí.

 

OÚ: Pardubická 34, 533 04 Choteč

Tel.: +420 466 930 398, obec.chotec@volny.cz

www.obec-chotec.cz

Choteč

Chvojenec

Obec Chvojenec se nachází v okrese Pardubice a trvale zde žije okolo 750 obyvatel. První písemná zmínka o Chvojenci pochází z roku 1336. V tomto období zde stála tvrz, která v 16. století zpustla a dnes se zde již nic nenachází. Jednou z památek je křížek se soškou, v jehož výklenku je socha Panny Marie. V obci působí tři spolky - sbor dobrovolných hasičů, fotbalový klub a myslivecký spolek. V obci funguje mateřská škola a knihovna. Každý rok se v obci pořádají pravidelné kulturní a společenské akce - Ocelový hasič, Memoriál J. Kloučka a zkoušky z vodní práce ohařů. K zajímavostem obce patří minizoo a letecký klub. 

 

OÚ: Chvojenec 30, 534 01 Holice

Tel.: +420 466 989 186, obec@chvojenec.cz

www.chvojenec.cz

ChvojenecChvojenec

Jezbořice

Již z roku 1131 pochází první zmínka o vsi Jezbořice, která se rozkládá mezi lány polí při Podolském potoku. Na nejvyšším místě obce stojí gotický kostel sv. Václava. Založen byl roku 1055 jako dřevěný, v 15. století přestavěn z kamene, v 17. století nabyl dnešní podoby. Z původní stavby se zachovala dřevěná zvonice ze století 14.

 

OÚ: Jezbořice 67, 530 02 Pardubice

Tel.: +420 607 425 676, info@jezborice.cz

www.jezborice.cz

Jezbořice

Kam na Pardubicku - Perníková chaloupka

Kam na Pardubicku - Perníková chaloupka

Kladruby nad Labem

Turistické informační centrum Kladruby nad Labem

Kladruby nad Labem č. p. 1, 533 14 Kladruby nad Labem

Tel.: +420 601 191 580

pruvodci@nhkladruby.ch

www.nhkladruby.cz

Kojice

Název Kojice vznikl koncem 12. století. Pravděpodobně v roce 1183 byla v Kojicích postavena tvrz (dnes zaniklá) a u ní, kolem roku 1200, kostel sv. Petra a Pavla, který je dodnes dominantou obce. Severně od Kojic se rozkládá přírodní rezervace Týnecké mokřiny. Výlet sem stojí za uskutečnění i pro krásný pohled na Labe a okolí Železných hor. V obci jsou aktivní fotbalisté, spolek rybářů a SDH.

 

OÚ: Kojice 53, 533 12 Kojice

Tel.: +420 602 621 355, starosta@kojice.cz

www.kojice.cz

Kojice

Labské Chrčice

V malebné polabské krajině, na pravém břehu řeky se nachází Labské Chrčice. První známý doklad o místním jménu Chrčice pochází již z roku 1361, dříve v těchto místech byla osada starých Slovanů. Obec historicky proslula kvalitním vápencem, který se v 17. a 18. století používal pro vodní stavby. Nemůžete minout krásnou budovu bývalé školy, která po rekonstrukci poslouží jako mateřská škola a zázemí pro společenské vyžití nejen mnoha přistěhovaných mladých rodin s dětmi. Turisticky zajímavé okolí obce můžete projet na kole nebo projít po modré turistické značce, v místním hostinci pak svlažit hrdlo a vydechnout v atmosféře malebného polabí.

 

OÚ: Labské Chrčice 41, 281 26

Tel.: +420 466 985 008, obec.labskechrcice@email.cz

www.labskechrcice.eu

Labské ChrčiceLabské Chrčice

Lázně Bohdaneč

 

Turistické informační centrum Lázně Bohdaneč

Pernštýnská 117, 533 41 Lázně Bohdaneč

Tel.: +420 466 924 221

infocentrum@lazne.bohdanec.cz

www.lazne.bohdanec.cz

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Léčebné lázně Bohdaneč leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých 8 km od Pardubic. Wellness de luxe je unikátní odpočinkový program zaplněný špičkovými procedurami. Skladba procedur je navržena s důrazem na relaxaci a vaši celkovou regeneraci.

Vynikající specialisté vám pomohou nejen při léčbě pohybového aparátu s orientací na zánětlivá revmatologická onemocnění, artrózu, vertebrogenní syndromy a Bechtěrevovu nemoc, ale i při léčbě dlouhodobých potíží, předoperačních i pooperačních stavech a poúrazové rehabilitaci. Velmi dobrého jména dosáhly bohdanečské léčebné lázně v oblasti rehabilitace totálních endoprotéz.

Široká nabídka léčebných procedur, masáží, zábalů a léčebných, relaxačních pobytů vás přesvědčí o správné volbě. 15. 6. 2015 je plánováno zahájení provozu Centra tradiční čínské medicíny v prostorách lázní.  Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové zde bude spuštěno pilotní detašované pracoviště s oficiální podporou a garantovanou kvalitou čínské univerzitní nemocnice Central South University z města Changsha. Při léčbě se budou na základě výsledků vyšetření klienta využívat metody tradiční čínské medicíny - akupunktura, moxování, tuina masáže nebo bylinná terapie.

Vedle zastřešené kolonády s obchody tu najdete cenný soubor funkcionalistických staveb včetně lázeňského pavilonu architekta J. Gočára, poblíž se nachází golfové hřiště. Čas můžete trávit také v lázeňské kavárně, která dostala v lednu 2015 nový kabát.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.llb.cz

Lázně Bohdaneč

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara – Pardubice

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara – Pardubice

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara – Pardubice

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války. Prohlídku je třeba předem objednat.

Uvnitř bývalého hangáru a později odbavovací budovy na letišti v Pardubicích jsou vystaveny letuschopné repliky historických letounů, modely a další zajímavé předměty, které k létání patřily. V expozici najdete i originální vrtuli, která poháněla Blériot aviatika Ing. Jana Kašpara, nebo jedinou letuschopnou repliku letounu Wright na světě!

Průvodce vás seznámí se začátky létání v Čechách a expozicí vás provede až k druhé světové válce. Součástí expozice je i putovní výstava o počátcích letectví v Pardubickém kraji. Vyzkoušet si tu můžete také let na trenažeru.

Letecké muzeum se trvale usadilo na letišti v Pardubicích, nedaleko od míst, kde měl náš slavný aviatik svůj hangár (vedle terminálu). Terminál pardubického letiště prochází dlouhodobou rekonstrukcí, návštěvu muzea je třeba předem dohodnout na telefonu 739 203 383.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.facebook.com/leteckemuzeumjk

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara – Pardubice

Libišany

Obec leží na rozmezí Královéhradec-kého a Pardubického kraje, v nejsevernější části okresu Pardubice. První písemná zmínka o existenci osady ležící 8 km jihozápadně od Hradce Králové pochází z roku 1436. Z tvrze stávající uprostřed vsi zůstal jen nevelký pahorek, na kterém dnes stojí malá zvonička, vystavěná v roce 1834. V obci se nachází rašeliniště, chráněné slatinné louky s rákosinami a území s archeologickými nálezy.

 

OÚ: Libišany 40, 533 45 Libišany

Tel.: +420 466 941 190, libisany@email.cz

www.libisany.cz

Libišany

Městský obvod Pardubice II

Městský obvod Pardubice II se rozkládá na pravém břehu Labe a je tvořen Polabinami, Stavařovem, Cihelnou a průmyslovou částí Fáblovka. V místní části Cihelna se nachází kampus Univerzity Pardubice. Dominantní část městského obvodu tvoří sídliště Polabiny, jehož výstavba započala v roce 1960. Vyvážená pravoúhlá dispozice budov podle původního návrhu Ing. Krásného zůstala i v rámci následných změn zachována. Generálním projektantem „města“ na pravém břehu Labe se stal Stavoprojekt Pardubice a hlavním architektem byl Ing. arch. Miloš Návesník. Typické řady vyšších budov lemované delšími s menším počtem podlaží chrání energii prostorných vnitrobloků, v nichž byl promyšleně vysázen dostatek různých dřevin. Vzrostlá zeleň s ošetřovanými trávníky a novými hřišti v parkových úpravách tak v současnosti vytváří dojem moderní kulturní obce. V okrscích I až IV mohou návštěvníci najít řadu výtvarných děl, zejména plastik. Jedná se buď o tehdy běžné, realistické ztvárnění postav, či florální motivy, případně dětskou tematiku. Místem pro relaxaci a odpočinek obyvatel je široký pás zeleně mezi Polabinami a Labem, kde se rovněž nachází původní slepá ramena Labe.

 

ÚMO: Chemiků 128, 530 09 Pardubice

Tel.: +420 466 798 611, podatelna@umo2.mmp.cz

www.pardubice2.cz

Městský obvod Pardubice IIMěstský obvod Pardubice IIMěstský obvod Pardubice II

Městský obvod Pardubice IV

Za prvopočátek města Pardubice je považována obec Pordoby (stála na území Pardubiček), o níž je první písemná zmínka v roce 1295 v souvislosti s cyriackým klášterem a s kostelem sv. Bartoloměje, který k němu patřil. Dnes je zde dochován gotický kostel sv. Jiljí a dřevěná zvonice se dvěma zvony. Při nedávném archeologickém průzkumu byly nalezeny v blízkosti kostela zbytky kláštera a bude zde vybudován archeopark. Nedaleko se nachází Larischova vila, kterou nechal jako rodinné sídlo postavit roku 1885 baron Larisch-Mőnnich, jež sloužila k rekreačním a loveckým účelům nejen při parforsních honech konaných v okolí. Za 2. světové války zde sídlila německá policie, v blízkosti vily bylo popraviště, kde bylo v období heydrichiády popraveno 194 českých občanů převážně z Pardubic a okolí, mezi nimi i obyvatelé obce Ležáky. Na tomto místě je dnes „Památník Zámeček“. Pardubičky od jihu obtéká řeka Chrudimka. Při pravém břehu u Nemošic byla v roce 1982 vyhlášena přírodní památka Nemošická stráň. Jedná se o strmou opukovou terasu dolního toku Chrudimky porostlou dubohabřinou. Terasa je významným nalezištěm paleontologickým, zoologickým a zejména botanickým.

 

ÚMO: Bokova 315,

530 03 Pardubice

Tel.: +420 466 859 845, posta@umo4.mmp.cz

www.pardubice4.cz

Městský obvod Pardubice IVMěstský obvod Pardubice IV

Městský obvod Pardubice V

Pardubice V zahrnují městské části Dukla, Višňovka, Jesničánky a přičleněnou obec Dražkovice. Od 

15. 11. 2002 spravuje městský obvod Pardubice V území, jež mu vymezila obecně závazná vyhláška – statut města. Z hlediska charakteru zástavby je nejpestřejším městským obvodem. Na jeho území se nachází jak typické sídlištní části vybudované v padesátých letech minulého století – sídliště Dukla a Višňovka, tak předválečné činžovní domy, dále zástavba rodinných domů – část Jesničánky i „typická“ vesnická zástavba – obec Dražkovice. Na území městského obvodu Pardubice V se nachází mimo zástavbu a komunikace též cca 50 ha zelených ploch, ať již trávníků, stromořadí, tak i parků. Nachází se zde i významný krajinný prvek celoměstského významu - arboretum, dále lesopark Dukla, který prošel velkou proměnou, a v neposlední řadě i dosud v přírodním rázu zachované území podél řeky Chrudimky. Nejvýznamnější památkou nacházející se na území pardubické pětky je bezesporu památkově chráněná budova pardubického krematoria, dále tu jsou i památky místního významu, např. pomník Ing. Jana Kašpara na náměstí Dukelských hrdinů, pomník obětem 1. světové války v Dražkovicích, pomník padlých ve 2. světové válce na Zborovském náměstí, dražkovická kaple – kaple Andělů strážných nebo kříž „U Zvoničky“ v Jesničánkách.

 

ÚMO: Češkova 22, 530 02 Pardubice

Tel.: +420 466 510 769, podatelna@umo5.mmp.cz

www.pardubice.eu/urad/mestske-obvody/mestsky-obvod-pardubice-v-dukla

Městský obvod Pardubice VMěstský obvod Pardubice V

Městský obvod Pardubice VII

Městský obvod Pardubice VII spojuje dnes čtyři katastrální území bývalých samostatných obcí Rosice nad Labem, Trnová, Ohrazenice a Semtín s městskou místní částí Doubravice. Oblast je známá rozsáhlou průmyslovou zónou, ale i romantickými kouty v okolí řeky Labe a jejími slepými rameny. Architektonicky zajímavá je kolonie dřevostaveb importovaných v poválečných letech ze Skandinávie. V Trnové je vybudován Lesopark Jiřího Potůčka formou propojení pietního místa s multifunkčním sportovištěm a herními prvky pro všechny generace. Z historicky zajímavých staveb postavených před rokem 1900 stojí za zmínku určitě škola a současná radnice v Rosicích nad Labem.

 

ÚMO: Městský obvod Pardubice VII, Gen. Svobody 198, 533 51 Pardubice

Tel.: +420 466 798 330, starosta@pardubice7.cz

www.pardubice7.cz

Městský obvod Pardubice VIIMěstský obvod Pardubice VII

Městský obvod Pardubice VIII – Hostovice

První písemná zmínka o Hostovicích je z roku 1244. Obec se rozkládá v úrodné rovině s dobrými poli i lukami. V Hostovicích stával majestátní barokní kostel sv. Jakuba. Jeho stavební stav byl dlouhodobě zanedbáván. V 50. letech tak OV KSČ nařídil jeho demolici odstřelem. Zůstala jen zvonice, která je dodnes symbolem obce. Hostovice byly slavné mezi včelaři a pyšnily se jedním z nejúspěšnějších JZD na Pardubicku.

 

ÚMO: Hostovice 20, 530 02 Pardubice

Tel.: +420 466 950 429, podatelna@umo8.mmp.cz

www.pardubice.eu

Městský obvod Pardubice VIII – Hostovice

Moravany

První písemnou zmínku o obci lze najít již z roku 1244. Dnes k Moravanům patří ještě vesnice Moravanský, Platěnice, Platěnsko, Turov, Čeradice. Obcí prochází 50. rovnoběžka, nachází se tedy na stejné souřadnici jako Praha. Historicky vzácný je kostel sv. Petra a Pavla, původně z 14. století. Turisticky atraktivní Duhové jezero skýtá ideální místo k pořádání rozličných kulturních a společenských akcí.

 

OÚ: nám. Hrdinů 136, 533 72 Moravany

Tel.: +420 466 951 204, podatelna@obec-moravany.cz

www.obec-moravany.cz

Moravany

Muzeum MHD a železnice Pardubice-Rosice

Muzeum MHD a železnice Pardubice-Rosice

Muzeum MHD a železnice Pardubice-Rosice

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.

K vidění tu je v pěti samostatných místnostech a venkovní expozici více než 700 předmětů z historie železnice a městské dopravy. Každoročně se představují nové exponáty.

Museum provozuje Pardubický spolek historie železniční dopravy, který pořádá mnoho různých akcí pro veřejnost, zejména pak pro rodiny s dětmi. Přímo u Muzea se pořádají doprovodné programy:

  • k zahájení nebo ukončení sezóny

  • Parní víkend - předvádění modelů parních kotlů a strojů v činnosti

  • drezínový den - možnost povozit se na skutečné drezíně

  • předvádění historických vozidel

Kromě toho spolek pořádá několikrát do roky jízdy historických motoráčků "Hurvínek" a jízdy historických trolejbusů Pardubicích. Mimo sezónu probíhají v režii spolku výměnná setkání železničních modelářů v pardubickém depu. Jízdy historických vlaků nebo trolejbusů, prohlídku muzea mimo pravidelnou otevírací dobu je možné zajistit po vzájemné domluvě a dle osobních požadavků na objednávku. Otevřeno je od května do října.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.pshzd.cz

Muzeum MHD a železnice Pardubice-Rosice

Muzeum modelů autíček – Rokytno

Muzeum modelů autíček – Rokytno

Muzeum modelů autíček – Rokytno

Modely autíček (angličáků) si můžete prohlédnout v obci Rokytno, mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Jde o stálou expozici modelů aut a hraček z let 1955 - 1985, která je největší v Čechách a řadí se k vůbec největším na starém kontinentě.

Výstava modelů autíček v obci Rokytno obsahuje na 4000 exponátů, převážně modelů autíček - angličáků, a také hraček z let 1955 - 1985. Dále zde naleznete postavičky z dílny p. Fouskové a p. Kulhánkové. Tato doplňující výstava se bude průběžně měnit, nebo doplňovat.

Sbírka začala vznikat před 40 lety, kdy vystavovatel pan Blažek, dostal od rodičů prvních pár autíček. Od této doby se sbírka rozrostla do dnešní podoby. V této chvíli se jedná o největší výstavu v Čechácha jednu z největších  na starém kontinentě. Přestože se jedná o velkou výstavu, uvidíte zde pouze asi třetinu exponátů (celkově má p. Blažek cca 11 000 exponátů).

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.rokytno.eu

Muzeum modelů autíček – Rokytno

Muzeum perníku v Perníkové chaloupce – Ráby

Muzeum perníku v Perníkové chaloupce – Ráby

Muzeum perníku v Perníkové chaloupce – Ráby

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

V pohádkovém lese si každý na vlastní kůži může vyzkoušet, jaké to bylo, když Jeníček s Mařenkou putovali k perníkové chaloupce. V budově bývalého Loveckého zámečku (z roku 1882) najdete sídlo Úřadu vlády Perníkového hejtmanství s celoročním provozem Muzea perníku a pohádek "Perníková chaloupka" a se zábavnými atrakcemi pro rodiče s dětmi.

Po celý rok (s výjimkou období zimního spánku leden - únor, kdy připravujeme nové expozice) můžete ochutnat "
Medové zážitky z Perníkové chaloupky", které potěší všechny vaše smysly (zrak, hmat, sluch, čich i chuť) a smysl pro humor. Výklad je veden zábavnou formou a vždy se přizpůsobuje složení a náladě konkrétní skupiny návštěvníků.  

Každý návštěvník, který po prohlídce
 Muzea perníku absolvuje cestu strašidelným lesem uvnitř budovy, zaklepe, pozdraví a poprosí, obdrží v Perníkářské dílně Ježibaby lahodný medový perníček. Ale to není všechno! Bude se moci i podívat pod pokličku výroby staročeských dekorativních perníkůpečených ve vyřezávaných formách a dozvědět se tak mnoho zajímavého o tomto starém a částečně pozapomenutém řemesle našich předků.

Přímo v Pohádkovém areálu je 
turistická ubytovna. V letních měsících si můžete cestu z Pardubic zpříjemnit plavbou parníkem po řece Labi nebo od řeky vystoupat ke hradu.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.pernikova-chaloupka.cz

 

Muzeum perníku v Perníkové chaloupce – Ráby

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Hřebčín v Kladrubech nad Labem je patrně nejstarším hřebčínem svého druhu na světě. Již v roce 1579 jej císař Rudolf II. povýšil na císařský dvorní hřebčín a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Od roku 2002 je hřebčín národní kulturní památkou, a to včetně kmenového stáda starokladrubských koní v bílé barvě, které můžete vidět právě v Kladrubech. Stádo vraníků pak můžete navštívit ve Slatiňanech u Chrudimě.

V roce 2015 byla úspěšně dokončena rozsáhlá rekonstrukce, díky níž areál kladrubského hřebčína získal zpět svůj klasicistní vzhled a návštěvníkům se otevřely nové prohlídkové okruhy a expozice. Kromě prohlídek pořádá hřebčín každý rok pro širokou veřejnost také několik velkých slavnostních akcí, na kterých můžete vidět starokladrubské koně přímo v akci. Mezi ty nejvýznamnější patří dubnový Rudolfův pohár – mezinárodní závody spřežení, květnový Den starokladrubského koně, červnový Velký jezdecký den a říjnová Hubertova jízda.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.nhkladruby.czNárodní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní památkový ústav v Pardubicích

Národní památkový ústav v Pardubicích

Ornitologická pozorovatelna – Lázně Bohdaneč

Ornitologická pozorovatelna – Lázně Bohdaneč

Ornitologická pozorovatelna – Lázně Bohdaneč

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Kvůli svému špatnému stavu však musela být v létě 2015 odstraněna, na jaře 2016 byla (v rámci dokončovacích prací revitalizace Bohdanečského rybníka) nahrazena novou 8m vysokou dřevěnou pozorovatelnou. Jedná se o stavbu z dubového a modřínového dřeva s rákovou střechou, jejíž vybudováno iniciovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybníka (vyhlášena v roce 2005 na území cca 248 hektarů) se nachází na Pardubicku na severozápadním okraji města Lázně Bohdaneč. Společně s rybníkem Matka jsou pozůstatkem středověké rybniční soustavy z 16. století napájené uměle zbudovaným Opatovickým kanálem a představují významnou ornitologickou lokalitu s výskytem řady vzácných druhů (např. bahňáci, bukač velký, bukáček malý, husa velká, slavík modráček, čírky, kachny, racci, chřástal kropenatý, labuť velká, jeřáb popelavý) s komplexem vodních, mokřadních a lesních ekosystémů.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.lazne.bohdanec.cz

Ornitologická pozorovatelna – Lázně Bohdaneč

Pardubice

 

Turistické informační centrum Pardubice

Náměstí Republiky 1, 530 02 Pardubice, Zelené Předměstí

Tel.: +420 466 768 390

region@ipardubice.cz

www.ipardubice.czPardubicko - zajímavosti regionu

Vítejte na Pardubicku. K Pardubicku patří neodmyslitelně dostihový sport a výtečný perník, stejně jako tvarůžky k Olomouci.

 

Milujete perník a koně?
Pak jste tady správně. Pojďme se ale spolu podívat na další skvosty, na něž jsou zdejší lidé hrdí. Mají být proč – uvidíte! Správním centrem oblasti jsou Pardubice. Univerzitní město ležící na soutoku řek Labe a Chrudimky láká na historické centrum i zámek. Ten byl postaven už na přelomu 15. a 16. století pány z Pernštejna. Dnes v něm sídlí Východočeské muzeum. Zajímavostí je, že zámek má také svůj vlastní atomový kryt z 50. let 20. století nacházející se v jednom z obranných valů.

 

Od tajemných hvězd až k technickým zázrakům
Milovníci létání budou nadšeni z Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara, které najdete kde jinde než na letišti. Velmi oblíbená je i místní Hvězdárna barona Artura Krause, která vlastní druhý největší dalekohled u nás. Dalšími technickými lákadly jsou bezesporu Gočárovy automatické mlýny či Muzeum MHD a železnice v nedalekých Rosicích. Už vám docházejí síly? A to jsme ještě nevyjeli z Pardubic! Zkuste relaxaci v místním aquacentru, které vás postaví na nohy. Zlatý hřeb v podobě dostihové dráhy nás totiž teprve čeká. Tu proslavila především Velká pardubická, nejstarší a nejznámější český dostih, který je neodmyslitelně spjat se jménem žokeje Josefa Váni. Dostihy ale nejsou jediným sportem, který se v Pardubicích pěstuje. Na zdejší ploché dráze každoročně motorkářští jezdci soutěží o Zlatou přilbu.

 

Na zámcích na vás dýchne atmosféra dávných časů
Z Pardubic pokračujte na Kunětickou horu. Tu zdobí stejnojmenný hrad, za jehož vznikem opět stojí rod Pernštejnů. Po návštěvě hradu se můžete vydat třeba na Dříteč, kde najdete vyhlášený sportovní areál, a odtud pokračovat dále přes Muzeum modelů autíček v Rokytnu do Vysokého Chvojna. Zde si nenechte ujít arboretum, které mělo být původně zámeckým parkem. Plánovaný zámek ale nebyl nikdy postaven. Máte-li raději africké odkazy, bude se vám líbit v Muzeu dr. Emila Holuba v Holicích. Kromě interaktivní expozice tu najdete i skleněný model Viktoriiných vodopádů.

Do Pardubic se vraťte přes Ráby a navštivte Muzeum perníku v Perníkové chaloupce. To potěší většinu vašich smyslů od chuti až po zrak. Pokud vás na sladké nezlákáme, můžete to vzít do krajského města přes Uhersko. Je to sice trošku dále, ale odměnou vám bude krásná zřícenina loveckého zámečku Neulust. Jihozápadním směrem od Pardubic na vás čeká mimo jiné barokní zámek Choltice, rozhledna Barborka či zřícenina tvrze ve Svojšicích.

 

Nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně
Zavítejte proto za těmito krásnými zvířaty do Kladrub nad Labem. Ty jsou vyhlášeny chovem koní. Najdete tu Národní hřebčín, který je nejstarším hřebčínem na světě a domovem starokladrubských běloušů, jedinečných koní, kteří se zde chovají již více než 400 let. Za návštěvu ale jistě stojí i kladrubský zámek či vodárenská vyhlídka.

 

Na závěr cesty trocha odpočinku
Na své cestě nesmíte vynechat návštěvu Lázní Bohdaneč. Ty jsou obklopeny rybniční soustavou propojenou s řekou Labe tzv. Opatovickým kanálem. Jako na dlani vše uvidíte z ornitologické rozhledny. Unaveným nohám pak dopřejte odbornou péči v lázních zaměřených na pohybové ústrojí. Ručíme za to, že i díky nim budete mít na Pardubicko ty nejkrásnější vzpomínky.

Pardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionuPardubicko - zajímavosti regionu

Plochá dráha – Pardubice

Plochá dráha – Pardubice

Plochá dráha – Pardubice

V Pardubicích se od roku 1929 koná motocyklový závod na ploché dráze. V současnosti je nejstarším pravidelně pořádaným závodem tohoto druhu na světě. Každoročně láká do hlediště stadionu ve Svítkově více jak deset tisíc příznivců, kterým nabízí atraktivní podívanou na šestici jezdců jedoucích bezmála stokilometrovou rychlostí po ovále na strojích, které nemají brzdy. Na hlinitopísčitém povrchu se představuje mnoho jezdců absolutní světové špičky bojujících o ve světě ceněnou trofej. Do Pardubic jezdí po mnoho let skvělá konkurence a proto se dlouhých dvacet jedna let čekalo na dalšího českého vítěze. Václav Milík v roce 2017 potvrdil svou příslušnost ke světové špičce a příznivci věří, že by mohl navázat na slavná osmdesátá léta, kdy zde Jiří Štancl dokázal až pětkrát porazit startovní listiny plné jmen mistrů světa.

 

(zdroj: www.zlataprilba.cz)

 

Plochá dráha – Pardubice

Přelouč

Turistické informační centrum Přelouč

Masarykovo náměstí 26, 535 01 Přelouč

Tel.: +420 466 672 259

kic@ksmp.cz

www.ksmp.cz

Přepychy

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1337. Mezi pamětihodnostmi vesnice najdeme pěkně udržovaný kamenný křížek s vedle stojící dřevěnou zvoničkou. V parku se nachází pomník obětem 1. světové války. U místního hostince se každoročně koná Posvícenská veselice s grilováním většího prasátka, hudbou a programem na celé odpoledne. Další rozmanité kulturní akce pořádá místní rybářský spolek a SDH Přepychy.

 

OÚ: Přepychy 45, 533 16 Vápno

Tel.: +420 466 946 443, ou-prepychy@volny.cz

www.obec-prepychy.cz

Přepychy

Rozhledna Barborka – Horní Raškovice

Rozhledna Barborka – Horní Raškovice

Rozhledna Barborka – Horní Raškovice

Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 313 m n. m. v blízkosti Raškovického lesa a v přírodně zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout nejen do kraje Železných hor, ale až na vrcholky Orlických hor či Krkonoš.

Návštěvníci mohou vystoupit na oba ochozy rozhledny, přičemž horní je ve výšce 10 m a vede k ní 47 schodů. Vlastní rozhledna byla vybudována v roce 2004 s finanční dotací Pardubického kraje z Programu obnovy venkova.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.svincany.cz

Rozhledna Barborka – Horní Raškovice

Řečany nad Labem

První dochovaná písemná zmínka o obci pochází ze starého rukopisu z roku 1289 o Jaroslavu z Řečeňan, kterému patřila celá, nebo alespoň část osady. Na listině vystupuje jako svědek. V nejstarší části Řečan na mírném kopečku stojí řečanský kostelík. Kolem něho kdysi býval hřbitov, což dosud připomíná zeď, která kostel obepíná. Jde o původně románský kostel, který byl přestavěn v baroku. Řečanský kostel byl 14. listopadu 1165 zasvěcen Panně Marii pražským biskupem Danielem I. za přítomnosti krále českého Vladislava II., jeho manželky Judity Durynské, dvořanů z Čech, Bavor, Durynska, zakladatele kostela kastelána čáslavského s manželkou a tří mnichů cisterciáků kláštera sedleckého, kteří se stali patrony tohoto kostela. Od této doby je datováno založení obce. Roku 1737 byla v oltáři nalezena listina svědčící o této události. Kostel znovu vysvětil 24. října 1407 sv. Máří Magdaléně biskup Václav Nikopolský. Roku 1881 se dohodly obce Řečany a Labětín, že si postaví společnou školu a ta začala poprvé sloužit svému účelu dne 1. dubna 1883. Ve své nové podobě je činná dodnes. Významnou stavbou posledních let je Komunitní dům pro seniory, který byl obcí přestavěn z původního Domu služeb.

 

OÚ: 1. máje 66, 533 13 Řečany nad Labem

Tel.: +420 466 932 121, obec@recanynadlabem.cz

www.recanynadlabem.cz

Řečany nad LabemŘečany nad LabemŘečany nad Labem

Spojil

První zmínka o Spojile se datuje do roku 1785. Obec se osamostatnila v roce 1992, kdy byla součástí města Pardubic. Toto oddělení se zasloužilo o rozvoj kultury a společenského života v obci. Dominantu obce tvoří náves se zpívající fontánou a dvěma lípami, lípou svobody a spojilskou lípou života. Významnou historickou památkou je kaplička Nanebevzetí Panny Marie, která byla vystavěna v roce 1868 ze sbírky místních obyvatel. Kapli zdobí zvonička se zvonem Václav, který je poháněn automaticky. Návštěvníci se mohou každoročně těšit na vánoční rozzářený oltář kaple s krásným figurkovým betlémem. Další neopomenutelnou historickou památkou je i památník v podobě pískovcového podstavce s křížkem. Mezi vyhlášené turistické cíle patří moderní sportovní areál, který návštěvníkům nabízí širokou škálu sportovních i kulturních aktivit včetně pohostinství. Dále společnost Apolenka, která se zabývá sociálními a společenskými službami v prostředí zemědělského statku uprostřed koní a dalších zvířat. Obec Spojil tvoří významný mezník především cykloturistického rozhraní mikroregionů Loučná, obcí pod Kunětickou horou, Holicka a vlastního města Pardubice. Obecní úřad ve Spojile plní v rámci Místní akční skupiny regionu Kunětické hory funkci infopointu.

 

OÚ: Na Okrajích 100, 530 02 Spojil

Tel.: +420 725 091 124, info@spojil.com

www.spojil.com

SpojilSpojilSpojil

Sportovní areál – Dříteč

Sportovní areál – Dříteč

Sportovní areál – Dříteč

Nabídka služeb a sportovních aktivit resortu Golf & Spa Kunětická Hora, které areál poskytuje, je dostatečně široká pro všechny věkové i výkonnostní kategorie rekreačních i výkonnostních sportovců.

Nachází se u obce Dříteč, mezi krajskými městy Pardubice a Hradec Králové, v rekreační a klidové zóně pod Kunětickou Horou. Přestože je areál snadno dostupný z obou krajských měst, je umístěn mimo frekventované komunikace a je pro všechny návštěvníky skutečnou oázou klidu.

Mistrovské golfové hřiště splňuje všechny požadavky a standardy moderního golfového areálu evropské i světové třídy. Autorem 18jamkového golfového hřiště je špičkový australský golfový designér Graham Marsh, který má za sebou výstavbu více než 80 golfových hřišť po celém světě. Součástí golfového areálu jsou 3 jezera, přes která vede 6 jamek. Pro design golfového hřiště je typické množství členitých písečných bunkerů, zvlněné fairwaye a víceúrovňové greeny. Vítr bude váš protihráč, se kterým musíte při golfu v každém ročním období určitě počítat. V zázemí golfového klubu nechybí šatny a caddy room.

V areálu najdete:

· 18 - jamkové mistrovské golfové hřiště

· tréninkové centrum (driving range s 80 odpališti, chipping green, putting green, cvičné bunkery)

· Golf Academy Kunětická hora - vede Simon Holmes

· Indoor golf centrum (4 golfové simulátory Full swing se zázemím)

· cyklostezku dlouhou 5 km

· golf shop a prodejnu sportovních potřeb

· půjčovnu sportovních potřeb

· restauraci a pizerii s venkovní terasou

· meeting room s kanceláří

· restauraci a klubové prostory určené pro členy golfového klubu

· šatny, caddy room

· rehabilitační tělocvičnu s pravidelným programem

· ubytování hotelového typu

· hlídané parkoviště

Golfovou akademii Kunětická Hora (GAKH) vede špičkový španělský trenér Joaquin Millan Navarro, jehož zkušeností v současné době využívá i národní reprezentační tým.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.grkh.cz

Sportovní areál – Dříteč

Strašov

Obec Strašov náleží k mikroregionu Kladrubsko, nachází se mezi městy Přelouč a Chlumec nad Cidlinou, v širším pásu Polabské nížiny na rozvodí řek Labe, Cidliny a Bystřice. Roku 1337 bylo poprvé zaznamenáno v historických knihách jméno Strachau, čteno v této podobě, předchůdce dnešního Strašova. V následujících staletích se vystřídalo v držení hradišťsko-žiželického panství, kam Strašov spadal, spousta významných rodů, kdy za zmínku stojí jistě rod Valdštejnů, rod Pernštejnů a po bitvě na Bílé hoře se Strašov dostal do držení rodu Vchynských, později Kinských. V tuto dobu již však existoval rybník pojmenovaný Strášovák. Rybník láká své návštěvníky vzácnými druhy rostlin ze seznamu ohrožených druhů. Jeho břehy jsou lemovány rákosinami, za nimiž navazují mokré a slatinné louky, které patří k floristicky nejbohatším v Pardubickém kraji.

 

OÚ: Strašov 93, 533 16 Vápno

Tel.: +420 466 946 158, obecstrasov@email.cz

www.oustrasov.estranky.cz

StrašovStrašov

Tetov

Na rozhraní polí a lesů, nedaleko Chlumce nad Cidlinou se nachází vesnička Tetov. Byla založena v r. 1791 Janem Oktaviánem Kinským a než si vydobyla svoji samosprávu, musela se potýkat s mnohými obstrukcemi. V r. 1989 zde byl ustanoven obecní úřad. Ve vsi najdeme SDH Tetov, založený r. 1932, dále fotbalový sportovní klub. Za zmínku dále stojí pamětihodnost Myslivna a obecní zvonice.

 

OÚ: Tetov 22, 533 16 Tetov

Tel.: +420 776 579 357, obectetov@seznam.cz

www.tetov.cz

Tetov

Trnávka

Trnávka je malá polabská vesnice ležící na trati Kolín– Pardubice. V důsledku stavební uzávěry v 70. letech si uchovala svůj tradiční ráz. K většímu rozvoji dochází až v devadesátých letech 20. století. Dominantou obce je kvalitně opravený chrám Páně Českobratrské církve evangelické, kde se pořádají i koncerty vážné hudby. Ke společenským akcím se scházejí občané i návštěvníci v kulturním areálu, který vznikl z bývalého hřiště. Pro lepší život občanů se buduje víceúčelové hřiště, cyklostezka do Řečan nad Labem a jiné.

 

OÚ: Lipová 93, 535 01 Přelouč

Tel.: +420 724 393 572, +420 606 660 232

outrnavka@trnavka-obec.cz

www.trnavka-obec.cz

TrnávkaTrnávka

Veselí

Jméno vsi vzniklo z abstrakce „veselí“ a bývalo to jméno přací. Zakladatelé přáli nové osadě, aby v ní vždy bylo veselí hojně a to se naplňuje. Veselí je malebná vesnice s kulturním, sportovním a společenským životem. Ve středu obce vzniklo „Centrum aktivního odpočinku“, ve kterém najdete rozmanité atrakce. Dbáme i na staré tradice a udržování krásného prostředí, ve kterém se nejen dobře bydlí, ale i dobře žije.

 

OÚ: Veselí 68, 535 01 Veselí

Tel.: +420 466 972 237, +420 606 660 250

obecni.urad@obecveseli.cz

www.obecveseli.cz

Veselí

Vodárenská vyhlídka – Kladruby nad Labem

Vodárenská vyhlídka – Kladruby nad Labem

Vodárenská vyhlídka – Kladruby nad Labem

V severní části areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se nachází vodojem, postavený ve 20. letech 20. století, který byl v rámci obnovy hřebčína přeměněn na turistickou rozhlednuRozhledna ve vodárenské věži byla zrekonstruována a zpřístupněna návštěvníkům v roce 2016.

Věž je vysoká 21 m, vyhlídková plošina je ve výšc 17 m a dojdete na ni po 87 schodech vnějším točitým schodištěm.

Věž je vysoká 21 m, vyhlídková plošina je ve výšc 17 m a dojdete na ni po 87 schodech vnějším točitým schodištěm.

rozhledny se nabízí výhled na okolní hřebčín a město Kladruby nad Labem.

 

 (zdroj: www.mistopisy.cz)

Vodárenská vyhlídka – Kladruby nad Labem

Výletní loď Arnošt z Pardubic

Výletní loď Arnošt z Pardubic

Výletní loď Arnošt z Pardubic

Vítejte na palubě výletní lodi. Vydejte se na pravidelné plavby z Pardubic do Srnojed a Kunětic (s možností přepravy kol) nebo využijte jednu z mnoha zajímavých speciálních nabídek. Arnošt z Pardubic pluje stále!

Pořádáme nejen plavby dle jízdního řádu směr Kunětice a Srnojedy, ale i koncerty, ochutnávky vín, večery s hudbou. Vynikající kuchyně a individuální přístup ke klientům je pro nás samozřejmostí. Vyplouvá se vždy z přístaviště za Čez arénou v Pardubicích a na stejné místo se loď i vrací. Na každou plavbu je třeba rezervace.

· Připravíme pro vás nevšední oslavu narozenin, svatbu či raut.

· Připravíme pro vás zábavu, dobrodružství, soutěže.

· Připravíme pro vás setkání s klienty, obchodními partnery či zaměstnanci.

· Připravíme pro vás školní jízdy s programem zaměřeným pro děti nebo pirátskou plavbu, na kterou nezapomenete.

Školní jízdy Plavby jsou zaměřeny nejen na děti školního věku, ale taktéž na předškoláky. Jsou organizovány převážně v  dopoledních časech. V ceně jízdného je zahrnuto pro každého pasažéra občerstvení (po dohodě s námi podáváme perník, pitíčka, zmrzlinu či ovocný pohár). Plavbu je možno ladit trochu pohádkově či soutěžně. Pro děti připravíme několik otázek souvisejících s plavbou a děti se sledováním řeky a okolí snaží otázky zodpovědět. Na  konci plavby je soutěž vyhodnocena.

Plavby v pirátské stylu
Že jste ještě nepotkali piráty? Nezažili jste plavbu na lodi s bandou pirátů a nebojovali o pirátský poklad? Nevadí, to vše vám můžeme splnit my. Připravíme pro Vás akci, na kterou jistě nezapomenete.

Gurmáni
Specialitou naší restaurace je individuální přístup k zákazníkovi. Náš stabilní jídelní lístek není veliký, jelikož se snažíme každému zákazníkovi připravit specialní menu.

 

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.lod.cz

Výletní loď Arnošt z Pardubic

Zámek Choltice

Zámek Choltice

Zámek Choltice

Svět zážitků nejen pro děti - to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe.

Dlouhé procházky i příjemný odpočinek v přírodě nabízí volně přístupný park s kaskádou rybníků a potokem Zlatotokem, který přechází v rozsáhlou zámeckou oboru. Nádherné přírodní scenérie v minulosti opakovaně lákaly filmové štáby, např. při natáčení filmové báchorky Strakonický dudák(scény strašidelného lesa, ve kterém víly očarují Švandovy dudy).

Barokní zámek v Cholticích u Přelouče s půvabným zámeckým parkem a rozsáhlou oborou, ve kterém najdou návštěvníci vedle expozic Vlastivědného muzea a unikátní kaple sv. Romedia také nově otevřený pohádkový okruh pro rodinné a školní výlety Svět vodníků a loutek černého divadla, ve kterém potkají Golema, Šeherezádu, Sněhurku se sedmi trpaslíky, Džina z lahve a řadu dalších pohádkových bytostí v unikátně nainstalované expozici černého divadla, jediné svého druhu v Evropě.

Patronem projektu je nejslavnější český "vodník" Josef Dvořák, kterému je věnována i malá část expozice a také právě vydávaná nová Výroční turistická známka Zámek Choltice - Svět zážitků nejen pro děti s motivem jeho portrétu. V rámci předem ohlášených akcí pro veřejnost i pro zájezdy mateřských a základních škol je prohlídka rozšířena o loutkové divadelní představení.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.zamek-choltice.cz

 Zámek Choltice

Zámek Kladruby nad Labem

Zámek Kladruby nad Labem

Zámek Kladruby nad Labem

Přeneste se zpátky v čase do dob předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho okouzlující manželky Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Projděte se v jejich stopách dvanácti stylově zařízenými sály a komnatami, nahlédněte do kostela, který zde dali postavit, a nechejte si vyprávět o jejich zvláštních zvycích a podivuhodných osudech.

Délka prohlídky: 45 min. Vstupné: 80,- Kč základní, 50,- Kč snížené, 240,- Kč rodinné.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.nhkladruby.cz

Zámek Kladruby nad Labem

Zámek, Východočeské muzeum – Pardubice

Zámek, Východočeské muzeum – Pardubice

Zámek, Východočeské muzeum – Pardubice

Stavební úpravy provedl v druhé polovině 16. stol. italský stavitel Oldřich Avostalis de Sala a v 18. stol. byl objekt zbarokizován architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Do roku 1560 byl zámek sídlem vrchnosti (Pánů z Pernštejna), po tomto roce pak na dlouhou dobu centrem správy královského komorního panství; dočasně byl na zámku útulek vysloužilých důstojníků. Pernštejnové přestavěli celý areál původního hradu na palác s čtyřkřídlou dispozicí, který již vyhovoval nárokům pronikajícího renesančního stylu života aristokracie.

Kolem paláce a dvora s hospodářskými budovami bylo vybudováno nové mohutné opevněni. Vznikl tak přechodný typ mezi hradem a zámkem. Pozoruhodný fortifikační systém s hliněným valem a hradbou na úpatí se dochoval dodnes. V současné době sídlí v prostorách zámku Východočeské muzeum v Pardubicích. Od roku 2013 je možné nahlédnout do zámku v rámci historických zaměřených prohlídek, během nichž nahlédnete také do nově zpřístupněné Kaple tří králů.

Na podzim 2016 muzeum představilo novou expozici Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku ve druhém patře pardubického zámku. Cestu zahájíte v 10. století, době sv. Václava a budete se vracet proti proudu času přes období Germánů a Keltů až k nejstarším zemědělcům a lovcům mamutů. Těšit se můžete zejména na fascinující poklad ze Lžovic, rekonstrukce žárových hrobů z doby popelnicových polí, plastiku kozla z doby kamenné a na mnoho  dalšího. Součástí expozice je i hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“ Všichni návštěvníci se budou moci dotýkat keramických, kovových i kamenných replik. Součástí stezky budou také další atrakce, například modely neolitického domua pravěké pece. Vnímání archeologie dalšímsmyslem – hmatem umožní zažít zcela nové pocity.

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiatomový kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí. Prohlídky jsou každou sobotu v 10 a v 15 hodin.

Na valech Zámku Pardubice uvidíte kanony. Repliky varhanových děl z doby, kdy zámek patřil Pernštejnům, míří na tehdy jedinou přístupovou cestu k zámku, která vedla od Příhrádku. Pernštejnové v Pardubicích disponovali výzbrojí pro víc než 1000 mužů. Součástí jejich ohromné zbrojnice bylo takémohutné dělostřelectvo. Na zámku bylo v roce 1560 celkem 83 dělových hlavní, které byly namontovány na 39 lafetách. Rozsáhlá artilerie na valech měla zřejmě především ukázat moc pánů z Pernštejna a jejich připravenost hájit svůj ohromný majetek. Osm varhanových děl stálo trvale přímo na valech směrem k městu, dohromady měla 50 hlavní. Varhanové zbraně zmizely ze scény s nástupem zezadu nabíjených zbraní v 19. století.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.vcm.cz

 

 


Zámek, Východočeské muzeum – Pardubice

Zřícenina tvrze Svojšice

Zřícenina tvrze Svojšice

Zřícenina tvrze Svojšice

Mohutná zřícenina gotické věžové tvrze Svojšice se nachází ve stejnojmenné obci asi 4,5 km po červené turistické z Choltic. Záznamy v zemských deskách říkají, že tvrz byla založena roku 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic Gotickou tvrz založil roku 1365 vladyka Mikšík ze Svojšic. Po jeho smrti zdědila majetek Anna ze Svojšic. Tím majetkem byla gotická tvrz a několik dvorů. Po Anně ze Svojšic zde vládli synové jejího manžela Václava Ruthara z Malešova – Petr a Mikuláš, kteří se psali jako rytíři ze Svojšic. Sňatkem poté získali tvrz na 100 let Gerštorfové, ale postupně přestala plnit svou obytnou funkci. V roce 1634 ji vypálilo vojsko císaře Ferdinanda II., o té doby již nebyla obydlena a pustla.

V 20. století byla tvrz Klubem českých turistů částečně opravena. Od roku 1953 je kulturní památkou. Dodnes se ze zříceniny dochovaly zbytky jednopatrové obytné části tvrze se sklepem a gotickým vchodem do podzemní chodby vedoucí k zámku v Cholticích. Před tvrzí, která je volně přístupná, je pomník zdejší rodačky Julie Sýkorové, manželky Karla Havlíčka Borovského, která se narodila v tehdejší myslivně.

Pokud si chcete ke tvrzi udělat malý výlet, vyrazte z Horních Raškovic u Heřmanova Městce po červené turistické značce. Navíc po cestě navštívíte rozhlednu Barborku a bývalé lomy na kámen.

 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

www.obecsvojsice.cz

www.zeleznehory.net/tvrz-svojsice

Zřícenina tvrze Svojšice

Zřícenina zámku Neulust – Uhersko

Zřícenina zámku Neulust – Uhersko

Zřícenina zámku Neulust – Uhersko

Zřícenina loveckého zámečku Neulust (též Theresienlust) stojí uprostřed bývalého francouzského parku asi 11 km na severozápad od města Vysoké Mýto, nedaleko silnice spojující Uhersko s Trusnovem, na okraji PR Bažantnice. Zmíněnou silnici kopíruje turistická značená trasa 4239 z Uherska do Kostelce nad Orlicí.

 

 

(zdroj: www.wikipedia.org)

www.vychodni-cechy.info

Zřícenina zámku Neulust – Uhersko

Živanice

První písemná zmínka o obci ležící 3 km jihozápadně od městečka Lázně Bohdaneč se poprvé objevuje v roce 1226. Součástí obce jsou dvě místní části – místní část Dědek a místní část Nerad. Živanice mají velmi dobrou občanskou vybavenost zahrnující poštu, školu a školku, sokolovnu se všesportovním areálem, dětská hřiště a knihovnu. Pýchou obce je místní dominanta kostela Zvěstování Panny Marie postavená roku 1361 v gotickém stylu. Kromě kostela zde najdete dochované lidové stavby z 19. století. Společenské a kulturní akce, jako jsou tradiční plesy, májová veselice, pálení čarodějnic, akce pro děti i dospělé, spolu s obcí pořádají místní spolky.

 

OÚ: Živanice 152, 533 42 Živanice

Tel.: +420 466 924 175, obec@zivanice.cz

www.zivanice.cz

Živanice