1. České muzeum motocyklů

Veteráni jsou naší vášní už od roku 1984, naší profesí se stali v roce 1989, kdy pan majitel započal přestavbu rozsáhlého objektu v Lesné, za účelem získání prostor pro jejich vhodného ukrytí. V roce 1995 se nám tak podařilo otevřít jedno z prvních soukromých muzeí motocyklů v České republice.

Expozice motocyklů, sidecarů, automobilů i dalších technických zajímavostí je doplněna i řadou strojů zapůjčených od kamarádů a příznivců muzea a rozrostla se natolik, že si vyžádala ještě třetí budovu, historicky však nejcennější – starou formanku. Tato budova nabídla další čtyři výstavní sály a rozšířila tak výstavní prostory muzea o zajímavá místa.

Náš rozsáhlý muzejní areál, který jsme s láskou tvořili téměř 30 let, dnes nabízí nejen možnost pokochat se historickou technikou, ale je také příjemným rekreačním zařízením s neopakovatelnou atmosférou a pravděpodobně jediným motoristickým místem v České republice, kde můžete strávit dovolenou nebo uspořádat svatební hostinu mezi exponáty.

Muzeum v Lesné dnes díky dostatečným výstavním prostorám nabízí dalším sběratelům veteránů možnost podílet se na tvorbě zdejších expozic a třeba se pochlubit vlastními sbírkami. Máte-li doma jakýkoliv díl, vrak či torzo starého motocyklu nebo sajdkáru, kontaktujte naše muzeum a staňte se součástí naší expozice. Uvítáme i další předměty spojené s motorismem a motocyklovou historií.


Otevírací doba muzea

duben 10 – 18 hodin v pondělí zavřeno
květen, červen, září 10 – 20 hodin víkendy do 22 hodin
červenec – srpen 9 – 23 hodin  
říjen 10 – 18 hodin v pondělí zavřeno
zimní období 10 – 16 hodin nepravidelně, nejlépe na telefonickou objednávku

 

(zdroj:http://veteransalon.cz/penzion-camp-vranovsko-muzeum/penzion-camp-vranovsko-o-muzeu?lang=cz)

1. České muzeum motocyklů

Anička

Rozhlednu Anička najdete na kopci v Jiřicích u Moravských Budějovic. Rozhledna je vysoká přibližně 11,5 metrů (plošina pro výhled je ve výšce 9 metrů) a nachází se v nadmořské výšce přibližně 390 metrů nad mořem. Rozhledna je volně přístupná.

Na vrchol rozhledny vystoupáte celkem 44 schodů. Jelikož rozhledna vznikla ze soukromé iniciativy, každý schod nese jméno svých donátorů.

Rozhledna je součástí odpočinkového areálu při Galerii Souznění Bedřišky Znojemské. Součástí areálu je také sto padesát metrů dlouhá Meditační křížová cesta, která je zasazená do bývalého ovocného sadu. Obrazy, které jsou na jednotlivých zastaveních, malovala světově známá malířka Bedřiška Znojemská.

Areál byl slavnostně otevřený 11. září 2011 k připomínce tragické události v New Yorku v roce 2001.

(zdroj: http://www.jevisovice.info/aktivity/rozhledna-anicka)

Anička

Areál československého opevnění

Areál československého opevnění v Šatově s pěchotním srubem MJ–S 3 Zahrada se nachází na jižním okraji městyse Šatov.

Veřejnosti přístupný objekt stálého těžkého opevnění je unikátní svým plánovaným využitím československou armádou po druhé světové válce při předpokládaném vypuknutí tzv. studené války.

Stavba srubu začala 15. června 1938 a betonáž proběhla ve dnech 22. až 30. srpna 1938. Do září roku 1938 se srub nepodařilo stavebně dokončit. Po druhé světové válce armáda objekt stavebně dokončila. Od roku 1960 se stal novou zbraní srubu, upravený tankový kanón ráže 85 mm vz. 44 ze středního tanku T-34/85 (zaveden jako pevnostní kanón PvK vz. 44/59, který byl vyroben v počtu 20 ks). Armáda objekt využívala až do konce roku 1999.    

Rekonstruovaný srub je uveden do podoby z osmdesátých let 20. století. Ve srubu je instalována pevnostní výzbroj – dva pevnostní kanóny, těžké a lehké kulomety a další důležitá výbava. V blízkosti srubu se nachází také 9 m vysoká strážní věž, replika domku pro celní stráž a pasovou kontrolu z roku 1938 a prvky protitankových překážek.

 

Provozní doba:

duben, květen a říjen: sobota a neděle a státní svátky 9.00–17.00

prohlídky v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 (12.00–13.00 polední přestávka) poslední prohlídka v 16.00 hod.!

Návštěvu mimo stanovené dny v uvedených měsících lze pro skupiny nad 10 osob objednat u správce.

 

červen, červenec, srpen a září: úterý–neděle 9.00–17.00

prohlídky v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 (12.00–13.00 polední přestávka)

poslední prohlídka v 16.00 hod.!

 

Provozovatel: Technické muzeum v Brně www.technicalmuseum.cz

Telefon: 602 438 637, e-mail: satovsrub@technicalmuseum.cz

 

U průvodce je možno zakoupit „Pevnostní víno“ z produkce Znovínu Znojmo, a.s.  

(zdroj:www.obecsatov.cz/knihovnanab/619)

Areál československého opevnění

Bantice

Obec dostala své jméno podle jména Banta a leží u silnice směrem na Lechovice. První zmínka pochází z roku 1052. Původně byla vinařskou obcí, tato tradice se v posledních letech znovu obnovuje. Památkami jsou výklenková kaplička a ve středu obce stojící kaple Nanebevzetí Panny Marie. Roku 2008 zde byl postaven unikátní přírodní biotop sloužící občanům jako koupaliště.

 

OÚ: Bantice 14, 671 61 Prosiměřice

Tel.: +420 515 271 114, obec@bantice.cz

www.bantice.cz

Bantice

Běhařovice

Městys leží 18 km severně od Znojma na náhorní rovině ve výši 384 m n. m. Místními částmi jsou obce Ratišovice a Stupešice. Největší dominantou je kostel Nejsvětější Trojice a k němu náležející běhařovická fara. V gotickém slohu dal kostel postavit roku 1596 majitel Tavíkovic Jiří Kryštof Teuffel, svobodný pán z Gündersdorfu.

 

ÚM: Běhařovice 43, 671 39 Běhařovice

Tel.: +420 515 252 235, oubeharovice@volny.cz

www.obec-beharovice.cz

Běhařovice

Bítov

Bítov založil český kníže Břetislav I. nad soutokem řek Želetavky  a Dyje kolem roku 1055 v místě původního hradiska. Hrad ovládal velkou část jihozápadní Moravy a byl královskou pevností chránící jižní hranici státu před vpády z Rakous. Vystřídaly se zde rody Lichtenburků (1307–1572), kteří budují kamenné opevnění s věžemi, a Jankovských z Vlašimi (1612–1755), kteří přestavují hrad v duchu renesance a zakládají hradní zbrojnici. Dalším rodem jsou Daunové (1755–1904), za nich hrad dostává dnešní novogotickou podobu. Nejznámější z nich, Leopold hradbě Daun, držitel Řádu zlatého rouna a polní maršálek Marie Terezie. Následovali Haugwitzové z Náměště nad Oslavou (1904–1906), dědicové Daunů. Většinu zděděného majetku stěhují z Bítova právě na Náměšť nad Oslavou. Posledním majitelem byl baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1912–1945), majitel porcelánky Haas a Czjzek ve Slavkově u Karlových Varů a zakladatel jedné z prvních soukromých ZOO u nás. Obohatil hradní zoosbírky o 49 kusů vycpaných psů, největší sbírku svého druhu na světě.

(zdroj: www.hradbitov.cz)

Bítov

Bítov

Obec se nachází nad Vranovskou přehradou, přibližně 2 km od hradu Bítov. První písemná zmínka o hradu Bítov, s nímž je spjata historie původní obce pod hradem, pochází z let 1061–1067. Původní přemyslovské hradiště přebudovali Lichtenburkové na kamenný pohraniční hrad. Dnes je znám zejména svojí iluzivní výmalbou interiérů, početnou zoologickou sbírkou vycpaných zvířat, zejména sbírkou vycpaných psů, největší svého druhu na světě, či unikátní zbrojnicí. Samotná obec patrně vznikla později než samotný hrad, byla vystavěna jako poddanská obec zdejšího hradu na velmi důležité zemské stezce spojující Vídeň s Prahou. Výstavba nového Bítova úzce souvisí s výstavbou Vranovské přehrady. Nový Bítov byl vybudován v letech 1930 až 1933 podle návrhu architekta J. K. Říhy jako jednolitá obec s kostelem, školou a hostincem na místě jelení obory tehdejšího majitele hradu Bítov barona Jiřího Haase. Dominantou dnešní obce je náměstí se vzrostlými lípami a kostel sv. Václava, vysvěcený 28. října 1935. V současné době obec nabízí svým občanům základní vybavení. Je zde prodejna smíšeného zboží, benzinová stanice, servis motorových vozidel a základní dopravní obslužnost. Rekreantům slouží široká síť rekreačních, ubytovacích a restauračních zařízení. Přímo v obci můžete navštívit Tatra muzeum Bítov. Rekreační aktivity v oblasti se soustřeďují především na přírodní koupaliště zátoky Horka, kde je možnost zapůjčení lodí a šlapadel. Okolí obce je vhodné pro příznivce pěší turistiky i cykloturistiky, najdete zde přírodní rezervaci U doutné skály. Nedaleko obce se nachází romantická zřícenina Cornštejn postavená Lichtenburky v 1. polovině 14. století na vrcholku kopce obtékanémho řekou Dyjí. Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky zdí, hradní sklepení a vychutnat si nádherný výhled na okolí. Rozvoj turismu a  nová poloha obce nad jezerem udělal z Bítova atraktivní rekreační lokalitu.

 

OÚ: Bítov 3, 671 07 Uherčice

Tel.: +420 515 294 608, obec@obec-bitov.cz

www.obec-bitov.cz

Bítov

Blížkovice

Městys Blížkovice leží v mírném úvalu jihovýchodně od Moravských Budějovic na rozhraní kraje Jihomoravského a Vysočiny. První písemná zmínka o Blížkovicích se objevuje v roce 1349, kdy vedle sebe existovaly dvě obce – městečko a ves Blížkovice, které měly vlastní katastry, představenstva i číslování domů. Ke sloučení obou obcí došlo brzy po vzniku samostatného československého státu v roce 1919. Tuto zajímavou okolnost v dějinách Blížkovic připomíná do dnešních dnů rozdělení obce na dvě katastrální území. Centrum Blížkovic tvoří trojúhelníkové náměstí, kam byly při jeho rekonstrukci v roce 2014 vloženy do dláždění kamenné kvádry, připomínající budoucím generacím významná data spojená se životem obce. Jedním z nich je i letopočet 2007, kdy byl starobylé obci Blížkovice navrácen titul městys. Na další zajímavost blížkovického náměstí upozorňují žulové kostky umístěné v travnatých pásech, které vyznačují směr 49. rovnoběžky. Ta je také nazývána Zlatou vinnou rovnoběžkou a prochází nejlepšími oblastmi pro výrobu bílých vín ve Francii i u nás. V blízkosti blížkovického náměstí stojí dominanta obce kostel sv. Bartoloměje, který pochází pravděpodobně ze 13. století a do současné barokní podoby byl přestavěn ve století 18. Jedná se o jednolodní chrám, který se skládá z hranolové věže a odsazeného kněžiště, k němuž přiléhá sakristie s oratoří. Kostel je jednou z pěti nemovitých kulturních památek, které se v obci nachází. Další významnou stavbou je budova základní a mateřské školy. První zmínka o existenci školy v Blížkovicích je z roku 1723. Školní budova se nacházela na náměstí, ale vzhledem k malé kapacitě a nevyhovujícím prostorám byla v roce 1952 uvedena do provozu nová, moderní školní budova, která svému účelu slouží dodnes.

 

Úřad městyse: Blížkovice 130, 671 55 Blížkovice

Tel.: +420 515 158 112, obec@blizkovice.cz

www.blizkovice.cz

BlížkoviceBlížkoviceBlížkovice

Bohutice

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1253. Jednou z výrazných památek v obci je zámek, ve kterém si můžete prohlédnout expozici křížové cesty – 54 dřevěných soch v životní velikosti. Součástí areálu zámku jsou zámecké sklepy. Také můžete navštívit unikátní památku Lurdskou jeskyni, kostel Nanebevzetí Panny Marie a přírodní památku U Michálka s vzácným kosatcem skalním písečným.

 

OÚ Bohutice, Bohutice 8, PSČ 671 76

Tel: +420 515 336 315, oubohutice@tiscali.cz

www. bohutice.cz

Bohutice

Bojanovice

Obec leží v okrese Znojmo a trvale zde žije kolem 200 obyvatel. První písemná zmínka se objevuje v roce 1227, kdy král Přemysl Otakar I. daroval část Bojanovic Petrovi z Lichtenberka za pomoc při opevňování města Jemnice. Dominantou obce je kaple sv. Jana Nepomuckého. Největším lákadlem pro návštěvníky jsou rozsáhlé lesy s kaskádou rybníků v jihozápadní části katastru obce.

 

OÚ: Bojanovice 19, 671 53 Jevišovice

Tel.: 515 231 907, ou.bojanovice@seznam.cz

www.obec-bojanovice.cz

Bojanovice

Břežany

Obec se nachází asi 7 km od města Hrušovany nad Jevišovkou. Roku 1222 zde byl vysvěcen kostel sv. Bartoloměje a právě z tohoto roku pochází první písemná zmínka. Dříve zde stávala tvrz, v 1. století přestavěná na barokní zámeček. Ten zde stojí dodnes a obklopuje jej rozsáhlý park. Dalšími památkami jsou socha sv. Floriána, kostel Zvěstování Panny Marie a sousoší Nejsvětější Trojice.

 

OÚ: Břežany 103, 671 65 Břežany

Tel.: +420 515 277 129, jana.surovcova@obec-brezany.cz

www.obec-brezany.cz

Břežany

Citonice

První zmínka o Citonicích pochází z roku 1252, kdy moravský markrabí Přemysl potvrdil klášteru křižovníků s červenou hvězdou na Hradišti mlýn spolu s dalšími polnostmi, lesem a vinicí. Své jméno dostala obec dle osobního jména Citoň, v německém jazyce Edmic. Velký rozmach hospodářský, kulturní i společenský zaznamenaly Citonice na počátku 20. století, kdy se mimo jiné zformoval dobrovolný hasičský sbor působící dodnes. Kostel sv. Jana a Pavla byl postaven roku 1769 a v první polovině 19. století rozšířen do dnešní podoby. Jeho poslední úprava skončila v roce 2011, kdy byly obnoveny původní fresky. Na kraji obce stojí výklenková kaplička - boží muka a na návsi socha sv. Jana Nepomuckého. Občanskou vybavenost zajišťuje obchod, pošta, pohostinství nebo knihovna. 

 

OÚ: Citonice 82, 671 01 Citonice

Tel.: +420 515 236 322, citonice@volny.cz

www.obeccitonice.cz 

CitoniceCitonice

Cornštejn

Rozsáhlá zřícenina hradu založeného Lichtenburky v 1. polovině 14. století. Roku 1465 byl hrad dobyt vojskem krále Jiřího z Poděbrad. Po roce 1542 byl hrad znovu opraven proti hrozícímu tureckému vpádu. Od roku 1580 se již uvádí jako pustý.

Zafixovaná obrovská zřícenina hradu Cornštejn jistě stojí za návštěvu. Její rozloha je neskutečná. Na hradě se dá hrát na schovku, neboť koutů a zákoutí je tam opravdu bezpočet.  Hrad se nalézá nad Vranovskou přehradou nedaleko hradu Bítov. Doprava je autobusem z Moravských Budějovic do Bítova a dále několik km pěšky. Za prohlédnutí stojí také nedaleká zřícenina hradu Frejštejn.

 

(zdroj: www.hrady.cz/?OID=120)

Cornštejn

Čermákovice

První písemná zmínka o obci Čermákovice pochází již z roku 1270, avšak území obce bylo osídleno již v dobách neolitu. V dobách první zmínky o obci patřily Čermákovice jistému Dithovi, po něm se zde vystřídalo několik dalších majitelů jako např. Bransud de Czermancovicz. Čermákovice patřily mezi zemědělsky orientované obce a zdejší obyvatelé se živili prací na polích či v lesích. Zajímavým místem, které byste měli navštívit, je památná lípa zasazená roku 1937 k úmrtí T. G. Masaryka. U budovy obecního úřadu stojí kaple sv. Jakuba Většího postavená roku 1896. Zajímavostí je, že část katastru zasahuje do lokality Přírodního parku Rokytná. Spolkem v Čermákovicích působícím je sbor dobrovolných hasičů.

 

OÚ: Čermákovice 52, 671 73 Tulešice

Tel.: +420 515 338 147, oucermakovice@tiscali.cz

www.obec-cermakovice.cz

ČermákoviceČermákovice

Černín

Černín je starobylou obcí, která je poprvé uváděna roku 1131. Ve 13. století zde byla založena tvrz s věží, avšak ve století patnáctém funkce tvrze jako sídla zanikla a byla přestavěna na velkostatek s lihovarem. Dnes na jejím místě stojí rodinné domy. Nejvýznamnější památkou je bezesporu filiální kostel sv. Jakuba Většího nebo čtyřboká boží muka u silnice. Obcí také prochází značená cyklotrasa „Mlynářská stezka“.

 

OÚ: Černín 49, 671 53 Jevišovice

Tel.: +420 537 020 620, cernin@atlas.cz

www.cernin-zn.cz

Černín

ČEZ, a. s., Jaderná elektrárna Dukovany

- první česká jaderná elektrárna (spuštěna v letech 1985–1987)

- spolehlivý a efektivní zdroj pokrývající 20 % spotřeby elektřiny

- průběžná modernizace zařízení, která posiluje bezpečnost a spolehlivost elektrárny

- významný zaměstnavatel celého regionu (2 500 přímých a 30 000 nepřímých pracovních míst)

- dobrý soused (cca 60 mil. Kč ročně vynaloží na podporu projektů Vysočiny a jižní Moravy)

 

www.cez.cz/dukovany

www.aktivnizona.cz

kontakt na Infocentra Dukovany, Dalešice t.č. 561 10 5519

mail: infocentrum.edu@cez.cz

ČEZ, a. s., Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ, a. s., Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice

- výkonem 480 MW s rychlostí najetí na plný výkon do 1 min. má nezastupitelnou úlohu při regulaci výkonu celostátního energetického systému i jako okamžitá rezerva

- instalována 4 soustrojí s reverzními Francisovými turbínami pro maximální spád 90 m

- byla postavena v letech 1970–1978

- nejvyšší sypaná hráz ve střední Evropě o výšce 100 m

- zajišťuje technologickou vodu pro Jadernou elektrárnu Dukovany

- vyrovnává průtok řeky Jihlavy

- snižuje povodňové špičky pod vodním dílem, zajišťuje sedimentaci nečistot z horního toku

- přehradní hráz vytváří 7 km dlouhé jezero, které je využíváno k rekreačním účelům a lodní přepravě - www.dalesickaprehrada.cz

www.cez.cz/dalesice

Damnice

Obec leží ve velmi úrodné rovině asi 4 km od města Miroslavi. První písemná zmínka se objevuje roku 1353, kdy ji prodal jistý Trojan Ián pánu Budislavu z Damnic. V minulosti byla díky své poloze především zemědělskou obcí a v roce 1672 zde bylo 15 sídlících hospodářů, kteří se o tuto úrodnou půdu starali. V průběhu let ji postihlo několik katastrof jako např. roku 1628 vypálení a v roce 1794 kvůli požáru zpustla polovina obce. Dominantou obce Damnice je zvonice. Zde je umístěno dřevěné sousoší Piety, které znázorňuje kompozici sedící Panny Marie držící na klíně mrtvého Ježíše Krista. Toto sousoší bylo zrestaurováno. V jihozápadní části obce se rozkládá malebná sklepní ulička se sochou sv. Antoníčka. V parčíku u hlavní silnice stojí památník obětem II. světové války.

 

OÚ: Damnice 141, 671 78 Jiřice u Miroslavi

Tel.: +420 515 331 112, ou.damnice@gmail.com

www.obecdamnice.cz

DamniceDamnice

Dobelice

Obec Dobelice leží v regionu Znojemsko a má neobvyklý tvar území, jež je značně protáhlé a uprostřed zúžené. Osídlení Dobelic sahá zřejmě až do raného středověku, kdy zde sídlili Slované. První zmínka pochází z roku 1260 a až do období poloviny 14. století zůstává v držení několika majitelů, z nichž jmenujme například vladyky z Knínic, Trstěnic či Tulešic. Dříve zde stávala ves s tvrzí, jež dodnes připomínají jména sousedních polních tratí, jako je “Na Závisti” či “Na Zámku”. 3 km od obce najdete přírodní rezervaci Na Kocourkách, což jsou dva skalnaté pahorky tvořené usazeninami třetihorního moře, a známá je také díky výskytu rostlin jako koniklec či divizna. Ze staveb v obci stojí za zmínku kaplička umístěná přímo u křižovatky nebo zvonička stojící v dolní části obce. Přínosem pro obec je aktivní sbor dobrovolných hasičů.

 

OÚ: Dobelice 77, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 323 165, obecdobelice@volny.cz

www.dobelice.cz

DobeliceDobelice

Dobřínsko

Obec Dobřínsko se nachází 4 km na západ od města Moravský Krumlov a patří mezi jednu z nejstarších obcí v regionu Znojemsko. Dobřínsko leží v údolí Dobřínského potoka. Polohou je zřejmě inspirováno také pojmenování obce, neboť staročeské “debř” znamená údolí či kotlina. Obec je poprvé zmíněna roku 1131 v listině olomouckého arcibiskupa Jindřicha Zdíka. Původ obce však sahá do dob ještě dřívějších, což dokládají nálezy osídlení či odpadních jam. Největší památkou Dobřínska je kostel sv. Prokopa, jehož stavbu připomíná listina z roku 1298. Uvnitř kostela se nachází cenná renesanční křtitelnice z roku 1621. Vedle fary stojí dnes již 25metrová lípa, kterou roku 1870 zasadil kněz p. Augustin. Významnou kulturní akcí je tradiční pouť s festivalem dechových hudeb.

 

OÚ: Dobřínsko 60, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 338 149, obec.dobrinsko@volny.cz

www.dobrinsko.eu

DobřínskoDobřínsko

Dobšice

Svůj název získaly Dobšice od osobního jména Dobeš, nebo také Stošíkovičky či Tesswitz v různých obměnách. Rozloha katastru obce čítá 474 ha a žije zde okolo 2330 obyvatel. První zmínka o obci pochází z roku 1190, kdy kníže Ota založil loucký klášter, jemuž daroval i Dobšice (dříve psáno Dobsici), Popovice a Oblekovice. Po roce 1394, kdy byl dán poplužní dvůr na obživu kněze, není delší dobu žádná zmínka až do roku 1580, kdy dobšičtí luteráni odpírali louckému klášteru poslušnost. Do života obyvatel velmi zasáhla napoleonská válka mezi rakouskými a francouzskými vojáky, kvůli které roku 1809 obec málem lehla celá popelem. Na památku padlých vojáků zde bylo vybudováno několik pomníků a památníků. Zajímavostí je, že Dobšice patřily k nejvýznamnějším obcím s tradicí vinařství a v největší slávě zde byly sklepní uličky dokonce tři. Od poloviny 19. století vzrostl také význam v pěstování okurek, meruněk a třešní. Během let zde fungovalo také několik cihelen, jež těžily hlínu v katastru Dobšic. Pamětihodnostmi jsou dvě výklenkové kapličky, zvonička a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1733. Osobností Dobšic je truhlář a řezbář Johann Lahofer, jehož práci si můžete prohlédnout v louckém kostele ve Znojmě, pro který zhotovil vyřezávané lavice, nebo ve Strahovském klášteře, kde zhotovil skříně a knihovní regály z ořechového dřeva.

 

OÚ: Brněnská 70, 671 82 Dobšice

Tel.: +420 5515 249 030, obec@dobsice.cz

www.dobsice.cz

DobšiceDobšiceDobšice

Dolní Dubňany

Dolní Dubňany jsou součástí Znojemsko-moravskokrumlovské pahorkatiny a první písemná zmínka je z roku 1350, avšak území bylo osídleno již mnohem dříve, což dokazují nálezy z kamene, keramiky či bronzu. Nejvýznamnější památkou Dolních Dubňan je kostel zasvěcený sv. Václavu postavený ve 13. století řádem templářů. U vchodu do kostela jsou umístěny čtyři kamenné kříže s vytesanými kříži na žerdi. Při procházkách okolní přírodou můžeme zhlédnout od brzkého jara plno vzácných rostlin. Ozdobou slunných strání v okolí obce je koniklec obecná. Obec je známá pořádáním Festivalu dechových hudeb, který se od roku 1986 koná vždy první neděli v měsíci červnu. Významným rodákem obce je Jan Kudláček, malíř, grafik

a ilustrátor dětských knih.

 

OÚ: Dolní Dubňany 40, 671 73 Tulešice

Tel.: +420 515 338 139, obec@dolnidubnany.cz

www.dolnidubnany.cz

Dolní Dubňany

Dyjákovice

Nejstarší písemné památky ukazující obec jako českou osadu jsou z roku 1278. V průběhu let byla obec v držení několika majitelů jako pánů z Bítova či bratrů z Boskovic Dobeše a Beneše. Ti ves v roce 1489 zaměnili za 100 zlatých uherských. Obec byla na městečko povýšena roku 1822 s právem trhů v den sv. Fabiána a Šebestiána a v den sv. Michala. Dyjákovice měly jednu zvláštní povinnost každý rok - na den sv. Martina vozili na zámek v Moravském Krumlově bílou husu na voze taženém čtyřmi bílými koňmi. Stejně jako i další obce byly Dyjákovice zasaženy několika živelnimi pohromami. Největší z těchto pohrom byl požár, který v roce 1848 poničil 173 domů a 120 stodol. Ve stejném roce zaplavila voda zdejší pole a celá úroda byla zničena. Dyjákovice se mohou pochlubit hned několika významnými památkami. Jsou to kostel sv. Michaela archanděla, fara sv. Michala, několik soch, z nichž jmenujme například sochu sv. Donáta, Jana Nepomuckého nebo sousoší Piety, několik sloupů zasvěcený sv. Josefu, sv. Šebestiánovi či Panně Marii Immaculatě. Osobností obce je politik, starosta obce a poslanec Franz Peer (1853–1938). Ten se během vojenské služby účastnil bojů v Bosně a Hercegovině a později byl aktivní i v místní politice. Jako poslanec Moravského zemského sněmu hájil zájmy zemědělců a stal se také starostou obce. Mezi spolky zde působící patří sbor dobrovolných hasičů.

 

OÚ: Dyjákovice 235, 671 26 Dyjákovice

Tel.: +420 515 275 308, obecdyjakovice@tiscali.cz

www.dyjakovice.cz

DyjákoviceDyjákoviceDyjákovice

Dyjákovičky

První zmínky o obci Dyjákovičky jsou okolo roku 1200, kdy při vysvěcování kostela v Louce daroval markrabí Vladislav Jindřich louckému klášteru patronát kostela v Dyjákovičkách. Původně byla obec osídlena především německým obyvatelstvem, které bylo po 2. světové válce odsunuto. Největší dominantou Dyjákoviček je bezesporu kostel sv. Víta. Oltáře zde umístěné jsou zasvěceny sv. Vítu a boční Matce Boží. V zahradě okolo kostela se dochovalo velké množství barokních soch, na návsi socha svatého Floriána. Dříve zde byl také hřbitov, ten však byl přemístěn. Do občanské vybavenosti patří mateřská škola, kulturní dům, prodejna potravin a zubní ordinace.

 

OÚ: Dyjákovičky 1, 669 02 Znojmo

Tel.: +420 515 230 413, obec.dyjakovicky@seznam.cz

www.obec-dyjakovicky.cz

DyjákovičkyDyjákovičky

Džbánice

Džbánice poprvé zmiňuje písemná zpráva z roku 1253, kdy byly dány desátky obce nově vysvěcenému kostelu v Trstěnicích. Džbánice byly v dřívějších dobách rozděleny na několik dílů různým majitelům, z nichž jmenujme Budislava z Našiměřic či augustiniány z kláštera v Litomyšli. Augustiniáni poté prodali obec vlastníkům sousedních Trstěnic, jejichž vrchnosti patřily až do konce 16. století. Dříve zde stávala také tvrz, jež byla připomenuta roku 1629 při prodeji obce, avšak dnes jsou zbytky tvrze pravděpodobně v zástavbě hospodářského stavení. Pamětihodností obce je kaple sv. Gotharda, jež byla postavena roku 1846. Východně od obce také najdete přírodní rezervaci Na Kocourkách, kterou tvoří vrcholek s chráněnými rostlinami a nalezištěm zkamenělin.

 

OÚ: Džbánice 50, 671 71 Hostěradice

Tel.: +420 515 323 415, dzbanice@tiscali.cz

www.obec-dzbanice.cz

DžbániceDžbánice

Frejštejn

Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž uvidíte tolik impozantních hradů, kouzelných zámků a tajemných zřícenin jako právě tady. Kromě těch nejznámějších, Vranova a Bítova, tu najdete také řadu méně známých památek, které rozhodně stojí za objevení.  A na svých toulkách za staletými pamětihodnostmi se můžete klidně vydat také za rakouské hranice.

Užijte si dovolenou v romantické atmosféře krajiny prodchnuté historií.

Hrad Frejštejn byl vystavěn ve 13. století na kopci nad dnešním Podhradím nad Dyjí. Podobně jako nedaleký hrad Cornštejn byl původně určen k obraně jižních hranic země s Rakouskem. Svou funkci však plnil „pouhých“ 200 let. V té době se totiž pánem hradu stal Jan Krajčíř z Krajku, který rozhodně nesplňoval představu ideálního správce. Kvůli jeho loupeživým výpadům do nedalekých vesnic v českých i rakouských zemích se moravští stavové rozhodli hrad Frejštejn raději vykoupit a zničit. Od té doby nebyl hrad už nikdy obýván a do dnešních dnů se dochovala pouze zřícenina. Frejštejn však rozhodně nepostrádá ducha místa a vybízí k romantickým (a taky trochu tajemným) procházkám.
(zdroj: www.navstivtevranovsko.cz)
 
Frejštejn

Havraníky

Obec Havraníky leží v okrese Znojmo a první zmínka je datována od roku 1200, kdy zde německý zeman Rudger založil vinice. Mezi obcemi Havraníky a Šatov leží přírodní památka Skalky, jež je domovem teplomilné vegetace a územím výskytu strakapouda jižního. Roku 1945 byl v obci založen sbor dobrovolných hasičů, jenž se společně s obcí a fotbalovým klubem Inter Havraníky stará o kulturní a společenské akce v obci. Za zmínku také rozhodně stojí kostel sv. Linharta, jenž byl postaven v letech 1815–1816 na místě původní kapličky. Do dnešní podoby byl poté zrekonstruován roku 1996 a byla do něj umístěna socha Panny Marie, jež byla uložena do skříňky na hlavním oltáři. Ten je dodnes hlavní dominantou obce. NP Podyjí je v blízkosti naší obce.

 

OÚ: Havraníky 133, 669 02 Znojmo

Tel.: +420 731 616 117, obec@havraniky.cz

www.havraniky.cz

HavraníkyHavraníky

Hevlín

Nejstarší zpráva zmiňující existenci Hevlína pochází z roku 1282, kdy se soudil hevlínský farář s Friedrichem Mawerem o pozemek, který se nacházel u městečka Lávy. O původu jména obce se traduje, že v dávných dobách bývala oblast kolem obce často zaplavována vodou z řeky Dyje. Když voda opadla, lidé se vraceli a v časech sucha stavěli provizorní obydlí a přebývali v nich. Tak vznikl název obce Hevlín, který je odvozen od německého slova Hoflein, což česky znamená dvoreček. Tento název se začal používat po roce 1945, do roku 1965 se užíval Hevlín nad Dyjí, dnes už se nevyužívá celý název, jelikož je obec jediná mající toto jméno. Pamětihodnostmi obce jsou na návsi stojící kostel Nanebevzetí Panny Marie, před kostelem pozdně gotická boží muka, kaplička stojící směrem na obec Dyjákovice, z roku 1910 pocházející budova nádraží či přírodní památka Hevlínské jezero - mokřad s výskytem chráněných živočichů. Před nacistickým Německem zde byla vybudována linie lehkého opevnění. Obec má od roku 1996 právo užívat obecní znak a prapor, na kterém je vyobrazen štít s kolmo postavenou rybou a radlicí. Ty jsou doplněny o růže.

 

 

 

OÚ: Hevlín 224, 671 69 Hevlín

Tel.: +420 515 274 205, ouhevlin@volny.cz

www.hevlin.cz

 

HevlínHevlínHevlín

Hnanice

Obec Hnanice leží 10 km jižně od města Znojma a okolí obce tvoří příroda Národního parku Podyjí a vinohrady. Hnanice mají stejně jako mnoho ostatních obcí na Znojemsku bohatou vinařskou tradici. Historie obce sahá až do roku 1201. V období středověku byla jedním z nejvýznamnějších center regionu, dnes je moderní obcí s nebývalou nabídkou služeb. Dominantou obce je kostel sv. Wolfganga postavený ve 13. století. Sklepní ulička je jednou z nejpůvodnějších uliček Znojemska a za pozornost stojí mohutné dřevěné dveře představující dokonalé řemeslné dílo. Obcí prochází cyklistická trasa až do Znojma a Hnanice jsou právě díky své bohaté historii a krásné přírodě vyhledávaným turistickým místem.

 

OÚ: Hnanice, Znojemská 113, 669 02 Znojmo

Tel.: +420 515 232 133, ouhnanice@volny.cz

www.obechnanice.cz

HnaniceHnanice

Horní Břečkov

Horní Břečkov je malá obec nacházející se nedaleko hranic s Rakouskem. Jižním a západním směrem leží Národní park Podyjí. První písemnou zmínku najdete v listině pocházející z roku 1323, avšak osídlení je pravděpodobně mnohem starší. To dokládá nález dvou kamenných sekyr, z nichž je jedna umístěna v Jihomoravském muzeu ve Znojmě a druhá ve sbírce místní školy. Původně byl čistě německou obcí a neměl českou školu. První škola zde byla postavena v letech 1808–1811 na místě, kde původně stávala fara. Obec má také jeden z nejstarších kostelů na jižní Moravě. Je jím kostel zasvěcený sv. Klimentovi a dříve stávala na jeho místě kaple postavená díky daru vranovské hraběnky Althanové. Obcí také vede několik turistických a cyklistických tras a spolu s národním parkem je ideálním místem pro výlety.

 

OÚ: Horní Břečkov 70, 671 02 Šumná

Tel.: +420 515 291 306, obechornibreckov@tiscali.cz

www.hornibreckov.cz

Horní Břečkov

Horní Dubňany

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1279, jež je doložena v pergamenové listině olomouckého biskupa Bruna ze Šauenburku. V této listině se také poprvé zmiňují templáři, kteří na Moravu přišli v roce 1243 a nad řekou Jihlavou postavili hrad Templštejn. O zrodu názvu obce koluje pověst o dvou bratřích, kteří stanuli na kopečku nad obcí a jeden řekl druhému: „Ty se usídli u vrchního dubu a já zůstanu u dolního.“ Dnešní občanská vybavenost obsahuje kromě obecního úřadu také víceúčelový objekt, pohostinství, kulturní dům a knihovnu. Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla. Významným rokem bylo období roku 1894, kdy zde byl založen sbor dobrovolných hasičů.

 

OÚ: Horní Dubňany 41, 671 73 Tulešice

Tel.: +420 515 338 136, horni.dubnany@seznam.cz

www.hornidubnany.cz

Horní DubňanyHorní Dubňany

Horní Dunajovice

Vodní plocha má rozlohu 28 ha a nachází se u obce Horní Dunajovice na Znojemsku. Nádrž se využívá k letnímu koupání, ovšem jsou zde výborné podmínky také pro rybolov. Podél vodní nádrže vede Znojemská vinařská stezka. Vodní tvrz - zámek byl přestavěn ze starší tvrze koncem 16. století Jindřichem z Náchoda. Roku 1864 zámek získali strahovští premonstráti, kteří provedli raně barokní přestavbu, aby tak napravili škody ze třicetileté války.

 

OÚ: Horní Dunajovice 102, 671 34

tel.: +420 515 273 224, starosta.hd@seznam.cz

www.hornidunajovice.cz

Horní Dunajovice

Horní Kounice

Horní Kounice

Hostěradice

Hostěradice se skládají ze tří menších sídel: Hostěradic, Chlupic a Míšovic a leží na rozhraní mezi Českomoravskou vrchovinou a Karpatskou soustavou, nazývanou Miroslavská hrásť. Osídlení obce je doloženo již v 6. století a dosvědčují to také nálezy keramiky z mladší a pozdní doby kamenné. Roku 1237 měl obec v držení řád německých rytířů, jehož členové pocházeli většinou z Dolních Rakous a v Hostěradicích se udržel až do roku 1486. Zajímavostí je, že se zde měla odehrát bitva u Slavkova a orientačním bodem měla být kostelní věž se čtyřmi bočními věžičkami, avšak farář, když se o tom dozvěděl, nechal věžičky strhnout a armáda tak přes Hostěradice pouze prošla. Pamětihodnostmi jsou kostel sv. Kunhuty, kaplička Panny Marie  na návrší nad vsí či socha sv. Jana Nepomuckého.

 

OÚ: Hostěradice 57, 671 71 Hostěradice

Tel.: +420 515 333 113, podatelna@hosteradice.cz

www.hosteradice.cz

Hostěradice

Hotel Happy Star

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a dost možná ještě dál vyrostl Hotel Happy Star. To zamlžená parní kabina, vířivka s horkými bublinami a průzračně čistý bazén lákají celou zemi k nám. Hotel Happy Star je moderně zařízený 4hvězdičkový hotel rozpínající se 8 333 metrů od Znojma. Díky své poloze je dostupný z Prahy, Brna i Singapuru. Útulné a komfortní ubytování s klimatizací je standardem téměř všude, ale díky atmosféře rodinného hotelu, kde na každém kroku zakopnete o milý úsměv a kde se budete cítit jako nejjasnější hvězda sluneční soustavy – alfa Centauri – se budete do Hotelu Happy Star vracet jako stovky našich klientů každý rok. Ráno z postele můžete neučesaní a v pyžamu rovnou skočit do vířivky. Po snídani plné vlákniny se natáhnete na lehátko u bazénu nebo u maséra. Před obědem přijde vhod sauna pro zlepšení imunity nebo řádění na bowlingové dráze. Parní lázeň, hydromasážní vana, sauna a infrakabina nadchnou každého, kdo se rád nechává hýčkat. Samozřejmostí je bezbariérový přístup, neusínající recepce, bezplatné využití krytého bazénu, vířivky, párou poháněné kabiny a fitness. Rozmazlovat své chuťové pohárky můžete v restauraci, vinném sklípku pod zemí, na terase nebo na zahradě při pikniku.

 

U nás si odpočinete a načerpáte tunu nových sil…

 

Hotel Happy Star, Znojemská 111, 669 02 Znojmo-Hnanice

tel. 515 210 360, recepce@hotelhappystar.cz

www.hotelhappystar.cz 

Hotel Happy StarHotel Happy Star

Hrádek

Osídlení obce Hrádek je datováno již od doby pravěku. V dobách vzniku přemyslovského království vybudoval kníže Břetislav I. na přechodech řeky Dyje několik tvrzí, mezi nimi tvrz „Nagradku“, jež je poprvé zmíněna okolo roku 1045. Na obci zanechala stopy válka zemí Rakouska a Pruska, kdy se v jejím okolí armáda právě druhé zmiňované ubytovala a po odchodu po sobě zanechala spoušť. Historickými památkami jsou kostel sv. Petra a Pavla, fara, socha patrona všech hasičů sv. Floriána, v roce 2002 zrestaurovaná. Boží muka Panny Marie Bolestné u vinného sklepa, kaple zasvěcená sv. Anežce České směrem do Jaroslavic nebo naproti škole umístěná socha sv. Jana Nepomuckého. Obec má, stejně jako mnoho dalších měst a obcí na Znojemsku, bohatou vinařskou tradici.

 

OÚ: Hrádek 16, 671 27 Hrádek u Znojma

Tel.: +420 515 275 186, info@obec-hradek.cz

www.obec-hradek.cz

HrádekHrádek

Jamolice

Obec se nachází v okrese Znojmo a její osud je úzce propojen s řádem templářů, jenž se zde v roce 1232 usadil. Důkazy o sídle řádu najdete hned v několika písemnostech, severním směrem od Jamolic stojí na ostrohu nad řekou Jihlavou mohutná zřícenina hradu Templštejn. Jamolice leží v blízkosti jižního okraje přírodního parku Střední Pojihlaví, jehož součástí v katastru Jamolic jsou přírodní rezervace Templštejn a Pod Havranem a přírodní památky Bílá skála u Jamolic a Černice. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž se může pochlubit dvěma zvony. Roku 1746 zde byla zřízena škola, po požáru obce znovu postavená roku 1822. V roce 1896 byl v obci založen sbor dobrovolných hasičů, který je aktivní dodnes. Bohatou sportovní činnost vyvíjí tělovýchovná jednota a její fotbalový oddíl.

 

OÚ: Jamolice 8, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 322 345, oujamolice@email.cz

www.obec-jamolice.cz

JamoliceJamolice

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou

Jevišovice

(poloha v mapě B3)
Radnice 56
671 53 Jevišovice
tel.: +420 515 231 225
infocentrum@jevisovice.cz
www.jevisovice.cz

Jevišovice

Jevišovice

Jezeřany-Maršovice

Obec má bohatou prehistorickou minulost sahající od starší doby kamenné až po dobu slovanskou. Historicky se jedná o dvě samostatné vesnice, které byly sloučeny v jednu obec v roce 1960. Jezeřany jsou od počátku spjaty s premonstrátskými kláštery v Dolních Kounicích a v Želivu a poprvé jsou písemně doloženy roku 1306. Maršovice jsou od počátku spojeny s premonstrátským klášterem Rosa Coeli v Dolních Kounicích. První písemná zmínka o Maršovicích pochází z roku 1356. V Jezeřanech-Maršovicích se nacházejí tři kulturní památky: dva kamenné kříže z počátku 19. století a zvonice z poloviny 19. století s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého. Obec Jezeřany-Maršovice je společně s dalšími osmnácti obcemi ve svazku obcí Moravskokrumlovsko.

 

OÚ: Jezeřany-Maršovice 63, 671 75

Tel.: +420 515 337 423, info@jezerany-marsovice.cz

www.jezerany-marsovice.cz

Jezeřany-Maršovice

Jihomoravské muzeum - Dům umění

Jihomoravské muzeum ve Znojmě je jedno z nejstarších muzeí na jižní Moravě. Od svého vzniku v roce 1878 počalo městské muzeum shromažďovat památky minulosti Znojma, které představilo veřejnosti ve své první expozici otevřené roku 1889. Od roku 1910 našly sbírky, zásluhou kustoda Antona Vrbky, své umístění v prostorách znojemského hradu. Celý hrad spolu s památnou rotundou získalo muzeum do své správy roku 1920. Změna jeho názvu na Jihomoravské krajinské muzeum v roce 1931 odráží rozšíření muzejní činnosti na celý region. Již v této době se na ní podílí významný archeolog František Vildomec. Po druhé světové válce muzeum postupně získává charakter odborného ústavu a rozšiřuje svoje expozice a depozitáře. Dnes v nich uchovává na 300 000 sbírkových předmětů vzniklých výzkumnou a akviziční činností přírodovědných i společenskovědních pracovišť muzea. Oddělení botaniky, geologie a zoologie se zaměřují na výzkum a dokumentaci živé i neživé přírody regionu včetně území Národního parku Podyjí. Archeologie plní vedle vlastních výzkumných činností i úkoly na úseku archeologické památkové péče. O bohaté sbírky umělecké a historické pečují pracoviště historie a dějin umění. Muzejní knihovna má ve svých fondech uloženy i vzácné staré tisky z oficíny premonstrátského kláštera v Louce. Rozsáhlý fotoarchív s množstvím často unikátních záběrů řady míst celého okresu spravuje oddělení dokumentace současnosti. O další zachování sbírek se starají konzervátorské laboratoře. Svou prezentační aktivitou se Jihomoravské muzeum řadí k významným kulturním institucím města i regionu.

 

(zdroj: www.muzeumznojmo.cz)

Jihomoravské muzeum - Dům umění

Kadov

Obec Kadov leží v údolí Kadovského potoka v nadmořské výšce 367 m n. m. Historie osídlení sahá až do 10. století, kdy se zde nacházela malá osada. První oficiální zmínkou je záznam v listině z roku 1235, která potvrzuje patronát ženského kláštera v Doubravníku, jenž byl pravděpodobně vlastníkem Kadova. Kostel ležící na malém návrší zasvěcen apoštolům Filipovi a Jakubovi je postaven v gotickém stylu a obklopuje jej vstupní brána ozdobená sochami Štěpána Pagana. Na návsi před obecním úřadem, jenž před rekonstrukcí sloužil jako fara, najdete sochu sv. Jana Nepomuckého. Obyvatelé mohou zajít za zábavou do kulturního domu a maminky s dětmi na dětské hřiště se skluzavkou, houpačkami či houpacími zvířátky. Nedaleko obce se nachází Kadovská skála, dříve sloužící jako vápencový lom, jež je místem výskytu vzácných rostlin.

 

OÚ: Kadov 23, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 323 132, obec.kadov@tiscali.cz

www.obec-kadov.cz

KadovKadov

Klášter premonstrátů Louka

Oázy nebeského klidu, místa svádějící k zastavení a zamyšlení – to jsou starodávné kláštery, někdejší společenská a hospodářská centra každého kraje. Přitahují nás, aniž bychom věděli, čím jsou zvláštní. Mnohde navíc stejně jako kdysi vítají poutníky s náručí dokořán. Vřelého přijetí se vám dostane i v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě.

Klášter založil roku 1190 znojemský kníže Konrád Otta se svou matkou Marií. Díky mimořádně příznivému duchovnímu klimatu v Louckém klášteře vznikaly – a v průběhu staletí též přestavbami zanikaly – nevšední ukázky architektury, doplněné řadou dalších uměleckých artefaktů. Připomeňme si například jedinečnou klášterní knihovnu, která se po zrušení kláštera v rámci josefinských reforem přestěhovala do premonstrátského kláštera na pražském Strahově.

Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo. Čeká tu na vás Návštěvnické centrum, obrazová galerie, bednářské a vinařské muzeum, prodejna vín a řada dalších zajímavostí. Cesta za znojemskými víny proto začíná právě tady.

 

(zdroj: www.znovin.cz)

Klášter premonstrátů Louka

Krčma - Hotel U Císařské cesty

Historie tohoto místa začíná již v dobách 17. století. Procházela tudy důležitá obchodní stezka, kterou využívali poutníci a obchodníci z širokého okolí. Ti potřebovali po dlouhé cestě ochránit před lupiči, nasytit a  ubytovat, a proto se  postupně kolem stezky začaly budovat krčmy.

Krčmy nabízely kromě kvalitního servisu také zábavu, pohostinnost a pocit bezpečí. Naše krčma se touto tradicí řídí a nabídne vám veškerý komfort.

 

A co vám Krčma • Hotel U Císařské cesty nabídne?

 

- ubytování ve stylových pokojích s nádechem historie nebo moderně

zařízených apartmánech

- restauraci s kapacitou 75 míst k sezení s nabídkou tradiční české kuchyně

- příjemné místo pro vaše soukromé akce, svatby či narozeninové oslavy

- reprezentativní místo pro firemní akce, semináře a další

- nekuřácké prostory vhodné i pro rodiny s dětmi

- pro osvěžení a odpočinek v létě zahrádka

- Wi-fi signál v areálu samozřejmostí

 

Velkou výhodou tohoto hotelu je také jeho poloha, nabízející turistům výhodné místo pro cesty za poznáváním kraje. Nenechte si ujít prohlídku památek jako Lednicko-valtický areál, zámky Mikulov či Dolní Kounice, archeologická naleziště a muzea či přírodní památky.

Z tohoto hotelu máte všechna tato místa jako na dlani.

 

 

Neváhejte a přijďte se přesvědčit!

 

Krčma • Hotel U Císařské cesty, Branišovice 200, 671 77 Branišovice

tel.: +420 733 133 122, ubytovani@ucisarskecesty.cz

www.ucisarskecesty.cz

Krčma - Hotel U Císařské cestyKrčma - Hotel U Císařské cestyKrčma - Hotel U Císařské cesty

Křepice

První písemná zmínka o této obci pochází z roku 1196 v listině Louckého kláštera a patří mezi nejstarší osady okresu. V 16. století byly součástí želetického panství. Nejvýraznější stavbou obce je kaple Panny Marie Lurdské postavená v rámci oslav jubilea císaře Františka Josefa I. v roce 1908. Spolky obce jsou hasiči, SK Bayern, spolek rybářů a myslivecké sdružení.

 

OÚ: Křepice 45, 671 40 Tavíkovice

Tel.: +420 515 252 263,

ou.krepice@volny.cz, www.obec-krepice.cz

Křepice

Křídlůvky

Obec se nachází v okrese Znojmo a první písemná zmínka pochází z roku 1255. V současné době zde trvale žije 230 obyvatel. Působí zde svaz žen, který v obci organizuje kulturní akce, pro místní je zde také knihovna. Dominantou obce je na návsi stojící kaple sv. Cyrila a Metoděje a socha sv. Antonína z 18. století.

 

OÚ: Křídlůvky 67, 671 28 Jaroslavice

Tel.: +420 515 275 170,

obeckridluvky@tiscali.cz

www.obeckridluvky.cz

Křídlůvky

Kubšice

Kubšice jsou malou obcí ležící v okrese Znojmo u Moravského Krumlova. První písemná zmínka pochází z roku 1353. Dominantním prvkem obce je kostel Panny Marie Bolestné z roku 1907. V obci se nachází tyto kulturní památky: sousoší Piety a boží muka, postavené na přelomu 18. a 19. století. Kubšice jsou vinařskou obcí, vede přes ně značená vinařská cyklostezka. Vinice obhospodařují drobní vinaři. Vinné sklepy se nachází v rekreační zóně u rybníka, kde je také víceúčelové hřiště a dětské hřiště. Občané Kubšic žijí bohatým společenským životem. V obci se konají tradiční akce jako masopust, babské krojované hody, jarní a vánoční řemeslné jarmarky, zpívání v kostele v adventním čase, den dětí, rybářské závody, turnaje v nohejbale a stolním tenise a cykloakce Expedice za sousedy.

 

OÚ: Kubšice 40, 671 76 pošta Olbramovice

Tel.: +420 515 336 128, kubsice@seznam.cz

www.kubsice.eu

KubšiceKubšice

Kuchařovice

Kuchařovice leží 3 km severovýchodně od Znojma v nadmořské výšce 298 m. Osídlení území bylo v období mladého paleolitu, což dokazují archeologické nálezy. Zdejší obyvatelé se živili lovem a zemědělstvím. První doložená zmínka o Kuchařovicích pochází z roku 1220, kdy je v listině uvedeno, že znojemský kastelán Jimram daroval Louckému klášteru lán pole v Kuchařovicích. Pamětihodnostmi obce je kaple sv. Floriána, sousoší Svaté Trojice a socha sv. Jana Nepomuckého. V obci působí mateřská a základní škola, knihovna, prodejna smíšeného zboží a obecní úřad. Okolí Kuchařovic vybízí k procházkám díky přilehlým lesům a díky výše položeným místům také nabídne krásný výhled do okolní krajiny. Na severovýchodním návrší také stojí meteorologická stanice postavená roku 1952.

 

OÚ: 8. května 211, 669 02 Kuchařovice

Tel.: +420 515 228 121, obec.kucharovice@tiscali.cz

www.kucharovice.cz

Kuchařovice

Kyjovice

Obec leží v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji a první písemná zmínka pochází z roku 1275. Pamětihodnostmi obce jsou kaple sv. Bartoloměje, u silnice na Prosiměřice stojící další kaplička a najdete zde také sochu sv. Jana Nepomuckého. Kyjovice se velmi angažují ve společenském a kulturním životě v obci, což je znatelné ze součtu akcí, které se zde konají. Z nich jmenujme posvícení, rej čarodějnic, den dětí či den matek. Stejně jako mnoho dalších obcí Znojemska jsou i Kyjovice vinařskou obcí. Okolí obce vám poskytne nejen krásnou přírodu, ale také velmi výhodný výchozí bod pro výlety do okolních měst a obcí za poznáním. Občanům zde kromě obecního úřadu slouží také knihovna.

 

OÚ: Kyjovice 2, 671 61 Prosiměřice

Tel.: +420 515 271 165, obeckyjovice@tiscali.cz

www.obeckyjovice.cz

Kyjovice

Laa an der Thaya

Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí) je malé rakouské město ve spolkové zemi Dolní Rakousko ležící v regionu Weinviertel, těsně u hranic s Českou republikou, vzdálené jen 70 km od Vídně a 60 km od Brna. Turistické magnety jsou nejen termální lázně Laa a novinka Silent Spa v termálních lázních Laa (od prosince 2016), ale i muzea, sklepní uličky, historická stezka podél městských hradeb, cyklistické stezky, výborné restaurace, 4hvězdičkový hotel Superior Hotel Therme Laa a soukromé penziony.

 

Informace v českém jazyce:

 

TourismusInnovationsverein Land um Laa

Stadtplatz 43, A-2136 Laa an der Thaya

+43 (0) 2522 / 2501-29,

tourismus@laa.at, www.landumlaa.at

Lampelberk

Jde o novodobý romantický hrádek s kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod níž bývala místnost pro hotaře a maštal pro koně. Podle historických pramenů zde měl být postaven kolem roku 1860. Nachází se na nejvyšším místě viniční trati Ječmeniště. Dnes je upraven jako sezonní vinárna s občerstvením. Otevřeno zde bývá v červenci a srpnu každou sobotu a neděli od 9:30 do 16 hodin. Z vyhlídkové terasy se naskýtá jedinečný rozhled na okolní vinice a do širokého údolí. V něm se až do roku 1948 nacházela obec Ječmeniště, která byla později z důvodu blízkosti státní hranice s Rakouskem vysídlena. U hrádku začíná zeleně značená turistická cesta, která pokračuje přes zdejší vinohrady ve Vinném vrchu do Zaniklé obce Ječmeniště. Odtud po silnici do obce Dyjákovičky a dále do Chvaletic a odtud proti toku potoka Daníž přijde do Šatova. Z něho kolem hotelu přijde až k Fládnitzskému vřesovišti, kde se napojuje na žlutě značenou turistickou cestu směřující do údolí Dyje k bývalému Gruberovu mlýnu.

(zdroj: www.turistika.cz)

Lampelberk

Lesná

Lesná leží na území bývalého vranovského panství, kde byla jednou z nejmladších obcí. Svůj původní název Liliendorf získala po svém zakladateli – Josefu Hilgartnerovi, rytíři z Lilienbornu. První obyvatelé patřili do chudých nemajetných vrstev. Byli to především bednáři, pláteníci a dřevorubci. V roce 1805 obcí projížděla napoleonská vojska po bitvě u Slavkova. V meziválečné době byly oblíbené lesní lázně pro letní hosty z Vídně. Své dnešní jméno získala obec po II. světové válce. Od počátku 70. let se obec začala zvelebovat. Domi-nantami obce jsou kostel sv. Terezie z Avily z roku 1868 a větrný mlýn, jehož stavba byla dokončena v roce 1862. Větrný mlýn dnes slouží jako restaurace. Milovníky rychlých kol může zaujmout zdejší Muzeum motocyklů.

 

OÚ: Lesná 21, 671 02 p.Šumná

Tel.: +420 515 291 301, oulesna@seznam.cz

www.obec-lesna.eu

LesnáLesná

Lesonice

Lesonice u Moravského Krumlova leží na severovýchodním okraji okresu Znojmo. Hmotné doklady slovanského osídlení z 8.–9. století řadí Lesonice k nejstarším vesnicím na Moravskokrumlovsku. První nesporná písemná zmínka o Lesonicích pochází z roku 1321. Vývoj obce od středověku až do současnosti byl výrazně ovlivněn přítomností panského dvora, který se poprvé připomíná již v roce 1349. V roce 1924 byla vybudována sokolovna, občanům je k dispozici prodejna smíšeného zboží a k rekreačnímu vyžití také koupaliště. Dlouholetou tradici v obci má malotřídní škola. Aktivní je organizace místních hasičů a Tělovýchovná jednota Sokol. K zajímavostem obce patří místní zvonice. Pozoruhodnou památkou jsou obilné jámy v Lesonickém lese, které jsou součástí nově vzniklé Školní naučné stezky.

 

OÚ: Lesonice 73, 672 01

Tel.: +420 515 323 440, lesonice@lesonicemk.cz

www.lesonicemk.cz

LesoniceLesonice

Lubnice

Lubnice se poprvé připomíná roku 1345, kdy markrabě Karel udělil lénem Jindřichovi z Waldsee městečko a další zboží. Po roce 1880 byla většina obyvatel německé národnosti, avšak po roce 1945 už bylo obyvatelstvo převážně české. Většina obyvatel se v této době živila zemědělstvím a jinak tomu nebylo ani po skončení 2. světové války. Roku 1952 zde vzniklo JZD, dnes jej má v majetku ZD Korolupy. Dominantou obce je kostel sv. Jiří postavený na počátku 18. století, kaplička u cesty a fara u říčky Želetavky. Novou dominantou je zde také budova základní školy. Lokalita tzv. Lubnické stráně je známá výskytem ojedinělé fauny a flóry. Nad pravým břehem řeky se tyčí Suché skály, u kterých stojí také mlýn. Zajímavostí je, že se zde do poloviny 20. století těžil grafit, díky němuž byla Lubnice známá po celém světě.

 

OÚ: Lubnice 25, 671 07 Uherčice

Tel.: +420 515 298 291, oulubnice@tiscali.cz

www.obec-lubnice.cz

Lubnice

Lurdská jeskyně

Lurdská jubilejní jeskyně jako poutní místo byla realizována k 70. výročí zjevení Panny Marie čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové. Připomíná zjevení z 11. února roku 1858, jež se událo v jihofrancouzské obci Lourdes. Místo lurdského zjevení se zakrátko stalo světoznámým římskokatolickým poutním centrem. Jedním z projevů úcty k lurdskému zjevení bylo také zakládání obdobných jeskyní, zejména na poutních místech. Zde byly umístěny kopie soch Panny Marie Lurdské. Jednou z nejznámějších replik je Lurdská jeskyně s oltářem a sochou Bohorodičky, jež je od roku 1902 součástí papežské zahrady ve Vatikánu.

Po návratu ze svých cest Evropou se farář Antonín Prášek, inspirovaný francouzskými Lurdy, rozhodl spojit duchovní záměr „povznesení víry“ s dokonalým, jak dnes v moderním světě říkáme „marketingovým plánem“. Podle dochovaných pramenů měla být stavba Lurdské jeskyně povolena Biskupskou konzistoří v Brně na jaře 1928 a vysvěcená rajhradským opatem Petrem Hlobilem 22. července 1928. Prášek pravděpodobně vykoupil pozemky za 150 000 korun prvorepublikové měny.

V souladu se záměrem faráře Práška byla centrální část jeskyně vytvořena zaklenutím širokého přírodního skalního převisu. Do vzniklého výklenku pak byla umístěna takzvaná menza oltáře z nádherného bílého kararského mramoru. Do dalšího výklenku byla umístěna kopie lurdské sochy Panny Marie.

Vysvěcením Lurdské jeskyně v Bohuticích začíná další etapa dějin obce jako poutního místa. Dobové prameny uvádí, že do Bohutic směřovala řada návštěvníků. V době poutí přicházely tisícové davy věřících s hudbou a prapory. Na bohutické nádraží přijížděly zvláštní „poutní“ vlakové soupravy. A právě z milodarů poutníků směřujících do Bohutic nejen z Moravy, ale i z Rakouska, Německa a dalších míst, farář Prášek střádal finanční prostředky nezbytné k uskutečnění dalších plánů. K tomuto účelu vybudoval tři poutní domy a jednu obrazárnu, ve které byly vystaveny obrazy poutních míst z celého světa.

Zájem poutníků o Lurdskou jeskyni a další církevní pamětihodnosti v Bohuticích ilustruje také fakt, že páterovi Práškovi se podařilo za 5 let nashromáždit nezbytné množství finančních prostředků k dalšímu pokračování výstavby unikátního souboru bohutických památek.

 

(zdroj: www.krizovacestabohutice.cz)

Lurdská jeskyně

Mašovice

Jméno obce je odvozeno od osobního jména Mach a první písemná zmínka se objevuje v listině z roku 1046, kdy Břetislav I. daroval obec staroboleslavské kapitule. Nejstarší dominantou obce je v gotickém slohu postavený kostel sv. Jana Křtitele, pocházející ze 13. století, který je majetkem řádu křižovníků s červenou hvězdou. Další kulturní památkou je kaplička před č. p. 18 a boží muka u víceúčelového hřiště, která byla v roce 2012 kompletně zrekonstruována. K nejvýznamnějším archeologickým objevům patří nález velkého hrotitého příkopu - rondelu v roce 2000, který je zařazen do období kultury s moravskou malovanou keramikou (4800–4000 př. n. l.). Dalším objevem je nález torza spodní poloviny unikátní plastiky – Hedviky v roce 2007 a cenné skulptury Johanky v roce 2008.

 

OÚ: Mašovice 52, 669 02 Znojmo

Tel.: +420 515 236 621, oumasovice@volny.cz

www.masovice.cz

MašoviceMašovice

Mikulovice

Mikulovice se nacházejí asi 15 km severně od města Znojma a patří k nejsušším místům v republice. První písemná zmínka pochází z roku 1314. Památkami Mikulovic jsou kostel sv. Petra a Pavla, barokní sýpka, zámek dnes sloužící jako zdravotní středisko a několik soch rozesetých po městysu. Zajímavostí je Mikulovické jezero, jež je místem výskytu a rozmnožování obojživelníků a ptáků, jako je kuňka obecná či ropucha zelená.

 

ÚM: Mikulovice 1, 671 33 Mikulovice

Tel.: +420 515 252 129, starosta@mikulovice.eu

www.mikulovice.eu

MikuloviceMikulovice

Milíčovice

Je malebná vesnička nacházející se severozápadním směrem od Znojma. Obec se rozkládá na pravém břehu Mramotického potoka a v těsné blízkosti Národního parku Podyjí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Tehdy byla majetkem žerotických Vajtmilarů, záhy se však stala příslušenstvím hradu Šenkenberka. Kolem poloviny 16. století byla obec připojena k majetku vranovského panství. Obec také vlastnila pečetidlo, do jehož pole byl vyryt motiv srdce, z něhož vyrůstaly tři květy na stoncích. Dominantou obce je filiální kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vybudován v letech 1760 až 1762 jako hřbitovní kaple. Ta byla v roce 1852 přestavěna do současné podoby. Pro milovníky cykloturistiky jsou Milíčovice ideálním výchozím místem pro výlety do krásné přírody Národního parku Podyjí a jeho okolí. Zábavu a odpočinek zde najdou i rybáři, neboť u východního okraje obce je vybudován rybník, který je využíván ke sportovnímu rybolovu.

 

OÚ: Milíčovice 40, 669 02 Znojmo

Tel.: +420 515 236 317, obec@milicovice.cz

www.milicovice.cz

MilíčoviceMilíčovice

Miroslav

Město Miroslav leží na cestě mezi Brnem a Znojmem, přibližně 50 km severovýchodním směrem od Znojma. Počtem 3000 obyvatel se řadí mezi malá města. Z hlediska geologického se nachází na předělu Karpat a Českého masivu. Markův kopec o nadmořské výšce 300 m je nejvyšším bodem katastru. Klimaticky patří Miroslav do suché a teplé oblasti s mírnou zimou.

Místo je písemně doloženo rokem 1222, kdy český král Přemysl Otakar I. věnoval zdejší vinný desátek rajhradským benediktinům. Podle pověsti zapsané v místní farní kronice (ztracené za II. sv. války) zde byla někdy kolem roku 912 vybudována dcerou českého vévody kněžnou Miroslavou vodní tvrz, která byla v 16. stol. přebudována na zámek. Dnešní Miroslav vznikla spojením tří původně samostatných osad, zmiňovaných od 14. stol.: Mittendorfu, České vsi a Václavova. V letech 1497 až 1569 patřilo panství pánům z Mírova a Zikmund Valecký si na králi vymohl v roce 1533 povýšení Miroslavi na městečko. Současně s povýšením jí Ferdinand I. přidělil pečeť a městský znak.

Novodobý vývoj města částečně ovlivnil odpor Miroslavských proti vybudování železnice v jejich sousedství. Proto bylo v roce 1869 vlakové nádraží zřízeno ve vzdálenosti 5 km od obce. Na město byla Miroslav povýšena roku 1965.  

 

(Zdroj: www.mesto-miroslav.cz)

MiroslavMiroslav

Miroslav

Město Miroslav leží 45 km jihozápadně od Brna. První písemná zmínka pochází z roku 1222, kdy český král Přemysl Otakar I. věnoval zdejší vinný desátek rajhradskému klášteru benediktinů.

Z kulturně-historických památek je třeba vzpomenout goticko-renesanční zámek, barokní kostel sv. Petra a Pavla, faru, sýpku a desátkový vinný sklep, klasicistní evangelický kostel a secesní budovu radnice. Ve městě spolu žilo až do začátku 2. světové války české a německé obyvatelstvo i široká židovská komunita, jejímiž pozůstatky jsou židovský hřbitov a synagoga, která byla v průběhu války poškozena a následně přestavěna na kulturní dům. Kromě toho se ve městě nachází také katolický a evangelický hřbitov. V místní části Kašenec stojí za povšimnutí zvonička. Od roku 2015 je celoročně zpřístupněna opravená část zámku. Letní kino je v provozu od května do konce srpna a miroslavské koupaliště červen–srpen. Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku Národní přírodní památka Miroslavské kopce se suchomilnou vegetací a Miroslavský rybník s mokřadem, kde žije vzácná živočišná fauna. Ve zdejším kraji se daří ovocnářství a vinařství. Známá je především viniční trať „Weinperky“. Každoročně se ve městě koná mnoho kulturních akcí. Nejznámější je Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána, pořádané vždy třetí červencovou sobotu. Město má v současné době asi 2900 obyvatel.

 

Další informace najdete na:

MěÚ Miroslav: nám. Svobody 1/1, 671 72 Miroslav,

Tel.: +420 515 266 451

MKIC Miroslav: nám. Svobody 13, 671 72 Miroslav,

Tel.: +420 515 266 464, +420 735 173 155

www.mesto-miroslav.cz

www.miroslavskyzamek.cz

 

MiroslavMiroslav

Miroslavské Knínice

Miroslavské Knínice leží 29 km severovýchodně od Znojma a 7 km jižně od Moravského Krumlova na cyklotrase č. 5009, jež vede z Ivančic přes Mir. Knínice až do Břežan. První zmínka pochází z roku 1262, jež zmiňuje Jaroslava z Knínic, pána knínické tvrze, která byla v 17. století přestavěna na zámek a poté v držení několika dalších rodů, z nichž nejznámějším je majitel Beneš, Jan z Lichtenburka a Bítova či Václav z Lomnice. Na začátku 19. století byly zámek a kostel sv. Mikuláše klasicistně upraveny rodem Bartensteinů a v okolí zámku založen rozsáhlý park. Dnes je zámek sídlem OÚ a kulturním centrem obce a společně s parkem tvoří rozsáhlou klidovou zónu v centru obce, doplněnou o nádrž pro letní koupání. Novou dominantou se v roce 2016 stala kaplička sv. Urbana vybudovaná místními vinaři na viniční hoře s krásným výhledem na Pálavu.

 

OÚ: Miroslavské Knínice 1, 671 72 Miroslav

Tel.: +420 515 333 205, ou_kninice@centrum.cz

www.miroslavske-kninice.cz

Miroslavské KníniceMiroslavské Knínice

Moravské Budějovice

(poloha v mapě B2)
Purcnerova 62
676 02 Moravské Budějovice
tel.: +420 568 421 322
tic@besedanb.cz
www.infomb.cz

Moravské Budějovice

Moravské Budějovice

Moravský Krumlov

(poloha v mapě A5)
nám. T. G. Masaryka 35
672 01 Moravský Krumlov
tel.: +420 515 321 064
infocentrum2@seznam.cz
www.meksmk.cz

Moravský Krumlov

Poloha města a krajina jeho nejbližšího okolí patří díky vhodným přírodním podmínkám ke starým sídelním oblastem, které přilákaly své první obyvatele již ve starší době kamenné a které jsou víceméně trvale osídleny od mladší doby kamenné.

Historické jádro města bylo postaveno na nádherné prohnuté ostruze hlubokého zaklesnutého meandru řeky Rokytné. Řeka proráží údolím Rokytenskou pahorkatinu, která odděluje Moravskokrumlovskou a Ivančickou kotlinu. Roli hospodářského, vojenského a správního centra kraje zajišťovalo prvotně hradisko Rokytno či Rokyten, v místech dnešní místní části města Rokytná, které bylo nejpozději před koncem 12. století opuštěno. Založení města bylo úzce spjato se stavbou kamenného hradu typu tzv. italského kastelu zahájené pravděpodobně na pokyn českého krále Přemysla Otakara II. První nesporná písemná zmínka o existenci města je z roku 1289, kdy byl krumlovský hrad a město s největší pravděpodobností v držení pánů z Obřan.

 

(zdroj: www.mkrumlov.cz)

Moravský KrumlovMoravský KrumlovMoravský Krumlov

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov leží přibližně 30 km jihozápadně od Brna v kotlině obtékané řekou Rokytnou. Doklady o prvním osídlení jsou datovány již od dob pravěku. Nejstarším historicky doloženým místem osídlení bylo hradisko Rokytno. První písemná zmínka o existenci města pochází z roku 1289, kdy bylo město pravděpodobně v držení pánů z Obřan. Krumlovský hrad byl za vlády rodu pánů z Lipé během 16. století přebudován na zámecké renesanční sídlo, jež bylo po dlouhou dobu centrem společenského dění. Téměř tři století krumlovský zámek a panství patřily rodu Lichtenštejnů. Posledním šlechtickým majitelem zámku byl rod Kinských, který vlastnil zámek do roku 1945. V roce 2016 se začala psát novodobá historie zámku. Vlastníkem se stalo město Moravský Krumlov se záměrem postupné obnovy zámku tak, aby kdysi renesanční skvost znovu ožil. Mezi další památky města patří tzv. Knížecí dům, v němž sídlí muzeum a galerie. Výraznou dominantu tvoří barokní kaple sv. Floriána, patrona města, vystavěná koncem 17. století na kopci nad městem. Z dalších sakrálních staveb stojí za zmínku kostel Všech svatých s blízkou lichtenštejnskou hrobkou nebo kostel sv. Bartoloměje s bývalým klášterem, v současnosti sídlem městského úřadu. Kromě památek vám město také nabídne bohaté kulturní a společenské vyžití či sportovní akce. Oblíbené jsou koncerty Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae, Moravský Krumlov patří mezi zakládající festivalová města. Pokud dáváte přednost spíše přírodě, rozhodně byste neměli minout Národní přírodní rezervaci Krumlovsko-rokytenské slepence s vzácnou faunou a flórou. Jejím územím prochází naučná stezka s informačními tabulemi o historii města a přírodních zajímavostech. Přívětivé okolí města tak přímo vybízí k pohybovým aktivitám nordic walking a rovněž cyklisté si přijdou na své. Letní osvěžení nabízí sportovně-relaxační areál koupaliště, návštěvníci mohou rovněž využít discgolfové hřiště v atraktivním prostředí zámeckého parku.

 

MěÚ: nám. Klášterní 125, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 300 711, eposta@mkrumlov.cz

www.mkrumlov.cz

 

TIC: nám. T. G. Masaryka 35, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 321 064, infocentrum2@seznam.cz

www.meksmk.cz

Moravský KrumlovMoravský KrumlovMoravský Krumlov

Národní park Podyjí

Počátek velkoplošné územní ochrany středního toku Dyje se datuje rokem 1978, kdy byla na ploše 103 km² vyhlášena Chráněná krajinná oblast Podyjí. Její větší část byla součástí hraničního pásma a byla tedy turistické veřejnosti nepřístupná. Vzhledem k mimořádným přírodovědným kvalitám území bylo po změně politického klimatu v roce 1989 započato s přípravami k přehlášení Podyjí do kategorie národní park, což bylo dovršeno v roce 1991. NP Podyjí je rozlohou nejmenším národním parkem v ČR - 63 km², plocha jeho ochranného pásma činí 29 km². NP Podyjí je situován mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí při státní hranici se sousedním Rakouskem. K 1.1.2000 byl vyhlášen Národní park Thayatal i na pravém rakouském břehu Dyje, čímž vzniklo jedinečné bilaterární území evropského významu.
Členité území Podyjí je součástí pahorkatiny jihovýchodního okraje Českomoravské vrchoviny, pouze východní okraj zasahuje do Dyjsko-svrateckého úvalu. Geologické podloží je převážně tvořeno kyselými horninami moravika dyjské klenby a dyjského masivu.
Národní park reprezentuje výjimečně zachovalou ukázku krajiny říčního údolí v pahorkatinném stupni střední Evropy. Kaňon Dyje vytváří unikátní říční fenomén s četnými meandry, hluboce zaříznutými údolími bočních přítoků, nejrůznějšími skalními tvary, kamennými moři a skalními stěnami. Většina obdobných říčních údolí byla u nás pozměněna výstavbou přehrad, komunikací a rekreačních objektů. Území vyniká vysokou pestrostí rostlinných a živočišných společenstev danou střídavou expozicí svahů v údolí Dyje. Přirozenou osou území je řeka Dyje, která na své 40 km dlouhé cestě z Vranova do Znojma vytvořila v horninách českého masivu kaňonovité údolí, jehož hloubka dosahuje až 220 m.
Celé údolí je takřka souvisle porostlé přirozenými a přírodě blízkými lesy. V západní části najdeme zbytky původních podhorských bučin s jedlí a tisem, které východním směrem střídají dubohabrové porosty. Mimo běžné lesní druhy dřevin se setkáme i se vzácnějšími a pro Podyjí charakteristickými druhy. Například višní mahalebkou, dřínem obecným, skalníkem celokrajným a jalovcem obecným. V inverzních polohách roste klokoč zpeřený, růže alpská a javor klen. V teplejší jihovýchodní části parku se vyskytuje kalina tušalaj, lýkovec vonný, dub žlutavý, růže bedrníkolistá a galská. Pouze v Podyjí se vyskytuje endemický jeřáb muk hardeggský.
V celém území se výrazně projevuje tzv. údolní fenomén, v jehož důsledku pronikají západním směrem do údolí teplomilné živočišné a rostlinné druhy z jihovýchodní teplé panonské oblasti. Naproti tomu ze západu migrují údolím druhy podhorské, s kterými se pak můžeme setkat na chladnějších a stinných severních svazích údolí.
Počet zvláště chráněných druhů rostlin je 77. K nejzajímavějším patří např.: kýchavice černá, měsíčnice vytrvalá, brambořík nachový, divizna nádherná, koniklec velkokvětý, kosatec dvoubarvý, volovec vrbolistý, 18 druhů orchidejí a mnoho dalších.
Unikátní plochy vřesovišť a stepních lad v jihovýchodní části parku vznikly ve středověku vykácením původních doubrav a následnou pastvou dobytka. Vřesoviště jsou významná zejména výskytem vzácných teplomilných druhů rostlin a hmyzu. Na území národního parku bylo zatím zjištěno 65 druhů savců, (např. vydra říční, netopýr Brandtův, hraboš mokřadní, bělozubka bělobřichá) a 152 druhů ptáků, z nichž asi 2/3 zde hnízdí (např. čáp černý, dudek chocholatý, včelojed obecný, výr velký, ledňáček říční). Ze 7 druhů plazů si největší pozornosti zaslouží užovka stromová a ještěrka zelená. Z obojživelníků patří k nejnápadnějším mlok skvrnitý, čolek velký a několik druhů žab. Ryby zastupuje především pstruh obecný a lipan podhorní. V řece přežívá několik druhů ryb parmového pásma, např. ostroretka stěhovavá či parma obecná. Ty zde přirozeně žily před vystavěním Vranovské přehrady, která změnila řeku v druhotné pstruhové pásmo. V přirozeném toku řeky je hojná vranka obecná.
V parku je neuvěřitelně bohatě zastoupen hmyz. Z výčtu chráněných druhů jsou to například kudlanka nábožná, ploskoroh pestrý a pakudlanka jižní. Motýli jsou zastoupeni 12-ti zvláště chráněnými druhy (pestroklřídlec podražcový, otakárek ovocný a fenyklový, jasoň dymnivkový). Rovněž brouci jsou reprezentováni zajímavými druhy, např. nosorožík kapucínek, roháč obecný, tesařík obrovský atd.

 

(Zdroj: www.nppodyji.cz)

Národní park Podyjí

Němčičky

Němčičky leží asi 12 km od města Znojma v nadmořské výšce 270 m. První písemná zmínka pochází z roku 1350. Pamětihodnostmi obce je zvonice a u ní stojící socha sv. Václava, v parku najdete sochu sv. Vendelína a u lesíka asi 1,5 km od obce také pomník padlým letcům, který je věnován posádce sestřeleného letounu RAF. Dnes zde žije přibližně 90 obyvatel.

 

OÚ: Němčičky 49, 671 53 Jevišovice

Tel.: +420 515 252 225, ou.nemcicky@tiscali.cz

www.obecnemcicky.cz

NěmčičkyNěmčičky

Nový Hrádek

Nový Hrádek nechal vybudovat moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský krátce po roce 1358. V patnáctém a šestnáctém století došlo k zesílení obranného systému a na předsunuté pozici ke vzniku nového, tzv. mladšího hradu. V roce 1645 byl dobyt a částečně pobořen Švédy. 

V devatenáctém století upravili Mniszkové jako noví vlastníci jeho přední část pro lovecké a výletní pobyty. Před 2. světovou válkou hrad sloužil jako noclehárna Klubu českých turistů, po válce byl součástí tzv. zakázaného pásma. Dnes je zpřístupněn veřejnosti jako národní kulturní památka obklopená jedinečnou přírodou Národního parku Podyjí.

(Zdroj: www.novy-hradek.eu)

Nový Hrádek

Olbramkostel

Počátky Olbramkostela se datují v souvislosti se zříceninou hradu Šimperk a jejich dějiny jsou také pravděpodobně stejně staré. Jméno je spjato s rodem Schenků, kteří byli ve službách moravských markrabat, a je dnes velmi vzácné. Osud Olmbramkostela se z přelomu 1. a 2. poloviny 16. století váže k proboštství. Po roku 1526 s posledním proboštem se městys prodal královskému městu Znojmu. Hlavní dominantou městysu je bezpochyby kostel Nanebevzetí Panny Marie, budova fary, u hřbitova stojící výklenková kaplička, u silnice za vesnicí socha sv. Jana Nepomuckého či pod lipami stojící boží muka. V místním kempu se pravidelně jednou měsíčně konají farmářské trhy.

 

ÚM: Olbramkostel 69, 671 51 Kravsko

Tel.: +420 515 255 268, ou.olbramkostel@tiscali.cz

www.olbramkostel.cz

OlbramkostelOlbramkostel

Oleksovice

Městys Oleksovice leží asi 15 km od města Znojma a protéká jím potok Skalička. Je zde také vybudována vodní nádrž, na které se provozuje vodní lyžování. Městys byl v minulosti spojen s klášterem v Louce u Znojma a patřil mu po celou dobu jeho existence  až do zrušení kláštera roku 1784. Památkami jsou  kostel Nanebevzetí Panny Marie, gotická kaple s kostnicí, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána nebo přírodní památky Oleksovická mokřina a Oleksovické vřesoviště.

 

ÚM: Oleksovice 69, 671 62 Oleksovice

Tel.: +420 515 271 413, obec.oleksovice@tiscali.cz

www.oleksovice.cz

Oleksovice

Onšov

Obec leží severně od silnice Lesná–Vranov n. Dyjí. První zmínka o Onšově je z roku 1323. Patřil do vranovského panství a byl králem Janem Lucemburským vyměněn za jiné statky s Jindřichem z Lipé. Dřívější název byl Unašov, později Windschau. Okolo roku 1535 byla obec zpustlá, více obyvatel přišlo na sklonku třicetileté války. Trojúhelníkovitou náves obce zdobí chrám sv. Anny a malý rybníček. Do katastru obce patří levý břeh Švýcarské zátoky a část hráze Vranovské přehrady. V okolí obce jsou tři historické stavby. Na východ u silnice výklenková kaplička, jihozápadním směrem kaplička se zajímavě členěnou horní částí a na severním okraji opravená trojboká poklona s posezením pod staletou lípou. Nad hrází přehrady se tyčí Claryho kříž. Odtud je nádherný výhled na Vranov a přehradní jezero.

 

OÚ: Onšov 1, 671 02 Šumná

Tel.: +420 515 291 024, obeconsov@tiscali.cz

www.obeconsov.cz

OnšovOnšov

Oslnovice

Oslnovice jsou malá víska (80 obyvatel) ležící na okraji rekreační oblasti Vranovské přehrady, 6 km od Bítova. V jejich katastru lemovaném smíšenými lesy a poli se nachází rozsáhlé rybářské osady Chmelnice, Farářka a Penkyřák. První písemná zmínka o obci je z roku 1228 z výsadní listiny krále Přemysla Otakara I. Nejprve patřila obec ke hradu Cornštejnu, později už k Bítovu. Po třicetileté válce byly Oslnovice osídleny převážně českým obyvatelstvem. V době 2. světové války zůstala obec mimo protektorátní hranici. Název obce se v minulosti měnil (Höslowitz, Osnovice). Hlavní památkou obce je secesní kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova zachráněná místními občany, kteří ji v roce 1969 rozebrali v Brně–Králově Poli a v letech 1993–1996 opět vybudovali v Oslnovicích z darů věřících. Kaple je vyzdobená malbami a freskami významného moravského malíře Jano Köhlera. Dále v obci stojí kaple na návsi z roku 1820. V obci je též kulturní dům a prodejna smíšeného zboží.

 

OÚ: Oslnovice 18, 671 07 Uherčice

Tel: +420 515 298 010 oslnovice@tiscali.cz

www.obecoslnovice.cz

Oslnovice

Petrovice

Krajina v okolí Petrovic byla osídlena již od pravěku, jak dokládají četné archeologické nálezy z různých období. Vesnice byla pravděpodobně založena až v první polovině 13. století během středověké kolonizace. První písemná zmínka pochází z roku 1253. V roce 1385 byly Petrovice připojeny ke krumlovskému panství. Do vývoje středověkých Petrovic se výrazně zapsalo vinařství. Pěstování vinné révy se zde připomíná již v roce 1298, kdy část vinic náležela templářům. Středověké vinice se rozkládaly v dnešní viniční trati Kokusové hory, která i v současnosti náleží k nejlepším polohám Znojemské vinařské podoblasti. Dominantou obce je kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1849. Za pozornost stojí dvě drobné památky: zděná boží muka u křižovatky při silnici do Znojma a kamenný kříž z roku 1709 umístěný v parku uprostřed obce. Významnou památkou lidové architektury je došková chalupa s expozicí místního muzea.

 

OÚ: Petrovice 9, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 724 185 508, starosta@petrovice.com

www.petrovice.com

PetrovicePetrovice

Plenkovice

Plenkovice jsou středně velkou obcí a leží asi 8 km severozápadně od města Znojma. Stejně jako mnoho dalších obcí v regionu, i Plenkovice jsou převážně zemědělskou obcí. Plenkovice byly v průběhu svého vývoje velmi ovlivněny událostmi, jež se zde odehrály. Největší místní tragédií byla bitva u Hradce Králové roku 1866, jež měla devastující následky pro vývoj monarchie a vítězná vojska bezohledně rekvírovala a mezi obyvatele právě i Plenkovic zavlekla epidemii cholery. V tuto dobu se Prusku otevřela cesta ke sjednocení Německa, jež mělo za následek i 1. světovou válku, v níž bojovalo a zahynulo také množství obyvatel právě této obce. Plenkovice byly také velmi bohaté na stavby mlýnů, jež sloužily především pro hospodáře nejen místní, ale i ze širokého okolí. První mlýn, Padrtův, stojí uprostřed obce pod hrází plenkovického rybníka. Cech mlynářů je dodnes zaznamenán na jeho fasádě. Pod Havlínovým rybníkem se nachází druhý mlýn, Havlínův. První zmínka je z roku 1678, v současné době je zrekonstruován a přístupný veřejnosti (www.havlinuvmlyn.cz). Zajímavá je také okolní příroda a její Chráněná krajinná oblast Jevišovka či Plenkovický rybník, jenž spojuje dva místní rybníky. Ten byl odbahněn a byly zde vystavěny dva kamenné mosty. Na jednom z nich dnes najdete sochu sv. Kryštofa, jenž je patronem poutníků, cestovatelů a řidičů. Obec je také velmi bohatá na spolky - působí zde hasiči, Červený kříž a myslivci, jež spolu s obcí pořádají velké množství společenských a kulturních akcí.

 

OÚ: Plenkovice 71, 671 51

Tel.: +420 515 255 143, info@plenkovice.cz

www.plenkovice.cz

PlenkovicePlenkovicePlenkovice

Pohraniční zátarasy a bývalá strážní věž

Památník představující jedinou dochovanou ukázku části bývalé želené opony v tehdejší Československé socialistické republice. Hermeticky uzavírala státní hranici s Rakouskem a Německou spolkovou republikou.

 

Zátarasy byly opatřeny signální soustavou, která prakticky znemožňovala jeho nepozorované překonání. Linie této stavby byla několikrát přesunována směrem do vnitrozemí. Poslední verze měla podobu 20 m široké linie s drátěným plotem a signální stěnou, oraným pásem ošetřovaným totálním herbicidem a obslužnou asfaltovou komunikací. Součástí železné opony byla i různá přídavná ženijní zařízení (ježkové a jehlanové zátarasy, dělobuchy, osvětlovací rampy, strážní věže apod.).

Tento komplex zařízení znamenal i velký zásah do přírody a krajiny, který ještě dnes viditelně ovlivňuje území Národního parku Podyjí.

(Zdroj: www.hornibreckov.cz)

Pohraniční zátarasy a bývalá strážní věž

Pravice

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1141, další pochází až z roku 1222 v souvislosti se zmínkou o místním farním kostele. Pravice dříve patřila pod lounský klášter, roku 1336 poté koupila část osady abatyše znojemských klarisek Markéta, druhá část patřila Vilémovi z Oponešic. Ten zde také pravděpodobně postavil dnes již zaniklou tvrz. Památkami obce je kostel Nejsvětější Trojice, socha sv. Donáta, boží muka či výklenkové kapličky. Několik stovek metrů v katastru obce Šanov stojí Emin zámek, postavený roku 1882 hr. Eduardem Khuenem-Bellasy, který jej pojmenoval po své manželce Emanuele. Na výmalbě se podílel Alfons Mucha, který zde také na přelomu 80. a 90. let 19. století pobýval. Častým hostem na zámečku býval profesor Vídeňské univerzity Max Dvořák.

 

OÚ: Pravice 70, 671 78

Tel.: +420 515 277 147, pravice@obecpravice.cz

www.obecpravice.cz

Pravice

Prehistoric park

"Prehistoric park Chvalovice" představuje na ploše více než 1400 metrů čtverečních 50 obživlých dinosaurů v životní velikosti, kteří se pohybují a vydávají zvuky, jako kdyby byli opravdu živí (pohybují končetinami, ocasem, hlavou, otevírají tlamu a mrkají očima).

Od podzimu 2011 je expozice rozšířena o putovní výstavu modelů zvířat z doby ledové. Můžete zde spatřit známé a populární tvory, jako je například mamut nebo šavlozubý tygr, ale také několik méně známých exemplářů. I tyto modely jsou oživeny pohyby a příslušnými zvuky.

Expozice je určena pro celou rodinu, kde zejména děti prožijí nezapomenutelný zážitek, stejně jako pro školy, které mohou návštěvou Prehistoric parku nabídnout jedinečný interaktivní způsob výuky pro období pravěku. Všichni návštěvníci se vrátí společně s námi do období až o 225 miliónů let zpět do světa, kterému vládli mohutní dinosauři. Uvidíte dinosaury z období Triasu, tedy z období zhruba před 225 miliony let, dále dinousary z tzv. zlatého věku jejich života na Zemi, jurského období a celá první etapa expozice je zakončena těmi největšími velikány, kteří kdy chodili po této planetě – dinosaury z období Křídy.

 

(zdroj: www.prehistoric-park.cz)

Prehistoric park

Prosiměřice

Městys je od města Znojma vzdálen asi 14 km a okolí obce náleží ke karpatské předhlubni. Díky svým výhodným klimatickým podmínkám se tu skvěle daří vinařství. První písemná zmínka pochází z roku 1226, kdy král Otakar I. požádal opata, aby mu vyměnil vesnici Kulchov za faru a kostel v Prosiměřicích. Obec vznikla na staré obchodní cestě spojující Znojmo s městy Moravský Krumlov a Brno. Roku 1540 byla povýšena králem Ferdinandem I. na městečko. Své jméno obec dostala pravděpodobně od jména Prosimír. Obrovský vliv na založení vinic a vinohradství měli premonstráti z Louckého kláštera, avšak za třicetileté války byly zcela zničeny kvůli, rabování a plenění. Nejvýznamnější památkou je společně s farou kostel sv. Jiljí postavený ve druhé polovině 13. století v raně gotické podobě. Památkou na výsadu vlastního trestního práva je pranýř stojící u křižovatky v centru a má na kameni vytesaný letopočet 1794. Po levé straně silnice směrem do Kyjovic stojí zvonička – kaple. V severní části obce směrem na Vítonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého, další je socha sv. Vavřince v zahradní zdi domu č. 39. Směrem ke Kyjovicím, po pravé straně za mostkem, stojí kaplička z 19. století a v okolí městysu stojí také několik křížů. Osobnostmi městysu jsou Jozef Bednárik, slovenský herec a režisér, nebo Joe Zawinul, americký a světově proslulý jazzový muzikant, jenž část svého dětství údajně strávil u svého dědečka právě v Prosiměřicích. Velmi významnou osobností je také světoznámý cestovatel Ing. Miroslav Zikmund, který se v říjnu 2008 stal čestným občanem Prosiměřic.

 

ÚM: Prosiměřice 197, 671 61 Prosiměřice

Tel.: +420 515 271 136, podatelna@prosimerice.cz

www.prosimerice.cz

ProsiměřiceProsiměřice

Přeskače

Nejstarší zmínka v písemných pramenech pochází z roku 1279, kdy Martin z Přeskač prodává svůj majetek. Z přelomu 11. a 12. století pochází románský kostel Všech svatých, který prošel v průběhu let několika stavebními úpravami. Od roku 2009 je zpřístupněno středověké podzemí náhodně objevené při budování kanalizace. Spolky obce jsou sbor dobrovolných hasičů, Orel jednota a myslivecké sdružení.

 

OÚ: Přeskače 45, 671 40 Tavíkovice

Tel.: +420 515 339 234, obecpreskace@seznam.cz

www.obecpreskace.cz

Přeskače

Radniční věž

Původní znojemská radnice s věží se s největší pravděpodobností nacházela na nynějším Václavském náměstí, přibližně v místech domu č. 2.  Stávající radnice a radniční věž byly postaveny na místě, kde ve vrcholném středověku patrně existovala proluka. Radnice byla postavena v první polovině 40. let 15. století  a  se stavbou radniční věže se započalo  17. července 1447, jak o tom svědčí latinský nápis umístěný na severní straně věže, dokončena byla

v roce 1457 a tyčí se do výšky 66,58 m. Zděná část radniční věže je dílem stavitele Mikuláše

z nedalekých Sedlešovic v pozdně gotickém slohu. Kdo je autorem horní části věžičkové střechy, která je pro znojemskou radniční věž tak charakteristická, zůstává neznámo. V archívních záznamech je zmiňován pouze městský tesařský mistr  Felix Redlin, který však byl pravděpodobně jen  realizátorem návrhu. Střecha  byla původně kryta břidlicí, která byla později vyměněna za měď.  Většina nosných trámů pod střechou věže je dosud původních - starých přes 500 let.

Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. A aby svoji službu nezanedbával, musel každou hodinu hlásit čas. Tato strážní služba měla v minulosti jistě velký význam, neboť město Znojmo bylo se svým hradem zapojeno do soustavy strážních hradů na jižní hranici českého státu. V pozdějších dobách se hlídky omezovaly pouze na hlášení požárů. Původně věž ochoz vůbec neměla (ten byl zřízen až při velké opravě věže v letech 1592 – 1595) a strážný pozoroval okolí z malé místnosti, která uprostřed věže zůstala a dnes je obklopena uzavřeným ochozem. V 19. století byl na věž zaveden i telefon. Strážní služba na věži byla vykonávána až do roku 1924.

V současnosti ochoz slouží jako vyhlídkové místo, odkud je za jasného počasí velmi krásný pohled na široké okolí a v dálce lze pozorovat výběžky Českomoravské vrchoviny na severozápadě a Pálavské vrchy, patřící již ke karpatské soustavě, směrem na jihovýchod. Při zvlášť příznivé viditelnosti je možno zahlédnout i velmi vzdálené vrcholky rakouských Alp.

 

(zdroj: www.znojemskabeseda.cz)

Radniční věž

Rešice

Rešice se nachází v severozápadním okraji okresu Znojmo a náleží k nim i osada Kordula, situovaná na severozápad od obce. Rešice leží v nehlubokém dolíku Hrotovické pahorkatiny, která je součástí Českomoravské vysočiny. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1358. Výraznou dominantou je barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1720, obklopená křížem a sochami světců. Další dominantou je zámek, postavený koncem 16. století na místě starší tvrze, který byl počátkem 18. století barokně přestavěn. V těsné blízkosti obce se nachází „Klidová oblast Rokytná“, sloužící k rekreaci a odpočinku v nádherném romantickém a malebném prostředí údolí řeky Rokytné. Nachází se zde také kamenný památník – dolmen, který nechal postavit velkostatkář Goldschmidt na památku úmrtí svého syna. Asi 4 km severně od obce se rozprostírá jaderná elektrárna Dukovany.

 

OÚ: Rešice 97, 671 73 pošta Tulešice

Tel.: +420 515 338 135, obec@resice.cz

www.resice.cz

RešiceRešice

Rotunda sv. Kateřiny

Rotunda je poslední existující památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě. Po sjednocení českého státu založil snad již před rokem 1037 hrad český kníže Břetislav I. Areál hradu Znojmo se stal po zřízení moravských údělů sídlem knížete, současně též správním a církevním střediskem. Podrobný archeologický průzkum v letech 1987-89 potvrdil, že knížecí rotunda zasvěcená původně Panně Marii s pozdější funkcí velkofarního kostela byla postavena kolem poloviny 11. století.

Malířská výzdoba znojemské rotundy bývá spojována s rokem 1134, kdy Soběslav I. zprostředkoval sňatek Konráda II. Znojemského s Marií, dcerou srbského krále Uroše, jež byla sestrou uherské královny. K častým hypotézám proto patří představa, že u příležitosti tohoto sňatku nechal Konrád II. Znojemský rotundu zaklenout a vyzdobit freskami. To by měl potvrzovat také latinský nápis, objevený při restaurování v roce 1949. Existuje však i další hypotéza, která klade malířskou výzdobu do souvislosti již s prvním znojemským údělným knížetem Konrádem I., který zde vládl ve druhé polovině 11. století. Další hypotézy, předpokládající ještě starší vznik výmalby se však opírají o nedostatečné podklady a jsou většinou badatelů odmítány. 
Po vysazení Znojma na královské město před rokem 1226 Přemyslem Otakarem I. se stává rotunda sv. Kateřiny součástí královského hradu. Ve 14. století patřil její patronát znojemským klariskám, které ji roku 1555 prodaly městu a od té doby rotunda sdílela pohnuté osudy celého hradu. Zprofanovaná hradní rotunda byla prodána a posloužila postupně jako skladiště dřeva, chlév pro vepře, pivnice a tančírna a nakonec jako košíkářská dílna. V polovině 19. století se však již ozvaly první hlasy veřejnosti, žádající zachování a odborné restaurování této památky. První restaurování maleb prováděl v letech 1891-1893 vídeňský malíř Theofil Melicher. V roce 1938 částečně malby restauroval rakouský restaurátor Walliser. Teprve po 2. světové válce, v letech 1947 - 1949 byly malby pod dohledem památkových orgánů odborně restaurovány ak.mal. Františkem Fišerem, v letech 1965 - 1973 pak restaurátory Jaroslavem Altem, Pavlem Lorkem a Aloisem Martanem. 

Obsah unikátních románských maleb zůstává dosud předmětem odborného bádání. Kromě biblických motivů je velká část maleb věnována genealogii českého rodu Přemyslovců s ústřední scénou Povolání Přemysla Oráče na trůn. Následuje portrétní galerie 27 knížat. Románské malby jsou provedeny v technice fresco-secco v barevném souladu žlutě, okru, modře a zeleně.
Rotunda Panny Marie a sv.Kateřiny ve Znojmě, prohlášená v roce 1962 za národní kulturní památku se stala jedním ze symbolů počátku českého státu s hlubokým národně a státně politickým významem.

(zdroj: www.znojmocity.cz)

Rotunda sv. Kateřiny

Rudlice

Obec leží v údolí jako nedotčené jádro Chráněné krajinné oblasti Jevišovka a první zmínkou o obci je rok 1365, kdy napsal Boček z Horní Plavče své ženě 15 hřiven ročního platu na vsi. Rudlice také byly střediskem poslední selské vzpoury roku 1821. Jako památka na tyto události zde slouží pomník z roku 1921, který byl v roce 1961 rekonstruován. V centru obce také stojí kaplička, která byla nedávno nově opravena.

 

OÚ: Rudlice 36, 671 53 Rudlice

Tel.: +420 515 252 261, ourudlice@tiscali.cz

www.obecrudlice.cz

Rudlice

Rumburak

Penzion a restaurace Rumburak má na Vranovské přehradě již dlouholetou tradici od roku 2004, kdy se postavila nejprve restaurace a do roku 2009 následovala přístavba penzionu, rozhledny a bohatého zázemí areálu.

Sportovně rekreační areál Rumburak, stejně jako celá Vranovská přehrada, nabízí návštěvníkům po celý rok široký okruh aktivit.

Součástí areálu je také rozhledna Rumburak, která je spolu se sochami (sochař Michal Olšiak) doménou areálu. Rozhledna jako jediná na znojemsku nabízí krásný výhled na údolí Vranovské přehrady a do širokého okolí.

(zdroj: www.restaurantrumburak.cz)

Rumburak

Rybníky

Historie obce se začíná psát okolo roku 1200 a s postupným uvolňováním nevolnictví získávají Rybníky vlastní samosprávu. Své jméno dostala obec díky mnoha rybníkům, které zde v minulosti byly, avšak dochoval se pouze jeden, který je dnes přímo v obci. Směrem k Moravskému Krumlovu, k němuž byla obec připojena v letech 1980–1990, stojí uprostřed hřbitova kaple sv. Markéty, na jejímž místě dříve původně stával kostelík. Ten byl nakonec kvůli nedostatečné péči zčásti zbořen a presbytář byl upraven na kapli. Dominantou obce je barokní mlýn, jehož posledním majitelem byl Jan Drápal, po němž je mlýn také pojmenován. Patrony místního kostela, postaveného roku 1877, jsou sv. Cyril a Metoděj. V obci funguje mateřská škola, základní škola, kulturní dům.

 

OÚ: Rybníky 59, 672 01 Moravský Krumlov

Tel.: +420 515 323 478, ourybniky@tiscali.cz

www.obecrybniky.cz

RybníkyRybníky

Skalice

Obec Skalice svůj název získala od skal a leží v severovýchodní části Znojma. Osídlení obce se datuje od starší doby kamenné, první zmínka poté od roku 1252, kdy měli Skaličtí povinnost odvádět vinný desátek klášteru ve Žďáru nad Sázavou. Hlavní obživou místních bylo především zemědělství, ke kterému se později přidala výroba perleťových knoflíků a úlomky perletě se dodnes v obci nachází. Na počátku 19. století zde byl vybudován zámek, jenž po dlouhá léta sloužil jako letní sídlo bítovských pánů. Dnes slouží jako místo odpočinku pro seniory. Před zámkem stojí kašna, již zdobí sochy delfínů. Dominantou parku obklopujícího zámek je platan javorolistý a od náměstíčka až k zámku se táhne lipová alej. V obci na kopci se nachází budova sýpky (viz obr.), na jiném kopci kaplička s jeskyní Panny Marie Lurdské. Skalice rozhodně má co nabídnout.

 

OÚ: Skalice 92, 671 71

Tel.: +420 515 339 151, obec@skaliceuznojma.cz

www.skaliceuznojma.cz

SkaliceSkalice

Slatina

Obec se nachází v okrese Znojmo a první písemná zmínka pochází z roku 1287. Z roku 1602 pochází barokní zámeček, který je zařazen mezi chráněné památky. Na místě původní zvonice dnes stojí kaple sv. Trojice. Při silnici k Rozkoši stojí boží muka a nacházejí se zde ještě dva kříže. Místními spolky jsou fotbalový tým TJ Slatina a Moped team Slatina, který zde závody mopedů také pořádá.

 

OÚ: Slatina 1, 671 53 Jevišovice

Tel.: +420 515 231 321, obec-slatina@volny.cz

www.obecslatina.net

Slatina

Stálky

Obec je vzdálena asi 12 km od městyse Vranov nad Dyjí a má rozlohu 1167 ha. V současné době zde žije 136 obyvatel. Dřívější osídlení bylo převážně německé s českou menšinou a lidé se živili převážně řemeslnou výrobou a zemědělstvím. První písemná zmínka pochází z r. 1312. Po 2. světové válce se ze Stálek stala vesnička s jednotkou pohraniční stráže, která byla obehnána ostnatým drátem. Ve Stálkách najdete farní kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Původně byl postaven v gotickém slohu, ze kterého se do dnešní doby zachovaly některé prvky. Nejrozsáhlejší přestavbou prošel v r. 1631. Vedle kostela stojí fara, která byla zrekonstruována manželi Baburkovými v r. 1995. Kolem kostela dříve stával hřbitov, ten ale v dnešní době najdete až za vesnicí. Za návštěvu také stojí Hospoda na konci světa.

 

OÚ: Stálky 5, 671 06

Tel.: +420 515 297 140, obecstalky@tiscali.cz

www.obecstalky.cz

StálkyStálky

Starý Petřín

Starý Petřín je samostatnou katastrální obcí nacházející se 6 km západně od Vranova nad Dyjí. První písemnou zprávu o Starém Petříně obsahuje smlouva Jana Lucemburského s Jindřichem z Lipé uzavřená 28. září 1323. Za třicetileté války byl kraj několikrát postižen. V II. polovině 19. století bylo ve vesnici vybudováno několik spolků – zemědělský, pro pěstování chrámové hudby, dobrovolní hasiči. Byly zde vybudovány dva mlýny, v roce 1908 vznikla pila a výrobna lihovin. Pamětihodností obce je kostel sv. Jana Křtitele, jehož historie sahá až do roku 1516, kdy byl založen

sv. Cyrilem a Metodějem. Po třicetileté válce byl kostel zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Obec Nový Petřín leží na silnici ze Starého Petřína do Šafova a poprvé se připomíná již v roce 1323. Má vlastní kapli zasvěcenou Panně Marii Pomocné z roku 1756. 6 km západně od Vranova nad Dyjí se nachází obec Jazovice a poprvé se připomíná v listině ze dne 28. září roku 1323. V obci je kaple sv. Michaela archanděla, zbudovaná roku 1768. V kapli je oltář Bolestné Matky Boží, zvon ve zvonici je z roku 1868 ulitý Vinzencem Jugbauerem ve Vídni. V roce 1960 nastala změna v životě občanů, došlo k připojení Jazovic ke Starému Petřínu a Novému Petřínu, vytvořily tak jednu společnou obec.

 

OÚ: Starý Petřín 23,

671 06 p. Šafov

Tel.: +420 515 297 824,

obec.starypetrin@tiscali.cz

www.obecstarypetrin.estranky.cz

Starý PetřínStarý PetřínStarý Petřín

Starý zámek Jevišovice

Po zničení starého hradu v roce 1421 si Zajímačové z Kunštátu postavili na protějším kopci nový hrad, který se poprvé připomíná roku 1432. Zanedlouho - roku 1468 - odolal nový hrad pokusu o dobytí vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Jevišovická větev pánů z Kunštátu přestavěla hrad v 16. století na renesanční zámek, jak o tom svědčí nápis na schodišťové věži s datem 1564; ten pak držela až do svého vymření po meči v roce 1587, kdy jej dědička Kateřina odkázala knížatům z Minsterberka. V jejich vlastnictví byl zámek opět až do vymření rodu v roce 1649. Císař pak zámek i s panstvím prodal Ludvíku Raduitovi de Souches, který si získal skvělé renomé obranou Brna proti Švédům. On a jeho potomci se zasloužili o další, raně barokní přestavby zámku. Některé stavební úpravy na zámku provedla v 19. století i hrabata Ugarte, která vlastnila zámek v letech 1736 - 1879. Posledními soukromými majiteli zámku byli Offenheimové z Potexinu, kteří jej drželi od roku 1916. Dnes je objekt majetkem státu; Moravské zemské muzeum nedávno provedlo jeho památkovou obnovu. 

Jevišovický starý zámek stojí na ostrohu proti zaniklému starému hradu. Původní struktura obou staveb byla velmi příbuzná, což prozradí i pouhé srovnání hmotových rekonstrukcí M. Plačka. Jádro původního hradu mělo trojúhelníkový půdorys s původně čtyřdílným palácem na západě a kaplí na severu. Hrubost obvodového zdiva jádra se pohybovala mezi 1,4 a 2 m. Vstup do jádra vedl věžovitou branou, která stála za mostem přes 20 m široký příkop. Při pozdější pozdně gotické přestavbě - snad v důsledku obležení Uhry - bylo opevnění jádra na vstupní straně zesíleno parkánem a byl rozšířen i hradní palác. Před příkopem bylo široce rozevřené obdélníkové předhradí bez větší zástavby, do nějž se opět vcházelo po mostě přes příkop na jižní straně. I přes výše uvedenou strukturální podobnost se starým hradem je ale nutno zdůraznit některé odlišnosti, jako např. minimální použití dřeva při výstavbě nové stavby, přece jen modernější přístup k aktivní obraně, kterou zajišťovaly dvě půlkruhové bašty na předhradí, i dvě příčné zdi, spojující jádro s předhradím a zabraňující útočníkovi, aby pronikl do příkopu. Renesanční přestavba hradu na zámek ovlivnila zejména severní a východní stranu jádra - východní zeď byla zbořena a na obou těchto stranách vznikly nové renesanční budovy a obdobná zástavba vyplnila i původní parkán na jihu. I starý palác byl přestavěn renesančně. K výrazným změnám došlo i na předhradí, jenž bylo obestavěno renesančními budovami. Barokní úpravy se dotkly zejména hradní kaple a přízemí východního křídla jádra. 

(Zdroj: www.jevisovice.cz)

Starý zámek Jevišovice

Stošíkovice na Louce

Obec se nachází asi 15 km od města Znojma a vznikla kolonizací zdejší pohraniční oblasti ve 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1360. Na návsi najdete zvoničku a stojí zde také dvě sochy – socha sv. Jana Nepomuckého a sousoší Nejsvětější Trojice. Na katastru obce se nachází jedna z nejznámějších viničních tratí „U třech dubů“.

 

OÚ: Stošíkovice na Louce 12, 671 61 Prosiměřice

Tel.: +420 515 271 905, stosikovice_ou@volny.cz

www.stosikovice.cz

Stošíkovice na Louce

Strachotice

Obec Strachotice vznikla v místě důležitého brodu přes řeku Dyji. První písemná zmínka o obci je z roku 1190. Markrabě moravský Karel ji povýšil v roce 1342 na městys a přidělil obci privilegia, která potvrdil 22. 6. 1457 král Ladislav, 16. 8. 1591 císař Rudolf II. a zároveň obnovil městečku znak. Významnou technickou památkou je mlýnský náhon, který vznikl pravděpodobně ve 13. století. V 16. století byl náhon protažen přes Slup až do Jaroslavic, kde napájí místní rybníky. Jedná se o jedno z nejstarších vodních děl na Moravě. Díky velmi dobrým klimatickým a půdním podmínkám se obyvatelstvo jak v minulosti, tak i v současnosti zabývá zemědělstvím a také pěstováním vinné révy, ovocných stromů a zeleniny. Strachotice mají dlouhou vinařskou tradici. Historicky největší plochy vinic v obci byly v době panování českých králů Karla IV. a Vladislava Jagelonského. Mezi historické památky patří kostel sv. Jiří ve Strachoticích, kaple Andělů strážných v Micmanicích, vodní mlýn Micmanice.

 

Obecní úřad Strachotice, Strachotice 79,

671 29 Strachotice

Tel.: +420 515 235 532, obec.strachotice@quick.cz

www.strachotice.cz

StrachoticeStrachotice

Střelice

Obec se nachází v okrese Znojmo a první písemná zmínka o ní pochází z roku 1361. Své jméno dostala dle zaměstnání obyvatel – vyráběli střely do luků a kuší a při archeologickém výzkumu na nedaleké tvrzi bylo nalezeno 68 hrotů těchto šipek. Zajímavostmi obce je kaple Svaté Rodiny, zvonička a archeologická lokalita Starý hrad u Jevišovic.

 

OÚ: Střelice 122, 671 53 Jevišovice

Tel.: +420 515 231 233, obecstrelice@seznam.cz

www.strelice-zn.cz

Střelice

Suchohrdly u Miroslavi

Obec se nachází v blízkosti hlavní trasy Brno-Znojmo a trvale zde žije okolo 490 obyvatel. Rok 1361 se nese v duchu první písemné zmínky, kdy je obec zapsána jako tvrz s názvem Sucherle. Osada v dřívějších dobách hodně pustla kvůli stálému střídání majitelů a hlavní přínos osadě přinášela těžba dřeva a honitba. Na zdejším statku žili také rodiče T. G. Masaryka a jeho otec se živil kovářstvím. Více pracovních příležitostí se zrodilo až po výstavbě železnice roku 1870. Významnou dominantou Suchohrdel je kostel sv. Markéty, jenž byl postupně do své současné podoby přestavěn roku 1706. Stále aktivně činnými spolky obce je Myslivecké sdružení Kačenka, sbor dobrovolných hasičů, TJ Suchohrdly u Miroslavi, Český svaz chovatelů, sdružení motorkářů Suchobikers.

 

OÚ: Suchohrdly u Miroslavi 86, 671 72 Miroslav

Tel.: +420 515 333 459, info@suchohrdlyumiroslavi.cz

www.suchohrdlyumiroslavi.cz

Suchohrdly u MiroslaviSuchohrdly u Miroslavi

Šafov

Obec se nacházi v blízkosti hranic s Rakouskem s nedaleko ležícím hraničním přechodem do rakouského Langau a je obklopena pěti chovnými rybníky. Zdejší oblast byla osídlena již v raném středověku. První písemná zmínka pochází z roku 1323. Památkami obce je nově opravený kostel sv. Bartoloměje stojící na návsi a židovský hřbitov. 3 km od obce se nachází zámecký areál Riegersburg.

 

OÚ: Šafov 78, 671 06 Šafov

Tel.: +420 515 297 827, ousafov@volny.cz

www.safov.cz

Šafov

Šanov

Šanov je obcí s více než 1500 obyvateli, která se rozkládá v Dyjsko-svrateckém úvalu, asi 20 km západně od Mikulova a 6 km od hraničního přechodu Hevlín Laa adT s Rakouskem. Obec patří mezi nejstarší obce Znojemska. Je vedena již v listině knížete Břetislava, údajně z roku 1046 jako majetek staroboleslavské kapituly. Ves je uvedena také v listině datované historiky do let 1131 nebo 1141 jako majetek znojemského kostela. V severní části šanovského katastru byl u řeky Jevišovky v roce 1882 postaven hrabětem Eduardem von Khuen-Belasi Emin zámek. Na výzdobě zámku se podílel světoznámý malíř Alfons Mucha. K aktivnímu trávení volného času lze využít moderní sportovní centrum, kde je mimo jiné i ubytování pro 21 osob. Vyhledávaným místem je přírodní rezervace Karlov s tzv. Hraběnčinou studánkou, která se nachází v západní části Šanova. Dostanete se tam po Muchově cyklostezce nebo po naučné stezce Údolím lásky.

 

OÚ: Šanov, Hlavní 65, 671 68 Šanov

Tel.: +420 515 229 939, info@sanov.cz

www.sanov.cz

ŠanovŠanov

Šatov

Územím dnešního Šatova se procházeli první lidé již v době pravěku a svá sídliště si zde zakládali také zemědělci, což je doloženo historickými nálezy uloženými v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Šatov se poprvé objevuje v psané formě s názvem Schatowa roku 1190, avšak první oficiální zmínka pochází až z roku 1201. Zajímavostí je, že zde roku 1723 na místní faře nocoval císař Karel VI. nebo zde byli ubytováni Francouzi po bitvě u Slavkova. Nejstarší dochovanou stavbou je gotické jádro kaple Božího hrobu stojící za kostelem sv. Martina, který je postaven v pozdně gotickém stylu. Za severní záhumenní cestou se nachází řada lisoven a vinné sklepy a později byl střed městysu spolu s tzv. sklepní a zimní ulicí vyhlášen za venkovskou památkovou zónu.

 

MěÚ: Šatov 124, 671 22 Šatov

Tel.: +420 515 221 690, ousatov@volny.cz

www.obecsatov.cz

ŠatovŠatov

Tasovice

Již v dávných dobách zde bylo doloženo osídlení zasahující až do doby kamenné, o čemž svědčí četné archeologické nálezy. První zmínka o obci pochází z roku 950, kdy znojemský purkrabí a lenní pán Walter von Tasso získal toto území jako dar za zásluhy. Tasovice byly dlouhá léta majetkem církve a šlechty a byly v té době poněmčovány. Důležitou součástí historie obce je pěstování a výroba vína, které zde mají hluboké kořeny. Věhlasu se také těší Tasovická výstava vín. Dominantami Tasovic jsou kostel Nanebevzetí Panny Marie, fara, kostel K. M. Hofbauera či Tasovický splav. Občanskou vybavenost zde zastupuje obecní úřad, budova základní školy či Vinárna U Petra z Tasovic. Sportovní činnost zde zastupuje TJ Sokol Tasovice a obec žije velmi bohatým kulturním životem.

 

OÚ: Tasovice 67, 671 25 Hodonice

Tel.: +420 515 234 414, obectasovice@tasovice.cz

www.tasovice.cz

TasoviceTasovice

Tatra muzeum

 

Vranovsko není jen krajem hradů, zámků a kostelů, ale najdete tu také mnoho významných technických památek. Kromě samotné Vranovské přehrady, která je asi nejvyhledávanějším technickým skvostem u nás, se můžete těšit také na vojenské památky a řadu tematických muzeí.

Milujete jízdu na čtyřech kolech? Pak při návštěvě Vranovska nevynechejte Bítov, kde najdete jedinečné Tatra museum a jeho rozsáhlou výstavu běžných i luxusních osobních vozů, především – jak jinak – od legendární značky Tatra.
 
Vystavené modely jsou průřezem historie této značky a pochází z let 1924 až 1998, kdy Tatra definitivně přestala osobní automobily vyrábět. Fanoušci kopřivnické automobilky budou mít v Bítově žně, na své si ale přijdou i milovníci automobilů dalších značek. Kromě Tatry tu narazíte třeba na Škodu či Aero, ze zahraničních vozů můžete v Bítově obdivovat například historické Volkswageny, Citroeny či Chevrolety.
 
Kontakt: vcars@seznam.cz
Tel: + 420 604 231 026

www.tatramuseumbitov.webnode.cz

(zdroj: www.navstivtevranovsko.cz)

 

Tavíkovice

Obec leží 24 km od Znojma, má jednu místní část Dobronice a protéká jí řeka Rokytná. Počátek obce spadá do 11. století, kdy patřila Tavíkovi a jeho rodu. Dnes v Tavíkovicích najdete zámek se zámeckým parkem, kostel Panny Marie Matky jednoty křesťanů a sochu sv. Jana Nepomuckého. Ze spolků a sdružení zde působí sbor dobrovolných hasičů.

 

OÚ: Tavíkovice 1, 671 40 Tavíkovice

Tel.: +420 515 339 213, starosta@tavikovice.cz

www.tavikovice.cz

Tavíkovice

Templštejn

Pro založení hradu si templáři vybrali skalnatý ostroh vybíhající do hlubokého údolí řeky Jihlavy. Ostroh je ze dvou stran obtékaný meandrem řeky, ze třetí strany je oddělen roklí, ve které protéká potok. Jediný přístup tak byl z jihu od obce Jamolice, který byl ztížen řadou postupně budovaných opevnění.

Nejstarší jádro hradu z konce 13. stol. (před 1298) bylo vybudováno na samém temeni ostrohu nad údolím řeky. Má tvar uzavřeného nepravidelného pětiúhelníka velikosti cca 40x30m se zaoblenými nárožími. K přístupové cestě bylo jádro obrácené tupým břitem. Obvodové stěny byly tloušťky cca 2,2m a výšky cca 12m. Jádro bylo celé zastavěno až snad na dva malé dvorky, které sloužily i k osvětlení vnitřních prostor. V  obvodovém zdivu jádra tak téměř nebyly žádné otvory. Hrad pravděpodobně neměl věž a dal by se tak přiřadit k typu hradu s plášťovou zdí. Jádro muselo na počátku působit kompaktním a nedobytným dojmem. Jediný vstup do jádra byl ze severní strany. Dodnes se zachovala část otvoru i s kapsami pro dřevěnou závorou posuvnou do zdiva. Návštěvník přicházející do hradu tak musel prakticky téměř celý hrad obejít, přičemž byl stále pod dohledem obránců hradu. Vzhledem k množství sutin je jádro poměrně nečitelné. Vlastní zástavba jádra vznikala zřejmě postupně a byla časem upravována. Vnitřní prostory byly převážně plochostropé, ale část byla i zaklenutá, o čemž svědčí několik nalezených klenebních žeber a drážky ve zdivu. Mnohé místnosti byly poměrně malé, některé nedosahovaly ani velikosti 2x2m.

Zajímavým prvkem je studna (nebo cisterna) nacházející se v jádru přímo u vstupu. Je tesaná ve skále a dnes má hloubku 7,5m. Dle pověstí se mělo jednat o studnu o hloubce 500 loktů s tajnou únikovou chodbou, a prostory skrývající bohatství templářů. Zcela byla studna zasypána z bezpečnostních důvodů správou velkostatku v roce 1883, kdy měla údajně ještě 14 metrů hloubky. Do současné hloubky byla vyčištěna nadšenci kolem roku 2000.  Zda se jedná skutečně o studnu nebo jen o cisternu na sběr dešťových vod, nelze nyní s určitosti říci. Bez zajímavosti není, že byla vybudována na nejvyšším místě hradu.

Kolem nejstaršího jádra obíhala po celém obvodu další okružní hradba. Do jaké míry patřila k původní zástavbě z konce 13. století se nedá nyní zjistit. Meziprostor mezi obvodovou hradbou a jádrem byl postupně zastavován dalšími budovami.

 

(zdroj: www.templstejn.cz)

Templštejn

Těšetice

Těšetice leží 10 km jihozápadně od města Znojma a protéká jimi Únanovský potok. Okolí bylo osídleno již v dávnověku, což dokládá objev sídliště. První písemná zmínka pochází z roku 1260. Pamětihodnostmi jsou kostel Nejsvětější Trojice a výklenková kaplička, která byla nově zrekonstruovaná. Při okresní silnici stojí hasičská zbrojnice a je zde kulturní dům, obecní úřad či knihovna.

 

OÚ: Těšetice 62, 671 61 Prosiměřice

Tel.: +420 515 271 110, obec@tesetice.cz

www.tesetice.cz

Těšetice

Trstěnice

Svůj název získala obec ze složení slov TRST (třtina, rákos) a je nesporně slovanského původu. První písemná zmínka o obci je psána latinsky a pochází z roku 1247. V ní je obec zmíněna pod názvem Stehenitz. Ve 13. století zde byl vysvěcen kostel sv. Gottharda, jenž byl saský biskup svatořečený roku 1134, a tvoří velmi výraznou dominantu Trstěnic. V polovině 19. století dostala obec další svoji památku – kapličku postavenou na návsi. Zajímavou památkou jsou pozůstatky hospodářských budov novokřtěnců. Trstěnice mají velmi dobrou občanskou vybavenost čítající ZŠ a MŠ, knihovnu, koupaliště s kempem či sokolovnu. V obci působí myslivecké sdružení a také fotbalový tým. Pro sportovní vyžití zde slouží Oranžové hřiště.

 

OÚ: Trstěnice 122, 671 71 Hostěradice

Tel.: +420 515 339 171, trstěnice@tiscali.cz

www.trsteniceumorkrumlova.cz

TrstěniceTrstěnice

Tulešice

Název obce vznikl pravděpodobně z mužského jména Tuleš - ves lidí Tulešových. První písemná zmínka pochází z roku 1239, kdy byl kastelánem Přibyslavem z Križanova darován zdejší desátek špitálu sv. Ducha v Brně. V průběhu let byly Tulešice ve vlastnictví mnoha rodů, například vladyků z Tulešic, Březnických z Náchoda, Záblatských, Forgáčů, Serenyiů, Dormitzerů a Goldschmidtů. Pamětihodnostmi obce jsou zámek z poloviny 18. století, kaple sv. Floriána z roku 1782, socha Dobrého pastýře a boží muka. Spolkem, který zde nepřetržitě působí od roku 1908, je sbor dobrovolných hasičů.

 

OÚ: Tulešice 18, 671 73 pošta Tulešice

Tel.: +420 515 338 122, outulesice@volny.cz

www.obec-tulesice.cz

TulešiceTulešice

Uherčice

O nejstarších dějinách obce a době, kdy na Uherčicích vznikla tvrz, dodnes nic přesnějšího nevíme. Prvním písemným záznamem, který se nám dochoval, je darovací listina z roku 1310 (královnou Eliškou ratifikovaná r. 1312), jíž donátorka Isolda, manželka Matěje z Fulštejna, věnovala zboží v Uherčicích a jiných okolních vesnicích klášteru cisterciaček v Oslavanech.

Z pozdějších archívních materiálů je zřejmé, že vesnice zpustla, pravděpodobně v první polovině 15. století poznamenané husitskými nepokoji. Dokladem jejího zániku je mimo jiné žaloba oslavanské abatyše Kateřiny podaná roku 1481 u zemského soudu v Brně. V ní obviňuje Volfganga Krajíře z Krajku, že jí protiprávně drží řadu vesnic, mezi nimi též "pusté Ungeršic". Listinou datovanou 21.2.1493 v Budíně však král Vladislav II. potvrzuje Lipoltovi Krajíři, stejně jako předtím jeho otci Volfgangovi, držbu veškerého rodového majetku : ".... item ves pustú Uherčice a dvuor poplužní se dvěma pluhoma rolé, kromě toho, což ta Abatyše z Oslavan má." Zbytky klášterního majetku v Uherčicích sestra představená ještě téhož roku Lipoltovi prodala. Po něm přechází majetek na bratra Jindřicha.

Posledním majitelem z rodu Collalto et San Salvatore byl Oktavián, jemuž byl veškerý majetek na našem území zkonfiskován. Poprvé vyhláškou ONV v Jihlavě ze dne 11.7.1945, a to s chybným zdůvodněním, že se jedná o majetek německý. Proti této konfiskaci podal Oktavián Collalto stížnost, které Zemský národní výbor v Brně usnesením své rady 19.12.1945 sice vyhověl, ale zároveň Collalta označil za nepřítele republiky. Na základě tohoto rozhodnutí vydal ONV v Jihlavě, v jehož obvodě leželo ústředí správy majetku, dne 20.2.1946 novou konfiskační vyhlášku.

 

(Zdroj: www.zamek-uhercice.cz)

Uherčice

Uherčice

Obec se nachází v nadmořské výšce 430 m nad mořem. Součástí obce Uherčice je místní část Mešovice. Archeologické nálezy asi 1/4 km východně od zámku dokládají slovanské osídlení již v 9. st. n. l. První písemný záznam o Uherčicích představuje darovací listina z r. 1310. Na přelomu 15. a 16. st. tak vznikla malá pozdně gotická tvrz a současně s její výstavbou započalo nové osídlování.

 

OÚ: Uherčice 48, 671 07 Uherčice u Znojma

Tel.: +420 515 298 210, obec.uhercice@tiscali.cz

www.obec-uhercice.cz

Uherčice

Újezd

Újezd se nachází v okrese Znojmo a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1320. Rozkládá se na severovýchodním okraji přírodního parku Jevišovka, ke kterému se můžete dostat po cyklostezkách vedoucích obcí. Pamětihodnostmi Újezdu je budova bývalého zámku, který v současné době vlastní soukromá osoba a prochází rekonstrukcí, kaplička na návsi či výklenková kaplička se sochou sv. Františka Xaverského ležící u statku směrem na Běhařovice.

 

OÚ: Újezd 5, 671 40 Tavíkovice

Tel.: +420 515 252 263, ou.krepice@volny.cz

www.ujezduznojma.cz

Újezd

Únanov

Únanov je obec vzdálená asi 4 km severně od města Znojma a protéká jí potok Únanovka. Území bylo osídleno již v době kamenné, o čemž svědčí archeologické nálezy dvou koster, jejichž stáří bylo odhadnuto na 4000 let. Nejstarší písemná zmínka je z roku 1227, kdy král Přemysl Otakar I. daroval únanovský dvůr purkrabímu Petrovi a historie je spojena s jedním z nejvýznamnějších rodů, pánů z Jevišovic a Kunštátu, kteří měli zdejší panství v držení téměř 300 let. Nejvýznamnější památkou je farní kostel sv. Prokopa stojící na návrší z roku 1346. V kostele jsou dodnes uloženy ostatky tohoto světce. Další zajímavostí je archeologické naleziště, hradiště Hallstattské hradisko. Symbolem obce je zelený hrot, v němž je ke zlaté berle obojkem přikován černý ďábel s červenou zbrojí. Pravé pole je pětkrát děleno černo-stříbrně a v levém stříbrném poli je srdce se třemi červenými květy. V roce 2002 zde bylo otevřeno koupaliště POHODA, ke kterému v dalších letech přibyl také autokemp stojící v těsné blízkosti koupaliště a prostory pro venkovní aktivity jako tenisové kurty, pétanque, stolní tenis nebo hřiště pro plážový volejbal.

 

OÚ: Únanov 463, 671 31 Únanov

Tel.: +420 515 228 617, info@obecunanov.cz

www.obecunanov.cz

ÚnanovÚnanov

Vedrovice

Vedrovice 327
671 75  Vedrovice
tel.: +420 607 026 631
info@muzeumvedrovice.cz
www.muzeumvedrovice.cz

Vedrovice

Vedrovice se nacházejí v okrese Znojmo a od města Moravský Krumlov jsou vzdáleny asi 6 km. Okolí obce nabízí významné krajinné prvky jako například vyvřelou horninu lokality Stará hora či pásmo skal s ohroženými druhy rostlin s názvem Čertova díra. Od 60. let 20. století v obci probíhá archeologický výzkum, jehož vrcholem bylo nalezení zcela ojedinělého pohřebiště lidu kultury s lineární keramikou a plastiky “Venuše” tzv. střelického typu, kterou můžete vidět ve stálé expozici muzea. Název obce je pravděpodobně odvozen od osobního jména Vydra a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1369, kdy pán Jindřich z Lipé prodal pánům z Kravař krom města Krumlova také hájovnu a myslivnu, ke které patřily dva hony polí ve Vedrovicích. S nástupem 18. století byla založena zdejší škola, jež je v obci funkční dodnes a vzdělává děti na velmi dobré úrovni. Chráněnou technickou památkou je bezesporu větrné kolo s čerpadlem vody a je jediným kompletním objektem svého druhu na území jižní Moravy. V roce 2012 byla instalována funkční replika. Původní kolo je k vidění na dvoře muzea. Kostel sv. Kunhuty se poprvé připomíná roku 1543, avšak stál pravděpodobně již mnohem dříve a sloužil jako hrobka. Jeho nynější podoba pochází z roku 1848. Roku 1912 zde byl založen sbor dobrovolných hasičů údajně zdejším učitelem. Od roku 2019 se místní sportovci sdružují v TJ SOKOL Vedrovice. Součástí obecního úřadu je ve druhém patře sídlící mateřské centrum Čtyřlístek Vedrovice, které funguje již od roku 2010. Na počátku 90. let 20. století vznikl rybářský spolek, jenž dodnes aktivně pořádá soutěže v rybolovu.

 

OÚ: Vedrovice 326,

671 75 pošta Loděnice u Mor. Krumlova

Tel.: +420 515 337 332, obecvedrovice@iol.cz

www.vedrovice.cz

Vedrovice

Vémyslice

Městys Vémyslice leží 6 km jihozápadním směrem od města Moravský Krumlov v údolí řeky Rokytné. První písemná zmínka se datuje od roku 1234 a status městysu byl tehdejší obci vrácen v roce 2006. Z přelomu 13.–14. století pochází kostel Narození Panny Marie, jenž stojí v centru obce, stejně jako socha sv. Jana Nepomuckého. Roku 1921 zde byl také založen českobratrský kostel. Významným rodákem Vémyslic je římskokatolický kněz a provinciál Tovaryšstva Ježíšova Bohumil Spáčil. Dnešní městys může svým občanům kromě úřadu městyse nabídnout také poštu, základní a mateřskou školu. V městysu působí několik občanských sdružení jako Myslivecký spolek Tanárka Vémyslice, dále Tělocvičná jednota Sokol Vémyslice, Tělovýchovná jednota Sokol Vémyslice, Historika Vémyslice o. s., Orel jednota Vémyslice, SDH Vémyslice, dále je zde přírodní koupaliště s kempem.

 

ÚM: Vémyslice 31, 671 42 Vémyslice

Tel.: +420 515 323 429, obecvemyslice@seznam.cz

www.vemyslice.cz

VémysliceVémyslice

Vesnická památková zóna

Obec Vratěnín leží v západní části  znojemského okresu, v blízkosti hranice s Rakouskem, na rozhraní Čech a Moravy.

Z původně slovanské osady se během staletí stala převážně německá obec. Po obsazení Sudet německou armádou museli z Vratěnína odejít čeští obyvatelé, po válce došlo k odsunu Němců. Do Vratěnína přišli noví osídlenci, převážně z nedalekého vnitrozemí.

Vratěnín byl typickou pohraniční obcí, která zažila kolektivizaci a byla odsouzena k zániku.

Po roce 1989 se do Vratěnína vrátila samospráva a Vratěnín se přihlásil do nově se rozvíjejícího Programu obnovy vesnice.

Obec Vratěnín byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou a v seznamu jmenovitých památek je uvedeno 24 památkově chráněných objektů.

V roce 1996 byl Vratěnín vyhlášen Vesnicí roku ČR.

(zdroj: www.vratenin.cz)

Vinice Šobes

Vinice Šobes, troufneme si říci „ikona moravského vinařství“, svou jedinečnou dispozicí a romantikou v meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí příchozí neustále při každé návštěvě fascinuje.

Rovněž vína z této vinice jsou jedinečná, nenapodobitelná. To jsme tušili, když jsme od Obecního úřadu Podmolí v roce 1995 kupovali asi 6,5 ha vinic (celkem má vinice Šobes téměř 12 ha). Koupili jsme tehdy 6,5 ha pozemků s vinicemi, několik ha plochy s vinicemi jsme dokoupili od fyzických osob, zbytek pronajali a doufali jsme, že vložené investice, zejména do marketingu, se nám vrátí alespoň v turistickém programu, s nímž jsme v roce 1997 začínali. Otvírali jsme tehdy ochutnávkový stánek na vinici Šobes, Malovaný sklep a Moravský sklípek v Šatově. Mimořádnou kvalitu vín jsme tušili již z výjimečné polohy, ale zejména z historie, neboť Šobes byl odedávna opěvován a víno po léta dodáváno na vídeňský císařský dvůr. Tím, že byla do roku 1989 vinice nepřístupná, neboť je situována blízko českorakouských hranic, bylo povědomí o kvalitě vinice velmi malé. Převzetím Šobesu v roce 1995 jsme započali obnovovat zašlou slávu této vinice. Šobes se nám odvděčil fantastickými víny – Ryzlink rýnský, ročník 1997 – pozdní sběr, Ryzlink rýnský, ročník 2000 – bobulový výběr, vynikajícími Rulandskými šedými, aukčními Sauvignony a dalšími víny. Vinice se začala plnit turisty, každý by chtěl vidět vinici Šobes...

V roce 2007 však obec Podmolí usoudila, že koupě vinice neměla všechny náležitosti a byl zde soudní spor. V prosinci 2007 došlo k soudnímu jednání s jednoznačným verdiktem – 6,5 ha vinice patří Znovínu Znojmo. Přesto se obec Podmolí odvolala. Tímto se spor jen natahuje a my nemůžeme žádat dotace na obnovu, kterou by vinice Šobes určitě postupně potřebovala. Chceme ji obnovit včetně kamenných teras. Přitom se chceme chovat co nejšetrněji k přírodě, aby se zde dále dařilo ještěrkám zeleným, užovkám stromovým a další unikátní flóře a fauně, které vytváří jedinečnou romantiku této vinice. Za tím účelem vyměníme betonové sloupkyza dřevěné. Chceme investovat a dostat vinici na úroveň, kterou si stoupající slávou zaslouží. Pevně věříme, že se všichni dočkáme a vinice Šobes bude dále vzkvétat ke slávě Znojemska a celé Moravy.

(Zdroj: www.znovin.cz)

Vinice Šobes

Višňové

Městys Višňové najdete na východním okraji Jevišovické pahorkatiny. Sám městys pak protínají tři velice zajímavé cyklostezky: Moravská vinařská, Mikroregionem Moravia, Páteřní cyklostezka Krumlovsko-Jevišovicko. První písemná zmínka o tvrzi je z roku 1234. Jan z Višňové pravděpodobně patřil k členům družiny Přemysla Otakara II. Gotický kostel svatého Jana Křtitele ve středu městyse byl postavený na přelomu 13. a 14. století. Vedle kostela je socha sv. Václava s památníkem, dále socha sv. Floriána na náměstí a socha sv. Jana Nepomuckého na mostě přes Višňovský potok. V jižní části obce stojí zámek obklopený krajinářským parkem s celou řadou vzácných dřevin. Před zámkem jsou sochy boha Herma a Persea, v parku je jeskyňka, tzv. Lurdská kaple, busta hraběte Kolovrata. Na začátku 19. století zde bylo vysázeno množství cizokrajných dřevin – např. cedr libanonský, jinan dvoulaločný, jerlín japonský.Turisticky zajímavá a navštěvovaná místa této vinařské obce jsou vinařství Ing. Antonína Salety a Adámkovo vinařství s penzionem Bobule, Větrné kolo, zámek s parkem, přehrada v Krétách, rybník Jazírka, vyhlídka na Staré hoře. Ubytování poskytuje obecní Cyklopenzion s 30 lůžky. Občerstvit se můžete v místních lidových restauracích. V průběhu roku se ve Višňovém odehrává i spousta kulturních akcí, jako jsou plesy, dětský ples, masopust, velmi známá je výstava vín, divadelní vystoupení spolku Návrat, turistická Višňovská patnáctka, sportovní odpoledne ke dni dětí, tradiční pouť, několikadenní Višňovské kulturní léto s filmovým festivalem, tradiční posvícení s výstavou ovoce a zeleniny, vánoční koncert školy, vánoční koncert v kostele.

 

Cyklopenzion Višňové

Tel.: +420 725 116 532, lenka.subova@visnove.cz

 

Úřad městyse Višňové

Tel.: +420 515 339 130, info@visnove.cz, www.visnove.cz

VišňovéVišňovéVišňové

Vodní mlýn

Dějiny vodního mlýna ve Slupi jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska a vtiskl svou pečeť tvářnosti jihomoravského pohraničí. Sloužil jako zdroj pohonné síly pro čtyři mlýny: Neslovice, Micmanice, Slup, Oleksovičky a k napájení rybníků v celém povodí. Ves Slup (ve středověku zvaná Čule) se připomíná již v roce 1228 z privilegia krále Přemysla I. a první zpráva o mlynáři ve Slupi je doložena k roku 1512 z dochované listiny slupské vrchnosti (ženského cisteriánského kláštera v Oslavanech) poslané olomouckému biskupství. V 16. a 18. století byl slupský mlýn, přecházející spolu se vsí od jedné vrchnosti k druhé, jedním z největších na Moravě. Od roku 1810 se stal svobodným statkem ve vlastnictví mlynářských rodů až do roku 1945. Poslední majitelé získali mlýn v roce 1946 jako konfiskát, vnesli ho jako družstevní podíI do JZD a v roce 1970 darovali československému státu.

Budova mlýna náleží mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty svého druhu na našem území. Původně šlo zřejmě o gotickou stavbu. V první čtvrtině 17. století byla budova radikálně přestavěna v pozdně renesančním stylu. Pozdější úpravy a přestavby objektu nenarušily ve svém celku tuto základní přestavbu a dnes je tedy budova mlýna ojedinělou památkou renesančního užitkového stavitelství.

(Zdroj: www.slup.cz)

Vodní mlýn

Vracovice

První zmínka o této obci ležící u silnice Znojmo–Vranov nad Dyjí pochází z roku 1323. Ta se nachází v listině krále Jana Lucemburského, kdy obec mění s panem Jindřichem z Lipé za statky tachovské v Čechách. Obyvatelstvo bylo dříve především německé, avšak kolem roku 1900 se počty českých a německých obyvatel vyrovnávají. Dle mapových dokladů se zde dříve nacházela zřícenina hradu, která tu pravděpodobně stála okolo roku 1239. Dominantou obce je kaple sv. Michaela archanděla postavená roku 1761, k níž také byla přistavěna sakristie v roce 1802. Obec má velmi dlouhou tradici v zemědělství, lihovarnictví a bylo zde také mlékařské družstvo a záložna.

 

OÚ: Vracovice 88, 671 02 Šumná

Tel.: +420 515 291 302, obecvracovice@seznam.cz

www.vracovice.cz

Vracovice

Vranov nad Dyjí

(poloha v mapě B3)
Náměstí 47
671 03 Vranov nad Dyjí
tel.: +420 515 296 285
infocentrum@ouvranov.cz
www.navstivtevranovsko.cz

Vranov nad Dyjí

Zámek leží na jižní hranici českého státu asi 110 kilometrů od Vídně a patří k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze zeměpanského hradu připomínaného poprvé k roku 1100. Současnou podobu mu s významným podílem císařského architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu vtiskli Althannové, kteří Vranov drželi zhruba sto let od sklonku 17. století.  Dominium po nich získali polští Mniszkové, kteří přivedli k nebývalému rozkvětu evropsky proslulý vranovský závod na výrobu kameniny a porcelánu.

Zámek se nachází v západní části Národního parku Podyjí a je národní kulturní památkou. Návštěvníkům nabízí prohlídku autentických barokních interiérů sálu předků a kaple, ale přibližuje i kulturu vranovského zámeckého bydlení z konce 18. stol. a z celého 19. století.

(Zdroj: www.zamek-vranov.cz)

Vranov nad DyjíVranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

Zveme vás na prohlídku nejpozoruhodnější světské stavby středoevropského baroka státního zámku ve Vranově nad Dyjí a zámecké kaple. Od zámku se vydejte k muzeu čs. opevnění. Poté, co sejdete z kopce dolů, vydejte se ulicí k vodní elektrárně. Nad elektrárnou se tyčí hráz přehradního jezera s Vranovskou pláží – přehrada se také pro svou teplotu vody nazývá „Moravský Jadran“. Nad náměstím se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie s cennými varhany. Tipy na výlety: Claryho stezka, Felicitin okruh, vycházka na Šibeniční vrch, Vyhlídka zamilovaných a procházky na přehradu a podél řeky se vstupem do Národního parku Podyjí. Turistické informační centrum svazku 22 obcí Vranovska se nachází přímo na náměstí.

 

TIC: Náměstí 47, 671 03 Vranov nad Dyjí

Tel.: +420 515 296 285, +420 515 296 312

infocentrum@ouvranov.cz, www.navstivtevranovsko.cz

www.ouvranov.cz

Vranov nad DyjíVranov nad Dyjí

Vranovská pláž

DOVOLENÁ, ZÁBAVA I ADRENALIN!

- to všechno vám nabídne camping Vranovská pláž, atraktivní a oblíbené místo pro dovolenou v České republice

- ubytování v kempu, komfortním penzionu i luxusních mobilheimech,

- v mimosezóně nabízíme kompletní služby pro firmy, různé soukromé oslavy, svatby, sportovní oddíly, školy, školy v přírodě

- široká škála sportovního i turistického vyžití na jednom místě

- veškeré info o naší široké nabídce naleznete na našem webu

 

Vranovská pláž, GPS: 48°54‘52.647“N, 15°48‘44.187“E

tel.: +420 724 101 725, recepce@vranovska-plaz.cz

www.vranovska-plaz.cz

Vranovská pláž

Vratěnín

Vrbovec

Oblast okolo obce byla osídlena již v pravěku a doba vzniku obce není přesněji známa. První zprávou o existenci je až rok 1137. Vrbovec je typicky vinařská obec s několika sklepními uličkami, nejdelší z nich s řadou asi 260 sklepů vede směrem na Znojmo. Její historie sahá až do roku 1727, avšak pěstování vinné révy je zde daleko starší. Starými zvyky a tradicemi vás provede Vinařská naučná stezka Hroznové kozy. Příjemnou procházku si užijete cestou k Vrboveckému rybníku, dříve nazývanému Nový rybník. Málokdo ví, že se jedná o významnou lokalitu mokřadů na Znojemsku a poměrně hodně se zde vyskytují žáby, jež můžete slyšet hlavně v létě při žabích námluvách. Obecní kostel je zasvěcen Stětí sv. Jana Křtitele a jsou v něm umístěny dva zvony. Obec má také svůj znak a prapor.

 

OÚ: Vrbovec 146, 671 24

Tel.: +420 515 230 183, obec.vrbovec@seznam.cz

www.obec-vrbovec.cz

VrbovecVrbovec

Vysočany

Obec se nachází v blízkosti hradu Bítova a je známá díky rekreačním možnostem. Zajímavostí obce jsou především mlýny ležící v údolí řeky Želetavky, pomník padlých či Palliardiho hradiště (pozůstatky slovanského sídliště a pohřebiště). V blízkosti stojí již zmiňovaný hrad Bítov a zřícenina hradu Cornštejn. Pod obcí ve vodách Vranovské přehrady leží stará zatopená vesnice Bítov.

 

OÚ: Vysočany 14, 671 07 Uherčice

Tel.: +420 515 298 332, vysocany@tiscali.cz

www.obec-vysocany.cz

Vysočany

Zblovice

Obec se nachází na silnici do Bítova a její poloha je v oblasti známé Vranovské přehrady. První zmínka o Zblovicích pochází z roku 1349 a byly patrně založeny rodem Lichtenburků. Na jejich panství se pálilo stavební vápno ve vápenné peci, která je dodnes dominantou okolí Zblovic (viz obrázek). Kolem roku 1612 měla obec 10 selských domů a v prvním moravském pozemkovém katastru v roce 1656 byla vesnice skoro celá česká. Na břehu řeky Želetavky, která je hojně využívána v létě ke koupání, leží několik mlýnů, z nichž Peksův mlýn je v sezóně rekreačním střediskem pro děti. Roku 1935 byl založen hasičský sbor, roku 1978 otevřen kulturní dům, který je střediskem obecních akcí jako taneční zábavy a plesy. Pro turisty jsou zde značené turistické stezky.

 

 

 

OÚ: Zblovice, 671 07 Uherčice

Tel.: +420 515 294 628, obec.zblovice@tiscali.cz

www.obeczblovice.cz

ZbloviceZblovice

Znojemské podzemí

Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České Republice, ale i v rámci střední Evropy.  Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra. 

 
Ze dvou v podzemí nalezených letopočtů dnes předpokládáme, že počátek budování chodeb spadá do přelomu 14. a 15. století. Každý z obytných domů měl podzemní prostory, sloužící patrně k hospodářským účelům. Středověké Znojmo bylo město bohaté jednak svou polohou, která zaručovala dobrou úrodu chutného vína i ostatních zemědělských produktů, jednak tím, že leželo na důležité obchodní cestě a bylo proto význačným obchodním střediskem. Pro vhodné uložení zboží byly tedy podzemní chodby po všech směrech výhodné. 

 Podzemní chodby byly budovány a propojovány původně na ploše 35 až 40 hektarů pod historickým jádrem města. Na stavbě se podíleli nádeníci, dělníci a městská čeleď, jeden z nálezů dosvědčuje také podíl jihlavských havířů, odborníků na horní díla. Používaly se jednoduché prostředky: sekáč, mlátek, špičák a prostředky k vynášení vyrubaného materiálu. Při budování podzemních chodeb bylo odtěženo okolo 50 až 55 tisíc krychlových metrů rostlé, pevné, tvrdé skály. Nevíme přesně, kam byl vytěžený materiál ukládán. Můžeme jen předpokládat, že větší kusy, pevné a odolné, tvarem vhodné byly používány při dobudování, rekonstrukci a opravách rozsáhlých městských hradeb.

Mnoho spekulativních závěrů se týkalo původně strategického a obranného účelu těchto chodeb. V době, kdy mělo Znojmo výsadní postavení v řetězu hraničních pevností, převzaly chodby znojemského podzemí roli důležitého a nedílného článku pevnostního systému města. Je pozoruhodné, že v žádném archívu ani v městské kronice nejsou dochovány plány znojemských chodeb. Je to možno vysvětlit tím, že město dobře střežilo svůj systém obrany a plán chodeb byl velmi úzkému okruhu osob městské správy. Předpokladu o využívání chodeb pro obranu města v dobách války nasvědčuje i jejich mimořádně spletitý a nepřehledný systém, jak horizontálním, tak i vertikálním směru.

Za povšimnutí jistě stojí i problém cirkulace podzemních vod. Jejich větší část přitéká do podzemí průlinami v sedimentech a puklinami v pevných horninách. V podzemí byla voda jímána v celé řadě studní a spojena s důmyslnou odvodňovací štolou - tzv. jezuitským vodovodem. Název není odvozen od toho, že by se jezuité bezprostředně, fyzicky podíleli na jeho budování. Je však třeba říci, že vybudování tohoto důmyslného objektu, který zásoboval Znojmo pitnou vodou i v dobách zlých, patří ke světlým stránkám působení jezuitského řádu ve Znojmě. Je to systém hlavního tahu a vedlejších větví, které zasahují do různých čtvrtí středověkého města a ve spojitosti se studnami , kašnami a jímkami sváděly prameništi vody z okolí Mansberka severně od města. Vybudování vodovodu bylo snad ještě obtížnější než ostatních chodeb již proto, že trasa vodovodu byla vedena více než jeden kilometr mimo hradby města ve zvlášť zbudované chodbě v měkčích písčitých horninách za městem.

Další zajímavostí je rozlehlý dvoulodní sál pod bývalou budovu radnice (dnes na tomto místě stojí obchodní dům DYJE) zaklenutý lomovým kamenem do středních pilířů. Dá se předpokládat, že ve spodnějším patře byla středověká mučírna s kobkami.

Postupným zanášením podzemních prostor po 2. světové válce, zejména v souvislosti s odklizením ruin po bombardování, došlo k narušení odvodňovacího systému podzemních vod. Její působení se projevilo v počátku 60. let, kdy došlo na mnoha místech k havarijnímu stavu městské zástavby a komunikací. Proto bylo roku 1963 a 1965 započato se systematickým průzkumem a rozsáhlou sanací znojemského podzemí. Výstavba obchodního střediska porušila využívanou část chodeb a některé byly i zrušeny. Podobně bylo množství chodeb zazděno nebo zasypáno již v historické době. Všechny sanační stavební zásahy jsou řešeny se snahou o zachování co největší věrnosti tvarů a povrchu chodeb, které jsou významným stavebně historickým dokumentem o způsobu středověkého štolování.

Dnes slouží katakomby především jejich návštěvníkům. Přibližně jeden kilometr dlouhá trasa začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici, spojující Horní náměstí s Masarykovým.

(Zdroj: www.znojemskabeseda.cz)

Znojemské podzemí

Znojemský hrad

Původní sídlo znojemských údělných přemyslovských knížat založil v 1. pol. 11. století kníže Břetislav. Na základech středověkého zeměpanského hradu byl na počátku 18. stol. vybudován barokní zámek. Nyní je zde instalována stálá expozice "Z dějin Znojemska", která prezentuje vývoj pravěkého osídlení regionu, památky středověkého a renesančního Znojma, umění jeho chrámů, sbírky slohového nábytku, starých tisků, zaniklých řemesel, vranovské a znojemské keramiky, vojenských a loveckých zbraní, ostrostřeleckých terčů. Součástí je i lapidárium a hradní podzemí. V těsné blízkosti se nachází národní kulturní památka Znojemská rotunda

(Zdroj: www.znojmo.biz)

 

Znojemský hrad

Znojmo

(poloha v mapě B4)
Obroková 10,
669 02 Znojmo
tel.: +420 515 222 552
tic@znojemskabeseda.cz
www.znojemskabeseda.cz

Znojmo

Znojmo, druhé největší město jižní Moravy, je jedinečné historické město s impozantní polohou nad řekou Dyjí. První písemná zmínka o Znojmě pochází z 11. století, samotná oblast města byla osídlena již v 8. století našeho letopočtu, kdy tu vznikaly první osady. Významným rodem, který zde panoval, byli Přemyslovci, za jejichž vlády se také razily první mince, tzv. znojemské denáry, v roce 1226 bylo Znojmo Přemyslem Otakarem I. povýšeno na královské město. Dlouhou historii má především v oblasti vinařské, archeologické nálezy dokazují, že zde pěstovali vinnou révu již staří Římané. Dodnes je Znojmo významným centrem Znojemské vinařské podoblasti a může se pyšnit zavedením prvního apelačního systému v České republice, tzv. vín originální certifikace – VOC Znojmo. Raritou je městská vinice, kterou najdete přímo v centru města pod chrámem sv. Mikuláše. Tento chrám s barokní kazatelnou v podobě zeměkoule a novogotickými varhany je společně s radniční věží výraznou dominantou města. Dějištěm moravských zemských sněmů býval znojemský hrad, založen patrně již knížetem Břetislavem I. jako součást opevnění jižní hranice přemyslovské Moravy. V jeho bezprostřední blízkosti se nachází románská rotunda svaté Kateřiny s unikátním cyklem románských fresek, národní kulturní památka a významná součást evropského kulturního dědictví. Další jedinečnou památkou evropského významu je bezesporu také znojemské podzemí, labyrint sklepů a chodeb vedoucích pod historickým centrem města, jež čítá neuvěřitelných 27 km a rozprostírá se až ve 4 úrovních pod sebou. Město Znojmo navíc společně s Národním parkem Podyjí tvoří jedinečné propojení městského urbanismu s divokou a nedotčenou přírodou. Znojmo je z východního směru přirozenou vstupní branou do Podyjí, druhově nejbohatšího velkoplošného chráněného území v České republice. Park je přístupný po značených turistických cestách a cyklostezkách. Město vám během roku nabídne i bohaté kulturní vyžití, staňte se účastníky Májových či Pivních slavností, Slavností okurek nebo Znojemského historického vinobraní, největší akce svého druhu v České republice. A je toho daleko více, co vám Znojmo může nabídnout, neváhejte se proto zastavit v místním Turistickém informačním centru, kde si kromě cenných informací o městě a jeho okolí můžete odnést i pěkný suvenýr.

 

TIC: Obroková 10, 669 02 Znojmo

Tel.: +420 515 222 552, tic@znojemskabeseda.cz

www.objevteznojmo.eu

ZnojmoZnojmoZnojmoZnojmo

Želetice

Obec leží 13 km severovýchodně od Znojma a první písemná zmínka pochází z roku 1320, v té době byly Želetice v rukou olomouckého biskupa. Protéká jí potok Křepička a dříve zde stávaly grunty a chalupy. V roce 1351 zde stávala tvrz a nejznámějším rodem zde pobývajícím byl rod Rechenberků. V obci se zachoval zámecký park se zbytky staré zámecké brány, který prošel v roce 2015 rozsáhlou revitalizací. Dominantou Želetic je bezesporu kostel sv. Jakuba, před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Naproti kostelu je umístěna socha generála Laudona, o kterém se traduje, že měl blízký vztah se zdejší baronkou. Ke sportovnímu vyžití zde slouží sportovní areál s koupalištěm, tenisovými kurty či dětským hřištěm. Dalšími atrakcemi obce je ruční papírna, obecní divadlo a zrekonstruovaná sklepní ulička místních vinařů. Opravena byla také místní hasičská zbrojnice s hasičským muzeem. Obec nabízí možnost ubytování v chatkovém areálu u koupaliště.

 

OÚ: Želetice 49, 671 34

Tel.: +420 515 271 322, obeczeletice@tiscali.cz

www.obeczeletice.cz

Želetice

Žerotice

Obec se nachází 12 km severovýchodně od města Znojma. První zmínka o obci pochází z listiny z roku 1190, na které je podepsán farář žerotický. Dominantou obce je kostel sv. Martina, svým původem zasahující do dob husitských. Dalšími památkami jsou kaple Nejsvětější Trojice, hrad Žerotice, jenž je zapsán jako kulturní památka České republiky, či výklenková kaplička.

 

OÚ: Žerotice 154, 671 34 Horní Dunajovice

Tel.: +420 515 273 318, zerotice@O2active.cz.

www.zerotice.cz

Žerotice

Žerůtky

Obec leží v okrese Znojmo a první písemná zmínka pochází z roku 1353. Součástí obce kromě památek, jako je kaplička u silnice na Znojmo či zvonička na návsi, je také významná lokalita Lom u Žerůtek s výskytem chráněných živočichů. V obci byl vybudován sportovní areál s tenisovým kurtem a hřištěm včetně možnosti koupání.

 

OÚ: Žerůtky 56, 671 51 Kravsko

Tel.: +420 515 255 267,

obeczerutky@tiscali.cz

www.obec-zerutky.cz

Žerůtky