Allainova věž – Lomnice nad Popelkou

Allainova věž – Lomnice nad Popelkou

Allainova věž – Lomnice nad Popelkou

Allainova věž byla postavena v roce 1862 knížecím stavitelem Pruvotem při pramench Cidliny a pojmenována podle jednoho z knížat Rohanů. Kruhová věž v novogotickém stylu z bílých pískovcových kvádrů měří 13 metrů. Původně sloužila jako romantická vyhlídka, později byla používána jako posed.

Vydáte-li se po modré značce od rozhledny Tábor stojící jižně od Lomnicí nad Popelkou směrem na obec Cidlina, narazíte v lese na Allainovu věž. Ta byla vybudována v roce 1862 stavitelem Pruvotem v novogotickém stylu. Své pojmenování dostala po Allainovi, knížeti z Rohanů, který tragicky zahynul při koňských dostizích. Na jeho památku byl také vybudován Allainův kříž na svazích vrchu Tábor.

Věž má půdorys osmiúhelníka, směrem východním a západním se otevírají okna, směrem jižním a severním směřují dveřní otvory. Nadmořská výška věže je 540 m n. m. K rozhledně lze nejlépe dojít ze vsi Kyje u Jičína. Cesta lesem je dlouhá asi kilometr a půl.

Věž je po rekonstrukci a je zpřístupněna veřejnosti po schodišti. Je přístupná celoročně. Vstup na vlastní nebezpečí.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Allainova věž – Lomnice nad Popelkou

Areál skokanských můstků a vyhlídková věž Lomnice nad Popelkou

Areál skokanských můstků a vyhlídková věž  Lomnice nad Popelkou

Areál skokanských můstků a vyhlídková věž Lomnice nad Popelkou

V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na zrekonstruovaném můstku K-70. Ochoz se nachází ve výšce 28 m a je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny.

Ojedinělý vyhlídkový ochoz v Lomnici nad Popelkou je součástí skokanského můstku. Netradiční rozhledna vznikla v rámci modernizace celého areálu V Popelkách. Označení K-70 určuje tzv. konstrukční bod můstku, za jehož překonání rozhodčí udělují bonusové body, v lomnické vyhlídky je bonusová hranice 70m.

Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 28 metrů, obvod horního prstence je 45 metrů a jedná se tak pravděpodobně o rozhlednou s největším ochozem v Česku.

Výjimečnost stavby je zřejmá i z důvodu, že získala ve veřejném hlasování ocenění "Cena sympatie" v soutěži „Stavba roku 2007“ Libereckého kraje. Autora projektu Jaromíra Stránského z Lomnice inspiroval pro tvar věže kalich vína. Z rozhledny je krásný výhled na město Lomnice nad Popelkou, Krkonoše a Český ráj. Vstup na můstek je možný celoročně na vlastní nebezpečí.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Areál skokanských můstků a vyhlídková věž  Lomnice nad Popelkou

Areál velkých skokanských můstků Harrachov

Areál velkých skokanských můstků Harrachov

Areál velkých skokanských můstků Harrachov

Lyžařské skokanské můstky se staly nedílnou součástí Harrachova. Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory. Malé dětské můstky jsou na Hřebínku-Kaml, střední můstky za hotelem Skicentrum a velké můstky najdete vedle Lanové dráhy Delta.

Harrachov se řadí mezi několik středisek v Evropě kde se pořádají světové poháry ve skocích a letech na lyžích. Je zde několik lyžařských můstků od K30 po K180.

Nejstarší skokanský můstek v Harrachově pochází z roku 1920, v té době se ještě dnešní Harrachov jmenoval Harrachdorf a své panství tu měl hrabě Harrach. V areálu středních můstků jsou skokanské můstky K40 (kritický bod 40 m), K70 a K90.

Výše na Čertově hoře je umístěn areál velkých skokanských můstků vybudovaný v letech 1978 - 1983. Zde se nachází můstek K120 a mamutí můstek pro lety na lyžích K180 dnes označovaný jako HS 205, který umožňuje lety dlouhé přes 210 metrů. Tento mamutí můstek patří mezi 5 největších můstků na světě.

Na můstcích se konaly závody světového poháru v letech na lyžích. Poslední proběhl v roce 2014, od té doby skokanské můstky chátrají.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Areál velkých skokanských můstků Harrachov

Autocamp Sedmihorky

Kemp pro rodiny s dětmi

Autocamp Sedmihorky je rozložen při úpatí hruboskalského skalního města v pomyslném srdci chko Český ráj. Čtyřhvězdičkový areál nabízí ubytování v luxusních chatách, mobilhomech, v malých chatkách, ve stanech s podsadou, v týpí nebo na karavanových a stanových loukách. Součástí kempu je rybník s pláží, vhodný ke koupání i rybolovu, sportovní a dětská hřiště, minigolf, ohniště nebo farma s domácími zvířaty. Kemp je pravidelně vítězem v anketách o nejoblíbenější kemp roku nebo kemp pro rodiny.

 

Autocamp Sedmihorky

Sedmihorky 72, 511 01 Turnov

Tel.: +420 481 389 162, camp@campsedmihorky.cz

www.campsedmihorky.cz

Autocamp Sedmihorky

Autocamp Sedmihorky

Autocamp Sedmihorky

Bělá

V údolí řeky Olešky, 12 km jihovýchodně od Semil, leží obec Bělá. První písemná zpráva o Bělé pochází z roku 1542. Kostel Nejsvětější Trojice, situovaný ve středu obce, byl postaven v novorománském slohu a vysvěcen v roce 1873. Významnou pamětihodností je též socha svatého Jana Nepomuckého na podstavci u kostela. Další socha, ztvárňující křest Ježíše Krista, je umístěna vedle bývalé školy naproti kostelu. Kaplička pod hřbitovem byla postavena pod starodávnými lipami u bývalé Císařské silnice, vedoucí z Jičína do Krkonoš. V obci působí hasiči, SK Jívan Bělá, Myslivecký spolek Kavkázsko a Český svaz včelařů.

 

OÚ: Bělá 142, 514 01 Jilemnice

Tel.: +420 481 675 324, bela.sm@tiscali.cz

www.belasm.cz

BěláBělá

Benešov u Semil

Obec Benešov u Semil se rozkládá na jižním svahu Benešovského vrchu, z něhož je pěkný pohled na hřebeny Krkonoš, Ještěd, Tábor, Kozákov a Kumburk. Malebná zákoutí vytváří Jizera, která tvoří přirozenou hranici obce a do níž se vlévá všech šest benešovských potoků. Ty protékají kouzelnými roklinami a na své cestě vytvářejí i malé vodopády. Umožňuje jim to i výškový rozdíl obce, který činí na necelých třech kilometrech 236 metrů. Nejvýznamnějšími památkami obce jsou kamenný kříž z roku 1788, dvě výklenkové kapličky z 19. století, pomník mistra Jana Husa z roku 1901 a několik roubených stavení podkrkonošského typu.

 

OÚ: Benešov u Semil 125, 512 06 Benešov u Semil

Tel.: +420 724 180 025, obec@benesovusemil.cz

www.benesovusemil.cz

Benešov u SemilBenešov u Semil

Bozkovské dolomitové jeskyně – Bozkov

Bozkovské dolomitové jeskyně – Bozkov

Bozkovské dolomitové jeskyně – Bozkov

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.

Svou celkovou délkou dosud objevených prostor - 1060 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice. Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 - 9 °C, vlhkost 96 - 100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou. Ročně je navštíví okolo 70 tisíc návštěvníků z celého světa. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti.

Velkolepá podívaná na jedinečný Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně, je nám jakousi odměnou na závěr. Úžas a odraz jezera v paměti si návštěvníci Bozkovských dolomitových jeskyní odnášejí jako cenný suvenýr.

Z důvodu velkého zájmu návštěvníků v letní turistické sezoně doporučujeme zajistit si rezervaci telefonicky předem. Rezervaci prohlídek jednotlivců a rodin jeskyňáři přijímají ve všední dny od 8 do 10 hodin dopoledne, v so a ne od 9 do 10 hodin dopoledne na tel.čísle 481 682 167. Rezervace pro skupiny návštěvníků jsou přijímány na jakýkoliv termín po celou návštěvní dobu.

Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny Na Vápenci (485 m n. m.).

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Bozkovské dolomitové jeskyně – Bozkov

Bradlecká Lhota

Bradlecká Lhota leží asi 7 km jihovýchodně od Lomnice nad Popelkou. Obec byla založena při velkém osídlování Čech kolem r. 1200. První písemná zmínka o obci je z roku 1395. Pole okolo Lhoty jsou bohatým nalezištěm polodrahokamů, zvláště pak achátů. V potoce lze najít krásně zbarvené české granátky. Mezi pamětihodnosti obce patří vodní mlýn, socha Panny Marie a sousoší Nejsvětější Trojice. Ve Lhotě můžete obdivovat typické dřevěné chalupy. V obci působí TJ Sokol a sbor dobrovolných hasičů, je zde antukový kurt a hřiště na plážový volejbal, pro ochlazení lze využít přírodní koupaliště. Okolí svádí k výletům do blízkých památek, můžete navštívit zříceninu hradu Bradlec nebo zříceninu hradu Kumburk s vyhlídkovou věží.

 

OÚ: Bradlecká Lhota 74, 507 13 Železnice

Tel.: +420 481 672 423, obec@bradleckalhota.cz

www.bradleckalhota.cz

Bradlecká LhotaBradlecká Lhota

Bukovina u Čisté

Obec Bukovina u Čisté se nachází asi 10 km severovýchodně od města Nová Paka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1386. Mezi pamětihodnosti obce patří socha sv. Jana Nepomuckého, kaplička, památník obětem 1. sv. války a tři památné lípy. V obci je zachována řada roubených chalup. Dvě partie jižně od potoka jsou považovány za zvlášť pozoruhodné. Jedná se o malebné, dnes již ojedinělé a nenarušené zasazení chalup a hospodářských budov do terénu, typické pro podhorské osídlení.

 

OÚ: Bukovina u Čisté 19, 514 01 Jilemnice

Tel.: +420 603 464 203, oubukovina@cmail.cz

www.bukovina.cz

 

Bukovina u Čisté

Bystrá nad Jizerou

Podkrkonošská obec Bystrá nad Jizerou se nachází ve výšce 468 m n. m. Z bysterských kopců a strání je výhled na hřebeny Krkonoš, dále na Ještěd, Kozákov a Strážník. Bystrá nad Jizerou je členem svazku obcí mikroregion Pojizeří. Do nejbližšího regionálního centra, města Semily, je to 8 km. Žije zde 116 obyvatel. První zmínka o obci Bystrá nad Jizerou pochází z roku 1320, nejvíce obyvatel (621) žilo v Bystré v druhé polovině 19. století. V obci lze nalézt řadu typických podkrkonoškých chalup z 19. století, mnohé z nich jsou stále obydlené místními občany, další slouží jako rekreační objekty. V roce 1907 byla v obci postavena první hasičská zbrojnice, po slavnostním znovuotevření na sjezdu rodáků a přátel v roce 2008 slouží k umístění expozice připomínající historii bysterského sboru dobrovolných hasičů. Po první světové válce postavila tělovýchovná jednota pomník padlých, u kterého se každoročně konají pietní akty. Zajímavostí je dřevěný most věšadlového typu z roku 1922, který je kulturní památkou. Tento most přes řeku Jizeru je jediným mostem tohoto typu v Evropě. O společenské dění v obci se starají dva aktivní spolky, sbor dobrovolných hasičů a tělovýchovná jednota. Kulturní dům je přirozeným centrem společenského života v obci. V blízkém okolí Bystré se nachází mnoho zajímavostí a turistických cílů, jako jsou Bozkovské jeskyně, Český ráj a nepříliš vzdálené Krkonoše.

 

OÚ: Bystrá nad Jizerou 14, 513 01 Semily

Tel.: +420 724 179 810, obec@bystranadjizerou.cz

www.bystranadjizerou.cz

Bystrá nad JizerouBystrá nad Jizerou

Čistá u Horek

Nejvýchodnější obec Libereckého kraje Čistá u Horek leží v jednom z údolí v podkrkonošské oblasti. V obci pramení a protéká jí potok Olešnice. Jižní okraj lemuje hřbet sopečného původu zvaný Čistecká Hůra s vrcholem ve výšce 587 m n. m. Z něj je za dobré viditelnosti překrásný výhled na okolní podhorská údolí, celé panorama Krkonoš a v kraji pak od Zvičiny přes Kozákov až k Ještědu. Zajímavou technickou pamětihodností Čisté jsou tzv. Taliány, kaskádová soustava nad rybníkem ve spodní části obce. Stavba měla sloužit jako ochrana před přívalovou vlnou. V Čisté se nalézá i několik architektonicky zajímavých staveb, roubených chalup, typických v 18. století pro tento kraj. Sportovat lze přímo ve středu obce, kde je hřiště na malou kopanou a antukový kurt na nohejbal.

 

OÚ: Čistá u Horek 152, 512 35 Čistá u Horek

Tel.: +420 481 596 105, ou.cista@iol.cz

www.cistauhorek.cz

Čistá u HorekČistá u Horek

Háje nad Jizerou

Obec Háje nad Jizerou se nachází v okrese Semily ve středu spojnice mezi městy Semily a Jilemnice, na březích řeky Jizery. Žije zde 682 obyvatel v těchto místních částech: Háje nad Jizerou, Dolní Sytová, Loukov a Rybnice. Toto uspořádání platí od roku 1960. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1323. V minulosti byla samostatná obec Dolní Sytová a od  roku 1869 obec Rybnice s osadami Loukov a Háje nad Jizerou. Do roku 1869 byly i Háje nad Jizerou samostatnou obcí. Mezi pamětihodnosti patří dřevěná zvonice, socha sv. Jana Nepomuckého a několik roubených chalup v Dolní Sytové. V Loukově stojí kostel sv. Stanislava, vedle kterého se nachází starý hřbitov s kaplí. Památkově jsou tam dále chráněny bývalá základní škola, později chudobinec, socha sv. Jana Nepomuckého a chalupa č. p. 9.  V Hájích nad Jizerou pak bývalá myslivna a chalupa č. p. 8. Obec provozuje knihovnu a vydává příležitostný informační zpravodaj. Mezi spolkové dění se zařazují tři sbory dobrovolných hasičů Rybnice, Loukov a Dolní Sytová, Myslivecký spolek Háje nad Jizerou a Motoklub Loukov. Ke každoročně udržovaným zvykům v obci patří pálení čarodějnic, nezapomíná se na slavení sv. Barborky a sv. Mikuláše. Krásným svátkem jsou Velikonoce a s nimi související velikonoční pomlázka. V obci je dále zachovávána tradice poutí - v Loukově (sv. Stanislav), v Dolní Sytové (3. srpnová neděle) a na Rybnicích (sv. Václav). Přestože obec je položena v zajímavé přírodní scenérii, je dosud málo turisticky využívána. Zdejší krajina je obzvláště vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku.

 

OÚ: Loukov 61, 513 01 Semily

Tel.: +420 481 685 232, obec@hajenadjizerou.cz

www.hajenadjizerou.cz

Háje nad JizerouHáje nad JizerouHáje nad Jizerou

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody Světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. V názvu Harrachova zaznívá jméno hrabat z Harrachu, české a rakousko-německé šlechtické rodiny. Zimní sporty se v Harrachově začaly provozovat brzy poté, co hrabě Jan Harrach přivezl do Čech v 19. století první lyže. V roce 1908 byl založen „Spolek zimních sportů“. První skokanské můstky, které Harrachov tolik proslavily, vznikly v roce 1920. Vítězné poháry i medaile úspěšných harrachovských lyžařů si můžete prohlédnout ve Ski muzeu v Harrachově. K vidění jsou tam lyže staré více než sto let, ale i skokanská výzbroj stará padesát let. Další raritou je harrachovská Sklárna Novosad a syn, založená na počátku 18. století, která se řadí mezi nejstarší fungující sklárny v Česku. Dodnes se tu tradičním způsobem vyrábí nejen luxusní nápojové a užitkové sklo, ale i křišťálové lustry. Při prohlídce navštívíte historickou brusírnu a muzeum skla, součástí komplexu je i minipivovar s restaurací, z níž lze přes prosklenou stěnu sledovat skláře při práci, a hotel s pivními lázněmi. Mezi pamětihodnosti obce patří kostel sv. Václava a kaple sv. Alžběty. Oblíbenými výletními místy v okolí jsou Mumlavský vodopád a Čertova hora, kam vás dopraví moderní čtyřsedačková lanovka s celoročním provozem.

 

MěÚ: Harrachov 150, 512 46 Harrachov

Tel.: +420 481 529 600, tic@harrachov.cz, mesto@harrachov.cz

www.harrachov.cz

HarrachovHarrachovHarrachov

Hrad Valdštejn – Turnov

Hrad Valdštejn – Turnov

Hrad Valdštejn – Turnov

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Složitý hradní komplex hradu Valdštejna byl po statletí budován na rozeklaných skalách. Gotické zdivo, skalní sklepení, stavby a umělecká díla doby baroka, klasicismus a romantické úpravy spojují středověk s 19. stoletím.

Na hradu Valdštejně vás čekají mnohá překvapení. V době letních prázdnin vás může provázet zdejší loupeživý rytíř, můžete se také stát účastníky tajemné noční prohlídky, prožít netopýří noc nebo se seznámit se samotným vévodou Albrechtem z Valdštejna. Čekají vás celodenní šermířská vystoupení, programy pro děti, koncerty, divadelní představení a mnoho dalších akcí. 

Prohlídka bez průvodce zahrnuje veškeré exteriéry hradu, návštěvu sklepení, kaple sv. Jana Nepomuckého a biliární sál. Umožňuje návštěvníkům věnovat se hradu podle svého zájmu, mohou si kdekoliv posedět, pobýt v hradu jak dlouho sami chtějí. Pro zájemce o prohlídku s průvodcem je připraven poutavý výklad z historie, návštěva slavnostního sálu v klasicistním domě a místnosti v romantickém paláci. Výklad pro děti je vždy přizpůsoben jejich věku. Individuálně se věnujeme zejména hendikepovaným návštěvníkům, kteří nemohou absolvovat celý prohlídkový okruh. Ve sklepení pod prvním dvorem je nyní hradní archeologie a v hlubokém sklepě vytesaném ve skále je umístěna část geologická s expozicí "Chvála pískovce", věnovaná tomuto fenoménu Českého ráje. Velkou zajímavostí je i výstava modelů památek v biliárním sálu. 

Již vstupní most zaujme návštěvníky galerií barokních soch českých patronů. Na prvním nádvoří nahlédneme do malé kaple s obrazem, údajnou podobou Karla Hynka Máchy. Překvapením je krásný Slavnostní sál a salonek klasicistního domu s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Zajímavostí je i hladomorna. Prohlédnout si můžete také kapli sv. Jana Nepomuckého, která je od 18. století novou dominantou hradu. Spojovací schodiště a terasa, která patří k nejlepším projevům raného romantismu, vás dovedou do nejstarší části hradu. Ale ještě předtím sejděte do biliárního sálu. 

Přístupná jsou i skalní sklepení na třetím skalním bloku, která byla součástí systému obrany tzv. "mordovací soutěsky". Komplex zadního hradu vytváří zajímavý labyrint. Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a Skalní město. Návštěvníky zaujme také prohlídka romantického paláce, jehož podstatnou částí je starobylý středověký palác pánů z Valdštejna.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

 

Hrad Valdštejn – Turnov

Hrubá Skála

Obec Hrubá Skála leží 8 km od města Turnov a skládá se z osmi částí, ve kterých žije 604 obyvatel. Historie obce, datovaná od 15. století, je neodmyslitelně spjata se zámkem. Obec tvoří vstupní bránu do Hruboskalského skalního města. K architektonicky velmi ceněným cílům patří Řezníčkova vila, dnes sídlo obecního úřadu. Vila byla postavena v novorenesančním duchu, s četnými folklorními motivy. Součástí této patrové stavby je věž s vyhlídkou a slunečními hodinami.

 

OÚ: Doubravice 37, 511 01 Turnov

Tel.: +420 481 389 527, hrubaskala@craj.cz,

www.obechrubaskala.cz

Hrubá Skála

Chuchelna

Obec Chuchelna leží na pomezí chráněné krajinné oblasti Český ráj na severovýchodním svahu Kozákova západně od Semil. Území obce sahá od samotného vrcholu Kozákova až k levému břehu řeky Jizery, protékající kaňonem mezi Bítouchovem a Spálovem. Obec se dělí na tři části – Chuchelnu, Lhotu a Komárov. Osady Lhota a Komárov byly k obci připojeny v roce 1976. V obci je mateřská a základní škola, sokolovna, koupaliště, lyžařský areál a další sportoviště i mnoho turistických tras. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1410. Mezi pamětihodnosti patří kaple sv. Antonína a sousoší kalvárie. Přímo na území obce se nachází vrchol hory Kozákov s Riegrovou chatou a rozhlednou.

 

OÚ: Chuchelna 269, 513 01 Semily

Tel.: +420 602 151 967, obec@chuchelna.cz

www.chuchelna.cz

ChuchelnaChuchelna

Jablonec nad Nisou

Kostelní 1/6, 466 01 Jablonec nad Nisou

Tel.: +420 774 667 677, +420 483 356 201

info@jablonec.com

www.jablonec.com

Karlovice

Při návštěvě Karlovic se podívejte do kostela sv. Jiří. Budován byl ve 14. století, roku 1871 byla klenutá loď kostela podložena plochým dřevěným stropem. Obec leží asi 5 km na jihovýchod od Turnova. Skládá se z 5 osad: Karlovice, Radvánovice, Roudný, Sedmihorky a Svatoňovice. Mezi turistické cíle patří určitě Lázně Sedmihorky nebo autokemp ve stejné místní části. Tam si prohlédněte chráněné stromořadí a přírodní rezervaci Bažantník.

 

OÚ: Karlovice 12, 511 01 Karlovice

Tel.: +420 481 389 580,

obec@karlovice-sedmihorky.cz,

www.karlovice-sedmihorky.cz

Karlovice

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Přijďte si užít lezení v korunách stromů na různých lanových překážkách ve výšce 4 - 12 m nad zemí. Připraveny jsou dva okruhy vhodné jak pro děti, tak pro dospělé, jednotlivce i skupiny, školní kolektivy či táborníky, zkrátka všechny, kteří si chtějí vyzkoušet něco nevšedního a vzrušujícího.

Lanový park na stromech v Rokytnici nad Jizerou najdete u dolní stanice Lanové dráhy Horní Domky za penzionem Kamínek.

Pro individuální průstup požadujeme výšku minimálně 130 cm, pro průstup s instruktorem můžete být i menší.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Libštát

Městys Libštát se nachází v jihovýchodní části okresu Semily, v podhůří Krkonoš, ve výšce 360 m. n. m. Žije zde 949 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1322. Mezi pamětihodnosti obce patří barokní kamenný silniční most z roku 1822 přes řeku Olešku se sochami sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Libštát je jedinou obcí v Čechách a na Moravě, kde byly postaveny kromě katolického kostela sv. Jiří i dva kostely toleranční. Tyto památky dodnes svědčí o jedinečném společenském vývoji v této obci.

 

ÚM: Libštát 198, 512 03 Libštát

Tel.: +420 481 689 300, info@libstat.eu

www.libstat.e-obec.cz

Libštát

Lomnice nad Popelkou

Husovo náměstí 44, 512 51 Lomnice nad Popelkou

Tel.: +420 739 568 347

info@kislomnice.cz

www.kislomnice.cz

Loučky

Obec Loučky se nachází asi 9 km od Turnova a 6 km od Železného Brodu v nadmořské výšce 424 m, mezi Betlémskými a Besedickými skalami. Mezi významné dominanty obce patří kostel sv. Antonína Paduánského, chráněná lípa srdčitá, budova školy a poloroubená budova sokolovny. Součástí obce Loučky je osada Podloučky, přírodní chráněné území s výskytem zvlášť chráněných druhů rostlin. V okolí Louček je velmi krásná příroda, višňové a třešňové sady, louky a místa s pozoruhodnými pohledy.

 

OÚ: Loučky 34, 511 01 Turnov

Tel.: +420 727 822 787,

obecloucky@seznam.cz

www.loucky.info

Loučky

Městské muzeum Rovensko pod Troskami

Městské muzeum Rovensko pod Troskami

Městské muzeum Rovensko pod Troskami

Expozice městského muzea je zaměřena především na broušení kamenů. Jsou zde 2 brusičské stoly, kotouče, vybroušené kameny, cechovní prapor a další exponáty.

Část expozice je věnována historii Rovenska pod Troskami, část expozici broušení drahých kamenů.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Městské muzeum Rovensko pod Troskami

Mírová pod Kozákovem

Pokud se rozhodnete navštívit nejvyšší vrchol Českého ráje horu Kozákov, zavítejte také do vesnic na jejím úpatí. Obec Mírová pod Kozákovem se rozléhá mezi městem Turnov a horou Kozákov v nadmořské výšce od 240 do 744 m o celkové rozloze 1 921 ha. Obec se skládá ze 14 osad a žije zde 1 725 obyvatel. Nejstarší zmínky o některých částech jsou datovány už od roku 1230. Jelikož obec nemá jednotné centrum, každá z částí obce si tak svůj kulturní život udržuje sama za pomoci svých spolků a s podporou obecního úřadu, který v současné době sídlí v bývalé škole na Chutnovce. Podstatná část západního svahu Kozákova, na jehož úbočí se odedávna nacházely polodrahokamy (achát, jaspis, chalcedon, křišťál, záhněda, ametyst), patří do jednoho ze čtyř katastrů obce. Při návštěvě místních hřbitovů si můžete povšimnout řady pomníků, které jsou těmito kameny vyzdobeny. Turisticky lákavými místy jsou rozhledna na Dubecku, hrad Rotštejn a dále pak Klokočské a Betlémské skály s několika roklemi, krásnými vyhlídkami a jeskyní Postojná. V obci se nachází také mateřská škola, základní škola a dům s pečovatelskou službou. Naleznete zde mimo jiné i památnou hrušeň, jejíž štěpenec byl v roce 2000 vysazen na Vyšehradě jako strom milénia.

 

OÚ: Chutnovka 36, 511 01 Turnov

Tel.: +420 481 321 677, obec@mirova.cz

www.mirova.cz

Mírová pod KozákovemMírová pod KozákovemMírová pod Kozákovem

Mříčná

Obec Mříčná s rozlohou 1005 ha a nadmořskou výškou 450 m se rozkládá v malebném podhůří Krkonoš v údolí při potoce Olšina. První písemná zmínka je z roku 1356. Dominantou obce je kostel sv. Kateřiny, mezi významné památky dále patří socha svatého Václava a pomník padlým v první světové válce z roku 1920. Mezi významné rodáky obce patří učitel Jan Buchar, nar. 1859, propagátor turistiky a lyžařství v Krkonoších, a Jan Buchar, nar. 1895, vypravěč a spisovatel. V obci se nachází restaurace s ubytováním, naučná stezka, sportovní areál, víceúčelové hřiště a koupaliště. V zimních měsících zde vedou lyžařské běžecké tratě napojené na areál Hraběnka. O společenský život se starají spolky SDH Mříčná, TJ Sokol a divadelní spolek „Vichr z hor“. Obec Mříčná se pyšní titulem „Vesnice Libereckého kraje roku 2015“, kdy získala prvenství v této soutěži a Zlatou stuhu.

 

OÚ: Mříčná 211, 512 04 Mříčná

Tel.: +420 724 180 838, obec@mricna.jilemnice.cz

www.mricna.cz

MříčnáMříčná

Mumlavský vodopád – Harrachov

Mumlavský vodopád – Harrachov

Mumlavský vodopád – Harrachov

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Zajímavostí jsou obří hrnce a kotle, zavné čertova oka, které dravý proud Mumlavy vymlel v žulových stupních. Po většinu roku voda padá bystře z 10metrové výšky dolů, ale jakmile přijde zima, mráz promění vodu v led a vykouzlí tak mohutný ledopád, originální dílo přírody.

Vodopády jsou dobře přístupné po modře značené trase od harrachovského autobusového nádraží kolem lesnického muzea Šindelka, a to pěšky, na kole i v zimě na běžkách. V letních měsících je též velmi romantická k němu cesta kolem bývalých rudných dolů, dnešního hornického muzea. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále například na Krakonošovu snídani či k Vosecké boudě.

Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda - původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Mumlavský vodopád – Harrachov

Muzeum a Pojizerská galerie – Semily

Muzeum a Pojizerská galerie – Semily

Muzeum a Pojizerská galerie – Semily

V rodném domě Ivana Olbrachta v Semilech, který leží v centru městečka Semily v bezprostřední blízkosti Riegrova náměstí, najdete Muzeum a Pojizerskou galerii. Dům patří k nejstarším ve městě (r. 1760).

Muzeum dokumentuje region horního Pojizeří se zaměřením na etnografii, oblast společenskovědní a uměleckou. Netradičně uspořádanou etnografickou expozici, umístěnou v podkroví, tvoří malovaný nábytek, předměty z podkrkonošských domácností jako jsou lidové kroje, městské a venkovské oblečení z přelomu 19. a 20.století, lidové betlémy, Maiznerovy a Dolenského loutky, památky na krkonošské i jiné řemeslníky a další zajímavosti. Expozice je průběžně doplňována nově získanými exponáty.

Součástí muzea je památník osobnosti Semilska, který představuje pětačtyřicet osobností spjatých s městem a jeho okolím. Jsou mezi nimi politici dr. František Ladislav Rieger, dr. Karel Kramář, spisovatelé Antal Stašek a Ivan Olbracht, publicista Pavel Tigrid, vědci a vynálezci František A. Petřina a Bohumil Kučera, hudební skladatel Jindřich Hybler, malíři František Janoušek, František Jiroudek, Miloslav Janků, Vladimír Komárek, Jaroslav Klápště, Miloslav Jágr, Jiří Salaba, skláři Adolf Matura a Pavel Hlava, režisérka Věra Šimková-Plívová a další.

Již z názvu Muzea je zřejmé, že kromě rodného domu Ivana Olbrachta, původní budovy muzea, patří k Muzeu i Pojizerská galerie využívaná především pro pořádání uměleckých výstav. Díky architektonicky zajímavému řešení jsou kromě prostor na obvodních zdech využívatelné i čtyři sloupy v prostoru. Uprostřed galerie můžete vidět atypické střešní okno. Součástí galerie je také pískovcový portál z Košťálovského mlýna. Portál byl postaven v roce 1815 Janem Culíkem pro Rykrům mlýn v Košťálově u Semil.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum a Pojizerská galerie – Semily

Muzeum Českého ráje – Turnov

Muzeum Českého ráje – Turnov

Muzeum Českého ráje – Turnov

Muzeum v Turnově specializované na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Celoročně mohou návštěvníci navštívit na nádvoří muzea zlatnickou dílnu, kde se seznámí s tradičním zlatnickým řemeslem.

Od roku 1886 shromažďuje Muzeum Českého ráje v Turnově doklady o kulturním a dějinném vývoji regionu i města. Bohaté sbírky tvoří fondy archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění a archiválií. To, čím se turnovské muzeum vymyká z řady regionálních vlastivědných muzeí, je jeho specializace na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Mineralogická pestrost regionu a téměř čtyřsetletá tradice broušení drahých kamenů a zlatnictví v Turnově poskytují základ k odborné výzkumné práci překračující hranice regionu i naší země.

V expozici nazvané Klenotnice uvidíte šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století.

Příležitostně v souvislosti s pořádanými výstavami je pro návštěvníky muzea zpřístupněna muzejní herna, kde probíhají interaktivní programy zaměřené na názornou výuku a prezentaci jednotlivých odborných oddělení muzea. Tyto programy jsou určeny především pro školní mládež.

Pro děti je připrvena také interaktivní stezka muzeem - naučná hra plynule provádí návštěvníky stálými expozicemi a je jakýmsi putováním kamene od jeho vzniku, po zpracování až v jeho proměnu ve šperk.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum Českého ráje – Turnov

Muzeum krkonošských řemesel – Poniklá

Muzeum krkonošských řemesel – Poniklá

Muzeum krkonošských řemesel – Poniklá

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Kromě dokladů tradiční zemědělské, řemeslné a domácké výroby nabízí Muzeum krkonošských řemesel ukázky starých textilií oděvních i dekoračních a různých technik jejich tvoření a zdobení, pohled do dětského koutku se starými hračkami, do místní hospůdky, dobového módního salónu a další zajímavosti. Odpočinout si lze v příjemné světničce u "dobrýho kafe".

Zemědělskou výrobu prezentují hospodářské stroje a nástroje na sklizeň obilí a zpracování slámy. Z dalších typů zaměstnání zdejších obyvatel je zvláštní pozornost věnována typické ponikelské výrobě vánočních ozdob z foukaných perliček, navlékání korálků, zpracování lnu, ševcovskému řemeslu, drátování, truhlářskému a tesařskému řemeslu.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum krkonošských řemesel – Poniklá

Muzeum skla – Harrachov

Muzeum skla – Harrachov

Muzeum skla – Harrachov

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklárna Novosad a syn je soukromá, druhá nejstarší sklárna v Čechách. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací. Zde se naskýtá vyhlídka do hutní haly s pecemi a tak návštěvníci restaurace mohou zhlédnout skláře přímo při práci.

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je být foukač skla, v harrachovské sklárně si to můžete zkusit sami! Po předchozím objednání si sami můžete vyzkoušet práci zdejších sklářů pod jejich odborným dohledem. Vyfouknete si vlastní baňku, kterou si odvezete na památku domů. Foukání skla, které je třeba objednat alespoň den předem, je vhodné i pro ženy a děti. Za 15 minut zaplatí zájemci 1000 Kč, za půl hodiny 2000 korun a za celou hodinu 4000 Kč.

Muzeum skla vystavuje sbírku historického skla z harrachovské produkce. Unikátní je 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněná transmisemi a vodní turbínou. Muzeum skla obsahuje historicky a technologicky ucelenou sbírku historického skla z produkce harrachovské sklárny. Zde je možné si zakoupit videokazetu se záběry výroby ve sklárně. Instalována je zde expozice Dějin sklářské hutě a tradiční výroba broušeného, malovaného a leptaného skla. V moderně pojaté instalaci jsou představeny výrobky sklářských mistrů minulosti i současnosti, najdete zde ukázky téměř všech sklářských technik.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Muzeum skla – Harrachov

Nová Ves nad Popelkou

Na jihovýchod, asi 15 km od Semil, leží ve výšce 428 m n. m. obec Nová Ves nad Popelkou. Přesné datum založení obce prakticky neexistuje, někde se uvádí období 1200–1250, jiný zdroj však uvádí letopočet dřívější, kolem roku 1097, kdy osadníci slovanského původu dali základ i kostelíku, který zasvětili sv. Prokopu, největší osobnosti té doby. Další pamětihodností je fara nebo bývalá kovárna s roubenou stodolou. Slavným rodákem je František Mizera, semilský historik a pedagog. V obci působí TJ Sokol, dobrovolní hasiči, myslivci a obnovený divadelní soubor. Obec provozuje koupaliště (malé, pro děti), víceúčelové tenisové hřiště, které se v zimě mění na kluziště, a na severní straně je za školou v provozu dětský vlek pro lyžaře se sjezdovkou dlouhou 300 m.

 

OÚ: Nová Ves nad Popelkou 244, 512 71 Nová Ves nad Popelkou

Tel.: +420 481 675 173, ou@novavesnadpopelkou.cz

www.novavesnadpopelkou.cz

Nová Ves nad PopelkouNová Ves nad Popelkou

Ohrazenice

Obec v těsném sousedství města Turnova je místem poklidného vesnického života již od roku 1547. Turistickou zajímavostí z historie je silniční rozcestník „Pyrám“ na křižovatce cest mezi Prahou, Libercem a Jičínem. S výškou 8,5 metru je nejvyšší ve střední Evropě. Novou dominantou je pak věžový vodojem s příležitostnou vyhlídkou.

 

OÚ: Ohrazenice 81, 511 01 Turnov

Tel.: +420 481 321 885, info@ohrazenice.cz

www.ohrazenice.cz

Ohrazenice

Památník Jana Ámose Komenského – Horní Branná

Památník Jana Ámose Komenského –  Horní Branná

Památník Jana Ámose Komenského – Horní Branná

Branský zámek, který byl založen Zdeňkem z Valdštejna, dokončila jeho žena Marie z Martinic roku 1582. Zámek byl ve své době honosnou stavbou se dvěma patry, věžičkou na hřebenu střechy a bohatým zdobením zevních stran kamenného zdiva čítajícím nápisy, verše, arabesky, figury, sgrafita a další ozdoby. Zámek měl svoji vlastní kapli, 6 pokojů, 7 komor, 7 povrchních a 6 podzemních sklepů.

Za třicetileté války byl zámek velmi zpustošen a přišel o své druhé patro, které nebylo dostavěno.

Zámek měnil majitele, až roku 1990 skončil ve správě a vlastnictví obce a dnes slouží jako reprezentační objekt, ve kterém jsou umístěny kanceláře obce, malé muzeum a dvě drobné provozovny.

Na paměť krátkého pobytu J. A. Komenského v Horní Branné před jeho exilem, byl v září 1957 v branském zámku zřízen památník, který je častým místem návštěv pedagogů, našich i zahraničních turistů. V průčelí zámku byla zasazena pamětní bronzová deska od akademického sochaře Karla Pešata z Jablonce nad Nisou. Po dohodě je možné navštívit zámek s odborným výkladem.

(zdroj: www.vyletnik.cz)

Památník Jana Ámose Komenského –  Horní Branná

Peřimov

Obec Peřimov leží na potoce Olšině při úpatí Krkonoš v táhlém a rozevřeném údolí západně od Jilemnice. Obklopena je vrchy Strážníkem (610 m n. m.) a Hrobkou (509 m n. m.) na jihu a vyvýšeninami Kopaní a Jabloncem (Mánkova vrcha) na severu. První písemná zmínka k určitému datu je z roku 1654, kde se v Berní rule připomíná „Peržimow ves“. Zajímavostí obce je most přes Jizeru. Jedná se o technickou památku, jednu z prvních železobetonových mostních konstrukcí v našich zemích. Rozpětí mostu je 45 m. Koncem 90. let proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce. Mezi památky patří kříže v obci, památník obětem 1. světové války, roubenka a statek Na Skalí.

 

OÚ: Peřimov 107, 512 04 Mříčná

Tel.: +420 481 543 264, obec.perimov@tiscali.cz

www.obecperimov.cz

PeřimovPeřimov

Přepeře

Obec Přepeře leží v západním sousedství města Turnova, na pravém břehu řeky Jizery. Žije zde 928 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1323. Pozdně gotický kostel sv. Jakuba pochází z poloviny 16. století. Obec se dále může pochlubit několika stavbami lidové architektury pojizerského typu. Mezi další památky patří hřbitovní kaple, socha sv. Agáty nebo fara. V obci funguje mateřská a základní škola a knihovna. Mezi spolky patří TJ Sokol, dobrovolní hasiči, myslivci, tenisový klub a FK Přepeře.

 

OÚ: Přepeře 229, 512 61 Přepeře

Tel.: +420 481 312 948, obec@prepere.cz

www.prepere.cz

Přepeře

Příkrý

Když budete cestovat necelých 6 km severovýchodně od města Semily, dojedete do obce Příkrý. Ta leží mezi vrcholy kopců Cimbál a Benešov v nadmořské výšce 518 metrů. Příkrý se skládá ze dvou místních částí: Příkrý a Škodějov. První písemná zmínka pochází z roku 1623. V roce 1634 je zmiňována krčma v Příkrém. První písemná zmínka o Škodějovu je starší než u Příkrého a pochází z roku 1388. Ve Škodějově se v minulosti těžila měď, ruda se dovážela povozy do Horní Rokytnice, kde byla tavicí pec. Mezi pamětihodnosti patří boží muka uprostřed návsi Příkrý, kalvárie se zvoničkou v Příkrém, dřevěná zvonice ve Škodějově a sloup se sochou Panny Marie tamtéž.

 

OÚ: Příkrý 70, 513 01 Semily

Tel.: +420 481 622 746, obec.prikry@centrum.cz

www.obecprikry.cz

PříkrýPříkrý

Radostná pod Kozákovem

Obec Radostná pod Kozákovem se rozkládá na jižním úbočí a úpatí jedné z předních dominant Českého ráje, hory Kozákova. Vlastní obec Radostná vznikla až ve 20. století, v roce 1960, kdy byly sloučeny do té doby samostatné obce Lestkov a Volavec. Název obce je odvozen od pramene se studánkou Radostná, která se nachází na jihozápadním úbočí Kozákova ve výšce cca 600 m n. m. Obec má tři místní části: osady Kozákov, Lestkov a Volavec, o nichž první písemné zmínky pocházejí již z počátku 15. století. Národní přírodní památka hora Kozákov představuje významnou dominantu celého kraje. Se svými 744 metry nad mořem se jedná o nejvyšší bod Českého ráje. Na Kozákově stojí rozhledna a Riegrova chata.

 

OÚ: Lestkov 77, 512 63 Rovensko pod Troskami

Tel.: +420 481 320 153, urad@radostna.cz

www.radostna.cz

Radostná pod KozákovemRadostná pod Kozákovem

Roprachtice

Obec leží asi 3 km jižně od Vysokého nad Jizerou a asi 10 km severozápadně od Jilemnice. Do dnešní doby se zachoval barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1768. Mezi památky patří sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Stanislava a Immaculata. Zajímavostí jsou také dva smírčí kříže. V obci působí sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení Kopanina Roprachtice, ČČK a TJ Sokol. Obec je vybavena hřištěm. Příznivci cyklistiky najdou v Roprachticích cyklostezku, která je dovede přes Dolní Sytovou, Peřimov a Mříčnou do Jilemnice. Lyžaři mohou využít nabídky zimních středisek v Krkonoších, několik svahů s vleky se nachází také u Vysokého a Jablonce nad Jizerou.

 

OÚ: Roprachtice 144, 513 01 Roprachtice

Tel.: +420 481 593 420, ou@obecroprachtice.cz

www.obecroprachtice.cz

RoprachticeRoprachtice

Rovensko pod Troskami

Město Rovensko pod Troskami leží na soutoku dvou potoků Veselky a Václavky, nedaleko hradu Trosky a hory Kozákov. Rovensko je prvně zmíněné roku 1371 a je proslulé broušením českých granátů a drahých kamenů. V části Týn stojí kostel sv. Václava a starobylá dřevěná zvonice se třemi zvony obrácenými srdcem vzhůru, na které se zvoní výjimečným způsobem, a to šlapáním. Čechova vyhlídka na Boreckých skalách nad městem připomíná pobyt básníka Svatopluka Čecha.

 

MěÚ: náměstí Prof. Drahoňovského 1,

512 63 Rovensko pod Troskami

Tel.: +420 481 382 119, m.u@rovensko.cz

www.rovensko.cz

Rovensko pod Troskami

Rozhledna Dubecko – Mírová pod Kozákovem

Rozhledna Dubecko – Mírová pod Kozákovem

Rozhledna Dubecko – Mírová pod Kozákovem

Rozhledna Dubecko se nachází cca 1 km od obce Loktuše nedaleko Mírové pod Kozákovem. Je to železná rozhledna s dírkovými schody i ochozem a nádherným kruhovým rozhledem do krajiny Českého ráje, Krkonoše i Jizerské hory.

Rozhledna představuje další variantu trubkového stožáru o výšce 50 metrů ovinutého točitým schodištěm. Rozhledna byla obložena dřevěnými prvky a zároveň ji zastřešili imitací šindele. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33 m. Je odtud pěkný výhled do širokého okolí, zejména na Kozákovský vrch, Trosky, Bezděz, Besedické skály nebo obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Dubecko – Mírová pod Kozákovem

Rozhledna Kozákov – Chuchelna

Rozhledna Kozákov – Chuchelna

Rozhledna Kozákov – Chuchelna

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Riegrova chata se nachází na samotném vrcholu magická hory Českého ráje Kozákov, u obce Chuchelna Pohodlné ubytování je pro hosty připraveno v 7 pokojích s vlastním sociálním zařízením. Chata je ideálním místem také pro pořádání různých rodinných i firemních akcí. Těšit se můžete na lyžování až k budově i na lyžařskou školu. Penzion má lyžárnu i půjčovnou lyžařského vybavení. Řidiči jistě ocení možnost parkování zdarma přímo u chaty.

Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny.

Za pěkného počasí odtud lze spatřit až čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna Kozákov – Chuchelna

Rozhledna U Borovice – Roprachtice

Rozhledna U Borovice – Roprachtice

Rozhledna U Borovice – Roprachtice

Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným ochozem ze kterého uvidíte Krkonoše, Bezděz i Orlické hory.

Osmnáct metrů vysokou rozhlednu si postavil za pomoci svých sousedů roprachtický rodák František Hubař. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva, dílo místního tesaře Pacholíka. Rozhledna U borovice je pojmenována podle poslední borovice, kterou pod vrcholem stavitelův jeho otec a z nichž se dochovala jediná.

Na věž čtvercového půdorysu vede 70 schodů a rozhledna díky nezalesněnému okolí poskytuje velmi dobrý kruhový výhled. Jsou tak odtud dobře vidět Jizerské hory, Krkonoše i Český ráj. Dále je k vidění Ještěd, Bezděz, Jizera, Štěpánka, Kozí Hřbety, Žalý, Benecko, Novopacko, obrysy Orlických hor, Tábor, Kozákov a dvakrát do roka i Milešovka. Rozhledna se nachází 5 kilometrů od Vysokého nad Jizerou.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Rozhledna U Borovice – Roprachtice

Rozhledna Žalý – Benecko

Rozhledna Žalý – Benecko

Rozhledna Žalý – Benecko

Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších je opět otevřena ve standardním letním provozu. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí, je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí. Přijďte pobejt! Čeká na vás atmosféra hor, dřeva a kachlových kamen.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)


Rozhledna Žalý – Benecko

Roztoky u Semil

Roztoky u Semil leží asi 14 km severovýchodně od města Semily na Liberecku. Na hranici katastru obce protéká Staroveský potok, který se vine okolo roztockého mlýna ve Fiedlerově údolí. Po druhé straně katastru obce teče potok Vošmenda, kde se nachází naučná stezka Údolí Vošmendy, což je i chráněné území. Vodní mlýn pochází z roku 1656. Objekt byl zrekonstruován a nyní slouží jako soukromé mlynářské muzeum. Historie Roztok se začala psát mnohem dřív, první písemná zmínka pochází už z roku 1356. Mezi pamětihodnosti obce patří sochy Panny Marie Immaculaty a sv. Jana Nepomuckého. Další významnou sochou je Panna Marie v naději na vrchu Buč nad Roztokami a sloup se sochou Panny Marie Bozkovské v osadě Dolenec. V obci působí dobrovolní hasiči a myslivecké sdružení.

 

OÚ: Roztoky u Semil 99, 513 01 Semily

Tel.: +420 724 210 029, ouroztoky@tiscali.cz

www.roztokyusemil.cz

Roztoky u SemilRoztoky u Semil

Semilsko, Turnovsko a Jilemnicko

Území se rozkládá v těsné blízkosti vyhlášeného Českého ráje. Ráz zdejšího regionu utvářela především řeka Jizera, která mezi Železným Brodem a Semily vyhloubila unikátní kaňon. Jizerská voda byla v regionu dlouhá staletí i chlebodárkyní, neboť byla také důležitou veličinou pro vznikající průmysl. I díky tomu v tomto regionu kromě nádherné přírody najdete hned několik výjimečných technických památek. 

Zlaté české ručičky aneb To nejlepší z průmyslu i řemesla

Jednu takovou mají rovnou v Semilech v typické roubené chalupě, kde fungovala do poloviny 20. století pilníkářská dílna. Práce byla natolik náročná, že mistr tohoto řemesla dokázal vyrobit jen několik pilníků denně. I to byl důvod, proč postupně toto původní řemeslo vytlačila tovární výroba. Expozici lze navštívit po domluvě v Muzeu a Pojizerské galerii. Další historický odkaz na zdejší řemeslnou výrobu představuje roztocký vodní mlýn. Ten jako jediný u nás disponuje tzv. štoskou na čistění krupice. To však není vše. Mlýn stojí v romantickém Fiedlerově údolí, které bylo pojmenováno podle zdejšího mlynářského rodu. Ten na roztockém mlýně hospodařil nepřetržitě tři století – od jeho založení až do roku 1941 – a po celou dobu mlel kvalitní mouku na základě vodního pohonu, který roztáčel mlýnské kolo o průměru 4,5 metru.

Unikáty z různých oborů nabízí také Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé. Uvidíte, jak se vyrábělo máslo, zpracovával len nebo šily boty. Z Poniklé je to pak jen kousek do Harrachova do druhé nejstarší sklárny v Čechách. A nebojte se, nuda to rozhodně nebude. Rozjet sklářskou pec dá docela zabrat, díky čemuž si můžete být jisti, že si prohlédnete sklářskou práci hezky pěkně za plného provozu. Sklo a jeho zpracování, stejně jako těžba drahých kamenů patří ke zdejšímu kraji jako doly k Ostravě. Přesvědčit se o tom můžete v Muzeu Českého ráje v Turnově, v jedné z nejmodernějších mineralogických expozic v Evropě, ale i v Rovensku pod Troskami v expozici o broušení kamenů. A protože zapomenout nesmíme ani na lyže, připomínáme také lyžařskou expozici Vlastivědného muzea ve Vysokém nad Jizerou. Jako v kulisách filmu Krakonoš a lyžníci se budete zaručeně cítit také v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Najdete jej v místním novorenesančním zámku, kde na vás čeká velmi zajímavá expozice o počátcích lyžování u nás až do roku 1938. 

Dechberoucí výhledy od Trosek až po skokanské můstky

Milovníky hradů a zámků nadchne hrad Valdštejn u Turnova. Ten začal vznikat v pískovcových skalách už kolem roku 1260, a je tak nejstarším hradem Českého ráje. Skalní základ má i zámek Hrubá Skála, který si zahrál např. v pohádce o princi Bajajovi. Dnes funguje jako luxusní hotel. Veřejně přístupná je však tzv. Zámecká rokle pod zámkem, kudy vede i Zlatá stezka Českého ráje. Máte raději striktně střižené keře a bezchybný anglický trávník? Pak zavítejte do zahrad empírového zámku Hrubý Rohozec. Méně známé, avšak neméně zajímavé jsou také pozůstatky původních strážců vodních cest jako Nístějka, Zbirohy, Štěpanice nebo také hrad Kumburk u Nové Paky.

Ačkoliv královnou všech zdejších vyhlídek je nepochybně symbol Českého ráje – zřícenina hradu Trosky, nezapomenutelné pohledy do okolí nabízí i několik rozhleden. Jednu z nich najdete na Kozákově, největším vrchu Českého ráje, hned tři další pak v Lomnici nad Popelkou a okolí. Zcela výjimečnou je věž navazující na lomnický skokanský můstek, menšího příbuzného slavného velkého můstku v Harrachově. Své kouzlo má i kamenná Allainova věž u pramenů Cidliny nebo Tichánkova rozhledna na vrchu Tábor. Dokladem, že místní region odjakživa lákal na romantické vyhlídky, jsou i další věže jako Přední Žalý, Dubecko a rozhledna U Borovice. 

Velcí muži Semilska

Takoví, kteří zanechali svůj otisk nejen zde, ale i za hranicemi kraje – spisovatelé, malíři, či dokonce politici. V rodném domě spisovatele Ivana Olbrachta nyní můžete najít Muzeum a Pojizerskou galerii Semily. Právě v tomto domě jeho otec, taktéž spisovatel, Antal Stašek provozoval svoji právnickou praxi. Své kořeny tu má i žák Josefa Jungmanna, politik a blízký spolupracovník Františka Palackého, František Ladislav Rieger. Ten se narodil do zdejší mlynářské rodiny a již odmala vynikal svou inteligencí a bystrostí. Jeho vlastenecké smýšlení ho zavedlo i do okruhu Josefa Kajetána Tyla a Karla Hynka Máchy.

Na Jana Amose Komenského a jeho spojitost se zdejším regionem upozorňuje zase památník v Horní Branné, kde učitel národů pobýval před svým útěkem do exilu. Navštívit jej můžete v místním zámku, kde je i malé muzeum. 

Semilskou přírodou za podzemním labyrintem

Romantické skalní útvary, průrvy a nazelenalá jezírka s vodou tak čistou, že byste se v ní hned smočili. Sice to není možné, avšak už samotný pohled na podzemní jezírka Bozkovských jeskyní je osvěžující. Dolomitový labyrint tohoto skalního systému byl lidským očím dlouho skryt. A možná i díky tomu se zde dochovalo největší podzemní jezírko u nás. K jeho objevení došlo čirou náhodou při těžbě v místním lomu na konci druhé světové války. Od roku 1999, kdy byly jeskyně vyhlášeny národní přírodní památkou, spatřilo tajemné chodby už přes dva miliony návštěvníků a zájem o vstup je tak velký, že v létě určitě neuděláte chybu, když si vstupenky rezervujete dostatečně dopředu.

Dravá řeka vytvořila také Mumlavský vodopád v Krkonošském národním parku. Desetimetrový sráz, přes nějž padá průzračná voda a vytváří v žulovém podloží kruhovité prohlubně zvané Čertovy oči, leží jen 2 km od Harrachova. Z místního autobusového nádraží sem vede dobře schůdná modrá stezka vhodná i pro děti. Výlet k vodopádům můžete spojit třeba s trochou adrenalinu v lanovém parku v Rokytnici nad Jizerou.

Unikátní kouzlo Semilska přiláká ročně desetitisíce návštěvníků, a jak už díky nám víte, je skutečně na co se koukat. Nechte se provést tímto krajem námi – nebudete litovat!

Semilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a JilemnickoSemilsko, Turnovsko a Jilemnicko

Semily

Husova 2, 513 01 Semily

Tel.: +420 481 624 721

info@semily.cz

www.semily.cz

Slaná

Obec Slaná leží hned 5 km jižně od města Semily. V obci žije asi 684 obyvatel a má tyto místní části: Slaná, Bořkov, Hořensko, Nedvězí, Sutice a Světlá. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1430. Mezi pamětihodnosti patří usedlost čp. 30 a litinový kříž. Obec vydává jednou měsíčně zpravodaj Slánský list. Slaná pořádá společenské akce, jako jsou plesy nebo rozsvěcení vánočního stromku. Obcí procházejí turistické trasy a cyklotrasa.

 

OÚ: Slaná 94, 512 01 Slaná u Semil

Tel.: +420 481 625 063, obec@obecslana.cz

www.obecslana.cz

Slaná

Stružinec

Současná obec Stružinec vznikla sloučením tří obcí a jedné osady. Obec se rozkládá v délce 2 km v údolí potoka Žlábku severozápadně od města Lomnice nad Popelkou. První zmínka o Stružinci je v radní knize města Jičína roku 1377. Za zhlédnutí stojí socha Korunování Panny Marie, která je umístěna u základní školy. Sochu svatého Jana Nepomuckého můžete obdivovat na rozcestí obecních cest do Královska. O bohatou kulturní nabídku se starají spolky sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol, Myslivecké sdružení Pavlenka či svaz zahrádkářů.

 

OÚ: Stružinec 191, 512 51 Lomnice n. Popelkou

Tel.: +420 481 672 321, 724 179 995,

info@struzinec.cz

www.struzinec.cz

Stružinec

Syřenov

Obec Syřenov leží 5 km jihovýchodně od Lomnice nad Popelkou při horním toku potok Černá. Průměrná nadmořská výška je 448 metrů a žije zde asi 205 obyvatel. Obec se skládá ze tří místních částí: Syřenov, Újezdec a Žďár u Kumburku. První písemná zmínka o obci je z roku 1553. Dominantou a nejnavštěvovanějším místem v okolí obce je středověká zřícenina hradu Kumburk. Ze zříceniny, která se nachází v nadmořské výšce 642 metrů, je nádherný výhled do celého okolí. S Kumburkem sousedí zřícenina hradu Bradlec. V blízkosti těchto dvou dominant nabízí občerstvení výletní restaurace Klepanda.

 

OÚ: Syřenov 68, 512 51 Lomnice nad Popelkou

Tel.: +420 723 251 467, obecsyrenov@tiscali.cz

www.syrenov.cz

SyřenovSyřenov

Tatobity

Obec Tatobity v okrese Semily leží na jižním úpatí strážné hory Kozákov s nádhernými výhledy na Český ráj s dominantou Trosek. Skládá se ze dvou částí, z Tatobit a Žlábku, a žije zde celkem 567 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1514. V obci se nachází památný strom – tisíciletá lípa, která se stala stromem roku 2015 a v roce 2016 získala 2. místo v Evropském stromu roku. Mezi dominanty patří kostel sv. Vavřince v Tatobitech. Dalšími památkami jsou Nerudův kříž, socha Panny Marie a kamenná kaple se sochou sv. Václava. V obci aktivně pracuje několik spolků: sbor dobrovolných hasičů, Sokol, Hokejový club Tatobity, myslivecké sdružení, OS Dědina, Junák, zahrádkáři, Divadelní soubor MÁJ 1867, Spolek Vrcha, Tatobitská tenisová liga, Babinec, Kostelníci od sv. Vavřince.

 

OÚ: Tatobity 85, 512 53 Tatobity

Tel.: +420 724 179 996, ou.tatobity@seznam.cz

www.tatobity.cz

TatobityTatobity

Tichánkova rozhledna – Lomnice nad Popelkou

Tichánkova rozhledna – Lomnice nad Popelkou

Tichánkova rozhledna – Lomnice nad Popelkou

Jižně od Lomnice se tyčí vrch Tábor. Na vrcholek k baroknímu kostelu Proměnění Páně a turistické chatě s rozhlednou vás dovedou cihlové kapličky, lemující křížovou cestu.

Křížová cesta začíná u studánky Křížovky; lidé dříve věřili, že voda v ní má kouzelnou moc a dokáže uzdravit bolavé oči. Tradici poutního místa na hoře Tábor prý založil arcibiskup Arnošt z Pardubic, který sám vynesl až na vrcholek kopce kříž s Ukřižovaným. Kostel dali postavit na počátku 18. století majitelé panství Morzinové.

Vrch Tábor se nachází tři kilometry jižně od města Lomnice nad Popelkou a necelých 8 km severně od Jičína. Dosahuje nadmořské výšky 678 m a stojí na něm jedna z nejkrásnějších rozhleden v Čechách.

Současná věž měla svou dřevěnou předchůdkyni. V roce 1888 ji postavil lomnický Okrašlovací spolek nákladem 1600 tehdejších korun. Měřila 22 metrů a jako vzor prý místnímu staviteli Pošepnému posloužila rozhledna na Alžbětině výšině u Vídeňského Nového Města. Po devíti letech provozu však musela být stržena, protože otevřená dřevěná konstrukce začala hnít a přestala být bezpečná.

Stavba druhé rozhledny se připravovala mnohem déle a s větší péčí. Hlavním iniciátorem byl jednatel Okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek. Několik let neúnavně organizoval sbírky, při nichž se do spolkové kasy scházela doslova koruna ke koruně. Návrh elegantní cihlové věže připravil místní stavitel Václav Slaba. Stavět se začalo v dubnu roku 1911 a za necelých pět měsíců byla 35 m vysoká rozhledna dokončena. Výstavba si vyžádala celkem 22 tisíc korun. Slavnostní otevření se uskutečnilo 17. září 1911 a zúčastnilo se ho několik tisíc lidí z širokého okolí. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 26 metrů se naskytl nádherný pohled na velkou část Čech.

Za jasných dní prý bylo možné spatřit na obzoru 50 různých chrámových věží a 12 rozhleden. Vysoká návštěvnost rozhledny si vyžádala postavení nové turistické chaty. Ta byla dokončena o dva roky později a zprovozněna 24.8.1913. Občané Lomnice později uctili památku učitele Tichánka tím, že po něm pojmenovali rozhlednu. Při té příležitosti dostala chata jméno Hornychova.

Obě turistické stavby fungovaly až do začátku 90. let 20. století, kdy přešly do soukromých rukou. Nový majitel se pustil do rozšiřování chaty, ale nezvládl ho dokončit. Objekt pak zůstal řadu let rozestavěný. Změna přišla až v roce 2004 s novým vlastníkem. Jeho zásluhou (a také díky podpoře z Evropské unie) byl nejprve v roce 2006 dostavěn penzion. O rok později byla zpřístupněna opravená rozhledna. Při její rekonstrukci byla horní část věže zvýšena o třímetrovou nástavbu, která slouží jako zázemí pro telekomunikační účely a jako nosič více než desítky antén.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Tichánkova rozhledna – Lomnice nad Popelkou

Troskovice

Obec Troskovice se nachází v nadmořské výšce 350 metrů v romantické chráněné krajinné oblasti Český ráj. Leží přímo pod hradem Trosky, severovýchodně od Sobotky. První zmínky o obci pocházejí z roku 1388. Obec se skládá z osady Troskovice, Jivina, Tachov a Křenovy. Hrad Trosky je nejvýznamnější památkou a současně monumentální dominantou Českého ráje. Hrad vystavěl Čeněk z Vartenberka v letech 1365–1393. Mezi další památky v obci patří železný kříž z roku 1869 a Vilémův mlýn v Nebákově. U Troskovic se nalézá řada přírodních zajímavostí, například přírodní rezervace Apolena. V kaňonovitých údolích pod hradem Trosky se nachází jedinečná přírodní rezervace Podtrosecká údolí se soustavou osmi rybníků. Místní raritou je Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, jediné svého druhu u nás.

 

OÚ: Troskovice-Jivina 6, 512 63 Rovensko pod Troskami

Tel.: +420 725 071 119, troskovice@craj.cz

www.troskovice.sph.cz

TroskoviceTroskovice

Turnov

náměstí Českého ráje 26, 511 01 Turnov

Tel.: +420 481 366 255

info@turnov.cz

www.infocentrum-turnov.cz

Turnov

Město Turnov leží v Jičínské pahorkatině při jihozápadním úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu, na okraji CHKO Český ráj. Městem protéká řeka Jizera, která dělí město na dvě části. Žije zde přes 14 330 obyvatel. Město se skládá z pěti katastrálních území, která jsou rozdělena do 13 evidenčních částí obce. První zmínka o Turnovu je z listiny, kterou vydal král Václav I. v roce 1238. Mezi pamětihodnosti města patří kostel Narození Panny Marie na Mariánském náměstí, který je jedním z prvních neogotických kostelů postavených v Evropě. Turnov se může pochlubit také židovskou historií, tu dokládá místní synagoga a hřbitov. Ve městě se nalézá Muzeum Českého ráje, založené už v roce 1886, které zahrnuje sbírky s exponáty z oblasti archeologie, etnologie, mineralogie, historie i umění. Součástí stálé expozice je olejomalba Mikoláše Alše s názvem Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou z roku 1895. Obraz se svými rozměry 10 x 8,5 m patří k největším v Evropě. Městské divadlo vzniklo teprve jako třetí kamenné divadlo v Čechách a koncipováno bylo jako zmenšená kopie Prozatímního divadla v Praze. V blízkosti města je hrad Valdštejn, původní zřícenina, která byla v 19. století novogoticky zrestaurována. V letním období se svlažte na koupališti v Maškově zahradě.

MěÚ: Antonína Dvořáka 335, 511 01 Turnov

Tel.: +420 481 366 111, mu@turnov.cz

www.turnov.cz

TurnovTurnovTurnov

Vlastivědné muzeum – Vysoké nad Jizerou

Vlastivědné muzeum – Vysoké nad Jizerou

Vlastivědné muzeum – Vysoké nad Jizerou

Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou nabízí unikátní výstavu vývoje lyží, trofeje a různá ocenění z lyžařských soutěží a také zobrazuje historii města a okolí.

Expozice muzea ve Vysokém nad Jizerou jsou velmi různorodé a zaměřují se na historii města a okolí, na život dřívějších generací, na kulturu, zemědělství, řemesla v historických časech.

Nechybí ani možnost se seznámit s místními hudebníky a divadelníky a vysockým lyžařstvím. V muzeu se můžete podívat na mechanický betlém, na lyže tak, jak si prošly vývojem, trofeje a ocenění z lyžařských úspěchů nebo na fotokopie proroctví Havlasa Pavlaty, který si ochočil medvěda.

Zajímat vás mohou i odlitky pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, které se našly v pokladu na Tříčských vrších. Nechybí vykopávky z dřívějšího hradu Nístějka a dokumenty o skředověkém sklářství.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Vlastivědné muzeum – Vysoké nad Jizerou

Vodní mlýn – Roztoky u Semil

Vodní mlýn – Roztoky u Semil

Vodní mlýn – Roztoky u Semil

Typickým podkrkonošským mlýnem je starý potoční mlýn v Roztokách u Semil. Mlýn se nachází na Staroveském potoku, pramenícím pod Vysokým nad Jizerou v romantickém Fiedlerově údolí.

Kdysi na potoce stávaly čtyři mlýny, jeden z nich vyhořel ještě za první republiky, dnes už stojí pouze jeden, mlýn s č.p. 42. Údolí nese jméno slavného mlynářského rodu Fiedlerů, který na tomto mlýně provozoval mlynařinu nepřetržitě tři století. Raritou mezi bývalými mlýny na Staroveském potoku bylo, že mlýn v Roztokách byl od samého počátku až do svého nuceného zastavení v roce 1941 poháněn vodním kolem na vrchní vodu zvaným korečník. Vodní kolo měřilo v průměru 4,5 m. Sedláci přivezli do mlýna obilí k semletí a pak si odebírali dle potřeby chleba, který se pekl každý den, kromě neděle. Chléb se koňským povozem rozvážel do okolních obcí – do Staré Vsi, Vysokého nad Jizerou a Tříče. Ve druhé polovině 19. století u mlýna vznikla brusírna skleněných kroužků a bylo tu zřízeno rovněž pecnářství.

Mlýn je vyhledávaným cílem školních výletů, rodin s dětmi a milovníků historie. Na děti tu čeká řada dalších pohádkových postav jako je vodník nebo čarodějnice Albína, Terezka a Žofie. Magnetem pro děti jsou také loutky od Kašpárka a původní hračky dětí ze mlýna. Dospělé zaujme především muzejní expozice mlýnského dosud funkčního zařízení ze 17. až 19. století. Mlýn najdete v Roztokách u Semil na cestě z Vysokého nad Jizerou do Bozkova. Z návsi v Roztokách sejdete do údolí pěšky pouze 10 minut pohodlnou cestou značenou směrovkami.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Vodní mlýn – Roztoky u Semil

Vysoké nad Jizerou

Vysoké nad Jizerou je jedno z nejvýše položených horských měst České republiky. Žije zde 1 281 obyvatel, město leží v nadmořské výšce 703 m. Vysoké je už léta přezdíváno jako „město nejkrásnější zimy“. Ať už díky nenapodobitelnému výhledu na zasněžené Krkonoše, nebo dlouhé skiácké tradici. Mezi památky města patří kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, rodný dům JUDr. Karla Kramáře, Kramářova vila. Ve městě působí Divadlo Krakonoš.

 

MěÚ: nám. Dr. Karla Kramáře 227,

512 11 Vysoké nad Jizerou

Tel.: +420 481 593 903,

starosta@vysokenadjizerou.cz

www.vysokenadjizerou.cz

Vysoké nad Jizerou

Záhoří

Když se vydáte severozápadně od Semil, po 4,5 km přijedete do obce Záhoří se 495 obyvateli. Skládá se z těchto místních částí: Záhoří, Dlouhý, Pipice, Proseč a Smrčí. Vesnice na sebe téměř navazují s výjimkou Proseče, která je vzdálena asi 2,5 km od Záhoří. Přes místní část Proseč vede silnice II/292, hlavní silniční spoj mezi městy Železný Brod a Semily. Hranice katastru obce je v nejsevernějším cípu lemována řekou Jizerou. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1393. Mezi pamětihodnosti obce patří kaple sv. Prokopa z r. 1885 ve středu vsi a pomník padlým v první světové válce před domem čp. 28. V severovýchodním okraji vsi leží hřbitov a kamenný kříž stojí v polích zvaných Na Křibech při silničce ze Smrčí do osady V Dolině. Slavným rodákem je výtvarník Jaroslav Klápště, který část tvorby spojil s rodným Pojizeřím. V obci působí mateřská škola a knihovna. Mezi spolky patří TJ Sokol Dlouhý a TJ Sokol Záhoří, myslivci a dobrovolní hasiči. Ženy a dívky se mohou pravidelně setkávat na obecním úřadě v rámci akce nazvané Babinec. Okolí obce je jako stvořené pro turistiku. Jižně od obce stojí hora Kozákov s rozhlednou, kousek dál je zřícenina hradu Rotštejn nebo rozhledna Dubecko. V zimě si zalyžujete ve Ski areálu Kozákov. Obec získala titul Vesnice roku 2013 v kategorii Oranžová stuha.

OÚ: Smrčí 32, 513 01 Semily

Tel.: +420 724 219 518, starostkazahori@tfnet.cz

www.obeczahori.cz

ZáhoříZáhoříZáhoří

Zámek a Krkonošské muzeum Jilemnice

Zámek a Krkonošské muzeum Jilemnice

Zámek a Krkonošské muzeum Jilemnice

V jilemnickém zámku se dnes nachází Krkonošské muzeum, kde se můžete podívat na tři různé expozice: historicko-etnografickou, počátky českého lyžování a díla z přelomu 19. a 20. století v Kavánově galerii.

Jilemnické muzeum se zaměřuje především na historii a národopis západních Krkonoš a počátky a vývoj českého lyžování. V expozici si nenechte ujít jedinečný ozvučený Metelkův mechanický betlém z let 1883-1913, sbírky grafiky a map, sbírky zbraní a loveckých trofejí, obsáhlý soubor pohřebních cechovních štítů v České republice, památky na hraběcí rod Harrachů, sbírku betlémů a nejjemnější lněnou přízi na světě.

Stálé expozice doplňuje každoročně řada výstav a doprovodných akcí. Od roku 1979 je muzeum součástí Krkonošského muzea při Správě Krkonošského národního parku.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zámek a Krkonošské muzeum Jilemnice

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Zámek Hrubá Skála, ležící mezi historickými objekty Trosky a Valdštejn, byl původně hrad s názvem Skály. Pochází ze 14. století, kdy byl založen Hynkem z Valdštejna a rod Valdštejnů patřil mezi jeden z nejznámějších rodů, co zámek vlastnil. Dále zámek vlastnili Smiřičtí a to v době, kdy jejich feudální doména náležela k největším ve střední Evropě. Koncem 16. století nechali přestavět hrad v renesanční zámek a po požáru v roce 1710 došlo k další, tentokrát barokní úpravě. V polovině 19. století byl zámek Hrubá Skála přestavěn do novogotického stylu, jak jej můžete vidět nyní. Zámek byl v 60. letech 20. století přebudován v odborářskou ubytovnu a stal se tím u veřejnosti velmi oblíbeným výletním místem. Zajímavostí je, že zámek Hrubá Skála je kulisou v několika českých pohádkách - mezi ty nejznámější patří Princ Bajaja. 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubý Rohozec – Turnov

Zámek Hrubý Rohozec – Turnov

Zámek Hrubý Rohozec – Turnov

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. 

Čtyřkřídlý zámek s dlouhou historií a bohatým stavebním vývojem nabízí návštěvníkům k prohlídce třicet bohatě zařízených místností, které v minulosti sloužily jako reprezentační a obytné pokoje členů hraběcího rodu Des Fours Walderode. Jelikož se zachovalo takřka všechno původní vybavení zámku, navrácené na své původní místo podle historických fotografií z roku 1932, působí zámecké místnosti dojmem, jako by v nich jejich šlechtičtí majitelé stále bydleli. 

Mezi nejzajímavější prostory zámku patří knihovna s portrétní galerií majitelů a novogotická jídelna v podobě rytířského sálu. Nejstarší historii objektu pak připomíná středověké sklepení, které je rovněž zpřístupněno veřejnosti. Po prohlídce interiérů si lze udělat procházku přilehlým anglickým parkem vyzdobeným sochami z 18. a 19. století. 

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zámek Hrubý Rohozec – Turnov

Zámek Lomnice nad Popelkou

Zámek Lomnice nad Popelkou

Zámek Lomnice nad Popelkou

Zámek byl postaven v 16. století Valdštejny na místě tvrze z konce 13. století. Barokně byl přestavěn mezi lety 1730 – 1737 hrabaty z Morzinů a později se dočkal také dalších úprav. Zámek je trojkřídlý, patrový, boční křídlo při náměstí je zvýrazněno mansardovou střechou a členitější barokní fasádou. V přízemí jsou křížové hřebínkové a valené klenby s výsečemi. Volná rekonstrukce původní tvrze zhotovená podle popisu Augustina Sedláčka a J. J. Fučíka je zachycena na obraze A. Chmelíka v místním muzeu.

V současné době v přízemí Zámku sídlí Kulturní a informační středisko a Městská knihovna. V prvním patře nalezneme velký sál, ve kterém se konají nejrůznější výstavy, koncerty, besedy, společenské zábavy a plesy, dále společenský salonek s barem a loutkové divadlo. Altán na nádvoří Zámku se též využívá pro nejrůznější hudební produkce. Pod budovou se nachází krásné a tajemné sklepení.

(zdroj: http://www.lomnicenadpopelkou.cz/zamek/d-1274)

Zámek Lomnice nad Popelkou

Zřícenina hradu Kumburk – Syřenov

Zřícenina hradu Kumburk – Syřenov

Zřícenina hradu Kumburk – Syřenov

Nad jičínskou kotlinou se ze severu tyčí dva dominantní kopce a na jednom z nich byl vystavěn hrad Kumburk. Původní majestátní hrad poničila až v 17. století císařská armáda. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Hrad založil ve 14. století Markvart z Vartemberka. Během husitských válek bylo k hradu pravděpodobně přistavěno vnější opevnění. Jednotlivé části hradu byly stavěny spirálovitě nad sebou. Zajímavostí hradu je, že v 17. století sloužil jako vězení nejen pro zločince, ale i pro "rodinné potřeby" majitelů hradu - například Zikmund Smiřický zde od roku 1607 po jedenáct let věznil svou dceru Elišku, která se provinila tím, že se zamilovala do neurozeného nápadníka, tedy kováře ze selského rodu.

Kumburku zasadili největší ránu Švédové, kteří jej během třicetileté války zpustošili a v roce 1658 byl na přikaz císaře Leopolda zcela zbořen. Císař se obával o svou vládu nad zemí a rozkázal proto pobořit hrady s kvalitním opevněním. O zřícenině koluje spousta tajemných pověstí - je zde prý ukryt velký poklad hlídaný kohoutem s ohnivýma očima. A také se zde čas od času zjevuje přízrak panny Meluzíny a smutného myslivce.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina hradu Kumburk – Syřenov

Zřícenina hradu Nístějka – Vysoké nad Jizerou

Zřícenina hradu Nístějka – Vysoké nad Jizerou

Zřícenina hradu Nístějka – Vysoké nad Jizerou

Nístějka je zřícenina hradu založeného v první polovině 14. století rodem Valdštejnů. Hrad byl nejvýše položeným hradem v Pojizeří.

Nístějka náležela k malým a nepříliš významným hradům. Jeho počátky lze klást asi do poloviny 14. století. Byl snad postaven pro Heníka (Jindřicha) z Valdštejna, který se v r. 1369 po něm psal.

Od roku 1519 se uvádí hrad jako pustý, pravděpodobně po předchozím požáru.

Hrad se skládal z protáhlého předhradí, chráněného příkopem a válcovou věží v čele, a malého vnitřního hradu, na němž byl na skalisku jen dvorek s cisternou a obdélný palác.

Hrad je prohlášen chráněným územím, je místem výskytu Lopuštíku skloněného, nenápadné byliny s modrými květy.

V letech 1954, 1958 a 1972 byly prováděny archeologické průzkumy hradu. Část vykopávek je vystavena ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina hradu Nístějka – Vysoké nad Jizerou

Zřícenina hradu Štěpanice – Benecko

Zřícenina hradu Štěpanice – Benecko

Historickým jádrem oblasti v okolí Benecka byl v minulosti hrad Štěpanice. První písemná zmínka o něm pochází již z roku 1304.

Právě okolo roku 1304 se hovoří o založení hradu Janem z Valdštejna. Podle Balbínovy kroniky však Jindřich Jan z Valdštejna vládl zdejší oblasti již v roce 1254. Tento údaj potvrzují i archeologické nálezy na hradě.

V současnosti se na místě bývalého hradu nachází zřícenina bašty a zbytků obranného systému.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina hradu Trosky – Rovensko pod Troskami

Zřícenina hradu Trosky – Rovensko pod Troskami

Zřícenina hradu Trosky – Rovensko pod Troskami

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Provoz hradu je individuální, bez průvodce. Je ale možné zajistit výklad o dějinách a samotném hradu. Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). V roce 1999 bylo započato se stavbou rozhledny (vyhlídky) na věži zvané "Baba". Za příznivého počasí lze odsud spatřit např. města Prahu, Mladou Boleslav, Turnov i Rovensko p.T., dále České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše, velkou část Českého ráje a mnoho dalších míst v okolí.

V okolních údolích se skrývají údajně nejkrásnější rybníky CHKO Český ráj. V okolí hradu se nachází několik památek, skalních měst, ale také přírodních rezervací. Jejich účelem je ochrana ohrožených nebo zvláště chráněných rostlin a živočichů a samozřejmě ochrana těchto míst a přírodních biotopů jako taková. Množství turistických cest a cyklostezek vás zavede přímo k turisticky atraktivním cílům.

Podle pověsti nechal stavitel hradu Čeněk z Vartenberka prosekat podzemní pukliny a jeskyně, aby chodba v případě obležení sloužila k tajnému zásobování či úniku. Přístup do podzemní chodby a sklepů uzavíraly náhodným zvědavcům těžké, železem pobité dveře. Tajemné podzemí Trosek přitahovalo pozornost amatérských badatelů a dobrodruhů od 18. století. Asi 500 metrů východně od hradu v příkré skalnaté a zalesněné stráni se nachází vchod do jeskyně.

(zdroj: www.kudyznudy.cz)

Zřícenina hradu Trosky – Rovensko pod Troskami