Obec Bačetín a k ní přičleněná osada Sudín se nachází v podhůří Orlických hor. Název Bačetín vznikl údajně od příjmení jakéhosi „Bačaty“, který měl v prostoru dnešní křižovatky u školky rozsáhlý dvorec a v blízkém Sudíně velký ovčín. Významnou stavbou obce je mateřská škola v Bačetíně a malebná kaplička sv. Anny v Sudíně. Bačetín s osadou Sudín spojuje naučná stezka Celestina Matějů.
OÚ: Bačetín 100, 518 01 Dobruška
Tel.: +420 602 168 415, ou@bacetin.cz,
www.bacetin.cz
Orlické hory střeží malebnou obec Bílý Újezd se vsí Hroška, Masty a Roudné. Nejstarší osídlení na území obce se díky archeologickým nálezům datuje již od mladší doby kamenné. Ve 13. století začal význam Bílého Újezda růst, jelikož se nacházel na obchodní stezce do Kladska, dodnes důležité spojnici východních Čech s Polskem. Bílý Újezd na sebe už z dáli upozorňoval svou vysokou zvonicí, do jejíž střechy je dodnes zaseknutá sekyrka opředená řadou pověstí. První zmínky o Hrošce pocházejí ze 14. století, její historie je spjata s nedalekou usedlostí Ostrov, dříve obklopenou řadou rybníků. V údolí Zlatého potoka (nyní Dědiny) severně od Bílého Újezda se nachází vesnička Masty, která je díky postavě Mančinky zmíněna v knize Babička od Boženy Němcové. V okolí Zlatého potoka se kdysi také těžila železná ruda, což byla pravděpodobně příčina založení osady Roudné. Pro sportovní a rekreační účely bylo vybudováno v centru Bílého Újezda víceúčelové hřiště s umělým povrchem, které je dnes doplněno ještě o dětské hřiště. Celý areál je hojně využívaný širokou veřejností, hlavně z řad dětí a mládeže. Populární jsou též pravidelné letní diskotéky pod širým nebem v areálu koupaliště Hroška. Jako balzám na duši pak působí hučící padající voda Zlatého potoka na splavu v Mastech.
OÚ: Bílý Újezd 42, 518 01 Dobruška
Tel.: +420 494 666 111, oubu@wo.cz,
www.bilyujezd.cz
Častolovice byly založeny patrně ve 13. století některým z pánů z Drslavic užívajícím jméno Častolov (Čeněk, Časta). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1342. Barokní kostel sv. Víta byl dokončen v roce 1775 a stojí na místě bývalého dřevěného kostela sv. Kateřiny. Nepřehlédnutelnou dominantou městyse je renesanční zámek s anglickým parkem, minizoo a oborou. Na hřbitově je možné spatřit kapli sv. Máří Magdalény ze 16. století. V budově radnice můžete zavítat do galerie významného malíře Antonína Hudečka a navštívit Muzeum Častolovicka. V roce 2017 byla dokončena Historická naučná stezka. Je dlouhá 3,6 km, obsahuje 10 zastavení, která seznámí návštěvníky s přebohatou historií Častolovic. Výchozím bodem je volnočasový areál AFK Častolovice, končí na dětském hřišti u mateřské školy. V jižní části Častolovic se nachází významná technická památka - náhon Alba. Je dlouhý 17,65 km. Začíná v Častolovicích a končí v Třebechovicích pod Orebem, kde se vlévá do řeky Dědiny. Jeho stáří nelze přesně určit, ale počátky výstavby můžeme spatřovat ve 14. století. Podél toku náhonu Alba vede turisticky zajímavá cyklostezka, která je součástí nadregionální dálkové trasy č. 14 vedoucí z Libereckého kraje přes Jičín, Hradec Králové, Častolovice, Kostelec nad Orlicí a Potštejn na Moravu, s napojením do Pardubického kraje.
ÚM: Masarykova 10,
517 50 Častolovice
Tel.: +420 494 323 911,
e-podatelna@ou-castolovice.cz,
www.ou-castolovice.cz
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Čermná nad Orlicí vznikla v roce 1960 sloučením dříve samostatných obcí – Malá Čermná a Velká Čermná. Od roku 1958 k Malé Čermné patří Korunka a v roce 1975 se připojila dříve taktéž samostatná obec Číčová. Čermnou nad Orlicí tak v současnosti tvoří čtyři místní části. Obcí protéká Tichá Orlice, která utváří nejen charakteristický ráz krajiny a přírody, ale nabízí i širokou možnost rybolovu, koupání a stále více se rozvíjející vodní turistiky. Turistika je zde podporována nově vzniklými cyklotrasami propojujících obec s okolím. V zimě okolí láká běžkaře. Celou obec obklopují borové lesy, které jsou vyhlášeným rájem houbařů. Dominantu obce představuje památný dub nacházející se v Malé Čermné.
OÚ: Velká Čermná 6, 517 25 Čermná nad Orlicí
Tel.: +420 494 388 130, obec@cermna-n-orl.cz, www.cermna-n-orl.cz
Obec Černíkovice s místní částí Domašín naleznete v blízkosti okresního města Rychnova nad Kněžnou. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1354. K hlavním dominantám Černíkovic se řadí kamenný kostel Povýšení sv. Kříže a zámek v empírovém slohu se zámeckým parkem. Malebnost obce dotvářejí roubené chalupy lidové architektury. Občané i návštěvníci mohou okolí obce využít ke sportovním aktivitám.
OÚ: Černíkovice 55, 517 04 Černíkovice
Tel.: +420 494 384 124,
obec.cernikovice@tiscali.cz, www.cernikovice.cz
Obec se nachází ve zvlněné rovině na řece Dědině. Vznikla v bažinaté a lesnaté krajině koncem 13. století u brodu přes Zlatý potok na odbočce důležité kladsko-polské zemské stezky. Dominantou obce je barokní kostel sv. Kateřiny, vedle kterého stojí cenná socha Panny Marie (Immaculata). V roce 1871 zde byl založen velký cukrovar, který funguje dodnes. O sportovní a kulturní vyžití v obci se stará bezpočet organizací.
OÚ: Bož. Němcové 61, 517 71 České Meziříčí
Tel.: +420 494 661 121, info@ceskemezirici.cz, www.ceskemezirici.cz
Obec Dobré se nachází východně od města Dobruška. Její části jsou Hlinné, Chmeliště, Kamenice, Rovné a Šediviny. V malebném Dobrém žije 868 obyvatel. Vznik a vývoj obce patří do období kolonizace lesů v druhé polovině 12. a 13. století. Kdo byl zakladatelem obce, není známo. Spolehlivé zprávy jsou z roku 1367 a 1392, „kdy byl Vítem, opatem svatopolským, dosazen ke kostelu v Dobrém řádový mnich Vavřinec, a to po zemřelém faráři Janovi“ (prof. J. Doberský). Významnou dominantou je kostel sv. Petra a Pavla, který se tyčí u nedalekého hřbitova. Kostel byl zbudovaný v letech 1738–40 na místě původního dřevěného kostela z počátku 14. stol. Ubytovat se návštěvníci obce mohou v Prázově boudě, která má také svůj historický význam. V 70. letech 19. století byla na jejím místě postavena chalupa, která později sloužila jako šenk. Časem pak začala být Prázova hospoda skutečně vyhlášenou. Současní majitelé, provozovatelé a obyvatelé Prázovy boudy v jedné osobě se snaží ze všech sil, aby obnovili nejen celý penzion, ale především dobré jméno věhlasné horské Prázovy boudy. Významné krajinné prvky vybízí k turistice každého příznivce. Navštívit mohou Šintákův les s charakteristickou květenou, rašelinné louky U Prázovky, bažiny, výslunnou stráň a skalní výchozy Živina. V obci Dobré si na své přijde každý nadšenec historie i přírodních krás.
OÚ: Dobré 150, 517 93 Dobré
Tel.: +420 494 664 101,
obec.dobre@tiscali.cz,
www.obecdobre.cz
Obec Dobřany se rozkládá kolem údolí tvořeného Dobřanským potokem na jihozápadním svahu horského hřbetu Chřiby. První písemná zmínka je z roku 1361. K nejvýznamnějším stavbám v obci patří barokní kostel sv. Mikuláše, roubená fara a v západní části vsi zbytky kdysi rozsáhlého hradu. Dobřany jsou známé hlavně autokrosovými
a motokrosovými závody.
OÚ: Dobřany 90, 518 01 Dobruška
Tel.: +420 494 665 523,
obecdobrany@volny.cz,
www.obecdobrany.cz
Městečko na březích Divoké Orlice, které svůj název odvozuje od dávného slovanského kmene Doudlebů, koupil v roce 1562 společně s litickým panstvím Mikuláš z Bubna a nechal tu vybudovat nevelký renesanční zámek. Unikátní je především sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, a také fakt, že kromě let 1948–1993 zámek patří rodu Bubnů nepřetržitě. Doudleby znáte i z filmu, režisér Juraj Jakubisko zámek využil jako jednu z kulis k historickému filmu Bathory.
Na zámku si kromě interiérů prohlédnete komorní zámecký park a Přírodovědné muzeum, které sídlí v bývalé zámecké sýpce. Kromě sbírek s řadou brouků, motýlů a zkamenělin zve k návštěvě i podkrovní galerie a blízký Babiččin dvoreček. V netradičním zvěřinci zejména děti poznají zvířata, která dřív žila na venkovských statcích. Do Doudleb se můžete vypravit v době, kdy se konají farmářské a řemeslné trhy, často spojené s muzikou, vernisážemi výstav a dalšími akcemi.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Obec Hřibiny-Ledská vznikla v roce 1991 a tvoří ji čtyři místní části Hřibiny, Paseky, Velká Ledská a Malá Ledská. Každá část má svoji historii a o každé z nich pochází první zmínka z jiné doby. Pamětihodnosti v obci: v Hřibinách kaplička z roku 1735 a kříž u čp. 19 z roku 1848, u kterého stojí 2 památné lípy; ve Velké Ledské kamenný kříž ke cti ledecké z roku 1833 a hasičská zbrojnice z roku 1884; Podlíský mlýn na řece Bělé.
OÚ: Hřibiny 11, 517 41 Hřibiny-Ledská
Tel.: + 420 494 323 822, ou.hribiny@tiscali.cz,
www.hribiny-ledska.cz
Obec Javornice leží pod Orlickými horami podél Javornického potoka v délce šesti kilometrů. Mezi místní části patří Jaroslav, Javornice a Přím. Na katastrální rozloze 1841 ha bylo k 1. 1. 2017 trvale hlášeno 1022 obyvatel. Nejvyšším bodem Javornice je Jahodová hora s 505 m n. m. Nejstarším dokladem o existenci Javornice je starý popis Pražské diecese sepsaný pod dohledem arcibiskupa Arnošta z Pardubic mezi lety 1344–1355. Dominantu obce tvoří pozdně barokní kostel zasvěcený sv. Jiří z let 1785–1787. Trvale je zde otevřen Památník Marie a Vojtěcha Sedláčkových, jehož součástí je pamětní síň etnografa a dlouholetého kronikáře obce Javornice Josefa Korejze Blatinského.
OÚ: Javornice 3, 517 11 Javornice
Tel.: +420 494 545 135, obec@obecjavornice.cz, www.javornice.cz
Palackého náměstí 29, 517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel.: +420 494 337 261
E-mail: rrtic@kostelecno.cz
Web: www.rtic.cz
Pohádkové místo sloužilo již od 17. století k lázeňským a rekreačním účelům a uspokojí i požadavky dnešní moderní společnosti. Svou architekturou zapadá nově vystavěný hotel do krásného přírodního prostředí a nabízí již v minulosti ceněné trumfy - léčivou vodu, okolní přírodu, příznivé klimatické podnebí, ale i moderní možnosti relaxace s využitím nejmodernějších wellness technologií. Můžete relaxovat v bazénu a vířivce, absolvovat zkrášlovací procedury a masáže nebo vyrazit pěšky do přírody, na koně, brusle či výlet za krásami a památkami tohoto kraje.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Šest kilometrů severovýchodně od města Rychnov nad Kněžnou leží malebná obec Liberk. Obec je složena z šesti částí, a to Bělá, Hláska, Liberk, Prorubky, Rampuše
a Uhřínov. První písemná zmínka o Liberku pochází z roku 1310, a je tak nejstarší částí, kterou zdobí kostel sv. Petra a Pavla. Dochovaný dřevěný kostel se zvonicí a farou je cennou památkou lidové architektury. Unikátní komplex je právem na seznamu národních kulturních památek. První zmínka o Hlásce je z roku 1356. Původní dřevěnou kapli v Hlásce nahradila kaple zděná. Po úpravách byla vysvěcena na kapli Nanebevzetí Panny Marie. Obec Bělá byla založena ve 14. století majiteli hradu Rychmberk u Liberka. Přestavbou pohřební kaple v Bělé byl vybudován kostel sv. Jana Nepomuckého. V sousedství kostela stojí dřevěná zvonice a kamenný kříž. Obec Prorubky je poprvé zmiňována roku 1495. Dominantou Prorubek je z dálky viditelná kaplička. Dva její původní zvony byly ve světových válkách zabaveny. První zmínky o obci Rampuše se datují od roku 1544. Nejznámější a nejslavnější místní rodačkou byla služtička Kristýna zvaná Rampepurda z románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“. Podle obce byl pojmenován také duch a patron Orlických hor – Rampušák. Nejstarší dějiny Uhřínova a okolních osad souvisejí se vznikem hradu Skuhrova. Dominantou obce je kamenný kostel sv. Vavřince.
OÚ: Liberk 70, 517 12 Liberk
Tel.: +420 494 545 129,
starosta@obec-liberk.cz,
www.obec-liberk.cz
Obec Lípa nad Orlicí se nachází nedaleko soutoku řek Divoká a Tichá Orlice, zčásti v přírodním parku Orlice. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1396. V obci se nachází mateřská škola, základní škola, knihovna, hasiči. Působí zde také velké množství
spolků a sdružení. Tradiční kulturní akce zpestřují místní život obyvatelům a návštěvníkům.
OÚ: Lípa nad Orlicí 23, 517 21 Týniště nad Orlicí
Tel: +420 494 371 416, lipa@nadorlici.cz,
www.lipanadorlici.cz
Hrad Litice je nejzachovalejší ukázkou hradní architektury na Orlickoústecku. Nachází se na skalnatém ostrohu nad meandrem Divoké Orlice.
Hradní kopec, na kterém Litice stojí, je přírodní památkou. Návštěvník může při samostatné prohlídce (případně s průvodcem) vystoupat na hradní věž s výhledem na Kralický Sněžník a na žulové lomy na Litickém Chlumu. V hradním paláci je výstava archeologických nálezů a dobových fotografií a pohlednic. Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou stezku, která vede Přírodním parkem Orlice z Potštejna.
Pro návštěvníky bývá připravena lukostřílna; člověk si může zkusit střílet z kuše a vrhat gotickou sekerou. Nechybí šermířská a divadelní představení, ukázky dobových řemesel a stánky s občerstvením.
V dnešní době je celý hrad Litice dílem přestavby Jiřího z Poděbrad z roku 1468, jak hlásá nápis na vstupní bráně. Celý hrad byl postaven podle jednotného plánu v nepříliš velkém časovém rozmezí a letopočet 1468 na vstupní bráně označuje patrně již úplné dokončení stavby.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Obec Lukavice se rozkládá v povodí řeky Kněžny a Lukavického potoka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1364. V II. polovině 18. a v 19. století zde probíhala hornická činnost – těžba železných rud na různých místech obce, jejíž pozůstatky jsou dochovány do dnešních časů. V této době obec zaznamenala nárůst osídlení trvale žijících obyvatel a rozmach zemědělské výroby. V roce 1783 byl postaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je nejvýznamnější kulturní památkou. Ze stejné doby pochází i stavba márnice a fary. Další významnou historickou stavbou je škola z roku 1888. Současný ráz obce tvoří především zemědělská výroba. O kulturní, společenský a sportovní život obce se stará několik organizací. Mezi významné kulturní akce pravidelně se opakující patří Setkání rodáků a přátel Lukavice, jež má téměř 30letou tradici, oslavy výročí založení SDH, oslavy výročí založení MS a TJ Lukavice, každoroční pořádání školních besídek, divadel, plesů, tanečních zábav a divadelních představení v kulturním domě. K využití volného času slouží fotbalové, tenisové, volejbalové hřiště s odděleným dětským hřištěm, přírodní krásy povodí Kněžny, které vybízejí k turistice a pěším procházkám. Významnou krajinnou oblastí obce je Opukový lom Lukavice s teplomilnými bylinnými a keřovými porosty, svahovou loukou s výskytem chráněných druhů rostlin.
OÚ: Lukavice 190, 516 03 Lukavice
Tel.: +420 494 542 137, obec.lukavice@tiscali.cz, www.lukavice.cz
Původně zde bývala horská osada Šerlich, vzniklá kolonizací patrně koncem 17. století. Roku 1844 tu stálo 10 roubených chalup patřících pod obec Sedloňov. V čp. 318 se v zimě vyučovalo, v létě docházely děti do školy v Deštném. Původní obyvatelé se živili dřevorubectvím, uhlířstvím, tkalcovstvím a pastevectvím, kromě toho též pašeráctvím (cukerin, petrolej, textil). Na nákup se chodívalo do Grunwaldu (dnes Zielenec, v Polsku).
Chatu postavil roku 1925 Klub českých turistů v Hradci Králové podle projektu arch. B. Fuchse. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou byla odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. Dřevořezby jeho bratra Josefa zdobí uprostřed jídelny masivní sloup, na němž je z jedné strany znak Hradce Králové (lev s písmenem G) a z druhé strany Strom života se znakem KČST. Pod stropem trůní basreliéf vousatého horala od Ludvíka Goebela z r. 1941 - dodatečně byl označen za Rampušáka, dobrého ducha hor. 21. 9. 1938 byla Masarykova chata přepadena nacisty z Freikorpsu, pokus o vypálení naštěstí nevyšel. Němci chatu přejmenovali na Hitlerbaude a v průběhu války zde byly ubytovávány rodiny fašistických pohlavárů, zotavovali se tu ranění piloti, bylo tu i středisko Hitlerjugend. Chatu osvobodila až Sovětská armáda v květnu 1945.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Obec Mokré se nachází na úpatí Orlických hor. Obec se po roce 1990 osamostatnila a za téměř 30 let se neuvěřitelně změnila. V dnešní době je známá především svým kulturním a společenským životem. Kulturu v obci zajišťuje knihovna U Mokřinky s dlouholetou tradicí. Obec a knihovna obdržely za svoji aktivitu mnoho cen v soutěžích Vesnice roku, Strom roku, Knihovna roku, Zlatý erb, v dobrovolnické činnosti a dalších.
OÚ: Mokré 12, 517 71 České Meziříčí
Tel.: +420 494 661 294, +420 601 339 859, posta@obecmokre.cz, www.obecmokre.cz
Počátky muzea jsou těsně spjaty s Muzejním spolkem Pelcl založeným v roce 1892 v Rychnově nad Kněžnou. K tomuto základu se postupně přidávaly muzejní sbírky z ostatních měst rychnovského okresu. Dnes je muzeum moderní organizací spravující rozsáhlý sbírkový fond, provádějící humanitní i přírodovědný výzkum regionu a pořádající množství výstav a kulturních programů. Široké veřejnosti muzeum nabízí obsáhlý badatelský servis (zpřístupnění sbírek a odborná metodická pomoc, zodpovídání odborných dotazů), realizaci záchranných archeologických výzkumů či pravidelné odborné publikace. Kromě svého hlavního sídla v Rychnově nad Kněžnou provozuje muzeum několik poboček. V prostorách rychnovského zámku je to Orlická galerie nabízející pohled na regionální výtvarnou tvorbu 19. a 20. století. Pobočka Muzeum krajky ve Vamberku je unikátní expozicí zaměřenou na světo- známý fenomén Vambereckého krajkářství. V Rokytnici v Orlických horách se nachází pobočka Sýpka – Muzeum Orlických hor – moderní interaktivní expozice věnovaná přírodě i historii regionu, která byla vyznamenána prestižním národním oceněním Gloria musealis.
Muzeum a galerie Orlických hor, Jiráskova 2, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
Tel.: +420 494 534 450, moh@moh.cz,
www.moh.cz
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Muzeum představuje historii místní dráhy Doudleby - Vamberk - Rokytnice a historii železnice v regionu Orlických hor.
Dominantou expozice je parní lokomotiva 328.011 z r.1956, dále fotografie, dokumenty a trojrozměrné exponáty. K vidění je také modelová železnice. Muzeum nabízí prodej upomínkových předmětů (propagačních materiálů s železniční tématikou).
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, ležící nedaleko Hradec Králové, vás určitě zaujme. Byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 pro hraběte Josefa Kinského a rodina Kinských v něm žila až do roku 1948. V roce 1949 byl převzat do státní správy a sídlil v něm Výzkumný ústav pro chov prasat. V roce 1992 byl zámek rodině Kinských vrácen v havarijním stavu.
Josef Kinský, otec současného majitele Františka Kinského, však nenechal rodové hnízdo spadnout a navzdory svému vysokému věku zahájil jeho rozsáhlou rekonstrukci. Opravy trvaly až do roku 2008 a poté se začal zámek postupně otevírat veřejnosti.
V současnosti můžete v zámku navštívit zámeckou expozici s názvem Život v biedermeieru a seznámit se s životním stylem šlechty v 1. polovině 19. století, ale hlavně s osudy rodiny Kinských. A pokud budete mít štěstí, můžete v areálu zámku potkat současného majitele, pana Františka Kinského.
Nový zámek není jen místem pro návraty do historie, ale je také místem, kde se můžete seznámit se současným uměním. V 1. poschodí zámku najdete výstavní Galerii Kinský, kde probíhají po celou sezonu výstavy v rámci akce Zámecké kulturní léto. V přízemí zámku se pak můžete do minulosti vrátit a navštívit muzejní expozici města Kostelec nad Orlicí a jeho okolí.
Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, který nabízí klid a možnost odpočinku po celý rok. Celé území parku rozkládající se na více než 30 hektarech je přírodní rezervací.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Přibližně 25 minut autem od Rychnova nad Kněžnou leží obec Ohnišov. První písemná zmínka o obci Ohnišov pochází z roku 1360. Obec se pyšní dvěma dominantami. Jednou z nich je Základní škola a Mateřská škola Ohnišov, kterou navrhl architekt Jindřich Freiwald. Vyučování bylo zahájeno v roce 1932. V centru obce se nachází kostel
sv. Cyrila a Metoděje, který vlastní obec Ohnišov a který byl postaven v roce 1895.
OÚ: Ohnišov 172, 517 84 Ohnišov
Tel.: +420 732 385 030,
obec@ohnisov.cz, www.ohnisov.cz
Kupkovo nám. 247, 517 73 Opočno
Tel.: +420 494 668 111
E-mail: infocentrum@opocno.cz
Web: www.opocno.cz
Opočenské expozice lákají především rozsáhlou sbírkou historických zbraní. Zhlédnout lze práce renomovaných puškařů (Poser, Lebeda, Novotný, Procházka aj.), plátové zbroje šlechtické i žoldnéřské, kordy toledské či solingenské produkce, muškety, renesanční pistole, kolekci popravčích mečů, zbraně japonské, indické, indonéské, barmské a dalších mimoevropských kultur.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Rozhledna je telekomunikační stožár určený pro mobilní telefony. Za jasného počasí nabízí výhledy na Orlické Hory, Králický Sněžník, polské stolové hory, Adršpašsko a Krkonoše, k jihu na Železné hory, Kunětickou horu a daleké rovinaté polabí. Kromě toho je Osičina příjemným místem odpočinku pro turisty a cyklisty, kteří mouhou využít zdejšího občerstvení s chlazenými i teplými nápoji.
Místo je dostupné jak autem ze silnice spojující obce Vojenice a Záhornice, tak na kole po značené místní cyklostezce. Pěšky lze dojít na rozhlednu po mnoha značených turistických trasách.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Nedaleko města Kostelce nad Orlicí leží poutní místo vystavěné na kopci Homole. Původně zde prý stával hrad, který dobyl sám Karel IV. při bojovém tažení proti Mikulášovi z Potštejna. Na konci 17. století tu vyrostl, díky hraběnce Terezii Eleonoře Ugarte, poutní areál. Jádrem celého komplexu je raně barokní kostel Panny Marie Bolestné, kolem kterého se rozprostírá hřbitov. Hraběnka, vdova po španělském generálovi Ugarte, cítila povinnost přivést v době vrcholící rekatolizace také své poddané na „správnou víru“, proto se rozhodla vybudovat na svém panství (v Borovnici) svatyni, která by se stala poutním místem.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
V takzvané Orlické tabuli se nachází obec Přepychy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1355, k roku 1848 obec náleží opočenskému panství. Přepychy se chlubí několika pamětihodnostmi. Mezi nejvýznamnější patří původně gotický kostel sv. Prokopa, který byl později renesančně přestavěn. V údolí Dřízna ve středu lesa se nachází mnoho krás. Najdeme tu kapli Panny Marie Lurdské. Základní kámen na stavbu byl položen přepyšským farářem Josefem Deylem na Pondělí velikonoční, dne 22. dubna 1889. Od kapličky vede křížová cesta, která je dlouhá přibližně jeden kilometr. Jednotlivá zastavení tvoří bohatě zdobené
výklenkové kapličky. K turistice vybízí krásná příroda v okolí obce, která je
velkým lákadlem pro návštěvníky.
OÚ: Přepychy 5, 517 32 Přepychy
Tel.: +420 494 628 111, prepychy@prepychy.cz, www.prepychy.cz
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Náměstí T. G. Masaryka 68, 517 61 Rokytnice v Orlických horách
Tel.: +420 736 752 200
E-mail: info-service@rokytnice.cz
Web: www.info.rokytnice.cz
Obec Rybná nad Zdobnicí, dříve Německá Rybná, leží v jihovýchodní části bývalého okresu Rychnov nad Kněžnou. Nikdy však nešlo o obec s německou národností. Přívlastek „Německá“ ukazuje na to, že obec byla místem osazeným na tzv. právu německém. První písemná zmínka pochází z roku 1354. Významnou osobností byl děkan Jan Selichar, který do obce přišel v roce 1908. Výtvarná díla slavných umělců, kteří zde pobývali, mohou návštěvníci a obyvatelé obdivovat v dnešní Galerii děkana Selichara, která je umístěná v budově obecního úřadu v Rybné. Mezi historické dominanty obce patří kostel sv. Jakuba, Masarykova vila, několik křížů, smírčí kříž a kaplička. Nedaleké Orlické hory nabízí turistům krásu
přírody, kde najdou mnoho způsobů sportovního vyžití.
OÚ: Rybná nad Zdobnicí 150, 517 55
Tel.: +420 494 594 168, obec@rybna.cz, www.obec.rybna.cz
Staré náměstí 68, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
Tel.: +420 494 539 028
E-mail: mic@kulturark.cz
Web: www.rychnovsko.info
V zámku v Rychnově n. K. je přístupná zámecká obrazárna, kde naleznete skvosty českého a světového malířství od poloviny 15. století. Vedle stěžejních jmen evropského umění (Jordaens, Pacher, Hinz), jsou zde hojně zastoupeni i nejvýznamnější malíři českého baroka (Škréta, Vocásek, Hartmann). Kolowratská sbírka obrazů patří k několika ojedinělým rodovým souborům, které si ve svém jádru zachovaly charakter původních zámeckých obrazáren.
Zastoupena je i sbírka střelných zbraní z 18. století, vše doplněno původním stylovým nábytkem rodu Kolowratů, porcelánem, sbírkou zbraní a také sklem z kolowratských skláren.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Vítejte v Královéhradeckém kraji v podhůří Orlických hor, ve světě spisovatele Karla Poláčka a jeho nejznámější knížky Bylo nás pět.
Kde se psala historie rodu kolowratů
Centrem zdejšího regionu je krásné městečko ležící na řece Kněžná, Rychnov. Zdejší zámek patřící rodu Kolowratů Krakowských je jednou z nejkrásnějších perel české barokní architektury. Není divu, nezapomenutelnou podobu mu vtiskl jeden z nejlepších barokních stavitelů Jan Blažej Santini. Dnes zde sídlí muzeum a galerie se zámeckou obrazárnou. Pokud obrazy nejsou váš šálek čaje, zavítejte s dětmi do Muzea hraček, království panenek, cínových vojáčků i stavebnic. Najdete jej v budově bývalé rychnovské radnice. Kromě Kolowratských se nesmazatelně do historie města zapsala i zdejší židovská komunita. Zanechala tu po sobě židovský hřbitov a synagogu, kde dnes sídlí Regionální židovské muzeum Podorlicka. Velká část expozice je věnována životu a dílu humoristy Karla Poláčka, který se v roce 1892 narodil do rychnovské židovské rodiny. Do stejného prostředí pak zasadil i příběhy pětice chlapců, kterou připomíná pamětní deska v Panské ulici.
Od starých dob železnice až po dnešní zábavu
Z Rychnova pokračujte do Rokytnice v Orlických horách. Velkým lákadlem pro rodiny s dětmi je zdejší interaktivní muzeum, které vzniklo z bývalé sýpky a zábavnou formou seznamuje návštěvníky s tradičními řemesly. Milovníci vojenské historie zase ocení dělostřeleckou tvrz Hanička a nadšenci do železnice Muzeum lokálky na nádraží, kam přijíždí vlak po unikátní jednokolejné trati z Doudleb nad Orlicí.
Krajka hradů a zámků
Do tamního renesančního zámku chodí turisté obdivovat krásnou sgrafitovou výzdobu. Máte-li místo vlaku raději kolo, vydejte se po cyklostezce z Kostelce nad Orlicí, která vede přes Doudleby až do Potštejna. Výlet tak můžete spojit s návštěvou empírového zámku v Kostelci a zakončit jej na zřícenině hradu Potštejn nebo na blízkém hradě v Liticích. Po cestě zpět si zajeďte do krajkářského městečka Vamberk a místního Muzea krajky. Nesmíme zapomenout také na další zámecká lákadla Rychnovska, jako jsou Častolovice či státní zámek Opočno. Ten je umístěn v nádherném krajinářském parku a vyhlášen je především sbírkou zbraní. Odtud je to pak přes Dobrušku, kde můžete vystoupat na radniční věž, už jen kousek k tajemným hvozdům Orlických hor.
Krásy regionu na dosah
Dochované přírodní krásy zdejší chráněné krajinné oblasti můžete obdivovat hned z několika rozhleden, jako jsou Vrbice, Osičina či Skuhrov nad Bělou. Nejlákavější je však bezpochyby ta umístěná na Velké Deštné, nejvyšším orlickém vrcholu. Ideálním výchozím místem pro jeho návštěvu je Masarykova chata na Šerlichu. U rozhledny Anny si pak nenechte ujít unikátní neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie se skleněnou střechou. A pokud je to k nebi pro vás stále daleko, vystoupejte po schodech do nebe. Ty sice nevedou až k Pánu Bohu, ale jsou součástí krásného poutního místa Homole u Potštejna. Jste z těch možností unavení a sotva pletete nohama? Postarají se o vás na zpáteční cestě ve spa resortu Studánka. Vyvěrá tu několik léčivých pramenů a ty už zařídí, abyste na Rychnovsko vzpomínali s láskou. Stejně jako my.
Obec Říčky v Orlických horách leží na západním výběžku Orlických hor, dílem na výšinách, dílem v údolí a kotlinách, které zde vyhloubily početné potoky a potůčky. Od mnoha říček dostala svůj název také obec Říčky. První zmínka o obci pochází zhruba z poloviny 16. století, kdy nese označení dřevorubecká osada. Obec tak jako i jiné obce v Sudetech prošla vývojem, který lze v některých obdobích nazvat bouřlivým. Dřevěná kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici byla dostavěna v roce 1787. V tomto roce byla dostavěna i škola. Do té doby děti docházely do školy v Nebeské Rybné. Roku 1790 je pak položen základní kámen kamenného kostela, dostavěného r. 1792, zasvěceného opět Nejsvětější Trojici. Byl osazen třemi zvony, z nichž dva byly zasvěceny svatému Josefu a Bartolomějovi. Třetí zvon jméno neměl. Zima v Říčkách nabízí výborné podmínky pro běžecké i sjezdové lyžování. Přímo v obci se nachází moderní lyžařský areál Ski centrum Říčky se čtyřsedačkovou lanovkou, snowparkem a dalšími službami, kde si každý přijde na své. Pro běžecké lyžování jsou v okolí Říček desítky rolbou upravovaných běžeckých tratí s různými stupni náročnosti. V letním období obec nabízí spoustu možností k turistice, cykloturistice, vycházkám a odpočinku na čerstvém vzduchu. Krásnou přírodu, lesy a louky, pěknou lidovou architekturu. To vše Říčky nabízí.
OÚ: Říčky v Orlických horách 2,
517 61 Rokytnice v Orlických horách
Tel.: +420 724 187 334, +420 603 492 062,
ou.ricky@obecricky.cz, www.obecricky.cz
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Skuhrov nad Bělou 84, 517 03 Skuhrov nad Bělou
Tel.: +420 494 598 248
E-mail: info.skuhrov@seznam.cz
Web: www.skuhrov.cz
Hrad Skuhrov se vypínal na skalnatém, ze tří stran nepřístupném výběžku a měl za úkol střežit obchodní stezku do Kladska. Ze dvou skromných zbytků zřícenin lze odhadovat, že se hrad skládal ze dvou souvislých částí. Spojení se světem zajišťovala obchodní stezka do Kladska, kterou hrad střežil. Na místě zříceniny byla postavena dřevěná rozhledna, ze které je výhled na obec a malebné údolí řeky Bělé. Rozhledna dosahuje výšky 9 metrů, druhá vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 6 metrů.
(zdroj: www.mojeorlickehory.cz)
Na půli cesty mezi Vamberkem a Žamberkem leží obec Slatina nad Zdobnicí. Ve Slatině návštěvníci naleznou mnoho zajímavých objektů. Lze mezi ně zařadit kostel, barokní faru a milovník umění jistě ocení galerii, v níž najde obrazy mnoha známých malířských mistrů, kteří tvořili svá díla také v našem kraji. Turistům lze doporučit mimo jiné například procházku údolím řeky Zdobnice i kapličku sv. Anny s lahodným pramenem.
OÚ: Slatina nad Zdobnicí 198, 517 56
Slatina nad Zdobnicí, tel.: +420 494 594 266, obec@slatinanz.cz, www.slatinanz.cz
Interaktivní muzejní expozici v Rokytnici ocení především dětští návštěvníci. Nabízí totiž kromě poznání také spoustu zábavy. Děti zde mohou tvořit, nebo také pozorovat desítky druhů ptáků v "korunách" stromů – jedná se o třípatrový model lesního biotopu. Na stromě umístěném ve voliéře je k vidění 55 druhů ptáků, kteří se v Orlických horách vyskytují.
V muzeu se můžete zaposlouchat do dvou desítek zvuků, prohlédnout si fotky a vyřešit kvízy. Vše najdete v infokiosku, jehož ovládání je zcela intuitivní. Podmalbu, vánoční ozdoby nebo třeba lubové krabičky si pak děti vezmou domů. Herních prvků je tu spousta. Vystaveny jsou také exponáty přibližující historická řemesla, například výrobu skleněných ozdob či betlémů.
Starší turisty pak jistě zaujme moderní interiér, ve kterém dominuje dřevo, sklo a ocel. Jedinečný je systém pronikání světla do budovy prostřednictvím proskleného světlíku v hřebenu střechy a skleněných podlah v jednotlivých poschodích. V prvním patře muzea je připravena interaktivní podlaha. Jakmile se ni vstoupí, spustí se a pod nohama vám v tu chvíli začne téci potok, v němž plavou ryby. K vidění jsou i modely mlýna či hutí.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Město se nachází v zajímavém přírodním prostředí borových lesů s přírodními koupališti nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Společně s přilehlými vesnicemi Křivice, Petrovice, Petrovičky, Rašovice a Štěpánovsko má 6 331 obyvatel. Pro borové lesy, které město obklopují, bývá Týniště nad Orlicí označováno jako „město v lesích“. První písemná zmínka je doložena z roku 1361. Jeho název vznikl ze slova „týn“, které znamenalo opevněný hrádek na vyvýšeném místě. Jednou z významných staveb města je vodárenská věž, která jsou v letní sezoně otevřená jako muzeum. Dalšími zajímavostmi města je kostel sv. Mikuláše s farou, mariánský sloup se sochou Panny Marie a kamennou balustrádou, popř. návštěvníci města mohou využít síť malebných cyklostezek k projížďkám po okolí. Milovníci vodních sportů najdou jednoznačně vyžití na přilehlé vodácké řece Orlici.
MěÚ: Mírové nám. 90, 517 21 Týniště nad Orlicí
Tel.: +420 494 337 300, podatelna@tyniste.cz, www.tyniste.cz
Obec Vrbice se nachází na úpatí podhůří Orlických hor. K rozhledně, ze které lze shlédnout široké okolí, se návštěvníci dostanou po červené turistické značce z Kostelce nad Orlicí. Dále cesta vede směrem na Potštejn okolo zvoničky, kolem lesoparku Olšinky, kde je možnost odpočinku a posezení. Poslední zastávkou v obci Vrbice je lesní studánka se zastřešeným altánkem.
OÚ: Vrbice č. p. 14, 517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel.: +420 721 640 484, vrbice@seznam.cz, www.vrbice.info
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Mezi městy Borohrádek a Týniště nad Orlicí leží malebná obec Žďár nad Orlicí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1342. Osou regionu je přírodní park Orlice, který svou krásnou přírodou láká k cyklotoulkám a rekreaci. Díky dopravní dostupnosti a na poměry malé obce dobré občanské vybavenosti je Žďár nad Orlicí i atraktivním místem pro trvalé bydlení.
OÚ: Žďár nad Orlicí 133,
517 23 Žďár nad Orlicí
Tel.: +420 494 371 516, zdar@wo.cz, www.zdarnadorlici.cz
V jedné z rychnovských židovských rodin se v roce 1892 narodil budoucí spisovatel a novinář Karel Poláček, autor knihy Bylo nás pět. Expozice v bývalé synagoze připomíná jeho život a dílo, mapuje rovněž dějiny židovských komunit, které se v minulosti nacházely na několika místech v Podorlicku.
(zdroj: www.kudyznudy.cz)
Hřbitov pocházející z roku 1617 obsahuje nejstarší čitelné náhrobky až z doby jeho založení.
(zdroj: www.mojeorlickehory.cz)